Sari la conținut

Pasionati de 3D PRINTING sau crearea de obiecte printate


Postări Recomandate

Crearea de obiecte 3D direct din calculator a devenit posibila. In momentul asta tehnologia nu mai este prohibitiv de scumpa. Hai sa discutam despre imprimarea 3D si despre obiectele personalizare de care am avea nevoie. Ca teme de discutie putem imparti acest topic in:

 

Printerre 3D - vreau sau am un printer 3D hai sa vorbim despre el

 

Obiete printate - vreau un obiect printat 3D cine ma poate ajuta sa mi-l printeze, de unde il iau sau cum il desenez pe calculator

 

Design 3D pe calculator - cine face, cine are nevoie, ce limitati impune tehnologia de printare designului creat pe calculator.

 

Sunt multe de vorbit despre un domeniu nou si fierbinte :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crearea de obiecte 3D direct din calculator a devenit posibila. In momentul asta tehnologia nu mai este prohibitiv de scumpa. Hai sa discutam despre imprimarea 3D si despre obiectele personalizare de care am avea nevoie. Ca teme de discutie putem imparti acest topic in:

 

Printerre 3D - vreau sau am un printer 3D hai sa vorbim despre el

 

Obiete printate - vreau un obiect printat 3D cine ma poate ajuta sa mi-l printeze, de unde il iau sau cum il desenez pe calculator

 

Design 3D pe calculator - cine face, cine are nevoie, ce limitati impune tehnologia de printare designului creat pe calculator.

 

Sunt multe de vorbit despre un domeniu nou si fierbinte :)

Pui intrebari cam generale, depinde ce vrei sa printezi si din ce material. Exemplu, nepotul meu a luat un chit de 3D si l-a ansamblat singur. Printarea se face cu fir de plastic pertele minim fiind de 0,5 mm sau 0,3mm Ca dimensiune poate printa 20x20x20cm

Unele obiecte de uz comun le gasesti deja in 3D gata de printare.

Desingn-ul 3D se face printr-un program capabil de modelare 3D cum ar fi 3ds max, cad etc

Limitari sunt multe si difera de la imprimanta la imprimanta, de la baza de plecare pana la mai multe capete de imprimare.

De exemplu vreau sa tiparesc ceva asemanator cu o pioneza, nu pot pleca de la varf inspre floare pentru ca in zona orizontala nu am pe ce sa depun, asta este o limitare a imprimantei nepotului meu care depune numai de sus, daca e un brat care se si poate roti, atunci aceasta limitare dispare.

In concluzie ca sa nu o mai lungesc imprimanta l-a costat la nivel de piese 2500 lei ca material folosit deocamdata abs si pla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, lucrez la un copy shop si in principiu vrem sa achizitionam un asffel de printer,

ceia ce vrem noi sa achizitionam e un printer ce printeaza 45 cm pe 45 cm pe o inaltime de 45 cm, eu spre exempul vreau sa imi printez o carena de la moto pe el.

cat despre obiectele printate, un sait foarte interesant e acesta de aici: http://www.thingiverse.com/

ofera obiecte deja in format STL gata de print, acele obiecte trebuie doar introduse in driverul imprimantei si creat codul dupa care ea sa lucreze.

despre modelare. .. . se pot folosi cum am mai spus cineva mai multe programe de design 3d eu asi mai aminti de Rhino . . .. Maya. .. .

un instrument foarte bun cred ca ar fi un scaner 3d de a carui existenta am auzit dar nu am vazut fizic.

despre materialele de printare acestea sunt de mai multe categorii insa trebuie vazut exact cand se achizitioneaza printerul cu ce fel de material e compatibil pentru printare

si da . .. . daca voi reusi sa imi printez carena o sa anunt pe toata lumea ce am facut si cam cat ar costa

pentru mai multe informatii :google: e cel mai bun prieten

insa si eu sunt curios ce mai spun altii ca experiente directe pe acest tip de imprimante


» Post actualizat in 21 Mar 2015 19:30

si ca sa revin . .. da exista si anumite limitari . . .. . dar acestea sunt doar ale imaginatiei noastre:)

pentru ca odata ce incepi sa faci modelare 3d chea realizezi ca imaginatia e o limita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt proiectant mecanic, daca aveti nevoie de piese cat se poate de complexe, eu va pot ajuta cu modelarea 3D. De asemenea, am si cunostiinte in domeniul printarii 3D, iar un coleg mai sus era interesat sa creeze de exemplu carene,insa pentru a creea o carena prin printare 3D solutia este pe jumate buna deoarece tehnologia inca nu permite o masa compacta si rigida ca si in cazul injectarii si in plus, in multe cazuri dimensiunile sunt limitate.

Editat de dude123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt complet de acord cu tine ca nu pe forum se dezvolta o tehnologie,

dar uite ca pe forum ne intalnim oameni cu experiente diferite in diferite domenii care pot face ca lucrurile sa mearga inainte intru-un domeniu de pionierat

Dude 123 te rog sa imi dai voie sa iti salvez datele de contact, ca in cazul in care incerc sa imi printez carena si intampin probleme sa te contactez.

si ca si completare, sunt perfect de acord cu tine, ca fiecare produs printat 3d trebuie verificat/testat in funcție conditiile de lucru , sau conditii de mediu la care este expus.

dar daca nu incearca nimeni sa le testeze(neoficial, fara parametri de laborator) crezi ca ar fi vre-o evolutie in stinta/ inginerie ?.......... asta ca intrebare pentru Pacaliciossu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca nu e virgin, sau nu e o afacere la momentul actual pentru nici unul dinre noi......

Dar strica sa impartim o opinie, o parere , o experienta ,,,,,

si intradevar nu vreau sa se ajunga la polemici........ dar chiar mi s-a parut foarte interesant sa gasesc un topic care imbina doua pasiuni de ale mele, facut de altcineva, .........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacaliciossu, cei din domeniu nu printeaza 3d pentru ca este un proces destul de lent si nu ar renta...ei au deja masinile de injectie, doar creeaza matrita si incepe productia rapida. Si pretul acelor masini de injectat/ matrite il regasesti in costul mare al acelor componenete originale. Aici se discuta de gasirea unor solutii punctuale si mai ieftine la probleme, nu despre volume. Este normal ca atunci cand ai de produs un element de caroserie in 10000 exemplare, nu il printezi 3d. Ii faci matrita si ii dai drumul.

Asa ca interventianta este in afara subictului.

» Post actualizat in 22 Mar 2015 07:37

In plus, daca reusiti printarea unui element de caroserie, nu spune nimeni ca trebuie doar vopsit si pus pe mobra. Exista numeroase forme pentru a fi intarit(rasini, fibra, etc - verificand in prealabil care varianta nu afecteaza printul); apoi slefuit, vopsit... si tot ai ceva, decat nimic.

Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vlad58, multumesc pentru ajutor si explicarea tehnologiei :)

@ske087 450X450mm este o arie de printare foarte mare, de obicei se foloseste 200X200mm. La aria respectiva mecania unui printer trebuie sa fie foarte precisa cea ce nu este cazul la variantele RepRap

@pacaliciossu cu bucurie iti spun ca tehnologia RepRap este dezvoltata exclusiv pe forumuri si comunitati. Intram intr-o era in care opensoftware se transforma in openhardware si totul se dezvolta in comunitati in online

 

Eu am jucaria de un an si putin. Mi-a luat cam 3 luni sa invat sa printez. Nu am stat cu zilele pe ea, dar o foloseam de cateva ori pe saptamana. Pe masura ca patrund mai adanc in tainele ei imi dau seamna ca mai am de invatat si cel mai frumos este ca imi vin idei de a inbunatii imprinanta. Acum fac 3 categorii de obiecte pe ea: Obiecte comandate de clienti, obiecte pentru upgrade-ul imrpimantei si kituri pentru alte imprimante pe care vreau sa le construiesc si jucarii pentru cei mici ai mei :)

Acum pentru clienti a ajuns sa lucreze zilnic cateva ore. Deci am mai construit una pentru a prelua comenzi, cea noua fiind de rezolutie mai buna (0.1mm fata de 0.2)

 

Unul din dezavantaje ar fi timpul de constructie. De exemplu ca sa construiasca un paralelipiped cat o cutie de chibrituri lucreaza cam 45 min si asta depinde de procentul de umplere, dar ne pierdem in detalii deja :) Cea noua va lucra poate mau mult de dublu la acceasi piesa din cauza rezolutiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No hai sa ma bag si eu in discutie...ca fost proprietar de 3D printer si si 3D scanner (erau la vanzare inclusiv pe forum :) )

 

Printer: Wanhao Duplicator 4 - copie identica a Makerbot 2-lui cu 2 capeti de printare.

Pro: - mecanism simplu de intretinut, exista modele similare ce se pot construi din kit acasa (vezi cel de la robofun.ro)

- era user friendly

- compatibil cu mai multe softuri slicer gratuite (softul care traduce piesa 3D in miscarile imprimantei adica in cod G)

 

Contra: - placa de printare cu nivelare manuala - ma omora cu zilele... sa aduci placa in pozitit perfecta din 4 suruburi i-ti ia ceva vreme pana te inveti cum sa-l faci

- timp lung de printare - si aici cam toate imprimantele de uz casnic au aceasi problema

- avea extruder fara sensor... daca se bloca firul sau se termina el mergea in continuare si daca nu erai langa imprimanta sa-l opresti pierdeai cateva ore degeaba.

 

Scanner 3D: Cubify Sense 3D

Pro: - mic si portabil

- soft simplu si cu auto calibrari

- pret foarte mic comparativ cu alte modele

 

contra: - softul era asa de simplu incat cateodata ma enerva in special la partea de prelucrari ulterioare unde umplea automat golurile ramase (au mai remediat in versiunea 1.1 a softului)

- sesibilitatea mica - merga sa scanezi un om, un obiect mai mare, dar multe detalii se pierdeau... deci nu puteai sa scanezi de ex o piesa de mecanism, il bagi in imprimanta si gata ai unul identic.

 

@ske087 - daca va luati imprimnata clasica cu extruder si cu filament nici pensia nu-ti mai trebe pana scoti tu carena... o sa-ti ia peste 12 ore daca nu si mai mult si asta in cazul in care imprimanta merge perfect. Daca e cu alte tehnologii poate e mai OK

 

De ce am vandut? Mai astept sa se maturizeze tehnologia, deja noile extrudere au senzor de filament, au aparut imprimante cu autonivelare si ajustare automata, imprimante cu tehnologia Delta care au o miscare mai rapida.

Am vrut sa fac roti dintate pentru service imprimante, sa fac figurine scanate dupa oameni reali.

 

Ce noutati au aparut:

- au aparut noi filamente: flexi (pt cauciuc), bronz (80% - dupa ce se arde piesa in cuptor arata ca bornzu), lemn (raman cu o textura de lemn)

(pana acuma aveai ABS si PLA)

- imprimantele cu lichid devin mai ieftine si mai accesibile pt uz casnic

- comunitatile de 3D print se extind (cum a mentionat si cineva mai sus www.thingiverse.com - mai nou au o sectiune de grupuri: sunt si 2 gruprui pt cei din Romania)

- pentru cei care vor piese dar nu au imprimanta cei de la robofun au serviciu de 3d print

 

Personal zilnic mai citesc ce noutati apar: http://3dprint.com/

Iar daca e sa cumpar o imprimanta de hobby o sa fie : https://printm3d.com/

 

si asa de final si daca tot suntem pe un forum moto: un suport de GPS facut de mine in OpenScad

http://www.thingiverse.com/thing:275672

 

iar aici inlocuitor pentru suport de remmy care se tot rup sau care sunt din sarma:
http://www.thingiverse.com/thing:345290

 

In rest: am facut roti dintate pentru mixer si inca mai merge, am facut figurine asa for fun. Daca sunt curiosi pot sa postez mai multe poze cu obiecte printate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog,spune-mi cand ai nevoie de ajutor.

 

Si iata o chestie interesanta,varianta manuala pentru printare 3D.... :))


https://www.facebook.com/video.php?v=908591885841718


sunt complet de acord cu tine ca nu pe forum se dezvolta o tehnologie,
dar uite ca pe forum ne intalnim oameni cu experiente diferite in diferite domenii care pot face ca lucrurile sa mearga inainte intru-un domeniu de pionierat
Dude 123 te rog sa imi dai voie sa iti salvez datele de contact, ca in cazul in care incerc sa imi printez carena si intampin probleme sa te contactez.
si ca si completare, sunt perfect de acord cu tine, ca fiecare produs printat 3d trebuie verificat/testat in funcție conditiile de lucru , sau conditii de mediu la care este expus.
dar daca nu incearca nimeni sa le testeze(neoficial, fara parametri de laborator) crezi ca ar fi vre-o evolutie in stinta/ inginerie ?.......... asta ca intrebare pentru Pacaliciossu


» Post actualizat in 24 Mar 2015 09:49

Este foarte bine punctat,printarea 3D, momentan se preteaza doar pentru prototipuri respectiv piese unicat, nicidecum in productia de serie si bineinteles ca se poate intari piese realizata cu rasini, fibra, asa cum ai spus.

 

Pacaliciossu, cei din domeniu nu printeaza 3d pentru ca este un proces destul de lent si nu ar renta...ei au deja masinile de injectie, doar creeaza matrita si incepe productia rapida. Si pretul acelor masini de injectat/ matrite il regasesti in costul mare al acelor componenete originale. Aici se discuta de gasirea unor solutii punctuale si mai ieftine la probleme, nu despre volume. Este normal ca atunci cand ai de produs un element de caroserie in 10000 exemplare, nu il printezi 3d. Ii faci matrita si ii dai drumul.
Asa ca interventianta este in afara subictului.
» Post actualizat in 22 Mar 2015 07:37
In plus, daca reusiti printarea unui element de caroserie, nu spune nimeni ca trebuie doar vopsit si pus pe mobra. Exista numeroase forme pentru a fi intarit(rasini, fibra, etc - verificand in prealabil care varianta nu afecteaza printul); apoi slefuit, vopsit... si tot ai ceva, decat nimic.


» Post actualizat in 24 Mar 2015 10:00

Super tari piesele si rezolutia este chiar ok...

 

No hai sa ma bag si eu in discutie...ca fost proprietar de 3D printer si si 3D scanner (erau la vanzare inclusiv pe forum :) )

 

Printer: Wanhao Duplicator 4 - copie identica a Makerbot 2-lui cu 2 capeti de printare.

Pro: - mecanism simplu de intretinut, exista modele similare ce se pot construi din kit acasa (vezi cel de la robofun.ro)

- era user friendly

- compatibil cu mai multe softuri slicer gratuite (softul care traduce piesa 3D in miscarile imprimantei adica in cod G)

 

Contra: - placa de printare cu nivelare manuala - ma omora cu zilele... sa aduci placa in pozitit perfecta din 4 suruburi i-ti ia ceva vreme pana te inveti cum sa-l faci

- timp lung de printare - si aici cam toate imprimantele de uz casnic au aceasi problema

- avea extruder fara sensor... daca se bloca firul sau se termina el mergea in continuare si daca nu erai langa imprimanta sa-l opresti pierdeai cateva ore degeaba.

 

Scanner 3D: Cubify Sense 3D

Pro: - mic si portabil

- soft simplu si cu auto calibrari

- pret foarte mic comparativ cu alte modele

 

contra: - softul era asa de simplu incat cateodata ma enerva in special la partea de prelucrari ulterioare unde umplea automat golurile ramase (au mai remediat in versiunea 1.1 a softului)

- sesibilitatea mica - merga sa scanezi un om, un obiect mai mare, dar multe detalii se pierdeau... deci nu puteai sa scanezi de ex o piesa de mecanism, il bagi in imprimanta si gata ai unul identic.

 

@ske087 - daca va luati imprimnata clasica cu extruder si cu filament nici pensia nu-ti mai trebe pana scoti tu carena... o sa-ti ia peste 12 ore daca nu si mai mult si asta in cazul in care imprimanta merge perfect. Daca e cu alte tehnologii poate e mai OK

 

De ce am vandut? Mai astept sa se maturizeze tehnologia, deja noile extrudere au senzor de filament, au aparut imprimante cu autonivelare si ajustare automata, imprimante cu tehnologia Delta care au o miscare mai rapida.

Am vrut sa fac roti dintate pentru service imprimante, sa fac figurine scanate dupa oameni reali.

 

Ce noutati au aparut:

- au aparut noi filamente: flexi (pt cauciuc), bronz (80% - dupa ce se arde piesa in cuptor arata ca bornzu), lemn (raman cu o textura de lemn)

(pana acuma aveai ABS si PLA)

- imprimantele cu lichid devin mai ieftine si mai accesibile pt uz casnic

- comunitatile de 3D print se extind (cum a mentionat si cineva mai sus www.thingiverse.com - mai nou au o sectiune de grupuri: sunt si 2 gruprui pt cei din Romania)

- pentru cei care vor piese dar nu au imprimanta cei de la robofun au serviciu de 3d print

 

Personal zilnic mai citesc ce noutati apar: http://3dprint.com/

Iar daca e sa cumpar o imprimanta de hobby o sa fie : https://printm3d.com/

 

si asa de final si daca tot suntem pe un forum moto: un suport de GPS facut de mine in OpenScad

http://www.thingiverse.com/thing:275672

 

iar aici inlocuitor pentru suport de remmy care se tot rup sau care sunt din sarma:
http://www.thingiverse.com/thing:345290

 

In rest: am facut roti dintate pentru mixer si inca mai merge, am facut figurine asa for fun. Daca sunt curiosi pot sa postez mai multe poze cu obiecte printate.

Editat de dude123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salutare tuturor,

 

De putin timp ma joc si eu cu o imprimanta 3D.

Pana acum m-am orientat pe modificarea/accesorizarea machetelor moto, mai exact am scos pana acum elemente specifice motocicletelor de stunt si cateva modele de standere, suporti etc.

 

Am facut si o pagina de facebook pentru chestia asta: https://www.facebook.com/Printed3DAccessories/

 

Daca vrea careva sa il ajut cu proiectare/printare 3d sau vreun accesoriu/modificare pentru machete moto sunt disponibil pe FB.

 

 

post-11711-0-96058900-1447784747_thumb.jpg

post-11711-0-62301700-1447784764_thumb.jpg

post-11711-0-62285500-1447784796_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am printat doar PLA. Am primit cativa metrii de ABS de test de la cel de la care am luat printerul si PLA-ul si am facut si un mic test. A iesit destul de bine pentru dimensiunile reduse.

Craniul cel mare este PLA (inaltime 3 cm) iar cel mic este ABS (inaltime aprox 2 cm).

 

 

post-11711-0-57183700-1447823738_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Nu s-a incumetat nimeni sa faca prinderi de barbie gopro specifice anumitor modele de casti?

 

Gen:

 

post-18773-0-69672400-1534241941_thumb.jpg

 

post-18773-0-70458000-1534241946_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mwrgi pe ABS ca rezista la caldura si e mai rezistenta la socuri. PLA devine casant. PLA are avantajul ca nu miroase asa la.printare, se printeaza la temp mai mici.

Eu am un suport de GPS pe moto de 3 ani printat si inca e tot acolo. Adevarul e ca nu a vazut offroad ca nu stiu cum ar tine ditamai GPS-ul dar si ala se putea rezolva cu 2 brate paralele in loc de una.

» Post actualizat in 21 Aug 2018 21:23

Suport pt machete moto are cineva? Ma cam batra gandu sa schimba alea originale cu ceva mai slim dar sa tor aiba loc pt a pune eticheta cu numele mobrei.... Stai proat cu timpu dar daca nu ...poate reusesc sa fac unul in OpenScad :)

» Post actualizat in 21 Aug 2018 21:24

P.s. cine mai are chef de discutii...ca acuma am din nou imprimanta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 4 years later...
La 23.01.2019 la 12:03, print3d.ro a spus:

Buna!

 

Suntem o mica firma ce ofera servicii de printare 3D, localizata in Cluj. 

Pentru mai multe detalii si eventuale comenzi, va rugam sa ne contactati!

 

Multumim!

salut, cat ar veni 2 piese de genul astora?

 

https://www.printables.com/model/30102-nato-strap-adapter/files

adaptor curea ceas.

 

*site-ul vad ca e jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...