Sari la conținut

Ateliere de indreptat jante moto.


Postări Recomandate

Acu ceva vreme am dat cu Paneuropeanul meu intr-o trecere la nivel cu calea ferata.Dobitocii de la Drumuri au reparat soseaua dar au si inaltat-o cu 20 cm.Si cu marginile drepte.Curat stil sadic romanesc.Am intrat cu ceva viteza.N-am fost atent.Ca drept urmare janta din spate s-a strambat putin.Atat cat sa deranjeze.Am fost la Stan Mihai (multi il cunosc deja) care a construit un monstru de masina (conceptie proprie) speciala pentru indreptat orice fel de jenti de moto sau masina.Cu multa rabdare si cu delicatete,fara ciocan si fara foc,Stan si cu masina lui a adus roata la starea normala ,fara nicio bataie sau deformare.

Recomand cu caldura .Tl.0723408498.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect.Am omis ce era mai important.In Bucuresti.In Balta Alba.La intersectia Bd.1 Decembrie cu drumul catre Autostrada Soarelui.Se poate folosi telefonul.Ca pret ,nu sare calu.Depinde si de stricaciuni.Va urez sa nu aveti nevoie de Stan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo omule. Un topic cu si despre motociclete, care poate va ajuta pe cineva candva. Nimic rau in asta. Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.. Am indreptat si eu la nenea Stan, lucra bine si cu grija..iar despre echilibrarea computerizata,..nu stiu ce sa zic..eu imi echilibrez rotile moto cu cel manual..si nu am avut nici o prob..

Salutare tuturor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Este o problema, nu sunt foarte multi care indreapta jante moto.

Unde am fost eu..pentru Bucuresti si zonele limitrofe o puteti face la Sama in Pipera (nea Andrei 0722 412 306) sau in Militari pe langa Turbomecanica (Eugen - 0721 373 123 / 0736 349 677). In ambele cazuri spuneti ca veniti din partea lui Luigi.

 

Nu ma lasa sa editez profilul.Nu stiu dece.Bucuresti.

Ti-am completat eu orasul la profil.

 

PS: Am editat titlul si am facut topicul pinned, este unul de interes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca toate masinile de roluitpe care eu le-am vazut aveau flansa cu prezoane, nicidecum ax central. Eu "am dat cu tunul" in Bucuresti sa gasesc echilibrare computerizata a rotilor de moto. In rest doar "la poloboc", la gravitatie, mai exact, care depinde mult de rabdarea si cheful operatorului.

 

Nimic nu e mai precis decat o echilibrare statica la rotile de motocicleta (rotori plan simetrici). La cea mai importanta competitie moto din lume, Dunlop foloseste cel mai simplu dispozitiv de echilibrat roti.

IMG_0265Copying.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indreptat jante moto ? La Sirius.


» Post actualizat in 02 Mar 2015 08:24

Nimic nu e mai precis decat o echilibrare statica la rotile de motocicleta (rotori plan simetrici). La cea mai importanta competitie moto din lume, Dunlop foloseste cel mai simplu dispozitiv de echilibrat roti.

 

 

Da. Nu poti pacali gravitatia. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de de nu faceti un topic separat ....pro si contra indreptat jante...sa vezi acolo distractie:)))))....

 

Si eu am indreptat la Sirius o janta...il recomand...avea atelierul prin spate pe la stadionul national pe langa un spital...nuns cum se cheama zona aia nu s din bucuresti...se poate ajunge si d la piata muncii...

Janta pe care am indreptat o avea o abatere de cativa mm pe buza...tind sa cred ca nu e panica...dar la cele cu fisuri si accidentate grav nu as mai face reparatii...dezmembrarile fiind o optiune...sincer la ce preturi au unele jante nici nu se mai merita...janta mea pe e bay costa cam 100 eu sh...si vroiam sa o schimb dar unii oameni din domeniu au zis ca e ok cu indreptatul in cazul asta...

 

Pe de alta parte e aiurea ca in felul asta nu se sustin anumite meserii dar siguranta ramane prioritara...iar cuum cineva de aici afirma ca nu este nici un risc cu reparerea lor ...eu nu as fi asa convins...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

 

nea Stan face si echilibrarea sau doar indreptari Luigi sau Bunule ? sa nu-l deranjez degeaba cu un telefon , o fi murdar pe maini ......

echilibrarea este "pistol cu apa"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o janta fata de R1 indreptata de Sirius, sincer nu am avut curaj sa ma dau cu ea, era o chestie psihica. Mi-am luat alta janta second neatinsa. Janta indreptata am folosit-o la un track-day cind am fost presat de timp sa intru pe pista si janta neatinsa nu avea cauciucul care trebuia. Evident ca janta indreptata a rulat perfect, e greu cu psihicul.

Jantele spate indreptate nu fac nici un fel de probleme, la ele se simte greu o bataie de 1mm.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da ce curaj iti trebuie sa te dai cu o mobra care are janta indreptata? Ce pericole te pot paste? Nu ma refer la cele care au fost patratite, sudate si facute din doua una!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...