Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Acum 2 minute, PzKpfW a spus:

Exagerată ipoteza cu intenția. A fost un duel la limită iar Verstappen a greșit-o, a frânat prea 

Cand gresete constant in aceleasi situatii…..pare complicat

Pe bune ….cred ca de abia astepta sa isi tina trasa albul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu înțeleg de ce ar fi considerate greșeli :) La Silverstone Hamilton a fost agresiv și a fost penalizat. La Monza Verstappen a fost agresiv (ca urmare a ceea ce s-a întâmplat în Marea Britanie) și a fost penalizat. În ambele cazuri au fost manevre asumate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, PzKpfW a spus:

 Pentru Verstappen la Monza a fost payback.

Cu puncte in fata….

Ce spui tu e valabil la locuri fara miza

La top e doar matematica

Cumva atitudinea asta de Bumbescu😀 intretine spectacolul

E un drum deschis de mult timp….Senna, Schumacher, chiar si Montoya

Daca ia macar un titlu, se va asimila “comportamentului de campion”

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am prins referința cu Bumbescu (Secretul lui Bachus?), dar tu crezi că Verstappen e genul care să stea să calculeze puncte în cazul unor astfel de manevre? După faza de la Silverstone ar fi acționat probabil la fel indiferent de situația din campionat. Dacă era rațional nu s-ar fi complicat cu o asemenea manevră la Interlagos.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, PzKpfW a spus:

Nu am prins referința cu Bumbescu (Secretul lui Bachus?), dar tu crezi că Verstappen e genul care să stea să calculeze puncte în cazul unor astfel de manevre? După faza de la Silverstone ar fi acționat probabil la fel indiferent de situația din campionat. Dacă era rațional nu s-ar fi complicat cu o asemenea manevră la Interlagos.

 

Bumbescu😀…Adrian

Fundas la Steaua ….fotbal

Castigator CCE 1986

Trece mingea nu trece omul

Fara legatura cu Braila😀


Nu sunt parior, dar as pune bani pe faptul ca nu ar fi “gresit” la Interlagos daca ar fi avut puncte cu minus fata de concurenta

Si nici la Monza


 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Tzitzicat a spus:

Bumbescu😀…Adrian

Fundas la Steaua ….fotbal

Castigator CCE 1986

Trece mingea nu trece omul

Fara legatura cu Braila😀


Nu sunt parior, dar as pune bani pe faptul ca nu ar fi “gresit” la Interlagos daca ar fi avut puncte cu minus fata de concurenta

Si nici la Monza


 

Pariaza si pe ,,greseala " lui Luis ,la Silvestone.

Daca tot esti ,,parior".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 01.10.2021 at 15:18, PzKpfW said:

Legat de grupul VW: se pare că au agreat intrarea în F1 în 2026. Doar ca furnizor de motoare, însă sub două mărci diferite - Audi și Porsche. Fiecare se va afilia cu o echipă care va deveni de facto "echipă de uzină", pe modelul Red Bull Honda acum sau McLaren Mercedes în trecut. Mai mult, mișcarea asta (și în funcție de cum evoluează lucrurile) ar putea duce și la revenirea BMW în F1.

 

Era inevitabil:

 

McLaren is in talks with potential partners including Audi, a further source has confirmed to Autocar - but this source stresses that other potential investors, such as BMW, are also involved as preliminary discussions ramp up.

 

Volkswagen Group brands Audi and Porsche are widely known to be actively evaluating F1 entries. BMW's name has not been linked to a return to the sport until now, although the success of Mercedes and the potential entry of Audi makes a re-evaluation of that position logical.

 

Ce-mi place cum vorbește și explică băiatul ăsta (Jason Somerville) în mod inocent și sincer ce și-au dorit de la monopostul 2022:

 

 

Au și ei o echipă de 5 oameni la aero, probabil condusă de către el (fost inginer aero la Williams). Echipele de top cu zeci de ingineri aero fiecare vor perverti instant multe din intențiile lor bune. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, cuki a spus:

Ceea ce a fost la Silverstone a fost extrem de grav...acolo pe langa faptul ca au distrus o masina (cateva meleoane + motor - cu penalizarea aferenta), l-au mai si bagat pe Max in spital. 

 

Ce se astepta, sa preia pozitia ghiocel Max?

 

Daca avea loc o coliziune posibil sa fi fost un pic mai diferita situatia, oricum mie imi parea ca daca ar fi fost o coloziune, ar fi fost exact un remake Silverstone doar ca de data asta Hamilton ar fi fost cel pe exterior si posibil ca tot el sa fi suferit un abandon.

Nu a fost nimic grav.Schumacher l-a scos pe iarba pe Hakkinen la 300 ceea ce a fost beyound dangerous,,au fost cazuri de blocaj in Eau Rouge care se ia la 280 si nimeni nu s-a urticat.S-a urticat Horner cand Ham a incetat sa mai fie macalau si n-a mai miscat la intimidarea lui Verst.

Duma cu "au distrus o masina de cateva milioane" e o justificare penibila de-a lui Horner pe care vad ca ai preluat-o.Nu mai fii portavoce.Spune ideile tale nu ale lui ala folosite sa justifice faptul ca vroia sa excluda un pilot din campionat ca sa ii defileze protejatul.Acea justificare e jenanta - de-a lungul timpului in F1 s-au distrus (vezi Verst cate accidente a provocat,ma plictisesc sa le enumar) zeci de miliarde de euro.Horner a zis nimic - in racing se distrug bani.Asta e racingul.Daca il deranjeaza,sa-si faca asigurare.Au deja asa ca...

 

Nu se astepta nimeni sa fie ghiocel - chiar in timpul cursei m-a entuziasmat condusul lui defensiv pe care il aplaud si acum.In afara de acea manevra insa - condus defensiv nu inseamna sa fugi dupa ala pe camp incercand sa dai in el.

Acum 17 ore, PzKpfW a spus:

Exagerată ipoteza cu intenția. A fost un duel la limită iar Verstappen a greșit-o, a frânat prea târziu. Faptul că Mercedes se agață de astfel de detalii arată că nu mai sunt echipa încrezătoare și puternică de până acum. Au nevoie de subterfugii și investigații ca să câștige titlul - deși au avantajul tehnic. Penibil.

 

À ce propos, spunea cineva pe twitter că dacă ne apucăm să investigăm și să penalizăm retroactiv, Prost ar trebui să primească al 5-lea titlu acum.

Deloc exagerata.Dupa cum ai spus si tu dar si eu - Verst n-a gresit nimic in rest.Probabilitatea e clara sa nu fi gresit - e prea mare coincidenta.

Toate echipele apeleaza la absolut orice ca sa castige - nu trebuie sa ne suparam pt asta.Ferrari-MS reclama tot.Si lumea ii aplauda.RB la fel.Acum suntem brusc deontologi?

 

Opinia baietilor de pe twitter despre Prost (un pilot superb si un om foarte inteligent dealtfel) e foarte importanta...pt ei.Pt nimeni altcineva insa.

Acum 15 ore, PzKpfW a spus:

Nu înțeleg de ce ar fi considerate greșeli :) La Silverstone Hamilton a fost agresiv și a fost penalizat. La Monza Verstappen a fost agresiv (ca urmare a ceea ce s-a întâmplat în Marea Britanie) și a fost penalizat. În ambele cazuri au fost manevre asumate.

Defineste agresivitatea.Agresivitatea inseamna a-ti tine trasa?

Verst a fost agresiv si la Imola.Daca Ham isi tinea trasa era agresiv si trebuia penalizat?sau?...

Acum 15 ore, cuki a spus:

 Verstappen cred ca a fost mult prea des in pozitia de a fi depasit/apara decat in pozitia de a ataca.

 

Mereu cel care cauta sa se apere, are sanse mai mari sa "greseasca" deorece nu se lupta de la egal la egal si e clar ca trece peste limite.

Cred insa ca toate aceste dueluri cu Hamilton il vor face un pilot extraordinar din toate punctele de vedere

Gresesti.Statistica spune altceva.

 

Si totusi Verst n-a mai gresit dupa ce a fost atentionat.Si nici inainte.A dracu coincidenta :)

Pana la urma ce crede fiecare din noi e neinteresant.

 

Nu inteleg insa de ce se urtica lumea cand AMG depune constentatie.La fel cum a depus si RB.De ce va deranjeaza egalitatea?

E clar ca AMG nu va rezolva nimic.Insa trebuie sa fie egalitate.Nu mai fiti deranjati atunci cand AMG se comporta ca RBR si nici cand manelistul se comporta la fel ca arogantul (desi ii imput manelistului ca nu a avut inca din start tupeul si marlania pe circuit a arogantului - trebuia sa fie ca Alonso - sa nu miste la intimidare indiferent ce face ala langa el).Just enjoy si sa vedem ce iese :)

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 18.11.2021 at 10:41, Method said:

Deloc exagerata.Dupa cum ai spus si tu dar si eu - Verst n-a gresit nimic in rest.Probabilitatea e clara sa nu fi gresit - e prea mare coincidenta.

 

Reformulez: a fost un caz de "am interiorul și voi frâna mai târziu ca tine, orice ar fi". Nu a căutat contactul, nu a avut vreo intenție în acest sens.

 

Încă așteptăm verdictul (dacă vor reanaliza incidentul sau nu) din partea comisarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, PzKpfW a spus:

 

Reformulez: a fost un caz de "am interiorul și voi frâna mai târziu ca tine, orice ar fi". Nu a căutat contactul, nu a avut vreo intenție în acest sens.

 

Încă așteptăm verdictul (dacă vor reanaliza incidentul sau nu) din partea comisarilor.

"Failing to hit the apex" parca asa era nu?Si "forcing another driver off the track"?Nu?Imi joaca mie feste memoria?

Decrie perfect ce a facut Verst aici? OAre? :bounce:

Astea erau motivarile pt penalizari.Ham,PErez,Ocon samd toti au luat-o pt asta.

Nu cred ca dragutul de Verst va fi penalizat insa...

Si oricum tot ce risca sunt 3 locuri pe grila.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cum au arătat antrenamentele, se întrevede o dublă Mercedes în cursă. Verstappen se va bate în cel mai bun caz cu Bottas pentru locul 2 în această etapă.

 

Pérez out în Q2 - pe Soft. Alpine, și mai ales Alonso, impresionant. Se confirmă dominația Mercedes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vizionat doar rezumatul calificărilor și când am văzut că i'a bubuit un cauciuc lui Gasly pe sectorul 3 și apoi steag galben, am început să mă gândesc ce o să fie la gura lui Horner, ca după episodul din Mexic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost într-adevăr un steag galben pe ultimul sector la sfârșit de Q3. În acel moment Hamilton își încheiase deja ultima tentativă iar Verstappen și Bottas erau pe ultimul tur rapid. În mod realist însă Verstappen nu ar fi fost destul de rapid pentru pole - chiar m-a surprins cum a reușit să scoată un loc 2 la ce au arătat monoposturile Mercedes. Poate Bottas să fi reușit să amelioreze ceva, dar oricum este irelevant: mâine va face tot posibilul pentru ca Hamilton lui să fie în față în primul viraj. Verstappen în schimb probabil și-ar fi dorit să plece mai repede de pe 3 decât de pe 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și Bottas - doar cu 3 locuri însă. Nu înțeleg dublul standard. Mai ales în cazul în care Bottas nu cred că și-a abandonat tentativa de tur rapid. L-am văzut cu DRS-ul deschis pe linia dreaptă. Verstappen mi s-a părut că luat piciorul din gaz după sectorul 2.

 

O victorie facilă pentru Hamilton în perspectivă. Sunt încă o dată impresionat de cât de mult noroc poate să aibă băiatul ăsta - și cât a avut de-a lungul întregii cariere din F1. Are noroc și când nu are :) 

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a încetinit pentru steagul galben din Q3. Dar a făcut o super cursă din nou: locul 2 și fastest lap, cu plecare de pe 7. În același timp, Red Bull nu vor reuși să câștige titlul doar cu "damage limitation" - o sintagmă pe care Horner a folosit-o pentru al doilea week-end la rând.

 

Eroul zile este totuși Alonso: locul 3. Pérez n-a avut nici strategia fericită, dar și-a stricat cursa ieri când n-a reușit să ajungă în Q3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...