Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rossi a vandut tot timpul o imagine.Pe langa talentul si performantele lui.Omul are PR-ul in sange.

Invitandu-l pe Lore a punctat din nou la imagine.

Iar Lore nu avea cum sa-l refuze.Are si el de castigat.Win-win.

Sa nu uitam Vale este si va fi implicat in motogp.El va vinde,sponsorii VR46 Team vor vinde,Dorna va vinde,televiziunile vor vinde in plus,cu Rossi implicat in motogp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou, se pare ca si Vinales este pe lista invitatilor, ceea ce e un lucru bun. Pana la urma, la echipa parea ca nu au avut nimic de impartit. Tocmai de aceea, la conferinta de presa de retragere, mi s-a parut putin ciudat ca a uitat sa dea mana cu el... si s-a vazut asta si pe fata lui Vin. Probabil invitatia este si un gest de reparatie, nu numai de recunoastere a valorii. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

Pedrosa inceput sa fie perceput si apreciat la justa lui valoare abia dupa ce s-a retras. Si presa vorbeste despre el mai mult acum, decat cand era in activite. Pe forumul motoeretism.ro era bietul Dani, ca deh.. nu a castigat titluri la masa verde, ca ghinioane de nesansa, ca nu poate, ca nu stie etc... . Abia acum, cand privim retrospectiv, ne dam seama ce pilot incerdibil a fost 'bietul Dani". Sa ai 50 kg cu combinezon, sa te spargi (literalmente) la cea mai mica cazatura si totusi sa fii acolo, in elita mondiala, in primii 2-3, ani de zile, sa castigi mai multe curse decat multi campeoni mondiali, pe motoare de aproape 300 de cepei, spune multe de cat de exceptional a fost baiatul asta, daca ma pot exprima asa. Am mai mult respect pentru pilotul si omul Pedrosa decat pentru unii dublii si triplii campioni mondiali, care azi sunt mari legende ale MotoGp-ului. 

Acum 2 ore, adidas a spus:

Da, si pana la urma titlul a fost decis in culise... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, xt600 a spus:

.... Am mai mult respect pentru pilotul si omul Pedrosa decat pentru unii dublii si triplii campioni mondiali, care azi sunt mari legende ale MotoGp-ului. 

 

hai, dau cu presupusu'....

 

 

 Kenny Roberts31978, 1979, 1980

 Wayne Rainey1990, 1991, 1992

 Jorge Lorenzo2010, 2012, 2015

 

 Umberto Masetti 1950, 1952

 Phil Read1973, 1974

 Barry Sheene1976, 1977

 Freddie Spencer1983, 1985

 Casey Stoner 2007, 2011

 

dintre cei cu trei titluri doar pe JLo ai putea sa-l nominalizezi..., dar na, hai sa zicem una, doua titluri a si meritat, a si avut noroc...

iar la cei cu 2 titluri, ar fi U. Masetti (2 victorii = 2 titluri mondiale, noroc cu carul dar au fost alte vremuri) si pescarul....

hmmmm :) :)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pedrosa a fost un pilot foarte bun, în afară de microbiștii de ocazie nu cred că a negat cineva asta. Era considerat unul dintre "alieni" cât concura (alături de Rossi, Lorenzo și Stoner). Dar faptul că avea 50kg nu cred că era un dezavantaj. Nu este optim, dar mai rău este să fii mare și greu. Nu a avut noroc cu accidentările, dar a și greșit/a fost inconstant când a contat. Când era în formă era însă de neatins.

 

3 hours ago, adidas said:

 

Mie-mi sună a părere personală de-a lui Lorenzo. Probabil că se bazează pe ceva concret dar nu cred că a existat un "master-plan" al lui Márquez (sau al spaniolilor) să-l saboteze pe Rossi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, PzKpfW a spus:

Pedrosa a fost un pilot foarte bun, în afară de microbiștii de ocazie nu cred că a negat cineva asta. Era considerat unul dintre "alieni" cât concura (alături de Rossi, Lorenzo și Stoner). Dar faptul că avea 50kg nu cred că era un dezavantaj. Nu este optim, dar mai rău este să fii mare și greu. Nu a avut noroc cu accidentările, dar a și greșit/a fost inconstant când a contat. Când era în formă era însă de neatins.

 

 

Mie-mi sună a părere personală de-a lui Lorenzo. Probabil că se bazează pe ceva concret dar nu cred că a existat un "master-plan" al lui Márquez (sau al spaniolilor) să-l saboteze pe Rossi.

Cand te lupti cu zecimile sau sutimile de secunda pentru un loc pe grila sau in cursa, este un mare handicap. Mai ales cand altii mai grei cu 20 kg se plang de lipsa grip, overspinning, etc... Dar nu asta ar fi cea mai mare problema (mai o dregea din electronica), ci ceea ce decurge din pdvd fizic dintr-o lipsa atat de mare de greutate. Ma refer aici la gracilitatea lui, excesiv de mare. Pedrosa, la varsta adulta, are practic scheletul unui copil de 13-14 ani. Cum sa nu se rupa la cea mai mica cazatura??? Asta a fost de fapt marele lui handicap. Am mai facut analogia cu jocul de GO, unde cel cotat mai slab primeste de la adversar un numar de piese in plus pe tabla (asa numitele piese handicap), pentru a se echilibra jocul. Ei bine, Pedrosa a oferit toata cariera lui piese handicap, principalilor contracandidati, care cu siguranta nu erau mai slabi.. vorbim de un Rossi, Stoner, Lorenzo, etc. Si cu toate astea a fost mereu acolo, chiar si in ciuda deselor accidentari. Inconstanta, despre care vorbesti, a fost data tocmai de multele accidentari, iar in ultimii ani ai carierei si de o motocicleta care de mult nu mai tinea cont de feedbackul lui.  

 

Da, ai dreptate, mare si greu, in momentul de fata este un mare dezavantaj. Incet dar sigur, pilotii inalti, gen Rossi, Mir, isi vor gasi tot mai greu locul in competitia asta. Dimensiunile optime par sa fie in jurul 1,70-1,75 si 65-70 kg. 

 

Stie el Lorenzo ce spune... Atunci suspectam si eu de un aranjament intre cei doi, acum insa sunt convins ca MM, dupa Assen, si-a facut socotelile sa ii saboteze cat poate campionatul lui Rossi. In acest sens sta marturie chiar declaratia lui dupa Assen, cand a spus ca a invatat o lectie si ca de acum stie ce va avea de facut. Drept este ca i-au si reusit manevrele, iar restul au facut baietii din culise la masa verde.... "pero somos espanoles"... ;) 

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

hai, dau cu presupusu'..

 

dintre cei cu trei titluri doar pe JLo ai putea sa-l nominalizezi..., dar na, hai sa zicem una, doua titluri a si meritat, a si avut noroc...

Ai intuit bine.. in cazul tuturor celor trei titluri putem discuta asupra contextului. Poate cel din 2012 este cel mai meritat, desi si acolo putea fi un alt deznodamant. Un titlu nu atat de castigat de Lorenzo, cat mai degraba pierdut de Pedrosa. 

Stoner niciodata nu m-a convins, in ciuda campaniei de presa care s-a facut (si inca se mai face) in jurul lui. Insa drept este ca titlul din 2011 l-a luat intr-o maniera care nu mai lasa loc la comentarii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.motorsportmagazine.com/articles/motorcycles/motogp/how-yamaha-finally-reconquered-motogp

"As such, teams are sensing an opening to approach, with the latest rumour concerning Quartararo and Honda. According to sources in the Spanish media, Quartararo is top of its wishlist for 2023 to replace Pol Espargaro… or even Marc Marquez.

Indeed, Honda’s interest in Quartararo is three-fold. First and foremost, he is a natural target as a MotoGP World Champion, secondly Honda is keen to get a young race-winning rider on the RC213V to present a stronger front following two difficult years, and thirdly, there remain question marks over Marquez’s ongoing fitness.

It is this latter point that is perhaps most niggling in Honda’s minds, with Marquez’s return to form towards the end of 2021 - after an arduous journey back from the arm injury he sustained in July 2020 - being hampered by a fresh injury to his eye." https://www.visordown.com/news/racing/motogp/poker-face-fabio-quartararo-entertaining-2022-motogp-approach-honda

 

Cum spuneam si cu alt prilej, nu este exclus ca in 2022 sa asistam la o conferinta de presa, in care se anunta o retragere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, xt600 a spus:

Cum spuneam si cu alt prilej, nu este exclus ca in 2022 sa asistam la o conferinta de presa, in care se anunta o retragere...

Exclus, o să vină și "o să șteargă pe jos cu micuții"! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, ENEOS a spus:

Exclus, o să vină și "o să șteargă pe jos cu micuții"! 

Asa ziceau multi si la inceputul sezonului 2021... Vedem... dar daca Honda incearca sa aduca un pilot atat de rapid precum Q sau Mir, inseamna ca si ei au unele indoieli (care ar putea fi chiar certitudini) referitoare la revenirea lui MM la forma maxima. Iar problema cu nervul optic s-ar putea dovedi final de cariera pentru el. Cred ca boss-ii de la HRC stiu exact care este situatia, dar deocamdata tac...si fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stie nimeni nimic deocamdata, Honda actioneaza proactiv ca sa nu-l scape pe Q.

Daca testele Jokerului ies bine, zboara Pol. Daca ies naspa, oricum vine Q... Honda nu trebuie sa mai aiba inca un sezon ca ultimele doua, clar! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...