Sari la conținut

Honda Hornet 600 zgomot de ambreiaj


secbiker
 Share

Postări Recomandate

Ma adresez cu o intrebare posesorilor de Honda cu motor cod PC25 sa-mi spuneti ce sa schimb sa dispara zgomotul de la ambreiaj in relantii. Daca trag putin de maneta nu se mai aude deloc. Am inteles este o problema tipica la Honda ca altfel motorul numai toarce asa frumos se aude. Astept opinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma adresez cu o intrebare posesorilor de Honda cu motor cod PC25 sa-mi spuneti ce sa schimb sa dispara zgomotul de la ambreiaj in relantii. Daca trag putin de maneta nu se mai aude deloc. Am inteles este o problema tipica la Honda ca altfel motorul numai toarce asa frumos se aude. Astept opinii.

 

Conform doctinei marca inregistrata Performance Solutions, trebuie sa schimbi marca de motocicleta. Astfel, zgomotul va disparea garantat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, va dispărea zgomotul specific ambreiaj Honda ! Însă, din păcate, vor apărea 10 alte zgomote.

De la motor, de la jug, de la basculă...și de la ambreiajul whatever.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii sunt foarte glumeti pe acest forum dar lasand la o parte acest lucru mi se pare interesant ca la 37000 km sa faca acest zgomot cand am detinut un CBR F2 cu exact 100000 km si nu se auzea deloc nimic de la motor. Oare se gaseste usor acel rulment?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la yamaha am avut aceeasi problema, oala "zornaie" inutil sa o repari atita timp cit nu e un defect in sine.. adica nu e afectat nici un parametru de functionare al motorului. daca te deranjeaza zgomotul iti poti lua un scuter electric sau o finala after market fara dbkiller ca sa nu-l mai auzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma adresez cu o intrebare posesorilor de Honda cu motor cod PC25 sa-mi spuneti ce sa schimb sa dispara zgomotul de la ambreiaj in relantii. Daca trag putin de maneta nu se mai aude deloc. Am inteles este o problema tipica la Honda ca altfel motorul numai toarce asa frumos se aude. Astept opinii.

 

pune un ulei mai gros :). eu am avut PC25 si la fel facea si a mea. asta daca intradevar nu ai vreo problema mecanica si alt zgomot decat aveam eu. dar dupa cum ai descris este exact aceiasi "problema" pe care am avut-o si eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii sunt foarte glumeti pe acest forum dar lasand la o parte acest lucru mi se pare interesant ca la 37000 km sa faca acest zgomot cand am detinut un CBR F2 cu exact 100000 km si nu se auzea deloc nimic de la motor. Oare se gaseste usor acel rulment?

in targ la vitan? :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca este normal dar nu convine ca fara zgomotul acela motorul ar suna foarte frumos. Am desfacut ieri si totul pare in regula, oala care cred ca face zgomotul are joc mic, am intalnit alte motoare la care juca mult mai tare si tot nu se auzea nimic. As curios daca a remediat cineva acest inconvenient. Daca as intinde putin cablul ca sa atace putin am ansamblul ambreiaj ar fi problema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am citit si se pare ca multe motoare raman asa, dupa cum am vazut nimic din ansamblul ambreiaj nu are uzura vizibila. Am intrebat de rulment si bucsa si depasesc 600 lei.

Ma gandesc si la faza cu arcurile cum scria un coleg mai sus : ''Nu rulmentul este cauza,de cele mai multe ori arcurile de amortizare din oala produce zgomot.'', sa investesc acei bani si sa nu dispara complet zgomotul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...