Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Acum 7 ore, pomo a spus:

Si acum pariuri: reușeste să facă o tură întreagă sau o dă de gard cum facea în 2018?

"Magnussen hit us from behind".

 

Acum 6 ore, prafrau a spus:

si button la fel, nu?

Rosberg era rapid si inainte de era turbo.Button pe ce masina era rapid?In afara de Brawn'ul cu blown diffuser si 2s/tur avantaj fata de restul plutonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 50 minute, Method a spus:

"Magnussen hit us from behind".

Ericsson. E -ric - sson.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, Method said:

Problema lui Ham e faptul ca intradevar - fortat cursa de cursa poate gresi.

 

Toți piloții greșesc într-un punct când sunt puși sub presiune. Hamilton greșește relativ rar - și asta pentru că de obicei nu este pus sub presiune. La Imola a greșit destul de gratuit și a avut (pentru a nu știu câta oară) noroc cu neutralizarea aproape imediată a cursei.

 

9 hours ago, prafrau said:

si button la fel, nu?

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, pomo a spus:

Ericsson. E -ric - sson.

Da da am uitat,my bad :crack:

Geniala faza oricum."cred ca ne-a lovit bulangiul ala"....si dupa 2-3 s se vede ala trecand linistit prin spatele lui :lol:

 

Ham : 1.16.741

Verst : 1.16.777

Asa facea musiu si cand se batea cu Rosberg,2-3 sutimi mai bun (parca au si avut timp perfect identic intr-un quali),cred ca sunt super frustrante fazele astea ...Verst scoate probabil fum in casca:bounce:

Chestia nasoala e faptul ca probabil iarasi va castiga #godbless pe circuitul scoala Barcelona si uite asa se ia titlul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai zici...., no comment.... nu te poti pune cu pachetul AMG Hamilton...

Desi a pierdut o leaca startul -- (si nu ca nu ar fi avut oo', ci mai degraba IQ ridicat..) --pana la urma tot el castiga...

Csf, ncsf...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca aici, RedBull s-au faultat singuri, dupa o lunga perioada, ba chiar mi se pareau cea mai curajoasa echipa, cu strategiile lor adaptandu-se imediat la situatiile neprevazute de pe circuit, si azi au facut-o de oaie. Cand vezi ca Ham recupereaza in halul ala pe ultimul stint, si cand trebuia sa stii ca masina Mercedes se intelege cel mai bine cu gumele medium, tu il tii pe Verst aiurea pe circuit, conducandu-l catre o frumoasa pierdere a victoriei. Cand mai erau doar 15, 17 secunde avans, trebuia chemat Verst sa chimbe cu soft, si eu zic ca, ar fi castigat fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Valentino Rossi VR46 a spus:

Eu zic ca aici, RedBull s-au faultat singuri, dupa o lunga perioada, ba chiar mi se pareau cea mai curajoasa echipa, cu strategiile lor adaptandu-se imediat la situatiile neprevazute de pe circuit, si azi au facut-o de oaie. Cand vezi ca Ham recupereaza in halul ala pe ultimul stint, si cand trebuia sa stii ca masina Mercedes se intelege cel mai bine cu gumele medium, tu il tii pe Verst aiurea pe circuit, conducandu-l catre o frumoasa pierdere a victoriei. Cand mai erau doar 15, 17 secunde avans, trebuia chemat Verst sa chimbe cu soft, si eu zic ca, ar fi castigat fara probleme.

 

nu cred ca avea sanse oricum, parea ca hamilton s-a chinuit sa depaseasca doar fiindca punctul de detectie drs era imediat dupa o sicana si nu il prindea mereu, dar era inevitabil sa nu-l prinda la un moment dat de 2-3 ori la rand si sa treaca, chiar si cu cauciucuri echivalente

asa macar au incercat ceva, poate iesea

 

diferenta dintre red bull si mercedes se vede intre perez si bottas, e destul de clar care e pilotul mai bun acolo

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,aparte de strategia care poate parea mai buna a AMG,cred ca RBR efectiv nu a avut ritmul de cursa necesar.

Am citit articolul asta,justifica oarecum invingerea RBR aici la Barcelona - Why Red Bull were always likely to lose to Mercedes in Spain, however the strategy battle played out

 

Problema mi se pare a fi nu faptul ca AMG are o strategie mai buna ci faptul ca masina AMG permite echipei o mare flexibilitate in alegerea strategiei avand in vedere ritmul superior.

Ok,am inteles si ce zice articolul - masina RBR pune mai mult heat in gume AMG mai putin,iar aici asta a fost o problema.Si la Monaco RB va rupe norii.Ok...dar dupa Monaco?

 

Iarasi,nu ii pot reprosa nimic lui Verst aici,si el a zis clar ca nu aveau ritm sa il contracareze pe "Liuis" si ca de cand a vazut ca au intrat la boxe in turul 42? "i knew it was over".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cuki a spus:

Diferenta nu e foarte mare intre ei in materie de puncte...un abandon sau o clasare in coada top 10 schimba complet datele problemei.

Chestia este ca sunt prea multe IF-uri, care deobicei la Mercedes nu se prea aplica. 

Hamilton e capabil sa castige cu o masina cu 0.5 sec mai inceata, prin experienta, strategie, fiabilitate etc.

Verstappen inca nu e capabil sa-l bata decisiv pe Hamiton nici cu o masina care e cu 0.5 sec mai rapida...poate cu un Mercedes la nivel de Mclaren ar avea sanse...

100% de acord.

La fel zic si eu.

1.AMG fiind de fapt o echipa germano-engleza si avand grija sa ia best of both worlds,a avut grija ca majoritatea variabilelor sa fie eliminate deci foarte rar poate aparea ceva neprevazut ca sa ii arunce de pe traseul stiut ca sa zic asa

2.Hamilton (in ciuda fandoselilor si a umflarii in pene caracteristice lui Verst) e the better driver.Nu stiu,poate pe 1 tur daca le dai o masina cu care nu au exp niciunul,poate Verst va fi mai rapid.Insa nu astea sunt datele problemei aici,dimpotriva,echipa sudata si exp superioara a lui Hamilton cantaresc mult.Si cred ca vor cantari destul cat sa mai ia si titlul 2021.Sper ca asta sa fie ultimul insa :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp masinile nu sunt egale invingatorul in majoritatea curselor va fi acelasi.

Se confrunta totusi cel mai si cel mai ,cu viitorul cel mai.

Dar si strategia RB de rahat.Au stat ca mielul la taiere.Au mai facut-o si anul trecut.

Incearca,ce ai de pierdut.Probabil vor sa mearga la siguranta preferand un loc doi si punctele aferente.

Si spera probabil ca prin constanta sa aiba sanse la titlu.

Nu au nici una .doar sa se accidenteze Luis si sa nu participe la multe curse.

Iar aia care dau egal intre RB si Mercedes sa mai invete.Mercedes doar a mimat ca au probleme.Daca mai pierd 2-3 curse e minune.Si asta numai ca Max este un pilot de talia lui Luis si mult peste Bottas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, adiy32 a spus:

Se confrunta totusi cel mai si cel mai ,cu viitorul cel mai.

Teoretic ai dreptate.Practic....nu stiu ce sa zic....

A mai fost discutia asta...Verst pare ca viitorul.Problema e ca e de ceva timp in F1 si iata,trec anii si el s-a nascut talent si mi-e sa nu moara speranta.

Anul asta sincer nu il vad in stare sa ia titlul,iar de la anul cine stie cu "amestecarea cartilor" datorata noilor reguli cine va iesi in fata...

E vorba aceea dura "nu e pt cine se pregateste,e pt cine se nimereste".

Acum 14 ore, adiy32 a spus:

Dar si strategia RB de rahat.Au stat ca mielul la taiere.Au mai facut-o si anul trecut.

Incearca,ce ai de pierdut.Probabil vor sa mearga la siguranta preferand un loc doi si punctele aferente.

Si spera probabil ca prin constanta sa aiba sanse la titlu.

Nu au nici una .doar sa se accidenteze Luis si sa nu participe la multe curse.

Nu,nu - strategia RB mi s-a parut ok.Poate parea ca nu au avut reactie,insa ei nu aveau ce reactie sa aiba...ritmul lor era mai slow.Erau legati la maini.

Ca sa intelegem anumite lucruri : Dep.Strategie (aia 6-7 baieti (ingineri toti la 30-35 de ani cu nasul in laptopuri si ochelari rectangulari - pe cei de la AMG ii mai arata),in urma FP urilor face un plan de cursa : avand in vedere in special locul de unde pleaca - in ce fel putem noi parcurge cei 300 km cat mai rapid?" Si calculeaza de ex pe 2 stint'uri de mediu si soft cu schimbare in tururile 20-23 si 42-44 (depinde de fereastra in care gumele sunt cele mai performate dar si,normal,de felul gumei alese sau impuse - ss,soft,mediu samd).Strategia se poate schimba in functie de un SC sau alte aspecte "neprevazute" pe care ei totusi incearca sa le prevada.DAR ei calculeaza ca astfel e cel mai rapid parcurs al cursei si prin urmare cel mai avantajos posibil cu materialul tehnic din dotare.Asta e plan A cum zic ei - parcursul ideal.

Plan B e pt cazul cand dintr-un motiv sau altul (start slab,incident la start soldat cu anumite probleme etc etc) planul A nu se poate pune in aplicare.E next best thing - gen "intri la boxe dupa start schimbi pe hard si merg jde tururi si la sfarsit pui soft" sau ti a facut ala undercut si iti ia track position il contracarezi intrand si tu mai rpd dar astfel iti dauneaza planului tau initial si timpul de parcurgere al celor 50... de tururi va fi mai mare.

Or mai fi si plan C etc pt diferite situatii nasoale.

Eh,ideea e faptul ca probabil RB era pe plan A si au inteles ca orice ar fi facut mai repede de atat nu puteau merge.Asta era ritmul lor maxim - degeaba intra si ei si pun gume mai soft sau mai aderente daca alea se termina pe final si mai trebuie sa intre odata sau pe final au niste timpi cu 3s/tur mai slabi si per total timpul lor de parcurgere al cursei e mult mai slab.

Asa e usor de zis "uite n-au reactionat la aia".Prima intrebare e "puteau reactiona in vreun fel?".Raspunsul e probabil NU.Si oricum ei mai aveau un set de softuri,deci no go.

Sa nu uitam insa ca Liuis a mers pe mediumuri cate tururi? si la ce ritm?Nu cred ca putea face nimic RB chiar si daca si-ar fi pastrat mediumuri pt ca ei nu aru ritmul ala pe mediumuri si le si uzeaza mai rpd (masina le uzeaza mai rpd dar si Ham cred ca face tyre management mult mai bun decat Wax).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahaahha da.

Eu totusi cred ca de la anul se va schimba balanta si Liuis cu tot cu cainele lui vegan va intra intr-un con de umbra.

Regulile au fost date demult.Conteaza cine isi face mai bine temele pt la anul.

Sper ca Ferrari ahahahah.Nici eu nu cred ceea ce zic,dar sper :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce bine ca se schimba radical regulile de anul viitor, deja era boring rau sa vezi aproape aceleasi masini, care nu-s tocmai frumoase.

se stie ceva de ce schimbari vor fi pe partea de motorizari?

 

de cand cu pandemia, au reaparut in calendar circuite mult mai faine, speram sa ramana si dupa pandemie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monaco

RB candidati la victorie.

 

Stiu ca e a long shot dar cum ar fi sa ii fure Perez victoria lui Verst? :bounce:

(a fost fastest in FP1)

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bună strategia fierarii. Au făcut timp de Pole și au spus stop joc🤣🤣

Evident glumesc, coincidență

Avantajul tuciuriului (care tocmai începea ultimul tur lansat), culoarea ca nu s-a putut face "negru de furie" 

La cât mai multe/dese asemenea calificari

Oricum mâine după primele 5-10 lap-uri negru e acolo în față, prinde el ceva noroc, abandonează vreo 4 din fata lui, întra 2 la boxe,la unu ii crapă motorul și tot cărbunele câștigă 🤮

Sa speram ca nu 🙄

Editat de danypop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am dat si eu pe circuitul ala..cu un Renault Megane :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dubioasa treeaba din calificari dar m-as mira totusi sa fi facut Leclerc asa ceva - nu se putea lovi intentionat.

Oricum se joaca puternic maine mai ales in primele viraje.

Insa daca scapa Leclerc pe locul 1 dupa primele viraje,cred ca ne putem baza linistiti ca Ferrari va gresi ceva pe strategie si tot Verst iese pe 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 hours ago, Method said:

Dubioasa treeaba din calificari dar m-as mira totusi sa fi facut Leclerc asa ceva - nu se putea lovi intentionat.

 

Cam greu s-o lovești intenționat la Monaco. E foarte fină linia între "a atinge mașina puțin" și "daună totală".

 

13 hours ago, Method said:

cred ca ne putem baza linistiti ca Ferrari va gresi ceva pe strategie si tot Verst iese pe 1.

 

Asta clar.

 

Ești careva prin capitală și ai chef să vezi cursa la o terasă în aer liber? E prea fain de stat în casă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se echilibreaza putin situatia in clasamentul general, sa vedem pana cand.

 

Pana la urma nu am inteles-o pe asta cu "inghetat" tehnologia pe motoare pana in 2025? Din ce am inteles RB o sa mearga tot pe motoare honda si anii urmatori, da honda se retrage ca producator de power units.

Asta inseamna ca nu se mai ating deloc de motoare de la anul sau se ating dar pastreaza tehnologia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, RedBull va merge cu motoare Honda de specificație 2021 până la sfârșit de 2024. Honda s-a angajat să le dezvolte motorul până la sfârșitul sezonului actual pentru a putea funcționa pe noul mix de combustibil (vor folosi combustibil cu un procentaj sintetic mai mare începând de sezonul viitor). Apoi vor produce ei singuri motoarele în noua fabrică de la Milton Keynes. Toate motoarele vor intra în freeze tehnic pentru o perioadă de 3 ani (2022-2024).

 

Începând cu 2025, RedBull  își vor dezvolta singuri propriul motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...