Sari la conținut

Poll privind evenimentele de la Sanzieni


Galen
 Share

Pe cine considerati responsabili principali ai evenimentelor in cazul Sanzieni?  

275 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Un sondaj absolut ridicol, editat in stilul caracteristic vajnicului "moderator", plin de greseli gramaticale si contradictii pleonastice... care mai e si "sticky".

 

1. Care sunt factorii responsabilii principali in producerea evenimentului din Sanzieni ?

Atitudinea participantilor tigani in timpul producerii si post accident

 

Cum poate fi considerat factor responsabil de PRODUCEREA unui accident ceva ce a avut loc DUPA consumarea sa?

 

Atitudinea oficialitatilor fata de fenomenul vitezei excesive si fata de minoritatea tiganeasca

 

Care este legatura, numitorul comun dintre "fenomenul vitezei excesive" si "minoritatea tiganeasca" in asa fel incat sa poata fi incluse intr-un singur raspuns?

 

 

2.Daca accidentul ar fi avut loc in circumstante identice dar intr-o localitate fara tigani ar fi putut avea aceleasi consecinte?

Da/Nu

 

Da-NU ce? Printre "consecinte" este cumva inclusa si varianta linsarii unuia dintre cei implicati in accident (motociclistul) sau este vorba doar de injunghierea (pe la spate) a celui ce a oprit sa acorde ajutor?

 

 

3. Care considerati ca ar fi rezolvarea corecta a cazului?

Pedepsirea tiganilor

Aplicarea nediscriminatorie a legii

Luarea de masuri de corectie legislative si administrative

 

Aplicarea legii se face prin definitie "nediscrimantoriu", pedepsele neavand nici o legatura cu apartenenta etnica sau de orice alt fel. Corectii legislative si administrative?... Adica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poll-ul nu l-am facut pentru mine. Mi s-a parut corect si mi se pare in continuare corect ca dupa atatea pagini de zbucium colectiv pe clape a celor care doresc sa-si impuna propria viziune, sa poata toata lumea sa opineze fara sa se expuna la atacuri la persoana, critici sau insulte.

 

Personal ma bucur ca dincolo de aparenta pondere covarsitoare a comentariilor extremiste, opinia generala este una echilibrata, care dincolo de factorii emotionali tine cont de faptele si de cauzele concrete.

 

 

no offence, dar eu nu am vazut o pondere covarsitoare a comentariilor extremiste......

sau ce este ponderea covarsitoare? .....50.01% sau 99.99% din totalul posturilor.....

 

consider ca fiecare coleg si-a expus punctul de vedere, mai mult sau mai putin mascat/elegant...., iar alea cateva sa zicem mai agresive postari, nu pot fi numite "ponderea covarsitoare"

 

....a, am uitat...... eu am fost ala extremist, cel putin din punctul tau de vedere....., pt care m-ai si suspendat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este drept ca v-ati reunit din nou constincios aici o mare parte din "purtatorii de torte".Sesizez si regretul vostru ca nu mai puteti forta o opinie consistent extremista, votul este secret. Eu sper sa voteze in continuare cat mai multi motocilisti, ca sa avem in final o perceptie cat mai exacta asupra opiniei finale a comunitatii luate in anasamblu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este drept ca v-ati reunit din nou constincios aici o mare parte din "purtatorii de torte".Sesizez si regretul vostru ca nu mai puteti forta o opinie consistent extremista, votul este secret. Eu sper sa voteze in continuare cat mai multi motocilisti, ca sa avem in final o perceptie cat mai exacta asupra opiniei finale a comunitatii luate in anasamblu.

Nu stiu despre ce vot secret vorbesti. Plus ca acest poll este incercarea ta asidua de a ne impune punctul tau de vedere si a da vina pe viteza excesiva. Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. Gale, va lasa memoria :))) .
VOTUL nu este secret, poti apasa pe "view" ca sa-ti arate toti votantii.

Mi se pare ca ai facut topic-ul asta doar ca sa te linistesti pe tine insuti, sau ca sa incerci sa dai peste bot celor care te-au enervat.
Observ, usor amuzat, ca-ti faci din ce in ce mai rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. Gale, va lasa memoria :))) .

VOTUL nu este secret, poti apasa pe "view" ca sa-ti arate toti votantii.

Mi se pare ca ai facut topic-ul asta doar ca sa te linistesti pe tine insuti, sau ca sa incerci sa dai peste bot celor care te-au enervat.

Observ, usor amuzat, ca-ti faci din ce in ce mai rau...

 

O alta gafa a marelui moderator, formatorul de opinii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, poti vedea cine cum a votat. Este primul poll pe care il generez, asa ca nu e nici o rusine sa nu cunosc toate amanuntele. Nu m-a enervat nimeni, ma bucur ca acest poll demonstreaza o judecata rationala si echilibrata a comunitatii moto.

 

La fel si delimitarea tot mai ferma a acestei comunitati de forme de practica exterioare notiunii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un poll facut evident de un semidoct. Rostul acestui poll este neclar, ca si intrebarile lui.

 

Dar un lucru e clar: stimabilul Galen a mai lasat putin nasul jos. Sau doar mie mi se pare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa fie doar o intrebare: Merita rromii sa fie ucisi? Se raspundea cu Da sau Nu si gata, dar oricum nici un poll nu va rezolva niciodata nimic, cum se intampla si cu petitiile online :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un poll facut evident de un semidoct. Rostul acestui poll este neclar, ca si intrebarile lui.

 

Dar un lucru e clar: stimabilul Galen a mai lasat putin nasul jos. Sau doar mie mi se pare ?

Eu zic ca altceva este clar si anume ca in afara de continuarea "amabilitatilor" la persoana nu prea mai aveti ce face. Rezultanta voturilor exprimate reabiliteaza atat acest forum cat si ideea de adevar parerea mea.

In plus aceste postari nu fac decat sa consolideze perceptia motocilistilor fata de o anume subcomunitate :) Cu o atitudine convergenta atat ca oameni cat si ca motocilisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sondaj absolut ridicol, editat in stilul caracteristic vajnicului "moderator", plin de greseli gramaticale si contradictii pleonastice... care mai e si "sticky".

 

1. Care sunt factorii responsabilii principali in producerea evenimentului din Sanzieni ?

Atitudinea participantilor tigani in timpul producerii si post accident

 

Cum poate fi considerat factor responsabil de PRODUCEREA unui accident ceva ce a avut loc DUPA consumarea sa?

 

Atitudinea oficialitatilor fata de fenomenul vitezei excesive si fata de minoritatea tiganeasca

 

Care este legatura, numitorul comun dintre "fenomenul vitezei excesive" si "minoritatea tiganeasca" in asa fel incat sa poata fi incluse intr-un singur raspuns?

 

 

2.Daca accidentul ar fi avut loc in circumstante identice dar intr-o localitate fara tigani ar fi putut avea aceleasi consecinte?

Da/Nu

 

Da-NU ce? Printre "consecinte" este cumva inclusa si varianta linsarii unuia dintre cei implicati in accident (motociclistul) sau este vorba doar de injunghierea (pe la spate) a celui ce a oprit sa acorde ajutor?

 

 

3. Care considerati ca ar fi rezolvarea corecta a cazului?

Pedepsirea tiganilor

Aplicarea nediscriminatorie a legii

Luarea de masuri de corectie legislative si administrative

 

Aplicarea legii se face prin definitie "nediscrimantoriu", pedepsele neavand nici o legatura cu apartenenta etnica sau de orice alt fel. Corectii legislative si administrative?... Adica?

 

 

 

 

no offence, dar eu nu am vazut o pondere covarsitoare a comentariilor extremiste......

sau ce este ponderea covarsitoare? .....50.01% sau 99.99% din totalul posturilor.....

 

consider ca fiecare coleg si-a expus punctul de vedere, mai mult sau mai putin mascat/elegant...., iar alea cateva sa zicem mai agresive postari, nu pot fi numite "ponderea covarsitoare"

 

....a, am uitat...... eu am fost ala extremist, cel putin din punctul tau de vedere....., pt care m-ai si suspendat....

 

 

Sa "avem"... adica cine, in afara de tine? Plus ca 10-50-100 de forumisti nu sunt comunitatea moto.

 

 

Dl. Gale, va lasa memoria :))) .

VOTUL nu este secret, poti apasa pe "view" ca sa-ti arate toti votantii.

Mi se pare ca ai facut topic-ul asta doar ca sa te linistesti pe tine insuti, sau ca sa incerci sa dai peste bot celor care te-au enervat.

Observ, usor amuzat, ca-ti faci din ce in ce mai rau...

 

 

O alta gafa a marelui moderator, formatorul de opinii...

 

 

un poll facut evident de un semidoct. Rostul acestui poll este neclar, ca si intrebarile lui.

 

Dar un lucru e clar: stimabilul Galen a mai lasat putin nasul jos. Sau doar mie mi se pare ?

 

 

Si eu am impresia ca nu era necesar un poll, mai ales unul cu intrebari alambicate, de unde si rezultatul e ambiguu... :blink:

 

 

 

 

 

 

...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare sondajul absurd. Si oarecum irelevant. Nu prea conteaza ce crede majoritatea de pe forum referitor la cine e de vina pentru accident sau la ce s-a intamplat acolo de fapt. Parerea userilor de pe un forum nu va schimba ce s-a intamplat si nici nu va duce la vreo condamnare.

 

Indiferent ce s-a intamplat acolo, pentru a se evita asemenea chestii pe viitor, ca motociclist, nu poti decat sa circuli cu maxima grija si sa-ti adaptezi mersul/viteza la situatia in care te afli.

Ca societate, trebuie luate masuri pentru educarea populatiei indobitocite de saracie si de lipsa educatiei (indiferent de etnia lor), astfel incat sa nu se transforme in salbatici in astfel de situatii.

 

@Galen: desi si eu ma numar de (cele mai) multe ori printre cei care spun ¨ai grija cum mergi tu, nu te grabi sa arunci vina pe altii pentru accidente¨, nu pot sa nu observ o usoara obsesie in cazul tau pentru vina pe care o purtau motociclistii in acest accident. Ca aveau motociclete de viteza, ca mergeau cam tare, ca daca ar fi avut grija sa evite accidentul, nimic din toate astea nu s-ar fi intamplat etc. Dar nu prea am vazut pe nimeni sa se scandalizeze referitor la vinovatia riderului care a lovit fetita respectiva. Lumea a fost in mare de acord ca era de vina. Scandalizarea a venit (pe buna dreptate) dupa injunghierea celui care a oprit sa ajute plus posibila ucidere a riderului de catre multimea furioasa. Oricat de vinovat ai fi intr-un accident, nu ai facut treaba aia intentionat. De-aia ii spune accident. Si in niciun caz nu e vinovat unul care vine din urma si opreste ca sa te ajute. De-asta e lumea furioasa (si pe buna dreptate).

 

Fa un exercitiu de imaginatie, te rog. Sa zicem ca eu, vitezist tembel, merg pe un 1000RR si fac un accident ca idiotul intr-un sat, motoreta zboara pe trotuar si raneste pe cineva, un localnic. Pana sa se stranga aia cu furci si topoare sa ma linseze, opresti tu, motociclist linistit, care respecta legea si nu face accidente, vezi o motoreta trantita, un rider ranit si te opresti sa ajuti, ca un bun motociclist ce te afli. Intre timp, multimea s-a adunat si, din moment ce din mine nu a mai ramas mare lucru de batut, te iau pe tine, ca esti tot motociclist si ei nu fac distinctia intre 1000RR, V-strom sau chopper. In momentul ala suntem toti ucigasi in serie, care omoram oameni nevinovati pe marginea drumului. Si esti linsat. ASTA e problema, nu cine a fost de vina pentru accident. Chestiile de genul asta se vor intampla in continuare daca autorii nu sunt pedepsiti exemplar si daca nu se fac eforturi pentru educarea populatiei tampite de saracie si de traiul la limita subzistentei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Chestiile de genul asta se vor intampla in continuare daca autorii nu sunt pedepsiti exemplar si daca nu se fac eforturi pentru educarea populatiei tampite de saracie si de traiul la limita subzistentei.

concluzia?

Chestiile de genul asta se vor intampla in continuare...

Cazul nu va fi rezolvat cum trebuie...

Iar populatia de dobitoace tampite de saracie si de traiul la limita subzistentei este necesara alora de la putere ca sa se "aleaga"...

 

singura solutie?

sa ne caram din tara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Era sa pun si eu botu' la vrajeala asta ieftina, cu votarea...

:rusinica:

am impresia ca unii - adica si tu - fac "audienta" pe forumurile astea, cu niste subiecte cam ... sensibile

- asa cel putin se vede de unde stau eu, subiectul legat de viata/moartea unui OM -

auzi nene...pardon, da' uitai cum te numesti! ...lasa vorbaria asta ieftina !!

pe mine, cel putin, ma intereseaza mai mult ce naiba s-a ales de toata miscarea/miscarile

organizate in numele apararii drepturilor si integritatii motociclistilor.

restul, e ieftineala! :stuck:

Pe bune, putem sa spunem ca NOI, cei ce am participat la mitinguri/intruniri/comemorari in urma tragediei,

am realizat , CONCRET !! , ceva ?

daca da, ce?

putem mediatiza si mai mult aceasta atitudine unita a motociclistilor?

putem ...

parerea neavizata a multimii pe care tu oricum o iei in batjocura,si parerea si multimea, miroase a bagare in seama.

ma lasi??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva noutati in legatura cu cazul?
face "legea" ceva in legatura cu acest caz?

sper ca de pe urma acestui caz sa ramanem totusi cu ceva.

sper ca pana si cei care au fost tentati sa ia apararea acelor aglomerari celulare posesoare de buletin si drept de vot numai prin prispa existentei lor inteleg ca au gresit.

genul ala de jivine nu ar trebui sa aibe drepturi sau sa fie lasate sa coexiste in societate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este una bazica : nu stim multe ,dar stim ce vrem! Asa ca , hai s-o luam in ritm de picatura chinezeasca si sa vedem ceva dreptate. In acest caz nu vorbim despre un etnic , nu vorbim despre un motociclist ; vorbim despre un participant la trafic care , probabil , a comis o greseala si care a fost judecat si executat ad-hoc.

Chestie cu care nu putem fi de acord , ptr ca , exista o constitutie , nationala si nu regionala sau , si mai putin comunala sau la nivel de etnie .

Asa ca , Atilla saracul , o fi gresit , e omeneste , dar nu atat de grav incat sa fie condamnat la moarte de catre niste judecatori-jurati de complezenta . Este un caz care trebuie tinut in picioare si in vizorul autoritatilor de drept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...