Sari la conținut

Vopsea moto - de unde ?


Postări Recomandate

Salutare,

Zilele astea vreau sa ma apuc de pictat motoreta ( k1 - 600 ) , insa nu prea stiu de unde sa iau vopsea, aici vine si intrebarea : Iau de la orice baraca de vopseluri auto ( gen targ vitan ) sau caut la magazine specializate dupa codul de culoare dat pe diverse siteuri. Cei care ati mai facut deja treaba asta de unde ati cumparat ?

 

Stie cineva daca codul corespunde cu vopseaua originala ?

http://www.colorrite.com/wizardresults.cfm

 

 

cam asa ceva vreau sa iasa : [url=http://imageshack.us/photo/my-images/855/aqiy.jpg/]aqiy.jpg

Editat de glicerina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

In Timisoara am cumparat de la mipa sau mypa, nu retin exact denumirea corecta. Vopseaua este profi, rezultatul pe fosta mobra a fost unul extrem de bun.

Recomand. Poate este si in Buc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Orice magazin care vinde vopseluri ared cataloage de culoare.

Ia-ti codul de culoare, cu el mergi si ia-ti vopseaua, daca nu gasesti codul iti prepara aia vopseaua dupa culoarea motocicletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salutare,

Zilele astea vreau sa ma apuc de pictat motoreta ( k1 - 600 ) , insa nu prea stiu de unde sa iau vopsea, aici vine si intrebarea : Iau de la orice baraca de vopseluri auto ( gen targ vitan ) sau caut la magazine specializate dupa codul de culoare dat pe diverse siteuri. Cei care ati mai facut deja treaba asta de unde ati cumparat ?

 

omul intreaba si de calitate. Pe acelasi cod de culoare poti gasi vopseluri slabe sau bune. Ce vopsea este de calitate? Ce magazin vinde vopseluri de calitate?

Imi arati unde scrie de calitate in topicul omului?

 

A, daca tu vrei calitatea atunci nu poti cauta decit Glasurit, Standox sau Du Pont..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce anume vrei sa vopsesti ? cadrul si elementele de aluminiu se pot vopsi electrostatic(powdercoat) , asa o sa iasa foarte bine si tine si bine vopseaua

 

carenajul vreau sa-l vopsesc, nu ma bag la cadru.

 

 

Multumesc de raspunsuri, am sa caut si la magazinele respective, daca nu iese cum vreau eu, ma duc peste aia in targ la vitan :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca este la Lizeanu un magazin de vopseluri. Te duci cu codul de culoare si te rezolva. Eu mi-am luat de acolo si am fost multumita de calitatea vopselei.

 

Bafta!

 

Tot acolo iti recomand si eu sa te duci. Sunt 2 magazine, unul langa altul. Ori te duci cu codul de culoare, ori cu mobra (sau o piesa vopsita) si compara ei cu paletarul.

Daca nu vrei sa iasa ca originalul, ai nuante de albastru sa-ti pui si in cap... alegi acolo.

 

Vopseluri sunt destule, mai ieftine si mai scumpe: Klar/Policolor, Standox, Glasurit... si multe altele.

Iti recomand sa cauti vopsea pe baza de solvent, nu pe baza de apa. Cea pe baza de apa e mai "eco" dar si de mai proasta calitate.

 

NU te duce in Vitan, sunt mizerabile tarabele alea... ai sanse mari sa-ti iasa alta nuanta si in plus te costa si mai mult decat la alte magazine din oras. Targul nu mai e ce-a fost...

 

Vezi sa ceri vopsea moto, daca iti da de auto nu e buna!

 

Sper ca glumeai :))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect... ala e separat, plastic primer-ul, se da pe plastic ca sa adere vopseaua. Nu e obligatoriu necesar pe zone mai mici, dar pe o zona mai mare, gen carene moto sau bari auto, ar cam trebui... se gaseste si la spray.

La magazinele respective de la Lizeanu se gaseste tot ce trebuie pt vopsit... vopsele, lacuri, primeri, lavete, diluanti, degresanti etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare ... vreau sa-mi revopsesc motorul in culoarea ei originala, ca in imagine.


Codurile de culoare sunt Y-163P pentru galben (pearl flash yellow) si PB-257M pentru albastru (lapis blue metalic).



Am incercat 3 vopsele (standox si dupont parca) preparate dupa "reteta" data de codul de culoare, de fiecare data ori o iesit alta nuanta, ori vopseaua nu acoperea suficient de bine...


Galbenul necesita baza alba, iar albastrul baza neagra.



Ce puteti recomanda?



post-6144-0-44605900-1378374369_thumb.jpg


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca vechea vopsea sa fie mai decolorata (de timp, soare, ploi etc) si de asta sa apara diferenta de nuanta. Preparatorii buni "imbatranesc" vopseaua ca sa nu se vada diferente.

Sau... ori vopsitorul nu prepara corect, ori vopseaua originala era pe baza de solvent, cea de acum e pe baza de apa, caz in care e normal sa apara mici diferente de nuanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce an e motorul si ce fel de vopsea ai cumparat? Daca motorul a fost vopsit initial cu vopsea pe baza de solvent si acum tu ai luat pe baza de apa, nu mai iese la fel... nu stiu ce sa zic, poate doar sa-ti cauti un preparator mai bun care sa-ti faca vopseaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...