Sari la conținut

Timis, 09.06.2015, Sag - accident mortal


Dany_Tm
 Share

Postări Recomandate

Era inca lumina,(m-am gandit ca si de la apus, soarele sa fi fost destul de puternic si sa ii bata din stanga/fata, fiind camp deschis se vede destul de puternic) pe la ora 21, am mai aflat unele detalii:

A iesit din benzinarie pe banda 1 care era in sat, la iesirea din Sag a vrut sa comute pe banda 2 si-ar fi intors capu sa se asigure ca nu vine nici o masina de pe banda 2 iar cand s-a intors la loc a vazut prea tarziu, batrana ar fi fost in mijlocul drumului aplecata sa stranga ceva de pe asflat, este posibil ca amandoi sa fi reactionat in aceeasi parte.Viteza nu a fost mare , am inteles undeva pe la 100/130km.Dupa experimentul meu pe portiunea respectiva nu putea avea mai mult 150/160 chiar daca le dadea toate pe rosu si mai ales ca erau 2 persoane pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Viteza nu a fost mare, undeva pe la 100/130 ...iar din experienta ta, nu mai mult de 150/160. In localitate. WTF? Despre ce vorbim? Intreb retoric, daca mergea cu viteza maxima admisa in zona respectiva, mai scriam noi acum, aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MrD nu sunt de partea nimanui in aceasta situatie, dar hai sa fim seriosi... cati din cei pe forum (si nu numai) merg legal in Ro? Sunt convins ca in proportie de 80% din timpul de la volan (sau ghidon) in Romania se merge peste limita legala. Iar in restul de 20% s-ar merge tot peste limita, insa din cauza unor constrangeri nu se poate (trafic, vreme nasoala, lucrari, etc). Nu cred ca e cineva pe acest forum care sa mearga in localitate, cand e liber drumul, cu 50 (si daca nu e nici radar). Si nici in afara localitatii, unde nu sunt restrictii, nu cred ca merge cineva cu maxim 100. Cine merge sub limitele legale cu siguranta conduce un vehicul care nu poate mai mult, nu exista sa nu vrei sa mergi mai tare. Insa de la a merge cu 10-15-20 km mai mult si pana la a merge dublu fata de valorile permise, e drum lung... si la fel, experienta si capacitatea fiecaruia de a anticipa posibilele evenimente te pot face membru in comunitatea de veterani sau membru in comunitatea bellu. ceasul rau si pisica neagra sunt doar elementele aleatorii care mai amesteca putin variabilele fiecarei deplasari

ma tot gandesc cum e sa fii parinte, sa-ti plece copilul cu motocicleta (sau si mai rau pasager cu altul) si dupa ceva timp sa te sune politia si sa-ti dea vestea.. urat de tot..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pare sa fie la iesirea din localitate, se vede un semn mare cu "bine ati venit" pe filmare

e un fel de reflex pavlovian sa rotesti incheietura cand il vezi pe ala

 

si titlul stirii n-ar trebui sa fie ca o baba a omorat un motociclist?

daca iese unul in mijlocul dn-ului cu o bata si o rupe de casca mea, o sa scrie ziaristii ca un motociclist a rupt un lemn cu capul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MrD nu sunt de partea nimanui in aceasta situatie, dar hai sa fim seriosi... cati din cei pe forum (si nu numai) merg legal in Ro? Sunt convins ca in proportie de 80% din timpul de la volan (sau ghidon) in Romania se merge peste limita legala. Iar in restul de 20% s-ar merge tot peste limita, insa din cauza unor constrangeri nu se poate (trafic, vreme nasoala, lucrari, etc). Nu cred ca e cineva pe acest forum care sa mearga in localitate, cand e liber drumul, cu 50 (si daca nu e nici radar).

Eu merg 100% legal prin localitati,ca e radar sau nu,dar si cand scap de localitate recuperez,dar nu mai mult de 140 km/h.Nu zic ca inainte nu mergeam mult mai tare(mai tanar/mai idiot-mult mai idiot) dar acum am vazut ca ajung tot acolo chiar daca ajung cu 15 minute mai tarziu...Stima

 

L.E.

cand e pe oras mai pisc un 10-15km/h peste limita legala,dar cam atat ca am scapat din niste faze care se terminau cu rip si de atunci am zis gata...

Editat de cata84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza nu a fost mare, undeva pe la 100/130 ...iar din experienta ta, nu mai mult de 150/160. In localitate. WTF? Despre ce vorbim? Intreb retoric, daca mergea cu viteza maxima admisa in zona respectiva, mai scriam noi acum, aici?

Accidentul s-a produs in afara localitatii.Benzinaria este aprope de iesire.Cand vezi semnul sfarsit localitate nu o pisti putin ?, Cred ca a fost din cauza soarelui puternic care asfintea pe partea stanga a drumului.Nu mai am nimic de adaugat, asta e , pisica neagra,ora,soarele,fata,batrana toate au fost contra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce a scris cineva mai sus,era pe inserat si e la iesirea din localitate.Cam aiurea...

Dimineata devreme, la rasarit si noaptea inainte de asfintit, sunt doua momente in care se intampla accidente...seara e vorba de relaxare iar dimineata de uzura, oboseala, dupa un drum lung.

Daca puteti evita aceste momente in calatoriile voastre sa o faceti ! Reduceri riscul de a se urca careva pe voi sau de a pierde controlul... Pauzele dese sunt recomandate, ca si opririle pentru : o gura de apa, o cafea, un pic de miscare, o gura de aer racoros, sau o gustare, timp in care puteti inspecta autovehiculul si constata unele deficiente ce nu se vad calare sau se simt din habitaclu.

Conversatia (cel putin in masina, ajuta) linistea si oboseala induc starea de somnolenta si pierderea contactului cu realitatea. Daca opriti, un pic de apa pe fata va face bine. Cand esti cu masina noaptea si simti ca te ajunge oboseala, opreste undeva unde sa fii in siguranta si trage un pui de somn cateva ore. E de evitat mersul noaptea mai ales cu motorul, daca nu e neaparat necesar, din mai multe motive...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce putem sa invatam din acest accident .......

 

LA AMURG IN ROMANIA

- betivii satului sunt pe mijlocul drumuluipe bicicleta facand opturi

- vacile vin de la pascut pe mijlocul drumului SINGURE si se balega

- babele din sat culeg aplecate ciuperci sau vreascuri pe linia continua.....

nu uitati ca mai e un pic si vine secerisul deci apar combinele

 

ca si metode de evitare a accidentelor......

- IMPRESIONATI va pasagera DOAR pe timpul zilei mergand PANA LA EVITAREA ORICARUI PERICOL ....asta insemna in ROMANIA 2015 viteza de deplasare CAND IMPINGETI AMANDOI MOTOCICLETA ....si asta in afara carosabilului sa nu fiti acrosati de masinile care circula REGULAMENTAR"

- incercati pe cat posibil sa aveti lumini puternice care bat lung astfel in cat baba sa fie cat mai bine ILUMINATA

- EVITATI PE CAT POSIBIL deplasarea la amurg si pe timpul noptii in zonele rurale

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

:lol:

Am scapat pot sa spun de multe ori din cauza ca "mergeam" preventiv-aveam inainte cam un 40 km/h peste,dar acum nu ma mai risc inutil.Dupa ce era sa ma vad efectiv pe capota unui c.retin care a trecut pe rosu si ma executa din plin,pot sa spun ca a fost un moment de cotitura pentru mine.Si de atunci,dintre toti amicii mei de plimbare,toti ma fac baba si ca merg ca atare...Treaba lor... :crack:

» Post actualizat in 11 Jun 2015 11:58

Mai bine sa ajung acasa intreg si sa ma pot bucura si maine de o noua plimbare decat deloc... :alcy:

Editat de cata84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Ianachim.

 

Foarte bun punctul tau de vedere.

 

Sa fie arestati toti cei ce incalca regulile de circulatie. Corect? Inclusiv motociclistii care depasesc viteza legala.

 

Problema e ca nici macar hotii care dau in cap ziua nu stau la puscarie, din nspe motive care e noi ne revolta. Cei ce omoara oameni pe trecerea de pietoni abia daca iau 3-4 ani cu suspendare.

 

Cum am putea instaura legea in RO? Grea intrebare.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este locatia accidentului . De aici si pana in Timisoara , in sensul de la Auchan ai doua linii drepte si un viraj la dreapta . Nu ai trecere de pietoni , nu ai semne de avertizare . Exista doar limita legala de viteza in localitate cat si in afara ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, asa ca principiu - limitarile de viteza nu s-au stabilit asa cum sunt astazi pentru ca are cineva ceva cu motociclistii sau ca vor politistii neaparat sa castige bani cu radarul.

Au si restrictiile de viteza logica lor.

 

Spre exemplu, daca inaintea unei curbe periculoase exista limitare de 60km/h atunci e bine sa reduci viteza. Hai sa zicem, esti mare talent, iei curba cu 90km/h in loc de 60. Super. Dar tot nu o iei cu 200km/h. Experienta iti spune ca trebuie sa reduci viteza.

Cam la fel e si cu viteza in sate. Daca scrie ca trebuie sa mergi cu 50km/h pai exista un motiv pentru asta. Pot aparea pe sosea betivi, vaci, babe nebune si cine stie ce alte vietuitoare. Poti sa eviti pericolele si daca mergi cu 70km/h, poate chiar cu 80km/h, dar in mod sigur nu si daca mergi cu 130.

 

Bineinteles, baba nu avea ce cauta pe mijlocul drumului. Nici macar sa traverseze nu avea voie daramite sa stea si sa culeaga crengi. Dar asta nu exclude neatentia riderului. In loc de baba putea sa fie un porc mistret care manca ghinde. Pare imposibil? Ei bine eu am vazut porc mistret pe DN1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, asa ca principiu - limitarile de viteza nu s-au stabilit asa cum sunt astazi pentru ca are cineva ceva cu motociclistii sau ca vor politistii neaparat sa castige bani cu radarul.

Au si restrictiile de viteza logica lor.

 

Spre exemplu, daca inaintea unei curbe periculoase exista limitare de 60km/h atunci e bine sa reduci viteza. Hai sa zicem, esti mare talent, iei curba cu 90km/h in loc de 60. Super. Dar tot nu o iei cu 200km/h. Experienta iti spune ca trebuie sa reduci viteza.

Cam la fel e si cu viteza in sate. Daca scrie ca trebuie sa mergi cu 50km/h pai exista un motiv pentru asta. Pot aparea pe sosea betivi, vaci, babe nebune si cine stie ce alte vietuitoare. Poti sa eviti pericolele si daca mergi cu 70km/h, poate chiar cu 80km/h, dar in mod sigur nu si daca mergi cu 130.

 

Bineinteles, baba nu avea ce cauta pe mijlocul drumului. Nici macar sa traverseze nu avea voie daramite sa stea si sa culeaga crengi. Dar asta nu exclude neatentia riderului. In loc de baba putea sa fie un porc mistret care manca ghinde. Pare imposibil? Ei bine eu am vazut porc mistret pe DN1.

man

era IN AFARA LOCALITATII.....

am vazut noaptea CAI pe DN1 NISTORESTI !!!!! care tot datorita unor legi si cretini care nu le aplica nu aveau ce sa caute acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man

era IN AFARA LOCALITATII.....

 

Localitatea se termina unde se termina casele nu unde e semnul de sfarsit de localitate. Tocmai asta incercam sa spun. Nu mergi cu o anumita viteza pentru ca asa vor altii ci pentru ca asa e bine pentru tine.

Dar cui mai foloseste Ianachime? Acum e mort. Daca era un pic mai atent acum statea la o terasa cu prietenii si le povestea cum s-a plimbat cu motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Localitatea se termina unde se termina casele nu unde e semnul de sfarsit de localitate. Tocmai asta incercam sa spun. Nu mergi cu o anumita viteza pentru ca asa vor altii ci pentru ca asa e bine pentru tine.

Dar cui mai foloseste Ianachime? Acum e mort. Daca era un pic mai atent acum statea la o terasa cu prietenii si le povestea cum s-a plimbat cu motocicleta.

 

Corect :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer... ala e drum de 80 -100 pana la sfarsitul caselor apoi... asfalt bun, vizibilitate buna, asta in caz de nu sunt masini stationate pe marginea soselei sau imediat langa sosea, la care sa te gandesti ca ar face vreo manevra necugetata si nesemnalata din timp...i-a chemat soarta acolo... atunci... pe amandoi, asta a fost din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut dragi mobristi. Ieri dimineata am sunat o cunostinta de la ATI, fata era treaza, numai ce suportase o interventie chirurgicala la picior. Acum nu stiu ce mai este cu ea, dar ieri era ok.

Este trist ce sa intamplat cu motociclistul. Ieri am fost la MaxiScuter sa duc mobra la schimbat placutele de frana. Florin mi-a spus ca baiatul avea viteza, cca 180/h. A auzit bufnitura si scartiitul mobrei pe asfalt.

Acum este prea tarziu pentru el, si au ramas doar comentariile noastre la sectiune RIP.

Un prieten mobrist imi spunea: "mersul cu motocicleta este ca si mersul cu avionul, daca ai noroc, scapi"

Eu merg tot timpul cu pasager si efectiv imi este "frica" sa depasesc 90-100/h. Intodeauna imi aduc aminte de niste cuvinte, tot ale unui mobrist: " nu intreba cat prinde, ci cum o opresti", si asta este adevarat.

Am circulat si noaptea, de nevoie, fiind doar la 150km de casa, dar am mers cu smochina stransa, drumul fiind flancat atat stanga cat si dreapta de boscheti, de unde oricand putea sa sara ceva, un iepure, caprioara, etc.

Eu cred ca trebuie sa fim de 10 ori mai preventivi decat cei pe 4 rotii, mai ales cand avem si pasager in spate. Intodeauna trebuie sa ne gandim ca trebuie sa ajungem inapoi acasa, intregi si nevatamatii.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa sie diea babilie, crienjilie gropilie, catzelilie, nisipoancilie, baliejilie, combinilie etc la o parte, CA VINE IANACHIM, FRATE!

bagi maine un transfagarasan... merg eu in fata sa ti degajez drumul de babe !!!!

sau nu reusesti sa iesi din casa ca nu ai cablu de net asa lung????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut dragi mobristi. Ieri dimineata am sunat o cunostinta de la ATI, fata era treaza, numai ce suportase o interventie chirurgicala la picior. Acum nu stiu ce mai este cu ea, dar ieri era ok.

Este trist ce sa intamplat cu motociclistul. Ieri am fost la MaxiScuter sa duc mobra la schimbat placutele de frana. Florin mi-a spus ca baiatul avea viteza, cca 180/h. A auzit bufnitura si scartiitul mobrei pe asfalt.

Acum este prea tarziu pentru el, si au ramas doar comentariile noastre la sectiune RIP.

Un prieten mobrist imi spunea: "mersul cu motocicleta este ca si mersul cu avionul, daca ai noroc, scapi"

Eu merg tot timpul cu pasager si efectiv imi este "frica" sa depasesc 90-100/h. Intodeauna imi aduc aminte de niste cuvinte, tot ale unui mobrist: " nu intreba cat prinde, ci cum o opresti", si asta este adevarat.

Am circulat si noaptea, de nevoie, fiind doar la 150km de casa, dar am mers cu smochina stransa, drumul fiind flancat atat stanga cat si dreapta de boscheti, de unde oricand putea sa sara ceva, un iepure, caprioara, etc.

Eu cred ca trebuie sa fim de 10 ori mai preventivi decat cei pe 4 rotii, mai ales cand avem si pasager in spate. Intodeauna trebuie sa ne gandim ca trebuie sa ajungem inapoi acasa, intregi si nevatamatii.

Ai vorbit ca un adevarat posesor de Transalp :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ma intorceam din Campulung Moldovenesc si trecusem de Sighisoara spre Brasov, apropo de animale care iti sar in fata... la cam 100 m in fata mea o caprioara a traversat gratios cu salturi mici soseaua...Nu m-a afectat cumva... dar mai incolo am vazut si panoul de avertizare cu caprioara traversand soseaua. La ce toba am, intr-o zi scot si ursul din barlog...

Nu am inteles o treaba...ce au curbele din Bulgaria asa special...de trebuiesc promovate ? Astea...curbele bulgaresti sunt asa cum sunt rosiile turcesti...,mai bune' ca ale noastre !? Mai fir-ar sa fie...!

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut dragi mobristi. Ieri dimineata am sunat o cunostinta de la ATI, fata era treaza, numai ce suportase o interventie chirurgicala la picior. Acum nu stiu ce mai este cu ea, dar ieri era ok.

Este trist ce sa intamplat cu motociclistul. Ieri am fost la MaxiScuter sa duc mobra la schimbat placutele de frana. Florin mi-a spus ca baiatul avea viteza, cca 180/h. A auzit bufnitura si scartiitul mobrei pe asfalt.

Acum este prea tarziu pentru el, si au ramas doar comentariile noastre la sectiune RIP.

Un prieten mobrist imi spunea: "mersul cu motocicleta este ca si mersul cu avionul, daca ai noroc, scapi"

Eu merg tot timpul cu pasager si efectiv imi este "frica" sa depasesc 90-100/h. Intodeauna imi aduc aminte de niste cuvinte, tot ale unui mobrist: " nu intreba cat prinde, ci cum o opresti", si asta este adevarat.

Am circulat si noaptea, de nevoie, fiind doar la 150km de casa, dar am mers cu smochina stransa, drumul fiind flancat atat stanga cat si dreapta de boscheti, de unde oricand putea sa sara ceva, un iepure, caprioara, etc.

Eu cred ca trebuie sa fim de 10 ori mai preventivi decat cei pe 4 rotii, mai ales cand avem si pasager in spate. Intodeauna trebuie sa ne gandim ca trebuie sa ajungem inapoi acasa, intregi si nevatamatii.

Nu avea cum 180 doar daca avea turbo, benzinaria este cea no name nu petromu.Sunetul tobei in ture mai mari auzit de pe margine te pacaleste,Florin nu a vazut doar a auzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vorbit ca un adevarat posesor de Transalp :)

@wotru2me, ce sa facem! eu ie mai bosorog, si mai fricos. :eek:

In 23 de ani de condus, si nu putini km, multumesc lui Dumnezeu, nu am facut nici un accident. In incidente am fost implicat, dar marunte. Nu au fost atenti la iesire din parcare si au urcat pe mine, doar astfel de incidente. In rest "belesc" ochii ca sa nu "belesc" altceva dupa aceea.

 

restul ie' can-can, apa, talpa si claxon, pentru cine doreste. :diggin:

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...