Sari la conținut

Motociclete pentru oameni mai scunzi


Budan
 Share

Postări Recomandate

In curand o sa ma inscriu la Adi Moto (dau pentru A1, da am 16 ani) si as vrea sa stiu daca la inaltimea mea (1.69, greutatea nu conteaza, oricum sunt mai grasut (va rog nu ma judecati) ) as putea sa stau pe o motocicleta cu inaltimea asta. Din cate stiu, motocicleta se poate regla (de la suspensii parca) in asa fel incat sa fie cu cativa cm mai mica. Mulrumesc de ajutor si asfalt uscat!

Editat de Budan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, nu trebuie sa te necajesti asa tare, sunt destui care sunt mai scunzi si merg foarte bine pe mobra. In general choperasele sunt mai joase, sau clasicele. Daca vrei ceva sport (si depinde de preferinte) atunci este necesar o adaptare la suspensie. Insa majoritatea mobrelor la 125 sunt mai mici. Bafta !!

Editat de gabyziggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am gandit la o Yamaha YZF-R125 sau o Honda CBR-125R. Oricum nu imi iau motorul pana cand nu termin scoala, ca eu nu vad logica de a avea motor cand nu am facut scoala lol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu incepe cu cmc putini pt ca o sa te plictisesti repede de moto si o sa vrei mai mare in scurt timp . Daca tu crezi ca te poti abtine de la viteze(cuplu) mari ....mergi direct pe 600 cmc .Ia mobra care iti place si sa inveti sa te dai pe ea , poti sa o duci chiar si la instructor sa iti arate manevre care sa te ajute sa te adaptezi mai bine si mai repede la mobra ta . Bafta si multa rabdare !!!!!

 

p.s. Daca ai prieteni cu motoare , ia si tu o motocicleta cu care sa te poti tine de ei. (on/off road). Daca ei au choppere si tu iei speed ....adio ture impreuna. Sa nu te jenezi sa intrebi , pt ca e mai bine sa stii toata aspecte inainte sa dai banii.Salut

Editat de Mihai L
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun sfat ... 600 cm3 cu A1 :)) la fel de bine poate sa isi ia si Y2K, puscarie tot face cand il opreste politia. Daca are noroc si nu fuge de ei poate ii da cu suspendare.
Eu nu recomand 600 incepatorilor si zic asta din prisma cuiva care a facut greseala asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ca incepator mi-am luat hornet de 600 si m-am inteles perfect cu ea. nicio cazatura, niciun accident, nimic. nu motocicleta e periculoasa, cum cred romanii, ci pilotul care deschide prea mult gazul.

iar ontopic, probabil o sa mai cresti, ia-ti ce crezi ca ti se potriveste, oricum la scoala o sa te urci pe mai multe mobre si o sa-ti faci o idee...peste cativa ani, daca iti place si vrei, probabil ca o sa treci pe ceva mai mare. la 1.70 nu cred ca ai probleme cu mobrele care pot fi conduse cu A1. succes mult cu scoala si sper sa ne vedem pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, Mihai...asa sfatuiesti incepatorii de 16 ani? sa-si ia 600? sa-si ia ca sa se itegreze? daca aia au miare si se dau ca baietii din mures? ce sa faca acum copilul?

Nici nu ma gandesc sa imi iau de 600 acum :)) si cat timp eu ma distrez si imi face placere ceea ce fac de ce mi-as lua una de 600? Doar ca sa ma integrez? Nope.

 

eu ca incepator mi-am luat hornet de 600 si m-am inteles perfect cu ea. nicio cazatura, niciun accident, nimic. nu motocicleta e periculoasa, cum cred romanii, ci pilotul care deschide prea mult gazul.

iar ontopic, probabil o sa mai cresti, ia-ti ce crezi ca ti se potriveste, oricum la scoala o sa te urci pe mai multe mobre si o sa-ti faci o idee...peste cativa ani, daca iti place si vrei, probabil ca o sa treci pe ceva mai mare. la 1.70 nu cred ca ai probleme cu mobrele care pot fi conduse cu A1. succes mult cu scoala si sper sa ne vedem pe sosea.

Multumesc, la fel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, am cam dat cu bata in balta ....citisem toate raspunsurile voastre si pana cand sa scriu eu , am uitat ca el vrea A1-16 ani ! Sorry , my bad . In rest imi mentin parerea , ma refer la motociclist incepator peste 18 ani .

 

 

"Nici nu ma gandesc sa imi iau de 600 acum :)) si cat timp eu ma distrez si imi face placere ceea ce fac de ce mi-as lua una de 600? Doar ca sa ma integrez? Nope."

 

 

Digeri cam greu ce am scris si nu ai inteles ce am vrut sa zic chiar deloc....Poti sa te distrezi foarte decent si cuminte si cu un 600 ba chiar si cu 1000, atata doar ca tu trebuie sa ramai la cat. A1 deocamdata....peste vreo 2 ani poate iti aduci aminte de ce am scris aici. Placerea? ....sa fim seriosi...placere are fiecare pe motorul lui tot timpul , iar ca "integrare" ma refeream la categoria de moto cu care prietenii tai ies la ture(nu brand, nu an fabricatie, culoare , cilindree, sau cati bani dai pe ea) . Din partea mea ia ce vrei, da-te cum vrei, cu cine vrei si pe unde vrei , nu impun nimic nimanui , dar rog cei care m-au apostrofat sa isi dea si ei cu parerea la iesirile cu moto MIXTE - gen chopper - sport. Multumesc , scuze pentru eroarea de pilotaj pe care mi-o asum , asfalt uscat la toata lumea si bafta la examen

Editat de Mihai L
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, am cam dat cu bata in balta ....citisem toate raspunsurile voastre si pana cand sa scriu eu , am uitat ca el vrea A1-16 ani ! Sorry , my bad . In rest imi mentin parerea , ma refer la motociclist incepator peste 18 ani .

 

 

"Nici nu ma gandesc sa imi iau de 600 acum :)) si cat timp eu ma distrez si imi face placere ceea ce fac de ce mi-as lua una de 600? Doar ca sa ma integrez? Nope."

 

 

Digeri cam greu ce am scris si nu ai inteles ce am vrut sa zic chiar deloc....Poti sa te distrezi foarte decent si cuminte si cu un 600 ba chiar si cu 1000, atata doar ca tu trebuie sa ramai la cat. A1 deocamdata....peste vreo 2 ani poate iti aduci aminte de ce am scris aici. Placerea? ....sa fim seriosi...placere are fiecare pe motorul lui tot timpul , iar ca "integrare" ma refeream la categoria de moto cu care prietenii tai ies la ture(nu brand, nu an fabricatie, culoare , cilindree, sau cati bani dai pe ea) . Din partea mea ia ce vrei, da-te cum vrei, cu cine vrei si pe unde vrei , nu impun nimic nimanui , dar rog cei care m-au apostrofat sa isi dea si ei cu parerea la iesirile cu moto MIXTE - gen chopper - sport. Multumesc , scuze pentru eroarea de pilotaj pe care mi-o asum , asfalt uscat la toata lumea si bafta la examen

Am inteles ce ai zis, dar prin ceea ce am zis eu, ma referam la faptul ca nu ma gandesc deocamdata la un motor de 600. Stiu cativa baieti aici in Militari care au motoare de 125 si 600 si sunt foarte linistiti si poate o sa intru si eu cu ei in grup. Multumesc de urare si sper sa ne vedem cat mai curand pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta nu ar trebui sa fie asociata cu integrarea sau cu apartenenta la o gasca oarecare. ba dimpotriva...altfel, nu ai de respectat decat legea si de pastrat decenta si bunul simt in privinta utilizarii. asta implica si respectul fata de motocicleta, intretinerea corespunzatoare a mecanicii, pilotajul in concordanta cu experienta si nivelul de cunostinte in domeniu. nu uita ca sunt multe de invatat, multe de exersat si lururile nu astea nu vin de la sine si nici repede. ia-o incet, in motociclism saritul peste etape te apropie mult de dezastru...in rest, totul trebuie sa fie exact pe placul tau. echipamentul sa fie de calitate, cauciucurile sunt foarte importante si gandeste-te ca restul investitiilor trebuiesc facute mai mult in domeniul tehnicii de pilotaj, decat in altele frivolitati (gen tobe, power commander, rizoma, etc). au si astea locul lor, dar n-or sa te ajute cu nimic, cel putin o perioada. succese nebanuite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta implica si respectul fata de motocicleta, intretinerea corespunzatoare a mecanicii, pilotajul in concordanta cu experienta si nivelul de cunostinte in domeniu. nu uita ca sunt multe de invatat, multe de exersat si lururile nu astea nu vin de la sine si nici repede. ia-o incet, in motociclism saritul peste etape te apropie mult de dezastru...

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...
Acum 4 minute, Denisa Ddy a spus:

Ce motocicleta imi recomandati daca am 1,58? (Vr sa mentionez ca motocicleta o voi folosi in oras, pentru ture scurte,dar nu strica sa fie o sportiva)🥰 

Motocicleta sa fie de A2.

KTM 390 Duke. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.05.2014 la 21:25, Budan a spus:

In curand o sa ma inscriu la Adi Moto (dau pentru A1, da am 16 ani) si as vrea sa stiu daca la inaltimea mea (1.69, greutatea nu conteaza, oricum sunt mai grasut (va rog nu ma judecati) ) as putea sa stau pe o motocicleta cu inaltimea asta. Din cate stiu, motocicleta se poate regla (de la suspensii parca) in asa fel incat sa fie cu cativa cm mai mica. Mulrumesc de ajutor si asfalt uscat!

 
Aoleu, era sa raspund la un post de acum 8 ani...

Acum 1 oră, Denisa Ddy a spus:

Ce motocicleta imi recomandati daca am 1,58? (Vr sa mentionez ca motocicleta o voi folosi in oras, pentru ture scurte,dar nu strica sa fie o sportiva)🥰 

Motocicleta sa fie de A2.


 

De cand ai permis? Cat ai mers pana acum?

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Denisa Ddy a spus:

Ce motocicleta imi recomandati daca am 1,58? (Vr sa mentionez ca motocicleta o voi folosi in oras, pentru ture scurte,dar nu strica sa fie o sportiva)🥰 

Motocicleta sa fie de A2.

KTM Duke 125 sau 390. Sotia mea la 1,65 inaltime poate sa controleze Duke-ul de 390 destul de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...