Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

Duminica ziceam ca am spalat mobra... luni dimineata se cacase o pasare stricata la burta tocmai pe furca :)) N-am dat mare importanta. Azi dimineata... vad cursa furca, exact unde se cacase angry bird aia. Da' cursa bine... asa ca la pranz (fiind la munca) m-am apucat si mi-am facut "scule". Operatiunea a fost un succes, am scos mizeria din simeringul de praf si, mai ales, cel de ulei... dar "sculele" au fost de unica folosinta :))

nu sunt convins ca semeringurile rezista la acid gastric :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Neah, era uscat deja cand am plecat cu mobra... dar din graba nu l-am mai sters. Mizeria aia uscata probabil ca si-a facut loc usurel pe langa simering (cel de praf e mai permisiv oricum), suficient cat sa scuipe ulei pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După ce m-am împrăștiat săptămâna trecută, am rămas cu scărița stângă față fără o ureche și jumătate și cu schimbătorul de viteze fără cap... măcel ce să mai..

Jumătății de ureche a scăriței am reușit să-i dau două găuri și să prind două șaibe de-o parte și da alta în șuruburi.

 

Exemplificare :

 

post-89991-0-57354100-1447849795_thumb.jpeg
Ulterior am sudat piulițele de șuruburi și de șaibe , șaibele între ele și un cap de cui mai barosan ca opritor. Am polizat excesul ca să intre în lăcaș și să intre și arcul de revenire în găuricea scăriței..
Gata scărița.
Restului de schimbătorului i-am dat o gaură, am introdus un șurub mai lung, apoi am înfiletat un diblu cu o bucată de furtun peste el. Pe măsură ce-am înfiletat diblul s-a umflat și a fixat și furtunul pe loc. I-am dat și-o piuliță în cap să nu cumva să sară de-acolo sau să facă joc. Sper să țină.
Rezultatul final :
post-89991-0-84755100-1447850585_thumb.jpeg

 

Ieri speram să-i dau o tură, dar când m-am suit pe ea să văd dacă mă ține scărița, apas pe ambreiaj.. bam.. scapă ( am aflat pe forum că de fapt cablul meu de ambreiaj a fost reparat cu un bumb cu șururb )
În fine.. zic, hai s-o fac și p-asta.. tre să-l cositoresc.
Am tăiat o bucată dintr-un imbus stricat, i-am dat o gaură de 3 cred, pe care am lărgit-o intr-o parte cu un burghiu mai mare.. după care am petrecut cablul prin ea..
Ulterior m-am chinuit în diverse moduri sa curat cablul de vaselină, mizerie și ce-o mai fi avut pe el ca să prindă cositorul...
Am văzut că se folosește apă tare ( acid clorhidric ) pentru așa ceva, dar n-am. Am în stomac dar n-am cum să-l scot de-acolo...
Am încercat cu oțet.. de mai multe ori ... nimic...
Am încercat cu acid citric... am luat o juma' de lămâie de prin frigider și am vârât cablul în ea.... nimic...
Mai caut idei pe youtube.. găsesc un tip care zice de acetonă.. haiti!!
Găsesc sticluța de acetonă conform instrucțiunilor și curat.. ( e puțin ciudat că editorul ăsta, dacă scriu c u r ă ț, îmi înlocuiește c u r cu poponeață ... wtf ??? )
Dupa mai multe încercări.. ba cu letconu'.. ba cu sacâz, ba cu șmirghel, ba iar cu acetonă.. după ce-am ciufulit cablul bine.. parcă am reușit să fac un pic de cositor să prindă pe unele dintre fire..
Inițial idee mea era să creez un bumb de cositor in capul cablului care să se oprească în pieasa pregătită anterior.. dar m-am lăsat păgubaș...
Până la urmă am tras cablul până la marginea piesei găurite, l-am apăsat bine, am pus sacâz, am pus flacăra pe ele.. și-am băgat cositor până n-a mai putut.. Pare să fie ce trebuie...
Încă n-am testat toate cârpelile astea... sper să țină..

 

post-89991-0-57354100-1447849795_thumb.jpeg

post-89991-0-84755100-1447850585_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai bună variantă pentru decapat e aspirina, care e un acid (acetilsalicilic).

Pune cablul pe o pastilă de aspirină, apoi letconul încins peste, dar vezi că fumul e toxic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai bună variantă pentru decapat e aspirina, care e un acid (acetilsalicilic).

Pune cablul pe o pastilă de aspirină, apoi letconul încins peste, dar vezi că fumul e toxic!

 

Am încercat și eu ce acid mi-a venit în cap.. la aspirină nu m-am gândit... Notat! Mulțam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, un set de scarite e in jur de 90-100 lei... mai sigur decat sa te trezesti ca-ti zboara improvizatia de acolo :)

In loc de diblul de la schimbator poti sa pui un surub si o piulita lunga, peste care sa pui un cauciuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te baza pe improvizatia facuta la scarita.

Saibele acelea (majoritatea facute in China) sunt foarte moi ca si material. Daca o sa te ridici in scarite, ai grija sa nu ajungi cu picioarele pe asfalt.

Editat de Radu H.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te baza pe improvizatia facuta la scarita.

Saibele acelea (majoritatea facute in China) sunt foarte moi, ca si material. Daca o sa te ridici in scarite, ai grija sa nu ajungi cu picioarele pe asfalt.

Mda.. de-aia am umplut o portiune din spatiul dintre ele cu sudura... e totuși o soluție temporară..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intra pe motorush.ro, ia numarul de telefon al lui mexykanu si suna-l... stiu ca are pe stoc scarite, pt varadero a avut, poate are si pt a ta. Sau, in cel mai rau caz, le aduce in vreo 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tip de led sunt? Cati lumeni au?

N-am idee...

Le-as pune pe fata pe post de proiectoare pentru ca se vad foarte puternic.

E timp pana la primavara de mesterit.

Sa iti faci o idee, astea sunt

» Post actualizat in 21 Nov 2015 22:07

Ce era mai greu a fost facut.

Mai urmeaza ca sa il conectez pe mobra

post-66993-0-18570700-1448143600_thumb.jpg

post-66993-0-45227200-1448143612_thumb.jpg

post-66993-0-98885000-1448143622_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am idee...

Le-as pune pe fata pe post de proiectoare pentru ca se vad foarte puternic.

E timp pana la primavara de mesterit.

Sa iti faci o idee, astea sunt

» Post actualizat in 21 Nov 2015 22:07

Ce era mai greu a fost facut.

Mai urmeaza ca sa il conectez pe mobra

 

cat au costat?

» Post actualizat in 23 Nov 2015 06:58

azi am montat etrierul beringer cu disc nou si placutenoi,problema e ca nu pot aerisi cum trebuie,aeresitorul e aproape lipit de banjo si nu pot baga tubulara,dupa ce aerisisesc cum trebuie vin cu feedback

 

Inginerie balcanica....

 

Macar din respect pentru discul ala nou, puteai sa pui suruburi la fel, si nu mizerii ruginite de 6 feluri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am idee...

Le-as pune pe fata pe post de proiectoare pentru ca se vad foarte puternic.

E timp pana la primavara de mesterit.

Sa iti faci o idee, astea sunt

» Post actualizat in 21 Nov 2015 22:07

Ce era mai greu a fost facut.

Mai urmeaza ca sa il conectez pe mobra

de unde ai luat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi nimic.

In schimb, ieri am spalat-o, am spalat lantul si l-am uns cu ulei, scos bateria, umplut rezervorul ochi, parcat in magazie, cocoţat pe stander, tras folie de plastic pe ea si cam atat pe 2015.

Pana la primavara, ma dau pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic ar trebui sa se poata, doar ca tre sa ai ceva care sa iti limiteze cursa pistoanelor, altfel o sa le dai afara daca le si faci aerisirea ca la carte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic ar trebui sa se poata, doar ca tre sa ai ceva care sa iti limiteze cursa pistoanelor, altfel o sa le dai afara daca le si faci aerisirea ca la carte.

 

Exact... ele ti se opresc in discuri. Neavand discurile... le tot scoti aerisind

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...