Sari la conținut

Accident Cornetu Ilfov 29.06.2014


1n$4n3
 Share

Postări Recomandate

Acum 5 minute am trecut, in masina fiind, pasager.

 

Dupa pozitia motocicletei aflate in sant, pe sensul spre Bucuresti, baiatul a lovit in aripa dreapta spate un Mercedes gri, care probabil a taiat dubla continua si nu a reusit sa intre in curte surprinzandu-l pe moticiclist. Este o succesiune de curbe acolo.

 

Moto in sant. Culoare galbena. Parea honda.. Echipamentul si casca erau peste moto. Salvarea a plecat fix in fata mea spre Bucuresti.

 

Plin de colorati plus un alt moto oprit pe celalalt sens.

» Post actualizat in 29 Jun 2014 18:15

Doamne ajuta de vesti bune!

post-18916-0-88736900-1404065634_thumb.jpg

post-18916-0-21488000-1404065662_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ti-ai facut si tu datoria morala de motociclist sau doar 2 poze din care nu se distinge nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta era un Suzuki gsx-r 2003-2004 cred cu nr de Ilfov.Eu am ajuns cu 30 de sec dupa ce s-a petrecut accidentul.Baiatul era langa gard si nu misca, a fost inconstient cateva minute dupa care si-a revenit cat de cat si s-a ridicat in picioare. Ii curgea sange de la un picior si din gura cred ( cat a stat inconstient a curs din casca sange dar dupa ce si-a dat-o jos nu se vedea nimic).Purta casca, geaca si manusi.Se indrepta spre Bucuresti.Ambulanta a ajuns destul de greu..Am si doua poze cu motorul unde se vede si nr de inmatriculare daca doriti sa le pun..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am oprit si eu la locul accidentului. Nu cred ca ma "satur" pentru ca ultimul la care am oprit s-a terminat rau de tot. Acolo erau deja persoane care stiau ca nu trebuie scoasa casca. Nu echipate moto, dar stiau cum trebuie actionat. Baiatul era inconstient sau in stare de soc. Misca picioarele si mainile. Salvarea asa cum s-a mai spus, nu sosise cand eu am plecat, iar eu am plecat cand baiatul s-a ridicat in picioare. 4 masini de politie si abia cand am intrat in Bragadiru, la rond, m-am intersectat cu salvarea. Daca era mai grav, baiatul nu avea nicio sansa. Distanta parcursa in zbor pe langa un copac - "milimetric", estimez sa fi fost de vreo 15-20 m de la locul impactului. Masina era parcata. La iesirea de pe pod Cornetu primul viraj larg este de dreapta si apoi imediat unul la fel de larg de stanga, dar mai lung. Nu stiu ce a facut de l-a ratat. Ideea este ca usor, usor desi il rugam cu totii sa nu se miste si parea ca nu e capabil sa inteleaga ce vorbim cu el, baiatul si-a revenit. Intai a stat putin in genunchi dupa care s-a ridicat. Deja oprisera inca 2 motociclete. M-am asigurat ca baietii si fata veniti motorizati nu il parasesc pana vine salvarea (ma rog, i-am intrebat) si dupa ce l-am intrebat si pe baiat daca vrea sa sunam pe cineva (mi-a raspuns ca nu, desi nu sunt convinsa ca stia ce spune), am plecat. Deja era multa lume, sosise politia... nu avea sens sa mai "iau aer" din zona... cu atat mai mult cu cat tatal copilului meu era pe motor spre casa...
Motocicleta Suzuki GSXR. Nu m-am uitat la numar. Pentru mine nu motorul dauna totala a fost important.
Si in incheiere, pentru a da "gurilor" comunitatii de lucru, cu cel mai mare regret spun ca ... a gresit! Cel putin inainte de accident.
M-a depasit la iesirea din Gorneni ca o sageata, l-am vazut in oglinda la 3 masini in spate in coloana, am intrat in depasire si imediat cum m-am repliat a trecut pe langa mine foarte aproape. Specific pentru a nu lasa loc de interpretare, ca in momentul in care m-am inscris in depasire, era in coloana fara intentie de depasit. In virajul de stanga de dinainte de Mihailesti pe linie continua, cu masini pe contrasens, a depasit in paralel si foarte aproape de masina depasita. La intrare in Mihailesti a facut triplare, in depasirea unui break dacia care depasea, fiind nevoit sa intre pe vibratorul de pe contrasens. L-am vazut de foarte departe pt ca mergea.... tare. Nu pot estima viteza, sau chiar daca pot, n-o voi face. Eu ma deplasam cu 100 km/h in autoturism.
In cazul in care vezi acest post, Baiete, ai avut noroc! MARE NOROC!

Regret ca ... probabil nu se va inteleg nimic din decenta cu care vorbesc despre acest eveniment si sper din tot sufletul sa nu fi fost ascunsa vreo hemoragie interna sau fracturi care sa-i ingreuneze refacerea.
Sanatate si grija mare la viteza... Asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postul de mai sus este unul dintre cele mai lucide de pe topicurile de accidente.

Sanatate multa riderului si sper si eu sa nu aiba vreo hemoragie ascunsa fiindca mi-e cam teama de perioada de inconstienta si de sangele scurs.

Sper sa il controleze bine la Urgente si sa il puna cum trebuie pe picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pozele..

http://dl.fisier.ro/files/l3pd1g5f5143cph/20140629_202526.jpg.html

http://dl.fisier.ro/files/ll23jpemc3pj32c/20140629_202538.jpg.html

Cum a spus si hebe5p1n, cand a iesit din Mihailesti a mers foarte tare, a trecut ca sageata pe langa noi..a depasit pe linie dubla contiuna si ii fugea spatele cand a trecut peste linii..

Sa speram ca nu are nimic intern..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

 

Roxana,

 

relatarile accidentului sunt foarte ok... PETRU NOI, ASTIA MAI VECHI PE FORUM!!! Dar daca tot ai oprit, musai trebuia sa verifici tipul cauciucurilor, dot-ul si presiunea! De abia apoi starea riderului si sa intrebi despre circumstante :) Cat despre cine e si cum il cheama, nu-i pasa nimanui!

 

PS: Sper sa-mi intelegi ironia!

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roxana,

 

relatarile accidentului sunt foarte ok... PETRU NOI, ASTIA MAI VECHI PE FORUM!!! Dar daca tot ai oprit, musai trebuia sa verifici tipul cauciucurilor, dot-ul si presiunea! De abia apoi starea riderului si sa intrebi despre circumstante :) Cat despre cine e si cum il cheama, nu-i pasa nimanui!

 

PS: Sper sa-mi intelegi ironia!

:))))) da corect... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede din poze ca mobra era intretinuta corect...gumele destul de bune, dot-ul nu conteaza...aveti voi idei idioate in cap.

A gresit omul un viraj...triplare etc etc...da...asa se merge cu motocicleta de viteza...de aia e de viteza...Isus vine...POCAITI-VA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa se merge cu motocicleta de viteza...de aia e de viteza...

Si... fix asa se si sfarseste, daca-mi dai voie sa te completez :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede din poze ca mobra era intretinuta corect...gumele destul de bune, dot-ul nu conteaza...aveti voi idei idioate in cap.

A gresit omul un viraj...triplare etc etc...da...asa se merge cu motocicleta de viteza...de aia e de viteza...Isus vine...POCAITI-VA !

Ce sa-i faci, se baga toti in seama- ba cu aia, ba cu aialalta...

Adevarul adevarat e asta: a gresit un viraj. Eu nu simt nimic; voi simtiti ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a intamplat odata la MotoGP 3 mi se pare.

A trebuit sa o iau de la capat, ca nu salvasem inainte...

 

Din pacate, pe strada, pare sa aiba alte consecinte cea mai mica eroare...

 

Multa santate rider-ului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roxana,

 

relatarile accidentului sunt foarte ok... PETRU NOI, ASTIA MAI VECHI PE FORUM!!! Dar daca tot ai oprit, musai trebuia sa verifici tipul cauciucurilor, dot-ul si presiunea! De abia apoi starea riderului si sa intrebi despre circumstante :) Cat despre cine e si cum il cheama, nu-i pasa nimanui!

 

PS: Sper sa-mi intelegi ironia!

Yap.

Ai dreptate. Data viitoare imi voi face lectiile si voi fi mai consecventa in culegerea de informatii despre starea motoretei avariate si dupa un studiu aprofundat al modelului respectiv precum si al producatorului, voi veni cu date exacte despre eveniment... motocicleta... cauciucuri... etc... :)))

Lasand gluma la o parte, vazand pozele si facand legatura cu ceea ce spuneau martorii de la locul accidentului, estimez iar, (cu ajutorul tatalui copilului meu ) ca riderul a iesit de pe carosabil, a lovit santul - dupa forma jantelor, a fost aruncat in masina -care este lovita pe aripa dr sus, nicidecum pe bara/spoiler, si a ... zburat cativa metri... motorul ajungandu-i in cealalta parte de sant.

Ca sa ne intelegem:

Pe acea margine de carosabil, cam in toata zona Mihailesti, Cornetu, Bragadiru, trotuarele sunt refacute, in apropierea carosabilului sunt facute rigole/santuri din beton pentru a evita inundatiile iar in dreptul fiecarei curti sunt facute pasaje peste aceste santuri pentru intrarea in proprietate.

Masina era PARCATA perpendicular pe drum, la o distanta rezonabila de carosabil, pe acest pasaj. Motocicleta era cam la 4-5 metri de pasaj, in sant. Riderul cam la 15-20 metri de pasaj.

De aici tragem (eu si taticul) concluzia ca riderul a lovit santul aflat in dreapta masinii, a sarit cu tot cu motor in aripa masinii si de acolo in celalalt sant, cel din stanga/trotuar.

Ma rog.... sper sa fie ok baiatul. Cu siguranta multi din preajma lui, tremura la gandul ca domnia lui trecut pe langa ... RIP...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...