Sari la conținut

Era sa o dau in bara...pe bune


fast_arrow
 Share

Postări Recomandate

Va povestesc si voua ca pe viitor sa nu ajungeti in situatie asemanatoare.

Duminica veneam dinspre Slobozia spre Bucuresti si nu pe A2 caci nu e fun. Benzina arsa aiurea, plictiseala. M-am dus pe A2 si ma intorceam pe drumul spre Urziceni. Vreme buna, ora 15,30 soseaua uscata, motorul rupea soseaua,doar doua benzi. Aveam cam 130 km/h. Din fata un camion si unul intra in depasirea lui, o masina rosie, nu am vazut marca. Aprind faza mare, pentru mine insemnand : sunt si eu pe aici, grabeste-te, lasa-l sa depaseasca, nu accelera. De obicei functioneaza, dar acum...Soseua in linie dreapta, in afara localitatii ,nu stiu care'. Inainteaza aia inaintez si eu, cand constat ca la vreo150 metri de mine inca nu reusea sa se replieze, sa termine depasirea. Franez si unde mergeam pe mijlocul soselei increzator ca totul e ok. imi dau seama ca nu mai e nimic de facut. Ma bag dreapta mult si ala trece pe langa mine in zbor...Concluzia : daca aluia sau mie ne tremurau mainile eram praf amandoi. Dupa am simtit un gol in stomac. Nu stiu ce viteza avea el dar eu aveam cam 90-100 in acel moment. Unde am gresit eu ? Am avut viteza prea mare pe acel segment de drum, am redus tarziu. Nu am patit niciodata asa ceva. Bine ca nu a fost vreo curba sau ceva sosea rupta, sau noroi, nisip vreo balega, etc. In viitor o sa reduc asa cum faceam mai mereu, concomitent cu aprinderea fazei mari, cand vad ca se intra din fata in depasire. In acest sezon e faza care putea sa ma omoare. Si aveam si eu un pic de vina ...recunosc.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu te stresa, pe mine duminica era sa ma loveasca de 2 ori coloana oficiala a Rovanei Plumb, nu era de cacao sa ma omoare cineva cu un nume asa i.d.i.o.t?

a doua oara eu urcam pe o parte de deal, coloana oficiala pe cealalta...noroc ca am obiceiul sa ma duc mai pe dreapta cu cat ajung mai spre culme, in varf ne-am intalnit si putin a lipsit...ei depaseau o coloana de masini fara nici cea mai mica vizibilitate. oricum i-am aratat celui din passatul de politie si soferului masinii in care era zdreanta degetul mijlociu si i-am urat ca data viitoare in locul meu sa fie un tir.

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca faceam stoppie de cand se baga ala in depasire(exagerez putin, dar oricum eu nu folosesc flash sau claxon, incep sa franez din timp la faze d-astea). oricum eu sunt mai paranoic asa...era sa am ceva belele din cauza ca sunt prea paranoic, si franez prea tare degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yoyo_man - noroc ca am obiceiul sa ma duc mai pe dreapta cu cat ajung mai spre culme,

- E o buna strategie si eu fac la fel cand urc sau cobor o rampa caci sunt multi tampiti si nu stii ce vine in varful dealului.

-Strategia mea de a apride faza mare funtioneaza mereu. Cateodata ii vad masati unul in altul sau in spatele unei masini si rezultatul e ok ,nu se baga in depasire. Acum am fost prea rapid pentru acel segment de drum, poate era un puturos, poate a crezut ca sunt mai departe, poate boul cu camionul a marit viteza...cine stie... poate cate un pic din toate. Cel mai sanatos era sa merg mai usor si sa reduc imediat cum a intrat in depasire. Asta va recomand si voua, asta e ideea acestui topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu aprinde faza "mare?". Dai flash-uri cel mult ca sa te vada. E ilegal sa folosesti faza lunga la mai putin de 200m.

2. Te tragi pe marginea benzii, daca nu esti sigur ca ai loc sa eviti sau nu vezi un loc de evitare, pui frana. Cat mai devreme cu atat mai bine.

3. Nu accelera.

4. Nu te da pe-o roata.

5. Nu manca seminte.

6. Nu sari pe capota celui ce a patruns pe sensul tau.

7. Vezi ce masina are, daca supravietuiesti poate ajungi sa-ti iei una ca a lui.

 

Ah, si daca nu e cu poc, n-are ce cauta la accidente :)

Editat de klux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Klux 1. Nu aprinde faza "mare?". Dai flash-uri cel mult ca sa te vada. E ilegal sa folosesti faza lunga la mai putin de 200m.

Ziua nu deranjeaza prea tare faza mare, noaptea da ! De regula o opresc cu 50 m inainte de a trece de ei. Nu ma risc sa nu ma vada doar cu faza mica. Acum a fost un caz special, am inaintat prea repede, am depasit viteza admisa pe acel segment de drum, i-am surprins.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare hilar, asa ceva patesc zilnic si nu am(avem) ce face. Eu de obicei merg DOAR cu faza lunga si am trecut si pe langa radare si pe langa tot felul de controale, intradevar nu am fost oprit. Eu incerc sa anticipez o eventuala depasire a "partenerilor" de trafic ce vin din contrasens, pe nationala ating si varfuri de 180-200 dar de fiecare data reduc rapid cand vad ca din fata se apropie o coloana sau mai mult de o masina. Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soferilor romani li se cam rupe de tot ce inseamna 2 roti ! ptr ei ''nu se exista'' decat conserve. in concediul din august am acoperit vreo 8 mii si ceva cu mobra.nici 1 incident sau vreo tentativa, asta pana in romania. e dezastru in tara,dar banuiesc ca asta o stiti toti. inclusiv cunoscutii m-au intrebat : ''dar de ce ai mers cu mobra?'' la asta nu pot sa raspund.

aici soferii se feresc de 2 roti ca de dracu, trag efectiv de volan stanga dreapta cand te apropii de ei, indiferent daca sunt in miscare sau stationeaza(in proportie de 80-90 %)

ati fi surprinsi sa vedeti cum trec motorizatii printre masini si fac semn cu mana catre soferi ca si cand i-ar impinge in stanga/dreapta si soferii se conformeaza.binenteles ca se si multumeste ptr asta.

a, si faza lunga o folosesc constant,pana la lasarea serii, ca si majoritatea de pe aici.cred ca asta tine de stilul fiecaruia.

Editat de sarazin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va povestesc si voua ca pe viitor sa nu ajungeti in situatie asemanatoare.

Duminica veneam dinspre Slobozia spre Bucuresti si nu pe A2 caci nu e fun. Benzina arsa aiurea, plictiseala. M-am dus pe A2 si ma intorceam pe drumul spre Urziceni. Vreme buna, ora 15,30 soseaua uscata, motorul rupea soseaua,doar doua benzi. Aveam cam 130 km/h. Din fata un camion si unul intra in depasirea lui, o masina rosie, nu am vazut marca. Aprind faza mare, pentru mine insemnand : sunt si eu pe aici, grabeste-te, lasa-l sa depaseasca, nu accelera. De obicei functioneaza, dar acum...Soseua in linie dreapta, in afara localitatii ,nu stiu care'. Inainteaza aia inaintez si eu, cand constat ca la vreo150 metri de mine inca nu reusea sa se replieze, sa termine depasirea. Franez si unde mergeam pe mijlocul soselei increzator ca totul e ok. imi dau seama ca nu mai e nimic de facut. Ma bag dreapta mult si ala trece pe langa mine in zbor...Concluzia : daca aluia sau mie ne tremurau mainile eram praf amandoi. Dupa am simtit un gol in stomac. Nu stiu ce viteza avea el dar eu aveam cam 90-100 in acel moment. Unde am gresit eu ? Am avut viteza prea mare pe acel segment de drum, am redus tarziu. Nu am patit niciodata asa ceva. Bine ca nu a fost vreo curba sau ceva sosea rupta, sau noroi, nisip vreo balega, etc. In viitor o sa reduc asa cum faceam mai mereu, concomitent cu aprinderea fazei mari, cand vad ca se intra din fata in depasire. In acest sezon e faza care putea sa ma omoare. Si aveam si eu un pic de vina ...recunosc.

Astea sunt la ordinea zilei, ai grija de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soferilor romani li se cam rupe de tot ce inseamna 2 roti ! ptr ei ''nu se exista'' decat conserve. in concediul din august am acoperit vreo 8 mii si ceva cu mobra.nici 1 incident sau vreo tentativa, asta pana in romania. e dezastru in tara,dar banuiesc ca asta o stiti toti. inclusiv cunoscutii m-au intrebat : ''dar de ce ai mers cu mobra?'' la asta nu pot sa raspund.

aici soferii se feresc de 2 roti ca de dracu, trag efectiv de volan stanga dreapta cand te apropii de ei, indiferent daca sunt in miscare sau stationeaza(in proportie de 80-90 %)

ati fi surprinsi sa vedeti cum trec motorizatii printre masini si fac semn cu mana catre soferi ca si cand i-ar impinge in stanga/dreapta si soferii se conformeaza.binenteles ca se si multumeste ptr asta.

a, si faza lunga o folosesc constant,pana la lasarea serii, ca si majoritatea de pe aici.cred ca asta tine de stilul fiecaruia.

Cu moto inca nu m-am plimbat prin 'afara'. Bulgaria de fapt, dar si acolo singurii tampiti care depaseau la risc erau cei cu nr. de ro. Dar m-a uimit bunul simt al soferilor din alte tari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu are nimic de a face cu faza lunga sau scurta. A vazut ca vine ceva pe contrasens. A vazut ca e un alt cocosel motociclist si a zis lasa ca se trage el (prioritatea in romania e pe tonaj). Am patit la fel de destule ori. Si aveam xenon pe motor, nici nu e pune problema ca nu m-a vazut. E o chestiune de durere in cwoi la soferi.

Nu ai avut viteza mare pe tronson, trebuia doar sa incetinesti mai mult cand vezi ca ai de a face cu soferi zmei, niste zdrente neinteresate de iesirile motociclistilor pe aratura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CB-ul de la departare cu farul acela rotund arata ca un scuter. Majoritatea, in afara localitatilor, pe asta mizeaza - ca sunt scutere, merg usurel si pe marginea drumului si depasesc la futu-i ma-sa. Asta-i traficul de la noi si nesimtiti exista pe doua, pe patru si pe saisprezece roti.

 

Daca ai cum, monteaza-ti doua proiectoare pe motocicleta, ajuta un pic la vizibilitate, mult mai bine ca faza lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu aprinde faza "mare?". Dai flash-uri cel mult ca sa te vada. E ilegal sa folosesti faza lunga la mai putin de 200m.

2. Te tragi pe marginea benzii, daca nu esti sigur ca ai loc sa eviti sau nu vezi un loc de evitare, pui frana. Cat mai devreme cu atat mai bine.

3. Nu accelera.

4. Nu te da pe-o roata.

5. Nu manca seminte.

6. Nu sari pe capota celui ce a patruns pe sensul tau.

7. Vezi ce masina are, daca supravietuiesti poate ajungi sa-ti iei una ca a lui.

 

Ah, si daca nu e cu poc, n-are ce cauta la accidente :)

Si daca esti incepator n-ai ce cauta sa dai sfaturi pe forum. Mai ales cand sunt tampite (sfaturile!!!).

 

Io nu trec pe faza scurta decat cand se insereaza. In rest...lunga, cat mai lunga. Si daca se poate sa fie si groasa, cu atat mai bine.

 

Daca aveai sportiva ne spuneai cum ai depasit pe dubla continua printre tiruri :))

Pentru asta nu-ti trebuie vitezana. Merge si cu KLE-ul. Mai ales pe Valea Oltului. E cam ciudat cand stergi cu cotul coltul cabinei tirului de pe sensul tau, dar macar nu te atingi de ala de pe contrasens...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa, e bine ca nu ai patit tu nimic. Am patit si eu asa ceva de multe ori cu CBRul. Cea mai nasoala faza de genul asta e cand sa gasit unul cu un SUV sa depaseasca o coloana destul de lunga si al dracu desi a vazut bine mersi ca mai sunt si eu pe drum nu a schitat nici un gest sa se dea un pic mai la o parte ca sa-mi faca loc sau sa franeze. Nu, boul a mers exact pe mijlocul benzii si nici nu mergea drept, parca facea jaloane si inca mai accelera cand eu am trecut razant pe langa el. Am mers vreo 50 de metri daca nu mai mult numai pe marginea drumului pe pietris, iarba si denivelari ca nu mai reuseam sa redresez motocicleta ca sa intru din nou pe asfalt. Saream in sus cu ea pe acolo pe denivelari de ziceai ca sunt cu enduro nu cu sportiva. Am blestemat putin si mi-am vazut de drum, ce dracu sa mai faci. Acasa am vazut ca singura paguba la motor a fost ca incepusa sa-mi curga un semering.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merg niciodata pe drum cu faza lunga. doar in parcarea subterana

ceea ce scrii tu aici, sincer ma surprinde, credeam ca ai experienta mai mare

de multe ori eu ma duc pe dreapta si ii las sa treaca

 

nu merg pe mijlocul soselei niciodata,

la un drum cum e cel descris de tine merg pe urmele rotilor din stanga, ale vehiculelor de pe banda mea

de multe ori am observant manevra asta efectuata de soferi buni cu masini bune.

daca am loc, n-am nici o problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va povestesc si voua ca pe viitor sa nu ajungeti in situatie asemanatoare.

Duminica veneam dinspre Slobozia spre Bucuresti si nu pe A2 caci nu e fun. Benzina arsa aiurea, plictiseala. M-am dus pe A2 si ma intorceam pe drumul spre Urziceni. Vreme buna, ora 15,30 soseaua uscata, motorul rupea soseaua,doar doua benzi. Aveam cam 130 km/h. Din fata un camion si unul intra in depasirea lui, o masina rosie, nu am vazut marca. Aprind faza mare, pentru mine insemnand : sunt si eu pe aici, grabeste-te, lasa-l sa depaseasca, nu accelera. De obicei functioneaza, dar acum...Soseua in linie dreapta, in afara localitatii ,nu stiu care'. Inainteaza aia inaintez si eu, cand constat ca la vreo150 metri de mine inca nu reusea sa se replieze, sa termine depasirea. Franez si unde mergeam pe mijlocul soselei increzator ca totul e ok. imi dau seama ca nu mai e nimic de facut. Ma bag dreapta mult si ala trece pe langa mine in zbor...Concluzia : daca aluia sau mie ne tremurau mainile eram praf amandoi. Dupa am simtit un gol in stomac. Nu stiu ce viteza avea el dar eu aveam cam 90-100 in acel moment. Unde am gresit eu ? Am avut viteza prea mare pe acel segment de drum, am redus tarziu. Nu am patit niciodata asa ceva. Bine ca nu a fost vreo curba sau ceva sosea rupta, sau noroi, nisip vreo balega, etc. In viitor o sa reduc asa cum faceam mai mereu, concomitent cu aprinderea fazei mari, cand vad ca se intra din fata in depasire. In acest sezon e faza care putea sa ma omoare. Si aveam si eu un pic de vina ...recunosc.

Woww .. ce poveste ... e a doua zi pe mobra ?

Mereu suntem in astfel de situatii, sunt de neevitat, pt ca nu detii controlul asupra celorlalti participanti la trafic.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac drumul asta spre si dinspre Slobozia foarte des, mai ales cu moto. Mi se intampla asta o data la 2 drumuri. Sunt 2 motive mari si late: 1. sunt idioti care nu apreciaza o depasire. 2. Cel ce se baga in depasire nu isi da seama cat de tare vii. Prima oara cand mi s-a intamplat acum cativa ani buni, m-am speriat tare si am tras mult dreapta, am oprit sa fumez o tigara. In timp ce il injuram p-ala in gand, mi-am dat seama ca eu veneam cu 180 /h; deci el nu avea nici o vina, nu avea de unde sa stie ca vine o racheta spre el cu 50 de metri pe secunda. Faza lunga nu trebuie folosita decat atunci cand se cere! Concluzia, viteza redusa si atentie maxima pe drumuri nationale.

Editat de LKss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si 3.

"are loc unde sa se stranga sa depasesc eu!", ceea ce e adevarat

Asa este Tsunami, dar este gresit. Poate se sperie, poate pe margine e asfalt prost, nisip, pietre, etc; este foarte riscant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...