Sari la conținut

Bravo Roxana!


zune
 Share

Postări Recomandate

Eu zic ca Roxynel a facut ce unii motociclisti nici nu au curaj sa viseze...

 

Ofticati-va in continuare...nu cred ca o intereseaza parerile voastre, ci se gandeste unde va face urmatoarea excursie? Voi ce planuri aveti?

 

 

``

o TRANSALPINA maine.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@LUV , credeam ca ma banezi... Nu pot sa cred cat de ponderat reactionezi! Nu ca altii.

Am inteles punctul tau de vedere, dar tu nu il intelegi pe al meu...

Cand vezi o tipa trasnet, la volanul unui Ferrari, pe coasta de azur, la ce te gandesti? O admiri si o lauzi? Poate! Eu sunt mai de la tara si in prima faza ma gandesc la moralitate. Poate ca o fi fiica vreunui miliardar, o fi Angelina Jolie... dar altfel... stii unde ne zboara gandul! Recunosc ca este o atitudine misogina, rezultat al unei posibile frustrari, dar consider ca, dpdv etic s-ar putea sa am si eu dreptate.

 

@Ianachim 》 iar TRANSALPINA??? Mai sa fie! Asta chiar nu mai PRICEP! LOL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect era "când citești că o tipă trăsnet, cu Ferrari, a făcut turul Africii..." :)

Erata: cand citesti un post, pe un forum, despre un "articol", aflat pe un blog...

 

Accept orice critica, daca e constructiva... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kapo...

Te tot invarti in jurul cozii si faci numai aluzii dar vad unde bati. Sa compari un om care calatoreste cu o c.urva de dorobanti sau monte carlo denota doar slabiciune si o uriasa doza de frustrare.

 

Ca sa poti primi ajutor pe drum sau avea tovarasi peste tot in lume trebuie sa fii in primul rand OM. Altfel ajungi sa te lamentezi pe un forum despre realizarile altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kapo...

Te tot invarti in jurul cozii si faci numai aluzii dar vad unde bati. Sa compari un om care calatoreste cu o c.urva de dorobanti sau monte carlo denota doar slabiciune si o uriasa doza de frustrare.

 

Ca sa poti primi ajutor pe drum sau avea tovarasi peste tot in lume trebuie sa fii in primul rand OM. Altfel ajungi sa te lamentezi pe un forum despre realizarile altora.

Inteleg ca vrei sa realizezi si tu inca o postare.... Oare ce ne deosebeste?

Aveam deja interlocutori, in fata carora incercam sa-mi justific atitudinea... pe care nu o sa mi-o schimb, chiar daca mai apar si alti motociclisti care sunt oameni si au prieteni peste tot in lume si se uita cu dispret la amarastenii care se dau cu mobre vechi, in limita posibilitatilor, fara sa se laude cu asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne cata rautate.. Mai avem de invatat sa trecem de la mentalitatea "ala de ce are" la "cum sa fac sa pot si eu" .

Auzi, ca, de ce sa se scrie despre ea in media..dar despre ce sa se scrie? Cate seminte s-au spart in Victoriei? Cate ture de Magheru s-au facut de xulescu? Sau mai bine de "motociclist zdrobit de viteza colosala de 400 la ora, cu torpila din dotare".

 

 

Bravo Roxi, eu nu cred ca as avea curajul si taria sa fac asa ceva, nici ca pasagera, daramite la ghidon singura!

Follow your Bliss!

 

A, si pentru unii..viata este motociclismul. Nu e Hobby sau afacere. Traiesc moto, "mananca" moto, viseaza moto, respira moto.

Editat de crisU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie!

De efectele reclamei negative ati auzit?? ?

 

Nu-i asa ca acum Kapo e marca inregistrata? (Mai am putin si il ajung pe 9fingers!)

Nu-i asa ca toata lumea o iubeste acum pe Roxynel??

 

Sa va spun un secret? Si mie imi place fata! Tare de tot! Si mai ales calatoria ei!

 

LOL :P

 

Doar ca trebuie sa ma opresc aici, ca unii o iau prea in serios! Lol, again.

 

Recomand ca pe viitor, inainte de a te lua de cineva de pe forum, e bine sa ii studiezi profilul, sa vezi cum se afiseaza. Unii te avertizeaza direct din avatar. Daca esti atent, stii deja cu cine ai de-a face.

 

Bafta maxima si asfalt uscat! (Asta chiar e pe bune)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru majoritatea "motociclistilor" din tara noastra echipamentul complet = casca iar sezonul moto = Iunie-August. Pe magheru' si la rond merge si in slapi vara ... prin Alpi, nu prea. In Romania este o realizare ca un motociclist sa plece 20.000 km prin Europa avand in vedere cultura si apucaturile noastre legate de subiect. In tari mai "civilizate" multi motociclisti fac treaba asta si nu mai scrie nimeni despre ei pentru ca intra in normalitate. Avand in vedere stirile zilnice cu "reisari" care fac cunostinta cu Sf. Pentru eu zic ca este un lucru bun sa mai spalam rusinea mediatizand si motociclisti linistiti si seriosi. Pacat ca sunt foarte rari.

 

P.S. nimeni nu s-a gandit ca poate are parinti sau rude cu bani .. iar de la munca poti sa-ti iei concediu fara plata si 1 an ...

P.P.S. nu mai credeti povesti cu motociclete touring care vin din Germania&Co. dupa 8 ani cu "doar" 20.000 km REALI :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma fiecare isi traieste viata cum vrea si cum poate.

 

Aoleu! Adica avem voie? :eek:

 

Nu cred ca este treaba nimanui sa isi dea cu parerea sau sa critice - cu atat mai mult daca nu a incercat vreodata ceva asemanator. Motivatiile fiecaruia privesc pe fiecare. Ca de unde are bani, ca ce are de merge singura, e sociopata? Ce mare chestie a facut, doar nu e o pitipoanca care cauta un bo$$ cu bani sa o finanteze pentru excursii la mall. E doar o femeie care a mers singura cu motorul prin toata Europa, ce mare chestie. Doar din astea vezi pe toate drumurile. Genul de femei care nu se plang cand li se rupe o unghiutza si nu ii dau gentuta lui "iubi" sa o tina pentru ca pe ele le doare manutza...

 

Intamplator, si eu merg singura. Cat, pe unde, de ce, stiu doar prietenii. Uneori nici ei. Sunt sociopata, ghinion. Dar stiti cum e, "cainii latra, caravana trece"... :tomato:

 

Decat sociofila, ca altii pe care ii roade grija in loc sa-si traiasca vietile lor... :D

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care a dat pastila cu "sociopata" a dat-o de gard. Poate a vrut sa zica "antisociala", ceea ce e cu totul altceva.

 

Oricum ar fi... unii se pot simti ok si singuri, nu au nevoie de "bai de multime" ca sa nu fie speriati sa ramana cu gandurile lor. Cand merg cu motocicleta, am la ce sa ma gandesc. Singura socializare ar fi oricum prin benzinarii, ca pe mobra tot singur in casca esti. Cand nu mergi la drum lung cu un grup, totul devine o aventura. Cunosti oameni noi, observi lucruri, esti mult mai receptiv la tot ce e de vazut/inteles dintr-un loc. Daca esti cu altii, socializezi cu ei si nu mai esti asa atent.

 

Mi se pare aiurea sa te preocupe de ce unii oameni sunt asa. Nu toti isi iau motocicleta din "spirit de gasca" sau sa fie 'cool', vazuti de altii. Unii merg doar pentru ei si nu au nevoie de companie. De altfel, daca ai sta pana te sincronizezi mereu cu programele altora, nu ai mai merge. La drum lung, zic, nu pana la Snagov...

 

Vii tarziu de la serviciu si nu mai ai chef de nimic, lesini in pat. Te trezesti a doua zi dimineata fara niciun plan. Deschizi fereastra - e soare si bate vantul de la stanga la dreapta. Te uiti pe harta, faci un rucsac cu minimul necesar pentru ca nu stii pe unde ajungi/ daca vei dormi acasa. Prinzi rucsacul cu plasa pe motoreta si pleci. Te bucuri de peisaj, de o floare, de un copil intalnit intr-un sat, de o cafea bauta pe marginea drumului, asezat pe bordura. Cred ca despre asta e vorba in motociclism. Sa mergi... Cu cine, cum, cat si de ce... deja e o optiune personala.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi... unii se pot simti ok si singuri, nu au nevoie de "bai de multime" ca sa nu fie speriati sa ramana cu gandurile lor. Cand merg cu motocicleta, am la ce sa ma gandesc. Singura socializare ar fi oricum prin benzinarii, ca pe mobra tot singur in casca esti. Cand nu mergi la drum lung cu un grup, totul devine o aventura. Cunosti oameni noi, observi lucruri, esti mult mai receptiv la tot ce e de vazut/inteles dintr-un loc. Daca esti cu altii, socializezi cu ei si nu mai esti asa atent.

 

Mi se pare aiurea sa te preocupe de ce unii oameni sunt asa. Nu toti isi iau motocicleta din "spirit de gasca" sau sa fie 'cool', vazuti de altii. Unii merg doar pentru ei si nu au nevoie de companie. De altfel, daca ai sta pana te sincronizezi mereu cu programele altora, nu ai mai merge. La drum lung, zic, nu pana la Snagov...

Total de acord. Cand merg singur merg in ritmul impus de mine, n-am grija colegului/colegilor si merg mai relaxat. Unii ar putea zice ca sunt "sociopat" din punctul asta de vedere. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

captain_obvious, on 28 May 2015 - 16:04, said:

Total de acord. Cand merg singur merg in ritmul impus de mine, n-am grija colegului/colegilor si merg mai relaxat. Unii ar putea zice ca sunt "sociopat" din punctul asta de vedere. :crack:

Merg aproape numai singura, in ultima vreme am mai facut "gasca" cu 1 motor si niste prieteni vechi. Atat.

 

Imi place sa merg pe drumuri putin umblate si cu peisaje frumoase, sa opresc cand vreau sa fac o poza cu ce idee imi vine pe moment. Sa ii dau tare de la A la B cand ma grabesc si sa merg incet pe anumite portiuni de drum si sa admir ce pot din peisaj... Sa fac pauza cand obosesc la drum lung fix in momentul in care incepe sa ma fure peisajul, fara sa ma traga nimeni de maneca hai sa plecam. In alte locuri sa alimentez si sa platesc fara sa imi dau jos casca din cap macar... sa nu stau la pauza de tigare a nimanui. Putine sunt persoanele cu care as merge la drum si Roxy a fost una dintre ele...

 

Nu (mai) caut pe forum oameni care sa mearga cu mine, faceam asta la inceput, si atunci doar de cateva ori. Iar prietenii care mi-au ramas alaturi nu i-am cunoscut pe forum. De aceea nici nu povestesc pe aici nimic din ce fac. Nu e treaba nimanui. Nici Rox nu povesteste, pacatul a facut sa puna altcineva articolul. Cu bune intentii, sunt sigura. Dar nu a fost sa fie... a nimerit intre spargatorii de seminte. :crack:

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici Rox nu povesteste, pacatul a facut sa puna altcineva articolul.

...a nimerit intre spargatorii de seminte. :crack:

 

”...n-ai mai venit la Rond, la 23, în parcare la Victoriei.

„Da, am păstrat banii ăia pe care îi aruncam în fiecare seară să merg aiurea prin București ...ca să merg pe Isle of Man”.

 

”...De când fac plimbările astea, nici la întruniri nu mai apuc să vin.

Le zic oamenilor ...îmi pare rău, pe drumuri e mai mișto”.

 

”...pe Isle of Man am cunoscut doi motocicliști, unul de 60 de ani și unul de 61 de ani...

Ăla avea date cauciucurile până aproape de talon la 61 de ani. Ai noștri nu le au așa”.

 

” În Belgia, am cunoscut un om super-tare care mai avea jumătate de centimetru până la talon și care îmi zicea că a îmbătrânit. ...Cum să zici că ai îmbătrânit când tu la 60 de ani te dai mai tare ca ăștia ai noștri?”

 

”...se întâmplă accidente, dar unul la nu știu cât timp, nu unul pe zi. Plus că la ei mersul pe motocicletă e ceva vechi, la noi e destul de nou, de câțiva ani a luat amploare”.

 

Ți s-a întâmplat să ți se spună că motocicleta e pentru bărbați, nu pentru femei?

Câți bărbați care pleacă singuri cu motoreta cunoști?... ”

 

Cât ai condus cel mai mult într-o zi, în general?

1.200 de kilometri. Dar nu pe autostradă. Acolo mergi în linie dreaptă și nu depui mare efort... 1200 pe curbe... ”

 

"Abia după excursie am apreciat ce am făcut, când au venit diverși cârcotași să mă atace: ,,Da, aș fi mers și eu dacă aș fi avut bani“.

...

Tot așa, s-au mai scuzat alții că nu pot merge pentru că au familie. Le-am zis că și eu îmi doresc familie, dar nu vreau să ajung exact în situația în care sune ei, să nu pot pleca”.

 

”Odată, mi s-a stricat motoreta între Letonia și Estonia și m-am trezit în mijlocul străzii fără schimbător de viteză. Și ce era să fac? M-am coafat, că de aia merg cu peria rotativă după mine. Dacă părul îmi stă bine, oprește cineva ...Dacă părul îmi stă bine, lumea mă ajută, îmi dă ce trebuie și gata”.

 

Ți-ar plăcea ca partenerul tău să fie motociclist?

Nu neapărat. ...Poate să meargă în spate, în mașină, cu copiii”.

 

 

 

 

Nu stiu altii cum sunt, dar eu, cand ma gandesc la... (Stai ca parca as fi Creanga!)

Eu, cand ma gandesc la ce a scris fata asta, Roxy, parca tot mai mult imi vine sa ma includ in categoria spargatorilor de seminte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma bag in topicul asta, insa am vazut o chestie, poate este eroare de redactare. 1200 de km pe zi pe curbe? Mi se pare putin cam greu de crezut (nu zic ca nu este posibil, insa am indoielile mele). Facem un calcul simplu matematic: Sa presupunem ca mergi 12 ore fara oprire -> o viteza medie de 100 km/h pe curbe (asa este scris in articol). Daca mai alimentezi, opresti sa mananci, sa te duci la toaleta, sa te dezmortesti...

 

Cand gasesti tu 1200 km de drum continuu virajat, sa ne anunti si pe noi sa mergem sa ne dam. Seriously, nu te agata de orice cuvant. Probabil traseul a implicat ceva curbe la un moment dat, nu lua ad litteram. :)

 

Dar ca rezistenta fizica, Roxy chiar poate. Spun asta cat de obiectiv posibil - stiu. A stat la mine cand s-a intors, atunci eram inca in Timisoara. Am iesit seara in oras, party all night si dimineata am facut o tura cu motoarele. Eu eram chioara de somn, ea era mai ok. A fost o dupa-amiaza superba de toamna, deja nu prea mai mergea lumea cu motorul, spre final de sezon. Nu mult dupa, mi-am adus motocicleta inapoi la Bucuresti, dar dupa-amiaza aceea nu o s-o uit... ca si cum mi-as fi descoperit sora pierduta. Doua persoane diferite care au descoperit ca au multe in comun.

 

Rox e o persoana deosebita. Cine nu o cunoaste, sa nu o judece. Cu totii avem defectele noastre, nu e nimeni perfect. Vedeti-va de treburi, de familiile/vietile voastre si lasati-i pe altii. Nu as fi scris, nu mai intru demult in polemici pe aici. Dar m-au enervat cele 5 pagini de roadere de grija fata de o necunoscuta despre care majoritatea nu stiti decat ce scrie in articol. Stirile de la ora 5 sunt cu siguranta mai "picante", let Rox be.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit la cei care citesc acum topicul- numai supermembrii. Dar toti tac malc!

Cand faceam eu propaganda discriminatorie, sareau toti ca arsi. Acum, nimeni, nimic.

Deci... va placea numai de mine.... Pai... atunci hai sa ne vedem in parcul operei!

» Post actualizat in 28 May 2015 18:33

Oooopss, am uitat.... LOL :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...hai sa ne vedem in parcul operei!

 

Stai capra, cAprilia?

 

LOL! Hai ca ai dres-o. :polite:

» Post actualizat in 28 May 2015 18:47

Ma uit la cei care citesc acum topicul- numai supermembrii. Dar toti tac malc!

 

 

Ce mai este de zis, cand ti se spune ca mersul pe autostrada, eventual noaptea, dupa ce ai parcurs cateva sute bune de kilometri si ai mai si petrecut putin inaintea plecarii, este mai usor decat mersul pe curbe?

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' de ce sa te multumesti doar cu atat de putine informatii?

Eu i-as cere in plus sa ma lamureasca cu ce bani isi face manichiura si se vopseste, cand ii vine perioada aia si cat o tine, cat o mai freaca nemaritata, etc/etc..lucruri cu adevarat esentiale..

Sper ca sunteti seriosi amandoi... Si tu admin... Ce ar fi sa va urcati pe motoare si sa dati bice la cai... Decat vorba multa mai bine drum si voie buna.

» Post actualizat in 28 May 2015 19:48

Hai sa zic lucrurilor pe nume si apoi astept sa atacati!

Nu mi se pare nimic de laudat la o fata frumusica, disponibila si fara obligatii, care aproape fara bani, se da cu o motoreta in lungul si latul Europei, bazandu-se pe sprijinul altora, comparativ cu altii/altele, care au si alte probleme, dar fac excursii asemanatoare. Atat!

Nu ma intereseaza cati bani au unii sau cum ii cheltuie, ideea e cum ii produc!

Daca faci o excursie gen "prin Alpi cu X..", unde totul e calculat, justificat, probat cu poze concludente, nu ai nimic de spus, dar nici de laudat.

Pana la urma ce ar fi de laudat? Daca mergea cu masina, nu era de laudat?

Anyway, exista motocicliste adevarate, dar care nu se afiseaza cu excursiile lor si mai fac si altceva decat sa se plimbe (au job, cresc copii, gatesc, spala, calca, etc.) In opinia mea astea sunt de admirat, cu adevarat!

Cu Roxy, n-am absolut nimic personal, doar ca nu agreez stilul asta de excursii, daramite sa le mai si laud!

Ai 26 de ani. Eu zic sa te temperezi. Ti s-a trezit testosteronul. Iti trece pana cresti. Te deranjeaza ceva?

Fata e tare. Cand ai sa facit kilometri cate ea poti sa o critici.

In rest asfalt uscat ca noroi si ploaie au fost destule.

Lucrurile frumoase se lauda si nu se blameaza!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...