Sari la conținut

Supersonic pe 2 roti_Kawasaki zx12 r ninja_2006


dedant68
 Share

Postări Recomandate

Salut,

frumos rau avionul, intradevar, si mie imi pare mai sportiv decat busa (ca si look). M-am dat o vreme cu modelul asta si cu cel dinaintea lui (furca USD si etriere cu 6 pistonase) am fost foarte aproape sa-mi iau modelul asta dar m-a oprit consumul... Are o sete motoreta asta mai ceva ca un turc iesit din ramadan. Consuma TOT

Da, pasagerul sta super bine (pentru un sport touring), da are o gramada de chestii innovatoare (pentru vremea ei), da, are cuplu de camion si-ti intinde mainile dar mai bine mergi cu taxi-ul, e mai ieftin. Nu ma intelege gresit, am si io motoreta care-mi ia 10 in oras, dar 12le era de speriat.

S-o stapanesti sanatos, o motoreta foarte frumoasa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

frumos rau avionul, intradevar, si mie imi pare mai sportiv decat busa (ca si look). M-am dat o vreme cu modelul asta si cu cel dinaintea lui (furca USD si etriere cu 6 pistonase) am fost foarte aproape sa-mi iau modelul asta dar m-a oprit consumul... Are o sete motoreta asta mai ceva ca un turc iesit din ramadan. Consuma TOT

Da, pasagerul sta super bine (pentru un sport touring), da are o gramada de chestii innovatoare (pentru vremea ei), da, are cuplu de camion si-ti intinde mainile dar mai bine mergi cu taxi-ul, e mai ieftin. Nu ma intelege gresit, am si io motoreta care-mi ia 10 in oras, dar 12le era de speriat.

S-o stapanesti sanatos, o motoreta foarte frumoasa :)

 

Salut,

Vorbesti de anul 2005 sau seria 2003-2004, in fine multumesc pentru comentariu. Referitor la consum, am discutat cu un tip care are un 2005, si spune ca la un mers de pana la 100km/h fara accelerari nebunesti, max 8%. Nu merge cu ea in oras, eventual trece printr-un oras la un circut. Nu am luat-o pentru oras, touring TOTAL. Am auzit ca in oras te omoara..12%. Dar. sorry, sa te dai cu motoare de peste 1200 prin centru ..sa astepti la intersectii 3 min, si afara 37 grd, este o nebunie. Pentru oras bicicleta ! Are rezervor de 19 l, tipul a facut plinul si a mers pana s-a apins avertizarea de benzina, inregistrand 207 km parcursi, drum combinat-DN, expres, sate. Rezerva intra cand mai sunt 4 litri, rezulta 15l la 207 km, consum 7,2%. Daca vrei un consum bun, abordezi un alt stil de condus, vrei sa stai numai in fata..alimentezi la 150km.

 

Pentru 2006, a avut multe inovari si aplicatii interesante. Kawasaki-concern care are un departament de proiectare si productie pentru aeronautica si tehnica spatiala, a proiectat forma pe baza parametrilor inregistrati in tunelul de aer. Are, injectie controlata electronic, 4 supape pe cilindru cu Dual throttle Electronic Fuel Injection(EFI), scripete de accelerație oval care imbunatateste controlul accelerației, ECU pe 32 de biți, cadru AL si elemente prindere motor, ram air-ul care preia aerul rece din fata si-l conduce dirijat in motor cu efect in cresterea de putere, immobiliser, evacuare titan si furca fata inversat de 43mm cu etrieri radiali. 2005 si 2006 sunt identice la tehnologie, pt 2006 au mers pe noi culori/ negru cu auriu la carena inferioara, total black si total albastru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

am mers cu toate cele 3 variante de ZX12. Trebuia sa-mi iau cel din 2005 care e identic cu 2006, avea 650 de km reali si pretul era bun bun. Nu contest, e o motoreta frumoasa si care trage impresionant dar repet, in cazul meu, consumul mare m-a oprit din achizitie. Plus ca, sa fim cinstiti, nu-ti iei motoreta de 1200- 1300 sa mergi cu ea cu 100/ora, la consum.

Pe de alta parte cand iti iei o motoreta care-ti place mult nu mai tii cont de nimic :)

Inca odata superba :) Sa o calaresti sanatos multi km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca, sa fim cinstiti, nu-ti iei motoreta de 1200- 1300 sa mergi cu ea cu 100/ora, la consum.


Pe de alta parte cand iti iei o motoreta care-ti place mult nu mai tii cont de nimic :)



LOGIC si ADEVARAT...am incheiat problema cu consumul, ms pentru urare! :peace:


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu aveai deja unul cu probleme la calculator si fara cheie?

Acesta este...am gasi ECU in Tokyo la un shopbike, vine in max 3 sap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce viteza e in parametrii optimi pentru o decolare reusita? Am inteles ca flapsurile's automate la modelul asta in functie de viteza si densitatea aerului, asa-i?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce viteza e in parametrii optimi pentru o decolare reusita? Am inteles ca flapsurile's automate la modelul asta in functie de viteza si densitatea aerului, asa-i?

Ai uitat ceva...temperatura aerului :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa! Are un amic de-al meu si se mai plange de consum, dar o iubeste la nebunie si nu se gandeste sa o schimbe prea curand. In rest foarte stabila la viteze mai mari, sta bine pe curbe si buna de touring. O motocicleta iconica!

Sa o stapanesti cu placere!

post-18773-0-99755100-1398204876_thumb.jpg

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

ZX12r a fost visul meu acum multi ani, cind eram atras de vitezane..

Sa te bucuri de ea, arata foarte bine!

Totusi nu-mi iese din cap consumul, 10 afara si 12/13 % in oras nu gasesc nicio logica la o mobra, oricit te-ar satisface!!.. :rusinica:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZX12r a fost visul meu acum multi ani, cind eram atras de vitezane..

Sa te bucuri de ea, arata foarte bine!

Totusi nu-mi iese din cap consumul, 10 afara si 12/13 % in oras nu gasesc nicio logica la o mobra, oricit te-ar satisface!!.. :rusinica:

Multumesc ! Si eu sunt curios de consum pentru ca am auzit multe opinii/pareri/relatari, chiar o sa-i fac teste pentru diferite variante si o sa postez. Cand m-am hotarat pentru kaw 12, am trecut peste aceasta problema a consumului.....daca va fi o medie de 8% pe un circuit combinat cu DN, expres, mediu rural si ceva oras...SUPER pe un motor de 1200cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma sincer, indoiesc.

Ideea e ca parerile sunt impartite.

"Pe afara" am vazut tot felul de pareri: la unii consuma decent, la altii consuma de rupe.

Nu stiu daca poti sa-i faci anumite 'imbunatatiri' astfel incat sa consume cat de cat, mai uman.

Oricum, nu ma astept ca un 1200 cc sa consume cat un 600 cc, insa 12 la suta este exagerat cand nu mergi cu ea prin oras.

Ar trebui sa nu consume asa mult decat daca o tragi serios de urechi.

 

Sa postezi consumul aproximativ, oscilez si eu intre o busa si un zx12r, insa model 2000.

Mai mult imi place ZX-ul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Busa din 2006 am scos un consum mixt de 7%

Da-ne mai multe detalii cum ai reusit la Haya sa scoti un 7% ? Care a fost combinatia de traseu? Si kaw 12 , varianta 2006 cu tehnologia avansata la vremea respectiva, care si acum este de top, trebuie sa fie pe aproape, spuneam mai sus un 8%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9% oras si 7% afara pana in 140 km.. oricum e putin pentru un supersonic :peace:

Sa inteleg ca ai testat un zx12 si ai facut si o medie in oras/afara ?! Daca este asa, exact ce spuneam anterior, 8% pe toate variantele :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit pe cineva cu o busa ca ii consuma intre 12%-15% in oras,nu stiu sa zic anul dar e de la 2008 in sus ,deci injectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit pe cineva cu o busa ca ii consuma intre 12%-15% in oras,nu stiu sa zic anul dar e de la 2008 in sus ,deci injectie

Posibil..daca orasul este Bucuresti, .. asa ESTE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

busa consuma cat un 600....si nu vorbesc din carti!!

:cheers:

Salut, vad ca ai busa...in ce conditii consuma cat un motor de 600?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in toate conditiile...si de fapt mai putin ca un 600!!

la 80 km/h ( ca veam o viziera mai neagra ca noaptea)...am consumat 5,4..

intr-o tura de 4000 km in alpi, cu pasager si full de bagaje, am consumat mediu 7,5 iar colegul, cu o busa stock, in aceleasi conditii si cu aceeasi incarcare 6,5..

la 200 km/h ai 6000 de ture si consumi un pic peste 7...

la 300...nu am facut consum :-L ...

in forja grava evident sare de 10.

.....

discutiile despre consum mi se par de taximetrist.

oricum..parerea mea e ca tu vorbesti de prin reviste depre zx 12...!!!

bafta!!

Editat de 0ctav
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in toate conditiile...si de fapt mai putin ca un 600!!

la 80 km/h ( ca veam o viziera mai neagra ca noaptea)...am consumat 5,4..

intr-o tura de 4000 km in alpi, cu pasager si full de bagaje, am consumat mediu 7,5 iar colegul, cu o busa stock, in aceleasi conditii si cu aceeasi incarcare 6,5..

la 200 km/h ai 6000 de ture si consumi un pic peste 7...

la 300...nu am facut consum :-L ...

in forja grava evident sare de 10.

.....

discutiile despre consum mi se par de taximetrist.

oricum..parerea mea e ca tu vorbesti de prin reviste depre zx 12...!!!

bafta!!

Nu am inteles...replica ta lipsita de sens, motocicleta exista, o am si in 2 -3 sap va functiona. Daca vorbesc din reviste...afla ca stiu mai multe despre motoare cat stiu tu de busa ta. Oricum problema cu consumul, chiar nu ma intereseaza, cineva a semnalat consumul. PS. Dupa cum vezi cam toata lumea apreciaza ZX12 R fata de busa, sorry dar HAYA a devenit un nume plictisitor pentru toti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...