Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

Acum 2 ore, damager a spus:


ducati si aprilia in top 5.

qua a ajuns la 0.2 fata de cei din fata ci gume uzate...

dar, in continuare se simte lipsa de viteza de top.

Ducati este deja o certitudine pentru 2022 (desi am mai vazut motociclete care dominau testele si o dadeau in derizoriu, in campionat),insa Aprilia este o surpriza placuta.

Cat despre Yamaha, da, aparent face timpul pe tur (in antrenamente, quali,etc), dar prolemele vor aparea in trafic, in cursa. Diferenta de top speed este tot mare... daca era de 2-3 km/h, nu era o  problema. Cred ca au ajuns la limita cu dezvoltarea si ei se incapataneaza sa continue "politica" pasilor marunti.... situatia nu arata bine...

 

In alta ordinede idei, dar legat de ceea ce spuneam mai sus: "

Pressed on how Quartararo handles corner exit, Dovizioso added: "He's braking really good, deep, and makes a lot of spin in the middle of the corners and is letting the bike go.

"He doesn't try to use a lot the rear grip to accelerate fast, he tries to do the time on the braking and in the middle of the corners. And he's really good to do that."   https://www.crash.net/motogp/news/996139/1/dovizioso-you-must-ride-yamaha-quartararo-its-difficult

Slaba pe top speed, slaba pe exit,... Q trebuie sa faca minuni ca sa obtina un  timp decent pe tur. Asta in conditiile in care concurenta poate face treaba asta in mai multe feluri. Sincer, nu am sperante prea mari, sezonul asta, cu 8 Ducati pe pista, cu Suzuki si Aprilia in evidenta crestere si o Honda in revenire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 05.02.2022 la 16:54, PzKpfW a spus:

 

 

Acum 23 ore, danypop a spus:

Vinales champ cu Aprilia. Am zis🙂

Ahahaha 

E amuzant pentru că e trist.

 

 

 

 

 

Acum 27 minute, xt600 a spus:

Cat despre Yamaha, da, aparent face timpul pe tur (in antrenamente, quali,etc), dar prolemele vor aparea in trafic, in cursa. Diferenta de top speed este tot mare...

Câteva chestii:

Q se califica bine 

Q știe să depășească 

 

Ce diferență era anul trecut?

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, frigider a spus:

 

Q se califica bine 

Q știe să depășească 

 

Ce diferență era anul trecut?

 

 

 

Da,se califica bine, dar ia starturi slabe.

Stie sa depaseasca,  dar nu exceleaza. Daca ajunge in pluton (cel putin cu M1), greu avanseaza sau nu avanseaza. Daca vrei un pilot care stie sa depaseasca, chiar cu o motoreta mai slaba decat a concurentei, ala este Mir. Quart nu e din acelasi aluat... mai degraba e pilot de fuga...

Diferenta fata de anul trecut ar putea fi substantiala... nu il mai vad sa ia 5 victorii, daca Ducati si Honda confirma si numai cu constanta nu va lua titlul.. va trebui sa fie constant in... victorii. Cu MM, Bagnaia, Martin, 8 Ducati pe circuit... hmmm cam greu.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

destul de apropiati timpii la sfarsitul testelor. totusi au fost foarte multe ture facute de toti si astfel au putut imbunatatii timpii ca sa se ajunga aici.

 

POS RIDERNATTEAMTIME

1=Enea BastianiniITAGresini Ducati (GP21)1m 58.131s

2=Aleix EspargaroSPAAprilia Racing (RS-GP)+0.026s

3=Jorge MartinSPAPramac Ducati (GP22)+0.112s

4=Alex RinsSPASuzuki Ecstar (GSX-RR)+0.130s

5=Maverick VinalesSPAAprilia Racing (RS-GP)+0.130s

6=Francesco BagnaiaITADucati Lenovo (GP22)+0.134s

7=Fabio QuartararoFRAMonster Yamaha (YZR-M1)+0.182s

8=Marc MarquezSPARepsol Honda (RC213V)+0.201s

9=Johann ZarcoFRAPramac Ducati (GP22)+0.282s

10=Pol EspargaroSPARepsol Honda (RC213V)+0.289s

11=Luca MariniITAMooney VR46 Ducati (GP22)+0.299s

12=Joan MirSPASuzuki Ecstar (GSX-RR)+0.398s

13=Takaaki NakagamiJPNLCR Honda (RC213V)+0.476s

14=Jack MillerAUSDucati Lenovo (GP22)+0.514s

15=Miguel OliveiraPORRed Bull KTM (RC16)+0.570s

16=Marco BezzecchiITAMooney VR46 Ducati (GP21)*+0.579s

17=Alex MarquezSPALCR Honda (RC213V)+0.669s

18=Brad BinderRSARed Bull KTM (RC16)+0.885s

19=Raul FernandezSPAKTM Tech3 (RC16)*+1.049s

20=Fabio di GiannantonioITAGresini Ducati (GP21)*+1.066s

21=Cal CrutchlowGBRYamaha Test Rider (YZR-M1)+1.131s

22=Andrea DoviziosoITAWithU Yamaha RNF (YZR-M1)+1.153s

23=Remy GardnerAUSKTM Tech3 (RC16)*+1.217s

24= Franco MorbidelliITAMonster Yamaha (YZR-M1)+1.234s

25=Darryn BinderRSAWithU Yamaha RNF (YZR-M1)*+1.726s

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niște GP21 cu spoială de GP22. Aproape identice din toate punctele de vedere:

 

image.thumb.png.3fe8b2efea12facb44a2da86789c5f96.png

 

Și o poză mai realistă cu 3 prototipuri spec '22:

 

image.thumb.png.b5f0acaa2e0bce09d6fb41614e6124d6.png

 

Zvonuri de la Sepang: Aprilia și Suzuki au progresat, KTM și Yamaha nu prea. Ducati merge bine. Marea necunoscută: Honda. Feedback-ul de la Pol Și Nakagami este unul poztitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topspeedul, nu pare a mai inregistra diferente atat de mari. Desi este average top speed, adica poate Ducati a dat un tur cu 336km/h, si apoi a lasat-o mai moale, si a ajuns Suzuki la -1,6 km/h average.

Oricum, impresionanta Aprilia. Vom vedea...

+1,6 Suzuki, sorry

 

Adica -1,6, era bine :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.02.2022 la 10:27, Cavaleru a spus:

si pe 13-14 ajungea la starturi, dar da tot 1-2 era :D

Exact! Vinales si nimeni aflat in acest moment in circuit, nu sta la o asemenea comparatie cu batranul. Inca un argument in favoarea supertalentului care a fost Rossi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TETEA. a spus:

Revedeti cursa in care s-a "rupt" MM... Ce a facut ala atunci e de povestit la nepoti. 

Despre cat de lacom poate fi ?? ..sau?...(glumesc) ...dar nu prea...era de povestit daca  avea și rațiune...si rămânea pe roti chiar si cu locul 2

Editat de Buggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TETEA. a spus:

Revedeti cursa in care s-a "rupt" MM... Ce a facut ala atunci e de povestit la nepoti. 

Am vazut in direct. De povestit nepotilor este despre toti anii in care a mers si nu s-a rupt.

Si in 2021 cand a avut ocazia a intrat prin alunecare cu talpa sus.

Nu prea vad sa ii mearga aceste scheme la nesfarsit. Deja sunt pe grila niste oameni care nu ii vor mai permite - asta in caz ca nu face vreo prostie de genul celei facute cu J.Martin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Buggy a spus:

Despre cat de lacom poate fi ?? ..sau?...(glumesc) ...dar nu prea...era de povestit daca  avea și rațiune...si rămânea pe roti chiar si cu locul 2

 

De acord cu toate astea, eu doar spuneam ca se compara bine cu Rossi in ce a afirmat @xt600 Acelasi talent, dar cu o tona de marlaneala in plus.

Acum 1 minut, therocketscientist1 a spus:

Deja sunt pe grila niste oameni care nu ii vor mai permite - 

 

Ii vor permite sau nu, el tot cu fulgi ii ia. Cred ca mai degraba cineva de la FIM sau Dorna ar trebui sa nu-i mai permita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, TETEA. a spus:

 

Ii vor permite sau nu, el tot cu fulgi ii ia. Cred ca mai degraba cineva de la FIM sau Dorna ar trebui sa nu-i mai permita...

Da. Si organizatiile, dar daca face scheme cum a facut cu Quartararo in Franta, de exemplu, sau cu Espargaro in Austria (parca) la doua starturi consecutive, nu cred ca nu o sa primeasca inapoi de la colegii de pe grila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, TETEA. a spus:

 

De acord cu toate astea, eu doar spuneam ca se compara bine cu Rossi in ce a afirmat @xt600 Acelasi talent, dar cu o tona de marlaneala in plus.

Da, corect, MM este singurul care poate fi comparat cu Rossi, in ceea ce priveste recuperarile spectaculoase, desi MM nu a avut foarte multe asemenea recuperari, pentru ca, spre deosebire de Rossi, ia starturi bune. La Rossi starturile slabe erau regula.  De fapt cred ca nici nu prea il interesa startul... lui ii placea joaca in pluton...

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ziceti anul asta, cine e incoronat campion? Vedem oare in sf un pilot Ducati campion modial dupa atatia ani de pauza?

 

eu il vad pe Peco campion

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va fi foarte greu pentru FQ sa-si apere titlul. Yamaha nu a adus imbunatatiri si daca Peco e constant in puncte nu prea are sanse. MM e o necunoscuta inca, dar o sa fie in fata daca nu se rupe de tot anul asta. 

Eu zic ca si Martin o sa fie in fata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peco a fost constant sus pe final de sezon - poate a gasit ceva. Altfel iese din schema.

Q are incredere acum ca poate, "been there, done that" - usor de zis dar are experienta presiunii. Se califica bine, depaseste, scoate protectii in mers etc.

MM daca nu se reaccidenteaza o sa fie si el sus si o sa incurce niste oameni acolo. Iar fiind sus = sanse la titlu.

 

In rest nu mai e nimeni care sa fie sus cursa de cursa, punct.

Martin e un talent, se si califica bine dar nu e constant. Ii mai trebuie timp, vedem.

Sa se gaseasca din pluton unu care sa bata constant pe aia 3 de sus? Nu prea cred.

Sincer doar pe Mir il mai vad in carti DACA rezolva calificarile - mici sanse spun eu , nu stiu la clasele mici daca era bun la quali.

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...