Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nando se plictisește și se transformă în troll.

 

Who would you like to be fighting in the last corner, Vettel is asked?
Alonso says: “Pick me. You could overtake on the straight.”

 

Attention whooore :laugh:

 

18443329_456754871329748_534203406596702

 

Partea bună este că din unghiul ăsta se vede bine rostul noilor deflectoare care dirijează aerul spre prizele laterale.


» Post actualizat in 12 May 2017 08:40

...a început FP1:

 

fzykawci31xy.jpg

 

Am o teorie: cred că și-au dat seama că și sezonul 2017 este pierdut și că oricum ar termina ultimii, așa că fac și ei cum pot pentru a mai apărea la tv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FP1: Mercedes 1-2 la aproape o secundă de Ferrari, pe 3-4. Miroase a plictiseală mare în cursă și a dublă Mercedes la final.

 

Singurul lucru interesant: Vandoorne a reușit să parcurgă 24 de ture pentru McLaren și să scoată un timp bun de locul 13. Alonso a parcurs 2 viraje.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,masina AMG arata redutabila.

Mai da nu am putu vedea,Ferrari nu a venit si ea cu update'uri?RB ???

Ca anuntau toti cu surle si trambite update'urile de la Barcelona.

Nu pot sa cred ca iar o sa dea AMG o sec la toti pe baza a 3 aripioare.Nu,ceva nu bate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ferrari nu a venit si ea cu update'uri?

 

Parcă au mișcat și ei ceva pe partea de aero. Infim față de v 2.0 adus de Mercedes, dar am impresia că au schimbat puțin forma prizei de aer a side-pod-urilor:

 

  • Lansare:

 

2.jpg

 

  • Barcelona:

XPB_875840_HiRes.jpg

 

În rest au mai elaborat puțin T-wing-ul...

 

XPB_875847_HiRes.jpg

 

...și au venit cu o spoială nouă pentru numerele de concurs (cf regulamentului):

 

XPB_875866_HiRes.jpg

 

Cu referire la...

 

Airborne%20F1%20Cars%20-%2017.jpg

 

RB ???

 

...au adus până la urmă un pachet aerodinamic normal pentru prima cursă europeană :) Câteva suprafețe aero noi în față, ceva modificări la extremitatea din spate pentru a aduce pneurile mai ușor în temperatură... Și cam atât. Nasul, structura cockpitului, șasiul (despre care se spunea că va fi schimbat) au rămas la fel.

 

Nu pot sa cred ca iar o sa dea AMG o sec la toti pe baza a 3 aripioare.Nu,ceva nu bate.

 

Principala problemă a celor de la Mercedes în primele etape a fost că, deși ca performanță pură erau în față, nu puteau să aducă și să țină pneurile în temperatură la fel de bine ca Ferrari. La Barcelona se pare că reușesc. În FP2 distanța dintre Merc și Ferrari s-a redus de la 1 la ~0.3s, dar la cât de grupați sunt pe echipe, va fi mare plictiseală-n cursă:

 

1. Mercedes

2. Mercedes

3. Ferrari

4. Ferrari

5. Red Bull

6. Red Bull

7. Renault

8. Renault

 

Frumos.

 

...Meanwhile, Fernando trolează în continuare :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parcă au mișcat și ei ceva pe partea de aero. Infim față de v 2.0 adus de Mercedes,

 

 

.....distanța dintre Merc și Ferrari s-a redus de la 1 la ~0.3s, dar la cât de grupați sunt pe echipe, va fi mare plictiseală-n cursă:

Asa mai da,0.3 ok,ma speriasem.

M-am uitat si eu,se pare ca si aici au lucrat putin :

Ferrari-Formel-1-GP-Spanien-Barcelona-11 Ferrari-Formel-1-GP-Spanien-Barcelona-11

 

RB a adus o aripa fata noua si a muscat podeaua :

 

Red-Bull-Formel-1-GP-Spanien-11-Mai-2017

 

Red-Bull-Formel-1-GP-Spanien-11-Mai-2017

 

 

Se pare ca toti au adus aici aripi fata foarte stufoase. McLaren-Formel-1-GP-Spanien-11-Mai-2017-

 

E frumos ca Renault se ridica si ei usor-usor si iata,vin pe locul 4,pentru ca Barcelona da perfromanta reala.

Insa da,cred si eu ca va fi boring cursa,toti stiu circuitul pe de rost,nimeni nu va face greseli,etc.Poate insa cine stie,se prind unul pe altul si se scandalizeaza...i wish.

 

Fernando ce sa faca,orice altceva in afara de condus,ca de condus nu are ce.

A fost tare cand l-a intrebat ziarista aia cand a coborat din masina - "what went wrong?"..."Ask Honda"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... s-a dus la tenis in timpul FP1 si a pus poze pe instagram

:bow:

 

#KBogatii

#Golan

#mujeHonda

:10:

» Post actualizat in 13 May 2017 10:08

Update : Kimi la 1.20.2,lui Vettel i s-a stricat troaca cand sa faca si el un timp rapid,e la vreo 2-3 zecimi in spate.

Cel putin in acest FP3,AMG urile nu sunt la nivelul lor chiar si pe gume proaspete.Lauda zice la fel - Ferrari is quicker.Dar in quali zice ca ei vor fi primii.

 

Lauda zice ca Vettel nu are nici un motiv sa vina la ei,pentru ca la Ferrari castiga.Makes sense.Daca castiga :P

» Post actualizat in 13 May 2017 13:31

So,Ham,Vet,Bottas,Rai.

Vet din cate am vazut eu privind cu un ochi quali,era in ultimul tur din Q3 cu -0.4 mai rapid pe la jum turului,dar s-a descurcat sa piarda avansul.Kimi la fel,tot weekendul a avut probleme pe ultimele 2 viraje.

Ham desigur,nici o greseala.Va fi interesant maine,cred ca Ferrari are oarecare avantaj.

Stau si ma gandesc,ca in ciuda faptului ca il suport pe Ham,nush cat de fair ar fi sa ia Vet campionatul asta...

» Post actualizat in 13 May 2017 22:00

Vettel si recunoaste ca a fwtut quali :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca stie,nu prea are cu ce ,dupa cum se vede.

 

 

Cine, Alonso ? :crack:

» Post actualizat in 14 May 2017 13:16

sau te refereai la prapastia de 54 de secunde dintre Vettel si Ricciardo ? Anul asta, Ferrari a progresat enorm si se vede. Vettel a iesit pe gume medii , in timp ce Hamilton inca mai are softurile ( sa vedem cata ture il mai tin ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost si VSC-ul care l-a cam facut pe Vettel, plus Massa. L-a facut si echipa la standuri (peste 3 secunde la schimbarea rotilor). Iar Bottas cred ca a avut probleme cu masina, s-a vazut pe final cand a facut plici motorul.

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bună cursa lui Vettel. Mai mult de atât nu avea ce să facă. Deși a pierdut victoria, tot a ieșit DOTD :) Hamilton a mers bine, dar nu a strălucit. A ratat startul, dar a fost ajutat de o mașină bine pusă la punct, mecanici rapizi, strategie bună, un VSC oportun și de un coechipier altruist.

 

De notat performanța celor de la Force India - și mai ales a lui Ocon, care face un super sezon de rookie. Hülkenberg și-a adus Renault-ul din nou în puncte, a 3-a cursă la rând. Kimi nu a avut noroc, dar i s-a tras și de la calificarea slabă pe grilă. Bottas a mers cu o versiune mai veche de motor față de Hamilton, poate de acolo lipsa de ritm. Vandoorne a făcut-o lată de data asta, nu știu ce a încercat acolo cu Massa... Per total o cursă ceva mai animată decât credeam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bottas a efectuat o lovitura de maistru acolo in prima curba cand l-a atins pe Kimi, nici daca voia nu ii iesea :) Iar Max isi forta norocul, ce pana mea, trei intr-o curba, parca erau la coada la tacamuri de peste :)

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...