Sari la conținut

cazatura soldata cu dosar penal


Magic4Ce
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Problema e că alergi în fiecare lună la procuratură şi poliţie pentru prelungirea dovezii până vine NUP-ul iar asta poate dura un an sau mai mult. Cu declaraţia că ai căzut pe trotuar dosarul se opreşte la poliţie, desigur vecina trebuie sa fie de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Asa este legea, orice accident petrecut pe un drum implica cercetari in cazul in care se lasa cu vatamare corporala, chiar daca esti doar tu implicat.

Asa cum au spus unii, problema este ca dureaza pina procurorul da NUP si in fiecare luna trebuie mers la el sa-ti prelungeasca dovada de circulatie.

Prin urmare prietenul tau nu are nevoie de nici un avocat, nu are ce sa-i faca avocatul , repet..asa-i legea!

 

Retineti aspectul prin care evitati situatia de mai sus : in cazul unor cazaturi usoare, care nu implica pe altii si aveti posibilitatea (chiar daca v-ati rupt o mana sau picior, dar va puteti descurca) , NU DECLARATI CA ATI FOST ACCIDENTATI PE DRUM, INDIFERENT DE NATURA LUI (NATIONAL/JUDETEAN/SATESC, ETC)!

Declarati ca ati cazut in casa de pe scara, in timp ce reparati lustra!!

Sunt exact cuvintele ofiterului de la Cercetari Penale care mi-a instrumentat mie dosarul in 2008!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Asa ca s-a declansat urmarirea penala...

Eronat, s-a inceput CERCETAREA penala. Asta o face politia si e obligatorie la accident cu victima. Dupa ce termina politia CERCETAREA penala se trimite dosarul la Parchet unde un procuror trebuie sa decida daca se incepe sau nu URMARIREA penala. Si n-o sa se inceapa. Adica o sa se dea decizie de NUP.

» Post actualizat in 14 Jan 2015 07:15

Problema e mutarea mobrei. Teoretic cine a mutat-o e vinovat. La mine nu s-a pus problema asta, eu m-am urcat pe mobra si m-am dus la spital. (parea ca am doar un picior rupt si niste julituri, pana la urma nici n-a fost vreo fractura) Si, dupa cum se stie, se poate muta autovehiculul implicat in accident DOAR pentru a duce victima la spital. Eu fiind si victima si autor, m-am dus cu mobra pe mine insumi la spital.

Sa declare ca a incercat sa se duca la spital cu mobra, apoi a vazut ca nu poate sa conduca si a chemat salvarea. Asa a ramas mobra mutata.

» Post actualizat in 14 Jan 2015 07:18

dar nu a venit vorba de dosar penal. Dupa vreo 3 luni a venit prin posta "incetarea urmaririi penale"

Deci ai avut dosar penal. Dosar de CERCETARE penala.

» Post actualizat in 14 Jan 2015 07:27

Si până atunci? Omul e dependent de cioaclă... se poate rezolva cu permisul?

Pana atunci ar trebui sa i se dea dovada pe care tre' sa o prelungeasca luna de luna.

 

ATENTIE: cercetarea penala ar trebui sa se termine in cateva zile (la mine a durat 4 zile!) dupa care dosarul va sta multe luni la parchet pana-i vine randul la solutionare. Asta pentru ca sunt foarte multe dosare pe cap de procuror furajat. Pentru a grabi intrarea in lucru a dosarului trebuie procedat asa:

* mers din doua in doua zile la politia care cerceteaza si aflat imediat cand au terminat cercetarea si dosarul a ajuns la Parchet.

* mers la Parchet si verificat daca dosarul a ajuns la ei si aflat numarul dosarului (sunt obligati sa-ti dea numarul dosarului!)

* facut cerere de urgentare a solutionarii la PROCURORUL SEF (acolo bagi motiv ca tre' sa pleci cu masina/mobra din tara, ceea ce nu poti sa faci cu dovada, ea nefiind recunoscuta dincolo de granite!!!)

* procurorul sef e obligat sa-ti raspunda cererii in maxim 30 de zile, dar deobicei nici nu-ti mai raspunde, ci solicita direct unui procuror sa analizeze dosarul. Ceea ce se termina in alte doua zile si se lasa cu NUP.

 

In felul asta scapi de atarnat luni de zile pe la parchet si politie pentru prelungirea dovezii. (Asta iti ia cam 3 zile pe luna)

 

Singura problema ar fi in legatura cu mutarea mobrei, daca aia sunt atat de cretini incat sa bage si asta in dosar in afara de autovatamare. Chiar sunt curios in legatura cu asta, tine-ne te rog la curent.

Succes.

» Post actualizat in 14 Jan 2015 07:28

Ii trebuie neaparat avocat .Fara avocat sa nu continuie va fii o victima a sistemului nu va fii cu puscarie dar poate ramine fara permis poate pentru citiva ani sau pot sa il suspende de tot si sa dea din nou de permis.P.S. nu este de joaca.

Macar sa ceara o consultatie la avocat.

Termina, frate, cu aberatiile. Sperii oamenii aiurea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In spiritul expresiei "Asta este rromania !!!" eu in locul colegului tau as face plangere penala impotriva propriei persoane pentru vatamare sa vedem pana unde poate duce prostia < aka.- legea !!" > Mai stii poate intra tovarasu' tau la parnaie ca este un pericol pentru societate,ca s-a vatamat singur cum afirma unu cu capu mare mai sus....

 

 

auzi tu,legea e buna......siktir

 

 

 

Bafta colegului tau si multa sanatate

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In spiritul expresiei "Asta este rromania !!!" eu in locul colegului tau as face plangere penala impotriva propriei persoane pentru vatamare sa vedem pana unde poate duce prostia < aka.- legea !!" > Mai stii poate intra tovarasu' tau la parnaie ca este un pericol pentru societate,ca s-a vatamat singur cum afirma unu cu capu mare mai sus....

 

 

auzi tu,legea e buna......siktir

 

 

 

Bafta colegului tau si multa sanatate

Pe mine m-a batut gandu' la un moment dat sa ma duc sa incerc sa repar mobra pe RCA-ul meu, Ca daca tot eram si autor si victima ar fi trebuit sa mearga, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat... eu in vara am cazut in Dragomiresti, pe drum public... mi.a iesit un caine in fata. Am ridicat mobra si am plecat acasa, pe ea. Spre seara, dupa 7-8 ore aveam glezna umflata si m.am dus la spital. Acolo au chemat politia... mai bine le ziceam ca am cazut pe scari. A trebuit sa ne intoarcem la locul accidentului, sa ia masuratori, etc. Am dat declaratii vreo 2 ore, dar nu a venit vorba de dosar penal. Dupa vreo 3 luni a venit prin posta "incetarea urmaririi penale"

Exact asta o sa pateasca si el. O sa aiba dosar de cercetare penala nu de URMARIRE PENALA, o sa-i dea permisul inapoi dupa ce se termina cercetarea care poate sa dureze cateva luni.

Eu am lovit un biciclist care intrase pe interzis in fata mea, l-am doborat pe el si am cazut si eu. A venit politia, eu m-am dus la Udriste si pe el l-a dus la Municipal. Mi-au deschis dosar de cercetare penala si dupa un an si ceva mi-a venit decizia de neincepera a urmaririi penale (celebrul NUP); diferenta este ca mie nu mi-au luat permisul.

Sincer, nu stiu ce mai poti face acum... Eu am chemat politia, au venit, au masurat, au facut poze. DPDV legal au dreptate; colegul tau nu a anuntat politia ci au facut-o cei de la ambulanta. De aici si nervozitatea politistilor, n-au de unde sa stie ce s-a intamplat...

Bafta in continuare si insanatosire colegului :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stiam chestia asta...

mi se pare cel putin aberant ...

"am cazut pe scari" e cea mai buna solutie.

vecina ar trebui sa-si vada de cratita ei si sa nu mai bage oamenii-n belele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

stiti ce mi se pare hilar (dar ultra-trist in acelasi timp)? Faptul ca daca sesizezi militia cu privire la nu stiu ce pericole de pe sosea, sau despre un sofer beat sau ORICE (orice demonstrabil cu dovezi) ii doare fix in pu.la nene, dar fix acolo.


Dar daca unu pica fie cu bicicleta, sau cu motocicleta , pac, apar zelosii dracului sa-i deschida dosar penal. Parca-s frati cu astia de la comunitara, nu sunt in stare sa opreasca infractori sau fapte grave de la a fi savarsite, maximul lor este a deschide dosare penale celor care se autoaccidenteaza.


Sa zicem ca poate omul din situatia discutata aici a cam cazut din cauza lui (e iarna totusi,nu e de mers cu mobra), dar ce se intampla cand pici pe o pata de ulei sau nisip, fara sa ai nici o vina? Cat de frumos e atunci cand ai dosar penal, amenda si colac peste pupaza, nimeni nu va pedepsi principalul vinovat : CNADNR sau cine plm o fi responsabil de sectiunea de drum pe care ai cazut..


Daca tot se deschide din oficiu asa usor dosar penal pt autovatamare (cand pici), de ce nu se deschide automat dosar si celor care sunt responsabili cu drumul respectiv (in cazurile in care cazatura/accidentul e cauzat in mod expres de starea drumului si exista dovezi in acest sens).

 

Militianul face exces de zel (ca de obicei, intr-un caz banal) si chiar vrea sa faca dosar penal...si il trimite la judecatorie..


Cand ajunge la judecatorie devine dosar penal doar dupa ce i se aloca nr unic de inregistrare. De acolo ,teoretic poate fi respins si re-trimis la politie si astfel nu incepe nici o ''cercetare penala' (deci implicit nici macar NUP).

Asa ar trebui tratate cacaturile astea de cazuri. De ce pu.la mea sunt atatea dosare la judecatorie? Pentru ca gainarii de la rutiera si nu numai trimit tot felul de dosare idioate (care nici n-ar trebui sa existe macar). Si astfel lumea e ocupata cu tot felu de dosare idioate inloc sa rezolve dosare cu-adevarat importante/grave..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiti ce mi se pare hilar (dar ultra-trist in acelasi timp)? Faptul ca daca sesizezi militia cu privire la nu stiu ce pericole de pe sosea, sau despre un sofer beat sau ORICE (orice demonstrabil cu dovezi) ii doare fix in pu.la nene, dar fix acolo.

 

Dar daca unu pica fie cu bicicleta, sau cu motocicleta , pac, apar zelosii dracului sa-i deschida dosar penal. Parca-s frati cu astia de la comunitara, nu sunt in stare sa opreasca infractori sau fapte grave de la a fi savarsite, maximul lor este a deschide dosare penale celor care se autoaccidenteaza.

 

Sa zicem ca poate omul din situatia discutata aici a cam cazut din cauza lui (e iarna totusi,nu e de mers cu mobra), dar ce se intampla cand pici pe o pata de ulei sau nisip, fara sa ai nici o vina? Cat de frumos e atunci cand ai dosar penal, amenda si colac peste pupaza, nimeni nu va pedepsi principalul vinovat : CNADNR sau cine plm o fi responsabil de sectiunea de drum pe care ai cazut..

 

Daca tot se deschide din oficiu asa usor dosar penal pt autovatamare (cand pici), de ce nu se deschide automat dosar si celor care sunt responsabili cu drumul respectiv (in cazurile in care cazatura/accidentul e cauzat in mod expres de starea drumului si exista dovezi in acest sens).

 

Militianul face exces de zel (ca de obicei, intr-un caz banal) si chiar vrea sa faca dosar penal...si il trimite la judecatorie..

 

Cand ajunge la judecatorie devine dosar penal doar dupa ce i se aloca nr unic de inregistrare. De acolo ,teoretic poate fi respins si re-trimis la politie si astfel nu incepe nici o ''cercetare penala' (deci implicit nici macar NUP).

 

Asa ar trebui tratate cacaturile astea de cazuri. De ce pu.la mea sunt atatea dosare la judecatorie? Pentru ca gainarii de la rutiera si nu numai trimit tot felul de dosare idioate (care nici n-ar trebui sa existe macar). Si astfel lumea e ocupata cu tot felu de dosare idioate inloc sa rezolve dosare cu-adevarat importante/grave..

 

 

Asa este. Vor si ei sa se faca importanti, se cred 007 atunci.

 

Unui prieten aflat intr-o situatie similara (pe Transalpina) au vrut sa-i ia motocicleta la sediu (Novaci) pentru cercetari. Am fost multi moticiclisti si am inceput sa-i luam la intrebari (cu ce ar lua motocicleta fara sa-i faca o julitura, daca li se pare normal sa-i deschida dosar, daca asa i-au invatat mamele lor.... :D ) si pana la urma nu i-au facut dosar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genial frate, genial! Deci dupa ce-ti dai la cap, iti rupi un picior, etc, poate mai faci si un an doi la parnaie (dupa ce te recuperezi; sau te baga asa in ghips la racoare?).

Geniala legea !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Retineti aspectul prin care evitati situatia de mai sus : in cazul unor cazaturi usoare, care nu implica pe altii si aveti posibilitatea (chiar daca v-ati rupt o mana sau picior, dar va puteti descurca) , NU DECLARATI CA ATI FOST ACCIDENTATI PE DRUM, INDIFERENT DE NATURA LUI (NATIONAL/JUDETEAN/SATESC, ETC)!

Declarati ca ati cazut in casa de pe scara, in timp ce reparati lustra!!

Sunt exact cuvintele ofiterului de la Cercetari Penale care mi-a instrumentat mie dosarul in 2008!!

:crack: Deci daca ofiterul de la cercetari penale te indeamna sa faci asta, inseamna ca lumea se duce de rapa..

O prostie ca asta n-am vazut in viata mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Been there, done that: dupa X luni de asteptare, dosarul de cercetare va ajunge la procuror, care va vedea ca "inculpatul" si "vatamatul" sunt una si aceeasi persoana, va da NUP si pe baza NUP se va recupera permisul de la Politie. In functie de mintea politistului, se va lua amenda pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum, gen.

Pana atunci va circula cu dovada care va trebui vizata lunar.

 

Cam asta.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

:crack: Deci daca ofiterul de la cercetari penale te indeamna sa faci asta, inseamna ca lumea se duce de rapa..

O prostie ca asta n-am vazut in viata mea.

 

Ofiterul ala de la cercetari penale are mai multa minte ca tine. Daca ai lucra in justitie presupun ca ai vrea sa ai pe mana X dosare din astea de gainar, in loc sa te ocupi de dosare cu-adevarat importante..

 

Cat de incuiati pot fi unii la minte....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ofiterul ala de la cercetari penale are mai multa minte ca tine. Daca ai lucra in justitie presupun ca ai vrea sa ai pe mana X dosare din astea de gainar, in loc sa te ocupi de dosare cu-adevarat importante..

 

Cat de incuiati pot fi unii la minte....

Nu o spuneam in sensul rau, dar... la cum arunci cu jignirile, nu ma asteptam sa fi inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu o spuneam in sensul rau, dar... la cum arunci cu jignirile, nu ma asteptam sa fi inteles.

 

Imi cer scuze, nu mi-am dat seama de sensul ''bun'' din afirmatia ta....

 

Jesus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul lui el este considerat victima si se va alege cu un dosar penal de vatamare corporala.....A LUI.

 

 

 

 

Dar am si eu o interbare: cum s-a ajuns la politie? Ca din cate inteleg din cele spuse nu a fost niciun alt autovehicul implicat in accident.

Chema un prieten sa-i mute mobra si el se ducea la spital si declara ca a cazut pe scari

 

Traim in romania....de ce ar trebui sa fie logic??

Din cate cazuri asemanatoare am auzit mai toate s-au soldat cu dosar penal.

 

TRAIM IN ROMANIAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!

Dezinformezi. Si vorbesti din auzite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu prin asta,oarecum,ca a fost culpa comuna dar principiul este acelasi.Ce nu iti spune nimeni este ca ,desi se va da NUP la final,iar acum tu poti merge pe baza dovezii de circulatie,la finalul dosarului te va arde cu amenda si cu 4 luni de suspendare permis,pentru ca a fost "accident cu victima" .

 

Eu asa am patit,mi s-a spus din prima ca imi va da 3 luni si daca vreau pot sa circul intre timp cu dovada. Nu am vrut sa ridic dovada,fiind iarna am preferat sa astept sa treaca cele 3 luni (sa fie executate) ,iar dupa 3 luni si ceva m-am dus sa cer si eu o dovada ca aveam nevoie(una singura ,pe o luna).Dupa alte 3 luni s-a finalizat dosarul si cand sa-mi ridic permisul,stupoare la ghiseu.mai aveam de asteptat inca o luna pentru ca de fapt suspendarea a fost de 3 luni + 1 luna extra din nush ce motiv tot legat de accident,iar eu am cerut dovada in acest timp de 4 luni,IAR TIMPUL EXECUTARII PEDEPSEI SE IA DE LA DATA EXPIRARII ULTIMEI DOVEZI DE CIRCULATIE. o totala tampenie

 

Nu am avut ce face decat sa astept inca o luna,desi eu aveam motorul reparat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate legea e un pic ciudata, militia e obligata sa faca dosar, sa faca cercetari si sa il inainteze catre parchet cu propunere (de regula clasare - nu mai exista NUP de un an). Procurorul isi insuseste propunerea politistului si dosarul se claseaza.

 

Nimeni nu e incantat de prevederile astea, politia ca trebuie sa faca hartii, parchetul ca se incarca cu un dosar, conducatorul ca ramane fara permis, dar asta e situatia.

Editat de RPG.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Din pacate legea e un pic ciudata, militia e obligata sa faca dosar, sa faca cercetari si sa il inainteze catre parchet cu propunere (de regula clasare - nu mai exista NUP de un an). Procurorul isi insuseste propunerea politistului si dosarul se claseaza.

 

Nimeni nu e incantat de prevederile astea, politia ca trebuie sa faca hartii, parchetul ca se incarca cu un dosar, conducatorul ca ramane fara permis, dar asta e situatia.

 

pai da, ca e o situatie IMBECILA creata si intretinuta de oameni IMBECILI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca poate omul din situatia discutata aici a cam cazut din cauza lui (e iarna totusi,nu e de mers cu mobra), dar ce se intampla cand pici pe o pata de ulei sau nisip, fara sa ai nici o vina? Cat de frumos e atunci cand ai dosar penal, amenda si colac peste pupaza, nimeni nu va pedepsi principalul vinovat : CNADNR sau cine plm o fi responsabil de sectiunea de drum pe care ai cazut..

 

Daca tot se deschide din oficiu asa usor dosar penal pt autovatamare (cand pici), de ce nu se deschide automat dosar si celor care sunt responsabili cu drumul respectiv (in cazurile in care cazatura/accidentul e cauzat in mod expres de starea drumului si exista dovezi in acest sens).

Io cand mi-am luat-o, mi-am luat-o din cauza unei lucrari la carosabil nesemnalizata marca Strabag. Ghici ce mi-a zis gaboru'? Sa-i dau in judecata.

» Post actualizat in 14 Jan 2015 19:59

Dezinformezi. Si vorbesti din auzite.

Pai cam de ce? Si eu toate intamplarile astea despre care am auzit tot cu dosar penal s-au incheiat. Dosar de cercetare penala.

Tu, vorbind din ce ti s-a intamplat, nu din auzite, stii altceva?

» Post actualizat in 14 Jan 2015 20:01

,la finalul dosarului te va arde cu amenda si cu 4 luni de suspendare permis,pentru ca a fost "accident cu victima" .

Pentru incalcarea carui articol de cod rutier? Franarea prea puternica pe fata n-am auzit sa fie de luat permisu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am declarat că m-am plimbat cu ambulanţa la spital degeaba, că nu am rămas internat. Degeaba, tot a ajuns dosarul la procuratură şi s-a dat NUP după 4 luni cu toate că am făcut cererea de urgentare. Mi-a zis gaborul că trebuia sa declar de când a fost chemată ambulanţa că am căzut stând pe loc în afara drumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...