Sari la conținut

Hornet sau z750?


p_mihai_ro
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Imi iau motor. Dupa incelungi cautari si studii am ajuns la urmatoarele 2:

 

2010 CB600f (Hornet) ABS (am impresia ca e Combined ABS)

3000Km

- Are putine imbunatatiri (toba finala si folie)

- A cazuta pe ambele parti si are cadrul zgariat

- Inamtriculata in Ro, rar facut, etc

 

2008 Z750

9300 Km

- Are multe imbunatatiri

- Nu e cazuta

- Neinmatriculata (are toate actele, se cumpara de la firma)

 

E important pentru mine sa aibe furca reglabila (am peste 100 Kg si stiu cum e sa ai arcuri moi in fata). Trebuie sa stiti ca am avut mai multe motoare inainte (nu in Ro), cel mai mult mi-a placut R6 dupa ce i-am reglat suspensiile pentru greutate si stilul de mers.

 

Desi intre preturi e o diferenta de cateva sute de eur, pentru mine au aceeasi valoare (nu stau in aia cateva sute). Intrebarea e care sa o iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune niste poze cu ele ca sa vedem cat de lovit e Hornetul. Z750 are un cusur si anume faptul ca e foarte greu in comparatie cu toate contra-candidatele lui. Daca e ok motoru mai degraba as merge pe Honda... e mai usoara si mai manevrabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e tentant hornetul ala este? daca ai 100 kg, inseamna ca esti si inalt, ma gandesc ca ti s-ar potrivi z750. eu am avut hornet si e grozav, am 1,75 inaltime. acum, faza e ca nu e sigura treaba cu cadrul. daca e doar zgariat, e ok daca nu, i-ati z750. mai bine ia direct z-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Te gandesti la revanzare sau crezi ca are si alte probleme?

Da, ma gandesc la revanzare, poate urmatorul cumparator nu va fi la fel de indiferent ca tine, si nu cred ca vrei sa pierzi bani multi la ea.

Plus ca e posibil sa fie mai rau decat crezi tu, stramba sau other shit.

Vezi Ducati-ul din primul post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

- A cazuta pe ambele parti si are cadrul zgariat

Cum ar putea un cadru backbone sa fie zgariat? Ca nu e expus.

 

frame-bodnh303m_big50100MFGD01ZD-02_d09a

Editat de TM96UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In nici un caz pe aia cu cadru zgariat.

Sportiva nu te intereseaza ? Am eu un Ducati 848 2010 de vanzare. /index.php?/topic/711517-vand-ducati-848-2010-pret-6900euro/

 

Desi initial nu mai vroiam supersport, Ducati mi-ar place foarte, foarte mult, dar e in afara bugetului cu cel putin 2000 eur :) Daca vinzi tu separat tobele si alea-alea si mi-o dai cu piesele stock si pretul ajustat sunt interesat.

 

Z750: http://www.tozobikes.ro/komp_aru1_aid_98.html

 

Poza Hornet

hornet_cadru.jpg

 

e tentant hornetul ala este? daca ai 100 kg, inseamna ca esti si inalt, ma gandesc ca ti s-ar potrivi z750. eu am avut hornet si e grozav, am 1,75 inaltime. acum, faza e ca nu e sigura treaba cu cadrul. daca e doar zgariat, e ok daca nu, i-ati z750. mai bine ia direct z-ul.

Meh, inalt nu-s, is doar burtos :))

Editat de p_mihai_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde ce-ti place tie mai mult. eu personal nu mi-as lua un 600 cu 4 cil in linie, nu mi se pare deloc potrivit pentru ceea ce vreau eu cel putin. in schimb am mers si cu 750 cu 4 in linie (GSR) si mi s-a parut mai potrivit pentru oras (culmea?!) din cauza ca are putere si cuplu la ture joase si medii asa cum unu de 600 nu va avea niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident. Maine merg si le vad pe ambele si ma hotarasc.

Si mie imi place mai mult Z750 dar as fi luat Honda pentru ca e mai noua si ca are mai putini km si ca are ABS.

 

Asa ca idee, eu nu vreau sa ma dau in oras decat ocazional, si nici pe o roata nu vreau sa merg. M-au dezamagit toate reviewurile care ziceau ca Z750 e grea si are furca moale. Iau arcuri initial si mai vedem dupa aia daca trebuie si emulatoare.

 

Am mai avut 600 si mi se pare ca OK putere. Trebuie doar sa schimbi des viteza :)

Editat de p_mihai_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu Tozobikes nu e gagiu care a facut bucati un Speed Triple acu vreo doi ani si a lasat un copil orfan de mama?

 

Ermmm... da el e... si inca are Speed Triple-ul la vanzare ca impecabil ;)

/index.php?/topic/681935-accident-lacul-sfanta-ana-hr-11-tzb/?hl=tozobikes&do=findComment&comment=3197162

 

Ia uite ce zice lumea pe alte threaduri:

 

/index.php?/topic/691520-o-motocicleta-impecabila/page-6

 

Disclaimer:

Nu il cunosc, nu am nimic de impartit cu el, nu ma intereseaza. Doar ca am citit intr-un moment de plictiseala threadul la care am linkat si acum mi-a sarit treaba asta in ochi. E bine de studiat toate (j)unghiurile.

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi vedeti din faptul ca zetul e mai greu o problema,un defect,dar nici unu nu zice ca o motocicleta cu cat e mai grea cu atat e mai stabila si sta mai bine pe sosea,sa nu zic ca nu te mai misca vantul asa de mult......clar as alege zetul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi vedeti din faptul ca zetul e mai greu o problema,un defect,dar nici unu nu zice ca o motocicleta cu cat e mai grea cu atat e mai stabila si sta mai bine pe sosea,sa nu zic ca nu te mai misca vantul asa de mult......clar as alege zetul

masa este doar un factor care influnteaza stabilitatea, insa nu singurul si nu cred ca este nici macar cel mai important. despre ce stabilitate vorbim? la vant? in viraje? a mea are 208 kg si la viraje luate cu peste 130-140 km/h merge peste tot numai pe unde vreau eu nu

Editat de unnamed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers cu ambele, sunt perfect comparabile ! As paria pe hornet pt. fiabilitate si pedigree ( istoric al evolutiei ), in rest alege ce-ti place , ce crezi ca te va reprezenta si-ti va oferi placere maxima. Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...