Sari la conținut

Partener pentru America de Sud


licuriciul
 Share

Postări Recomandate

Salutare colegi motociclisti,

 

Toamna anului 2013 mi-a adus cam 6 luni de timp liber asa ca m-am gandit cum sa il umplu.

Fiind pasionat de motociclism, este clar ca o calatorie cu motorul mi-ar satisface setea de aventura.

Avand in vedere ca in Asia este cam frig, in Africa este mai cald dar cam instabil politic, m-am intrebat unde pot gasi o destinatie mai calda si mai linistita. Toate drumurile au dus spre turul Americii de Sud. Acum acolo incepe primavara si de asemenea incep si turele cu motoarele.

Scriu acest post in cautarea unui alt motociclist care are pe lista aceasta excursie sau o parte din ea, si care doreste sa o puna in aplicare acum in noiembrie. Singur este mai dificil, dar in 2 totul se simplifica.

Pana acum am fost cu motorul prin Romania, Bulgaria, Turcia, Grecia, Moldova, Ucraina, Siria, Iordania si fara motor pe mai multe continente (in afara de America de Sud si Africa)

Daca stiti pe cineva care vrea sa investeasca ceva luni intr-o astfel de excursie, dati un semn.

 

Alte date utile:

Plecare: Noiembrie

Buget: 6000 Euro (maxim asa cred caci inca nu stiu daca imi iau motorul sau imi cumpar de acolo)

Timp: cat se poate (de la 2/3 luni in sus)

 

Deci ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

esti cam din scurt..

as ceva se planifica cu cel putin un an inainte. frumoasa idea, dar in nici un caz nu se poate.. luna viitoare indifirente cine-ar fi.

apoi.. e vorba si de companie.. dracu', pai daca te enervez, iti mananc zilele... atata timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum suna sloganul Nike: Just do it. Mai mult ca sigur o sa dai de destui alti calatori pe la toate cazarile. In afara de asta intreb si eu ca Tsunami, vrei chiar asa pe oricine? Daca iti scoate peri albi persoana?

Nu e nimic atat de complicat, poate doar primele 2-3 zile pana te lamuresti ce/cum/cand trebe facut.

Distractie pe acolo si scrie-ne si noua 2-3 cuvinte pe aici sa stim ce si cum, poate ne mai vin si noua idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e faina. Sincer si pe mine ma batea gandul la ceva similar; din nefericire nu-mi permit nici pe departe bugetul si nici nu am suficient timp liber / concediu. Oricine e mai bine decat nimeni.. exista si portiuni de drum salbatice unde nu ti-ai dori sa te lase motorul sau sa intampini probleme dificile. Si astfel de conditii aspre pot imblanzi orice enervant.. ele pot cimenta o prietenie deosebita ce poate ramane pana la sfarsitul vietii.

Multa bafta iti doresc. Parerea mea e sa va luati 2 motociclete identice de acolo, va orientati si voi spre ce se gaseste mai din abundenta; eu as inclina spre TDM 850, dar nu stiu cate exista prin America de Sud.

Astept cu interes pozele.



poate te ajuta cu ceva:

http://www.motodiscovery.com/Motorcycle-Tours/South-America-Motorcycle-Tours

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, frumoasa idee. Dar pe bune acum, te crezi in Monte Carlo, sa postezi de la o luna la alta despre un proiect de plimbare moto cu buget de ... 6000 de Euro?! 95% din userii de pe forumul asta (inclusiv subsemnatul) nici nu au macar motorete care sa valoreze atat (sau nici jumatate), iar tu propui ca cineva sa aiba peste o luna un buget cam de valoarea asta?! Asta ca sa nu mai zic de aranjamente, concedii, etc.

Pentru noi muritorii (mai ales in Romania) aventurile de genul asta se planifica ani de zile, banii se strang tot in decursul a ani de zile.

 

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi plac turele lungi si aventura, iar din noiembrie devin fara voia mea ´´liber profesionist´´. Necazul la mine este ca din cauza concedierii a trebuit sa-mi anulez revelionul din Serbia si tura de schi din Austria...

 

Oricum, bravo pentru initiativa si succes!

 

Sa ai drumuri bune,

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca propunerea asta venea pana in 2007-2008, probabil ma bagam, cautam si eu asa ceva dar cu sanse infime de a gasi parteneri de calatorie. Astazi, pe criza, sansele sunt si mai mici. Iar cei care cred ca un partener nesuferit iti poate scoate peri albi:

 

1) te vezi naibii cu el in tara inainte de a pleca;

2) faci chiar si 1-2 calatorii scurte in zona pentru a vedea stilul de mers si daca puteti dormi in aceasi camera eventual (sa nu fie vreun sforaitor cronic);

3) daca totusi apar surprize, fiecare o apuca pe drumul lui si gata, exact ca si cand pleci singur dar macar ai avut partener pe drumul de plecare;

 

Dar in general oamenii care fac si isi permit asemenea excursii, nu sunt manelisti nesuferiti ci oameni de calitate, flexibili, cu bun simt, care fac orice pentru a evita distrugerea unei excursii. Exista si exceptii dar rare.

 

Pentru noi muritorii (mai ales in Romania) aventurile de genul asta se planifica ani de zile, banii se strang tot in decursul a ani de zile.


Eu as paria ca se poate planifica asa ceva si intr-o luna, bani cash sa fie. Daca pentru X luni de calatorit trebuie sa faci economii mai mult de X luni de munca, atunci ori muncesti degeaba, ori visezi calatorii pe care nu ti le permiti si ai o problema de perceptie asupra finantelor proprii. Nu toti ajung in viata asta sa calatoreasca in spatiu. Nu toti ajung in America de Sud. Nu toti ies din tara. La naiba, multi nu ies nici din orasul/satul in care s-au nascut. C'est la vie.

 

Ca unii fac credit pentru vacante ... selectie naturala.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Well...

 

61 days (60 nights) 5,600 miles

Start in Cartagena, Colombia and end in Ushuaia, Tierra del Fuego

 

Prices:

Rider on your own bike 18,829 USD (double occupancy) Passenger 13,862 USD $3,984.00 USD single occupancy supplement $800.00 USD per person deposit

 

 

 

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.

Am cunoscut un italian catre a facut America de Sud pe o Vespa. In 5 luni. Am vazut poze si filmulete...foarte fain. Sa te pregatesti ca ploua mult, foarte mult :)

L-am cautat si l-am gasit repede. Cei de la Vespa nu au vrut sa il sponsorizeze.

 

http://www.campingclubcivitanovamarche.com/images/tour-marcello.htm

Editat de dromamobilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Well...

 

61 days (60 nights) 5,600 miles

Start in Cartagena, Colombia and end in Ushuaia, Tierra del Fuego

 

Prices:

Rider on your own bike 18,829 USD (double occupancy) Passenger 13,862 USD $3,984.00 USD single occupancy supplement $800.00 USD per person deposit

in 60 de zile inconjur planeta ce e aia 9,000km?, da-mi 2 saptamani pentru 9,000km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 60 de zile inconjur planeta ce e aia 9,000km?, da-mi 2 saptamani pentru 9,000km

In ideea ca vrei sa si vezi ceva, daca e vorba doar de km putem sa inconjuram blocul.

Ai citit aventura celor de pe micadu.ro ?

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ideea ca vrei sa si vezi ceva, daca e vorba doar de km putem sa inconjuram blocul.

Ai citit aventura celor de pe micadu.ro ?

 

tot ce vreau sa vad este roata invartindu-se, atat, roata invatindu-se, nu ma intereseaza alte experiente, fiecare suntem diferiti fiecare dintre noi, EU vreau doar sa vad cum se invarte, nimic mai mult..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Parerea mea e sa va luati 2 motociclete identice de acolo, va orientati si voi spre ce se gaseste mai din abundenta; eu as inclina spre TDM 850, dar nu stiu cate exista prin America de Sud.

Corect, cineva care a plecat intr-un tur asemanator spunea la fel, cea mai mare prostie este sa pleci cu motorul propriu, in primul rand implica cheltuiala mare pe transport, se poate strica prin salbaticiuni si te costa cit nu face, etc.

Cel mai bine este sa studiezi piata, intrebi pe cineva si vezi care-i cel mai popular si simplu de intretinut motor in zonele alea, il cumperi, iti faci tura si dupa aia il vinzi, ocazie cu care recuperezi si o parte din bani.

Succes.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Parerea mea e sa va luati 2 motociclete identice de acolo, va orientati si voi spre ce se gaseste mai din abundenta; eu as inclina spre TDM 850, dar nu stiu cate exista prin America de Sud.

Au si aia motociclete ? Cred ca la acea suma de bani a intrat si ceva de aparare, un pistol ceva ca cine stie pe ce triburi indiene mai da pe acolo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:nono: mult 2 sapt pt 9000 km, enorm de mult timp!!! totusi, vorbim de o tura cu motocicleta nu cu bicicleta! :cheers:

 

ma gandeam ca nu e numai sosea, d-aia as avea nevoie de atat, altfel ti-l fac sub 10 zile

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi motociclisti,

 

Toamna anului 2013 mi-a adus cam 6 luni de timp liber asa ca m-am gandit cum sa il umplu.

Fiind pasionat de motociclism, este clar ca o calatorie cu motorul mi-ar satisface setea de aventura.

Avand in vedere ca in Asia este cam frig, in Africa este mai cald dar cam instabil politic, m-am intrebat unde pot gasi o destinatie mai calda si mai linistita. Toate drumurile au dus spre turul Americii de Sud. Acum acolo incepe primavara si de asemenea incep si turele cu motoarele.

Scriu acest post in cautarea unui alt motociclist care are pe lista aceasta excursie sau o parte din ea, si care doreste sa o puna in aplicare acum in noiembrie. Singur este mai dificil, dar in 2 totul se simplifica.

Pana acum am fost cu motorul prin Romania, Bulgaria, Turcia, Grecia, Moldova, Ucraina, Siria, Iordania si fara motor pe mai multe continente (in afara de America de Sud si Africa)

Daca stiti pe cineva care vrea sa investeasca ceva luni intr-o astfel de excursie, dati un semn.

 

Alte date utile:

Plecare: Noiembrie

Buget: 6000 Euro (maxim asa cred caci inca nu stiu daca imi iau motorul sau imi cumpar de acolo)

Timp: cat se poate (de la 2/3 luni in sus)

 

Deci ?

Eu te-as sfatui sa cauti partener de drum dintre cei cunoscuti tie. daca pleci cu o persoana necunoscuta, exista mari sanse sa iasa scantei pe drum. Parca a fost acum ceva vreme (2008 parca) o calatorie prin Asia in care au iesit scantei intre participanti (tot datorita faptului ca nu s-au cunoscut).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...