Sari la conținut

cu ce spalam ? sau cum ?


Postări Recomandate

Se pare ca anul asta s-a imputit treaba

tantari mutanti ( ieri la petrom giurgiu credeam ca ne mananca de tot daca ne opream dupa vama 100 m ), muscutite gigant si muulte rau

...

 

mobrele aratau dupa 600 km cum nu araatau acum 3 ani dupa 3000...

 

nu vorbest de casti, la fiecare ora ne opream 10 minute sa ..facem un pic de curatanie ca nu mai vedeam pe unde mergem..

ma rog, asta e , cu asta defilam ( am pus aparatori de neopren pe jambe ca altfel se infundau simerigurile de praf )

 

chestia naspa e ca daca pana acum se intampla asta la v > 220 km / h acum se intampla la peste 120 ..ceeea ce i frustrant

 

ce subtanta non coroziva recomandati pentru a curata rapid viziera + parbriz ?

 

o voi pune in pulverizator de spalat geamul si o tin in topcase.

 

1 l sa tina cam 1 zi .

 

am inceract cu aia de spatal geamuri si e ok dar cam lenta ( 2 - 3 ..stropiri)

thx

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

solutia low-cost este sa uzi un servetel, il lipesti de viziera si il lasi sa inmoaie tot ce e acolo. Ieftin dar dureaza. Mai poti incerca asta.Eu am un set si cred ca sunt si expirate, dar mi se pare ca isi fac treaba destul de bine. Problema este ca nu prea stiu daca aduce cineva si cat costa. O alta metoda folosita de mine uneori este cu stergatorul de geamuri din benzinarii, dar ala in timp sigur iti face praf viziera.

 

PS: am obersvat si eu ca parca anu asta e multa mai mare populatie de gaze. Nici in oras nu mai pot sa merg cu viziera deschisa ca in 50 de m imi intra ceva in ochi.

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici in oras nu mai pot sa merg cu viziera deschisa ca in 50 de m imi intra ceva in ochi.

Doar ce am plecat din vama si am 'uitat' sa trag viziera, mi-am luat un ditamai gandacul fix sub ochiul stang... asta pe langa verzitura scarboasa imprastiata pe mufa proprie, aveam totusi si cagula si am mai limitat din scarbosenie...

 

Erau in unele Petroame, o solutie de la turtle wax parca, cu miros de petrol, albicioasa (tot in fas-fas de geamuri de culoare neagra), la vreo 12 lei, folosita pt. a indeparta urmele de bitum (tar-removal parca ii zicea). Extraordinara solutia. Dai o data inainte sa pleci si dupa pe drum o sa vezi ce usor se curata! La maxina facea minuni chestia asta, la faruri, bara, capota. La moto nu am incercat pe viziera ca am ramas fara si deabia acum mi-am adus aminte de ea :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe google știam să caut.

A fost nevoie de demontarea jambelor?

De-abia am servisat furca și n-aș mai demonta-o încă o dată pentru protecții.

Am văzut unele mai scurte, care se pot atașa fără a demonta jambele. Luni urma să mă interesez să dau comandă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost nevoie de demontarea jambelor?

"Pentru montaj trebuie demontata furca si imbracat amortizorul cu acest "ciorap" dupa care se va asigura la extremitati cu fasha de prindere."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc servetele umede pentru a sterge gazele dupa viziera,chestia e atunci cand faci oprire sa dai cu servetelul ca dupa se intaresc prea rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, rezum

nu vreau sa aud de barbarisme gen " frecat cu servetelul ud ". aia e pentru incepatori , niciodata nu se freaca cu hartie fie si umeda, direct peste praf, insecte, etc.

 

de asta caut ceva pe care sa il " spray-ez" si cand se moaie sa clatesc cu apa fara sa ating cu ceva ( gen spalat cu wap ) . asa ca ma itneresa ceva gen " alcool + apa " , doar ca sa fie ceva testat.

 

am vazut cum se poarta, scos servelul sau hartia uda si frecat parbriz, carene. viziera. scuze, dar nu .

 

pentru jambe - foarte usor se coase un fermoar pe "lung" si se imbraca rapid jamba fara demontare. din una de ktm se imbraca ambele la SV.

 

raman cu itrebarea, ce "degresant" usor si ieftin stiti ? pana acum am folosit alcol medicinal sau de aia de geamuri dar le-au stricat si pe astea, apa colorata si mai multe nut..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de asta caut ceva pe care sa il " spray-ez" si cand se moaie sa clatesc cu apa fara sa ating cu ceva ( gen spalat cu wap ) . asa ca ma itneresa ceva gen " alcool + apa " , doar ca sa fie ceva testat.

Alcool tehnic? :) Ala e bun, dar nu stiu cum se comporta daca il folosesti repetat pe viziera. Am un detergent absolut superb la munca, dar trebuie diluat cu multa apa care ar merge exact cum zici tu. Dar mi-e cam frica sa ti-l recomand, mi-e ca matuieste dupa 5 utilizari daca nu il diluezi bine bine (eu am matuit vopseaua compresorului de la munca :alcy: ), eventual daca ai vreo viziera care nu o mai folosesti sa vezi ce zice...

 

pentru jambe - foarte usor se coase un fermoar pe "lung" si se imbraca rapid jamba fara demontare. din una de ktm se imbraca ambele la SV.

 

Nu stiu daca as avea atata rabdare... Cred ca mai degraba as da furca jos :crack:
Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raman cu itrebarea, ce "degresant" usor si ieftin stiti ? pana acum am folosit alcol medicinal sau de aia de geamuri dar le-au stricat si pe astea, apa colorata si mai multe nut..

foxbat, incearca solutie de spalat geamuri de la karcher. dai un puf, astepti cateva secunde si stergi cu ceva curat...

daca esti om gospodar, iti cumperi tot setul si speli si geamurile acasa http://www.tradecleaningservices.co.uk/wp-content/uploads/2014/06/karcher-cordless-window-cleaner-with-vacuum-is-used-by-Trade-Cleaning-Services-in-London-Kent-and-Essex.jpg

daca nu, iti iei doar rezerva :)) http://www.karcher-center-aquaspray.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/w/i/window_cleaner_concentrate_wv_karcher_accessories_home_cleaning_6295302_1.jpg

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai vin si eu cu un sfat, insa nu iti pot zice pretul solutiei pentru ca ne-a fost facuta cadou de un vanzator de la lukoil dupa ce ne-a vazut vizierele :)) Asadar, este vorba despre un pulverizator (de genul cum e cel de spalat geamurile) care se numeste Carifil Insect Remover. Solutia este foarte buna, in sensul ca pulverizezi pe viziera, lasi un minut, la prima trecere cu un servetel uscat/carpa moale viziera ramane impecabila (sau poti sa aplici metoda ta, pulverizezi solutia si apoi clatesti cu apa).

PS: in caz ca nu s-a inteles din ce am scris mai sus, solutia asta se gaseste in benzinariile lukoil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mi.am pus si eu intrebarile astea si am cautat solutii, am gasit doua:

1.Exista in benzinarii niste pufuri cu solutie de curatat insectele de pe parbrize. Dezavantajul este ca un puf costa intre 20-30 lei si din ce am observat nu toate sunt bune, unele curata bine, altele lasa dare pe viziera. Eu foloseam si la parbriz si nu ma tinea prea mult.

2.Pina la urma am luat solutie de curatat parbrizul de la orice supermarket, din aia la 5 litri si o folosesc cu succes, completez intr.un puf din ala pe care il tin in topcase..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mi.am pus si eu intrebarile astea si am cautat solutii, am gasit doua:

1.Exista in benzinarii niste pufuri cu solutie de curatat insectele de pe parbrize. Dezavantajul este ca un puf costa intre 20-30 lei si din ce am observat nu toate sunt bune, unele curata bine, altele lasa dare pe viziera. Eu foloseam si la parbriz si nu ma tinea prea mult.

2.Pina la urma am luat solutie de curatat parbrizul de la orice supermarket, din aia la 5 litri si o folosesc cu succes, completez intr.un puf din ala pe care il tin in topcase..

Varianta cea mai buna si cea mai economica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc cu incredere galeata de spalat parbrizul din benzinarii, cea de langa fiecare pompa. Daca ai grija poti sterge perfect goangele de pe viziera fara sa zgarii viziera sau sa murdaresti/umpli casca cu zeama aia.

Editat de stokerel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

pentru o indepartare mai usoara si ceva ajutor pe ploaie folositi cu incredere ceara lichida... :) spalati viziera, aplicati, bucurati-va de ~2 saptamani de curatat usor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

eu personal folosesc de la arexons, am cumparat-o din ceva benzinarie cu 3 litere da' nu mai stiu daca mol sau omv. totusi sunt destul de sigura ca orice firma mai rasarita e ok...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc cu incredere galeata de spalat parbrizul din benzinarii, cea de langa fiecare pompa. Daca ai grija poti sterge perfect goangele de pe viziera fara sa zgarii viziera sau sa murdaresti/umpli casca cu zeama aia.

bagi casca direct in galeata? bun asa...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la lidl din cand in cand apare un spray cu capac albastru de curatat geamurile masinii, evident e ieftin :) . Are in el ceva componenta activa pt ca se comporta aproape ca si spuma activa de la spalatorii. Singuru dezavantaj e ca e destul de mare sprayul si daca nu e loc la bagaje cam dificil de carat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...