Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

montat innaltatoare de oglinzi...

vad mai bine.

17739497-1a0f-4cd6-a019-2fda17b5f6b3_zps

De unde le-ai luat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi nu i'am facut nimic.. sper doar sa ajung sa o spal.

 

In weekend daca nu ploua urmeaza un schimb de mansoane cu tot cu camasa de acceleratie care e crapata, schimbul seii cu cea de "rezerva" pentru ca asta a cazut prada grindinei de luni si a facut floare in 3 locuri :-L , apoi trag un refresh mic la ulei ca am 1L cu care n'am ce face si nu strica peste uleiul de vreo 4000 ce'l am in mobra. :alcy: ...Plus schimb de guma fata, am o Supercorsa in debara care va lua locul lui Pilot Power 3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rau nu-i face.

nici mult bine...

eu as astepta inca o mie de km si as da banu pe un kil in minus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mi am facut un cadou de ziua mea , iar azi .. Am reusit sa i fac ITP UL ...

post-2430-0-02432600-1399667021_thumb.jpg

Editat de karate-kid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva timp am luat un bord pt carcasa, a mea s-a uratit, am crapat-o. Azi i-am pus bordul luat, functional, am mers cativa km cu el si imi dadea rateuri cand plecam din dintr-a-ntaia plus ca imi licarea becul de atentionare, nu stiu ce atentionare, nu era ulei sau altceva, nu il aveam la bordul meu, era de forma defapt.

Pana la urma am pus bordul meu in carcasa buna, chiar daca nu imi contorizeaza totalul de km parcursi.

Si am facut rost de un monopost aftermarket, azi a ajuns la vopsit, poze sapt viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci scoti un litru uzat si pui un litru de ulei nou ? :)))))

 

:crack: exact asta am facut. Dupa cum ziceam am avut 1L de ulei care statea degeaba si am zis sa fac un refresh. se simte diferenta in cutie.

 

 

rau nu-i face.

nici mult bine...

eu as astepta inca o mie de km si as da banu pe un kil in minus...

 

 

stiu.. dar putin bine i'a facut :D peste 1000-2000 schimb vascozitatea si nu mai aveam ce face cu uleiul ala. A mers binisor pe 10W50, vreau sa trec pe 15-50, pt ca urmeaza canicula si poate nu se face chiar apa ca 10--40u'...cel putin eu asa simt cutia la pedes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

I am luat anvelopa noua pe spate, un pirelli diablo. Urmeaza sa fac schimbul. Trebuie sa inlocuiesc si semnalele stok ca sunt urate cu spume.

Trebuie sa demontez si scaritele sa le duc la vopsit electrostatic. Le fac negru mat texturat ca asa nu imi plac cum sunt, mai ales ca am inlocuit si "foot pegs-urile" cu unele after market.

Mai sunt maruntisuri de schimbat..care tin de aspectul "fizic" :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea e ca din cele 3 motociete detinute, doar cea de varsta mijlocie are ulei comun la motor si cutie. Asta ar fi si singura Japoneza. Si singura ca nu e pe cardan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi .. I am facut prima baitza :))) si binenteles intr o ora era la fel de murdara , ba choar mai rau ca m a prins ploaia ..

post-2430-0-88220300-1400372747_thumb.jpg

post-2430-0-28960200-1400372764_thumb.jpg

post-2430-0-37805300-1400372775_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri am zis sa ma mai ocup putin si de cum arata....asa ca am degresat-o peste tot si i-am dat un polish total...


din pacate, pozele-s cu telefonul si "they don't do it justice".... dar mereu raman impresionat de cum ies toate zgariereturile micute si matuirile la polish, de zici ca e noua :)


post-9738-0-98346500-1400398923_thumb.jpg

post-9738-0-05730400-1400398926_thumb.jpg

post-9738-0-15246800-1400398928_thumb.jpg

post-9738-0-57155400-1400398930_thumb.jpg

post-9738-0-56603000-1400398932_thumb.jpg

post-9738-0-60488200-1400398934_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am luat ghetute noi, Pirelli MT60, de la colegul ciuf, in locul Heidenau-urilor care ii erau cam mari.

In felul asta a primit un kit nou de lant, rulmenti la bascula noi si zemuri de toate felurile (si filtrele).

 

Azi trec la demontat etrieri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schimbat oleiu si filtru,uns lantu' si cablu de ambriaj

scos la o plimbare scurta 50-60 km

 

 

maine daca-i cuminte ii schimb si uleiu din furca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai acum vreo saptamana am schimbat uleiul, filtrul de ulei, curatat filtrul de aer, schimbat antigelul, capacul de la ambreiaj, pus releu de incarcare nou, curatat si intins lantul.

Ieri i-am desfacut plasicele si le-am trimis la vopsit. Azi am dat comanda de undertray aftermarket, suport de scarita cu tot cu scarita pentru pasager dreapta, semighidon dreapta, oglinzi, semnale fata-spate, mansoane, parbriz db.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am reglat nivelul in carburator (mai mic, nu stiu cat ca era tarziu si n-am mai verificat), i-am montat filtru de benzina si vreo 2 furtune noi. La final, dupa ce am injurat-o ca am gasit un prezon de la scarita cu filetul praf, am si spalat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Montat filtru in-line de benzina si la a 2-a robinet de benzina. Trebuie sa spal rezervorul totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ieri am zis sa ma mai ocup putin si de cum arata....asa ca am degresat-o peste tot si i-am dat un polish total...

din pacate, pozele-s cu telefonul si "they don't do it justice".... dar mereu raman impresionat de cum ies toate zgariereturile micute si matuirile la polish, de zici ca e noua :)

 

Ce pasta ai folosit si cum ai procedat? Mersi! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pasta ai folosit si cum ai procedat? Mersi! :)

Pasta e luata de la un magazin de piese auto, se numeste Prevent si parca e facuta in ungaria....la tub cat o pasta de dinti mai mare. in jur de 15 lei.

 

Ca metoda: degresat locul (poti de exemplu sa speli bine cu PUR/Fairy si stergi/usuci c-o carpa curata din bumbac SAU dai cu un alcool mai moale...gen spirt)

Pasta are instructiuni...daca imi aduc aminte bine era cva de genu:

aplici pasta si o intinzi pe bine pe portiunea resp cat sa formeze o pelicula f subtire...astepti ~30 sec, dupa care c-o carpa curata si uscata freci usor circular, dar nu ca sa stergi pasta...ci mai degraba sa o intinzi mai bine...mai astept ~15 secunde si cu alta carpa curata, freci pana obtii lustru...in acelasi timp se si sterge pasta. E important sa nu lasi pasta sa se usuce de tot.

 

Pt rezultate mai bune si mai profi poti sa incerci cu ceva masina circulara si capatana speciala de polish...dar eu asa am facut-o ad-labam si imi place cum a iesit + ca am reusit sa scot cadavrele din oglinzi ce stateau acolo de anii trecuti, ca nu iesisera la spalaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...