Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

I-am schimbat tobele :)Triumph America turn out pipes:

 

Si am descoperit ca nu știu sa folosesc telefonul să filmez !!

Mai fa unul in care sa apara si ea,nu doar tobele :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In momentul de fata nu ma aflu in tara dar deoarece mai am doua luni pana ajung acasa si in ultimul timp tot visez ca ma dau cu motorul, ma vad nevoit, pentru eliminarea tensiunii din creier, sa enumar ce am de pus pe motor in momentul in care ajung acasa. Mentionez ca am un Triumph Sprint ST 955i si intentionez sa-l fac mai mult touring decat sport. I-am cumparat urmatoarele: topcase, suport si placa topcase, inaltatoare ghidon, parbriz touring, priza USB, sistem SW-MOTECH & RAM de montat pe ghidon (bineinteles tot sistemul RAM cu husa la telefon), manere ambreiaj si frana, regulator tensiune mosfet, crashpad, sistem automat ungere lant, filtru aer K&N, manere incalzite. In plus am luat si un sistem de comunicare cu pasagerul, si ceva echipament. Cand ajung acasa am sa iau toate consumabilele (ulei, filtru ulei, filtru benzina, placute, cauciucuri). In incheiere va doresc asfalt uscat si toate cele de bine.

Editat de Vaderu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o lunga perioada cand nu m-am intalnit cu ea, am zis sa incerc ceva soft. Am curatat si uns bine lantul... Maine urmeaza distractia daca tine si vremea.

P.S. E cea din mijloc...

post-59882-0-45618800-1403385937_thumb.jpg

post-59882-0-01277000-1403385996_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Simson am schimbat o-ring de la kickstarter, ca tot aveam cutie de viteza scoasa de anul trecut. Apoi am montat cutie de viteze la loc, am montat mechanismul nou pentru ambreiaj (asta de fapt s-a stricat anul trecut), am montat la loc bascula, roata spate, schimbator, frana. Din vara trecuta nu am avut timp pentru asta.

Acuma trebuie sa caut pe cineva sa-mi sudeaza rezervorul, s-a fisurat langa prinderi din cauza vibratilor.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fac:D azi iam pus tobele stock inapoi:D Pentru alea scurte mai tre sa bricolez ceva:))) Si paici nush unde gasesc mesteri. Asa ca mai astept:D

In bucuresti,dynamita brothers.Recomand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verificat 'si mai' in detaliu starea mobrei cumparate si felicitat persoana mea - pare ca am facut o alegere ok, dupa care montat priza de GPS, montat alarma, curatat si uns lantul si remediat ceva julituri de pe carene cu aerograful (tot in acelasi stil romanesc temporaro-permanent) cu o vopsea un pic mai inchisa, dar parca nu prea mai am chef si timp sa surubaresc. Nu prea e in stilul meu motoreta asta, dar a contat mai mult starea ei decat tipul motoretei si acum ce sa fac, o sa ma invat eu, chiar daca dupa JC prin bucuresti, am mai ratat cate o viteza cautand schimbatorul si/sau scarita.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' bravo ma... ti-ai luat mobra si nu zici nimic. Si mai mult, din Bucuresti... si n-ai dat si tu un semn de viata sa ne vedem.

 

Eu i-am pus sissy bar-ul azi si am plimbat-o cu pasager. Pe drum i-am pierdut un surub de la scarita pasager stanga... noroc ca n-am pierdut scarita cu totul :))

post-69984-0-26392900-1403452910_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Uns rulmentii de furca (tx Zidule!) - maine pun si pozele cu operatiunea, schimbat placutele de frana, pus semnalizare LED.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sudat aparatoarea de la toba, montat la loc. Spalat pe alocuri - pe unde am omis data trecuta - si curatat cromul sa luceasca si mai bine. Da' n-am reusit sa scap de albastreala de pe toba. Nu ca m-ar deranja, eram doar curios....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crazvy, parerea mea este ca nu sunt montate chiar bine scaritele. Brida de prindere a scaritei (colierul) este montat pe sectiune tubulara si chiar daca strangi tare acel surub o sa se roteasca colierul sub greutatea picioarelor. Daca le montezi pe cealalta bara (mai aproape de motor) o sa folosesti locul actual ca punct de sprijin, este doar o idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-am pus niste japoneze la semnalele spate, cu ce aveam pus inainte ba aveam semnal, ba nu ... :D

attachicon.gifDSC_0026.jpg

Asta e si principiu, ba da ba nu.

Semnal, a propos, e singur bec pe mobra care nu se strica niciodata 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crazvy, parerea mea este ca nu sunt montate chiar bine scaritele. Brida de prindere a scaritei (colierul) este montat pe sectiune tubulara si chiar daca strangi tare acel surub o sa se roteasca colierul sub greutatea picioarelor. Daca le montezi pe cealalta bara (mai aproape de motor) o sa folosesti locul actual ca punct de sprijin, este doar o idee.

 

asa cum e montat acuma colierul se poate roti stinga-dreapta (nu se poate roti sus-jos)

l-am probat si nu se misca in mers

scarita are un fel de sina pe care vine terminatia colierului deci nu se pot misca una fatza de cealalta

daca le pun pe barele transversale o sa se duca in jos si n-o sa sustina piciorul

sau n-am inteles eu ideea?

mersi oricum ;)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat jos aripa fata. O astept pe cea noua, mai scurta si mai sexi. Am cautati (si gasit) niste coburi noi - mai trebuie sa le si comand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...