Sari la conținut

Nu faceti scoala cu Cristian Bratovici


Tudor Grigoriu
 Share

Postări Recomandate

Aici, in Tm, am inceput școala in februarie - pe la incepul, iar in 3 martie am luat plasticul. Am facut ore dupa programul meu, iar instructorul a stat de fiecare dată pe capul nostru, cu fiecare in parte (e adevărat că in februarie am fost doar 8 in toata seria).

Examenul a fost fâs.

Am ieșit în oraș de vreo patru ori în perioada asta. Ore: zilnic aproape.

Pret: 1000 ron scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Si mie mi-a propus instructorul sa platesc o "taxa suplimentara" pentru a-mi face dosarul medical in fals (adica fara prezentare). Intrebarea mea a fost de ce as vrea sa fac asta, in loc sa 1. o fac corect 2. ma verific pe mine insumi din nou, daca mai sint apt (ca aveam B de mai multa vreme). Omul a facut ochii mari si mi-a zis replica uzuala, pai dureaza, trebuie sa te duci acolo de mai multe ori, etc. Asa, si ? Am avut grija sa imi fac programarile bine si in 2-3 ore am facut toate analizele necesare si am obtinut hirtiile "pe bune".

La modul ideal tu ai dreptate, dar tine cont ca orice rahat de genul asta apare dintr-un motiv, nu din senin. Si eu am facut ca si tine. Cum sa dau spaga pt analizele care ar trebui facute pe bune? Si mi le-am facut pe bune. La Medlife, ca aveam abonament. 3h pierdute. De la 9, ca pana atunci trebuia sa duc copiii la scoala ai gradinita si nevasta la birou. Am terminat la 12. Adica juma de zi fututa - iar io chiar imi permit sa fuck juma de zi ca n-am sef. Dar cand a fost randul nevestei sa dea de B, a trebuit sa inghit in sec si sa dau spagutza, ca la ea nu mai mergea sa ajunga la 12 la birou.

 

Ce vreau sa spun cu asta? Ca traim in Romania, unde ca sa inscrii o masina ai nevoie de minim 2-3 zile si plimbari pe la fisc, cec si politie, atat din partea cumparatorului, cat si a vanzatorului. Cand o sa traim in Germania unde o masina se inscrie in 5 minute la un singur ghiseu unde se fac toate operatiunile - si taxe, si certificate, si radiere si inmatriculare - atunci o sa dispara si gainariile astea balcanice.

 

Scuze pt offtopic

Editat de ionradoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu ai semnat nimic? Daca picai si mureai, ma intreb ce se alegea de stimabilul instructor...

 

In alta oridine de idei, cam la toate scolile e marlanie. Nu prea sta nimeni de capul tau. Au fost cazuri in care elevii fortati sa faca numite lucruri desi nu erau stapani pe ei si au picat iar motoarele au fost reparate tot din banii prostilor.

 

Se fura din benzina, se fac manarii cu fisele medicale, se face evaziune. Multe mobre sunt vai mama lor cu acceleratii blocate, lanturi care sar, frane care plesnesc, etc. Si nu vorbesc din auzite!!!

 

Partea proasta la tine e ca marlania a costat o galagie de bani si impertinentul te evita.

 

Stai sa vezi cum e la service-uri cand platesti pentru un (cuvant urat) si ti se iau banii fara ca mobra sa fie atinsa :)))

 

Bafta multa iti doresc!

 

Salut Nocturnu85,

 

Iti multumesc pentru urare. Nu am semnat, am mers pe baza impresiilor bune (dar vechi) de pe Internet.

Sincer sa fiu, de abia astept sa vad cum e cu service-urile, daca intelegi ce vreau sa zic :)

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu va inteleg logica cu scoala de soferi, eu am mers la ceea mai ieftina scoala ca sa iau plasticul si mergi la munte nu cred ca te pregateste domnul Xulescu sa iei serpentinele cum trebuie, tot tu inveti ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu va inteleg logica cu scoala de soferi, eu am mers la ceea mai ieftina scoala ca sa iau plasticul si mergi la munte nu cred ca te pregateste domnul Xulescu sa iei serpentinele cum trebuie, tot tu inveti ce si cum.

 

In cazul meu, aici a intervenit frica de necunoscut. Nu mi-e rusine sa zic asta. In cazul meu insa, frica nu ma opreste sa fac ceea ce iubesc, ci ma face sa-mi iau toate masurile de siguranta astfel incat sa fie ok.

Domnul Bratovici se arata ca o masura de siguranta ce avea ca scop stabilirea unor reguli de baza si castigarea increderii pe motor. Cred ca asta e scopul unei scoli iar eu am vrut sa ma duc la cea mai buna. Mi-am luat teapa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie , care nu stau in RO mi se pare exagerat pretul :) Adica 1800 Lei = aprox 500 CHF. Eu am dat aici 600 pe 12 ore de practic. Dar a fost practic cum trebuie. Poligon , franare, slalom,evitare , control la viteza mica, si pe strada. Giratorii, curbe, cu instructor in spate.

 

Nu am invatat derapaje controlate :)

 

 

Dar scump .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai man la banii astia daca cautai putin luai permisu de 3 ori... si da....ce te invata aia in scoala e fix frectie...toate le inveti in trafic .asta daca esti cu capul pe umeri si te temperezi si ai ochii cat cepele,2 sezoane si multe mii de km intrece ce te-ar putea invata si cel mai iscusit rider.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura chestie zic....1800 ron.....fara contract.

Auzi....hai sa faci tu scoala moto cu pisica mea, ii fac site sa vezi ce bine conduce, ti-o recomanda toti amicii mei de aici,(dupa ce vorbesc cu ei), si vii si ii dai 1800 ron ei.

Nu conteaza ce vei conduce, nu conteaza ca e fara contract, si nu conteaza ca e contrar legislatiei care spune ca trebuie sa ai un numar de ore practice.

 

Iti meriti soarta. (sincer ma intreb daca nu cumva ai facut postarea la misto, sau chiar esti atat de naiv)

Editat de Darkthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit si bune si rele despre domnul in cauza. Intai de la un coleg de munca care acum e un motociclist bun, atent si prudent, care a facut scoala acum niste ani cu CB si a fst mai mult decat multumit astfel incat i l-a recomandatsi unei colege, care a facut scoala cu el, si se plange si acum ca nu ii da dosarul sa se duca si ea la examen... si scoala a durat 3-4 luni. De scoala in sine nu a zis nimic (nici nu am intrebat, dar acum voi intreba)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Daca stau si ma gandesc, habar nu am cum il chema pe instructorul cu care am facut scoala. De fapt, l-am vazut doar de 3 ori, cand am inceput, cand mi-a dat dosarul sa il depun si cand am dat examen. In rest, ma duceam in poligon, la Ilioara, luam o mobra de pe acolo si faceam ture pana ma cam plictiseam. Am intrebat o singura data pe acolo, cum se da a 2-a. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristian Bratoivici e considerat foarte bun pentru ca a format sute de motociclisti care acum se bucura de asta in siguranta. De aceea multi dintre fostii cursanti trec pe la elsi I'll saluta cu simpatie . Eu cred ca te-ai grabit cu acuzatiile , mai ales ca nu ai comunicat fata in fata cu el lucrurile pe care le consideri deranjante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristian Bratoivici e considerat foarte bun pentru ca a format sute de motociclisti care acum se bucura de asta in siguranta. De aceea multi dintre fostii cursanti trec pe la elsi I'll saluta cu simpatie . Eu cred ca te-ai grabit cu acuzatiile , mai ales ca nu ai comunicat fata in fata cu el lucrurile pe care le consideri deranjante.

Nu prea a avut cum dacă omul nu mai ii răspunde la telefon.

 

Pt inițiatorul topicului... Vezi ca sunt cai legale sa rezolvi problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristian Bratoivici e considerat foarte bun pentru ca a format sute de motociclisti care acum se bucura de asta in siguranta. De aceea multi dintre fostii cursanti trec pe la elsi I'll saluta cu simpatie . Eu cred ca te-ai grabit cu acuzatiile , mai ales ca nu ai comunicat fata in fata cu el lucrurile pe care le consideri deranjante.

 

Salut Robert,

 

Corect. E foarte cunoscut pentru munca din trecut pe care, cica, o facea foarte bine. De aceea am ajuns si eu la el. Ce am zis nu sunt acuzatii, ci constatari. Daca citesti toata postarile ai sa vezi ca l-am si aparat cand a venit vorba de motocicletele lui si de modul de a ajuta cu examenul psihologic si medical. Tie chiar ti se pare acceptabil sa dai 1800 RON si sa nu faci altceva in 4 luni decat traseu de examen de poligon si sa nu ti se raspunda la telefon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudor, parcă ziceai că vrei cruiser.Vezi că virează altfel decât alea de la școală, iar asta nu te învață niciun instructor.

 

Cat despre domnul în cauză, am o prietenă care a făcut cu dumnealui și zice că e mulțumită, însă senzația mea e că a învățat mai mult pe şosea decât la școală (spre exemplu, e nulă la manevre la viteză redusa, a căzut de câteva ori prin parcare și se speria când vedea o baltoacă)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mereu am fost de parere ca pretul scolii dlui Bratovici este mult prea mare pentru ce ofera si spun asta cunoscand oameni f apropiati care au facut scoala acolo.

Mult mult mai bine, daca tot ai banii aia, ii cheltui pe o scoala 'normala' (la pret) si cu restul te duci la Trancanici, la cursul de la AMC. Asa obtii si plasticul si apoi inveti lucruri cu adevarat folositoare exact pe motoreta ta (f imp).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Tinere" ma intristeaza cele relatate de tine, tind totusi sa cred ca nu sunt in totalitate adevarate. il cunosc pe Cristi de multi ani si de fiecare data cand am trecut prin poligon acorda o atentie deosebita elevilor sai.

hmm, 1800, tre sa imi maresc tarifele! :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclist nu te face nici o scoala , devi, esti sau te lasi, la capitolul instructor, am vazut destui care nu au ce cauta nici macar sa schimbe o bujie si alti care le-a albit parul in cap,

 

 

nu trebuie sa astepti un anume instructor sau sa te pregatesti pe un singur motor ori marca , te dai cu ce apuci .

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, am facut scoala cu dl. Bratovici in 2012, insa tot ce a promis a fost in mare parte adevarat. faceam sedinta eu singur cu instructorul (dl. Bratovici sau dl. Alexandru = Bomba), am facut mult mai multe ore decat minimul legal (nu mai stiu exact, dar am dat ex abia in Septembrie). Mi-a explicat cu rabdare totul, chiar de mai multe ori si am facut destule sedinte diferite de poligon - frane, manevre pe spatii mici, derapaje cu redresari etc. Coleg cu mine era o fata care facea scoala de un an si inca nu avea curaj sa dea examenul, deci omul a avut rabdare cu ea. Ce-i drept, dotarea era destul de precara iar statiile cred ca le-am folosit o singura data. Pe atunci nu se dadea traseu. Faptul ca schimbai motoretele la fiecare sedinta sa stii ca e in avantajul tau, trebuie sa te descurci pe oricare.

salut.... nu am facut scoala cu acest domn bratovici... care tot cum spune si Tudor am citit despre dansul pe internet, ba chiar si aici pe forum.... anul trecut cand am facut eu scoala moto la ADIMOTO , Bomba sau cum il stiti voi pe alexandru.... era la adi... eu cu el am facut... s-a ocupat de mine cum trebuie... statea de vorba cu diverse persoane (elevi etc) dar ma si urmarea sa vada ce fac in poligon.... unde greseama ma oprea si imi explica... si nu am dat 1800 ron... am dat 800 ron plus 200 analize si psihologic... dupa care a urmat motocicleta la examen inca 250.... pacat ca instructorii de alta data nu isi mai dau interesul si pentru altii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Robert,

 

Corect. E foarte cunoscut pentru munca din trecut pe care, cica, o facea foarte bine. De aceea am ajuns si eu la el. Ce am zis nu sunt acuzatii, ci constatari. Daca citesti toata postarile ai sa vezi ca l-am si aparat cand a venit vorba de motocicletele lui si de modul de a ajuta cu examenul psihologic si medical. Tie chiar ti se pare acceptabil sa dai 1800 RON si sa nu faci altceva in 4 luni decat traseu de examen de poligon si sa nu ti se raspunda la telefon?

 

 

Eu nu am timp acum sa iti povestesc tot parcursul MEU in relatie cu dl. Bratovici . Din motive personale ( ale mele ) a durat 3 ani !!!! da , da !

Pe scurt am facut in primul an scoala si pentru ca aveam permisul suspendat si venea iarna nu am mai dat examen de A dar am facut cam 500 km pe motorul meu ( Marauder ) in interiorul curtii de la Semanatoarea , Sambata si Duminca. O placere . Anul urmator nu m-am mai ocupat ( vandusem si Marauderul ) , dar anul asta mi-am luat un V-Strom si am re-inceput in primavara scoala tot cu dl. Bratovici pentru ca prima hartie de absolvire expirase . S-a ocupat de mine foarte bine si prima si a doua oara si nu m-a scos in trafic decat cand a fost sigur ca ma descurc bine , nu mi-a dat dosarul decat cand a fost sigur ca voi lua examenul . Nu mi-a raspuns nici mie de fiecare data la telefon ( e foarte des pe motor, nu ? ) dar am invatat de la el o multime de lucruri insa si cel mai important lucru : sa fiu mereu prudent , atent si sa port mereu echipamentul de protectie . Am luat permisul in August 2014 si pana azi cred ca am mers aproape 4000 km in Romania , cu mare placere , in toare regimurile ( Bucuresti , autostrada , ture lungi ) . Nu sunt subiectiv, nu sunt ruda sau partener cu el , dar planul meu este sa mai recomand si altor viitori motociclisti sa il caute pe dl. Bratovici . Dealtfel am si facut-o . Si imi tin si motorul la Ilioara si il vad mereu acolo , la datorie .

Editat de RobertAmbrozie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...