Sari la conținut

Cum indepartam vopseaua electrostatica


Postări Recomandate

Va salut! Sunt in plin proces de restaurare/transformare a unei Honda CX 500 din 1979.

 

Am dezmembrat motocicleta si am trimis cadrul si piesele la sablat/vopsit electrostatic

 

Cu toate ca se lauda ca pastreaza cotele/filetele pieselor, vopsitorul totusi a dat cu vopsea electrostatica si pe filete interioare si peste rulmentul de la bascula.

 

Cu ce as putea indeparta vopseaua de pe aceste piese fara sa le "lezez" integritatea?

 

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La filetele interioare poti baga tarod, la rulmenti incearca sa tai cu cuterul pe margine, ca sa "rupi" vopseaua, si schimba-i. In cuptor acolo sunt 200 de grade, garniturile alea de la rulmenti cred ca s-or plastifiat de la caldura si ii numa o chestiune de timp pana ce crapa, intra praf si tot la schimbat rulmenti ajungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect ce spune Dan Cata!

In plus, la sablat nu se da niciodata piesa cu bucsa, rulment sau alte componente, banuiesc ca stiai dar na ..

Apoi, vopseaua electrostatica e "controlabila" pana la un punct, nu e ca la pistol de vopsea normala, daca dai acolo e bine, daca nu, nu ..

 

PS: ai grija cand scoti rulmentii sa nu strici vopseaua ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decanol,dar trebuie sa trebuie sa fie cald tare afara sau in incaperea unde il folosesti, altfel nu are efect.

Sau super kromofag isi face treaba chiar mai bine decat decanolul.

Editat de b86dtm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cesar, esti sigur ca Decanolul are orice efect asupra vopselei electrostatice? Eu am incercat cu ceva decapant gel (sper ca tin bine minte, dar parca era Decanol, o sa ma uit pe ambalaj) si nu a reusit absolut nimic (din ce imi amintesc am fost atent si la temperatura ambientala, etc). Ai incercat asa ceva si a avut rezultate?

 

Nu, n-am incercat. Vorbesc ca sa nu tac :)

 

Decanol sub denumirea asta din cate stiu nu se mai comercializeaza. Posibil ori sa nu mai fie agreata acea substanta ori ca producatorul sa nu mai existe. Ultima oara cand am cumparat a fost acum 6-7 ani si la magazinul cu pricina mi-au oferit o solutie ungureasca identica pentru ca "Decanol nu se mai face".

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu aceeasi problema, am incercat toate tratamentele chimice posibile degeaba. Pentru filete interioare singura solutie care a functionat a fost indepartarea mecanica, cu suruburi de sacrificiu acolo unde nu am gasit tarozi. Invarti o tura, scoti surubul, bagi nitrodiluant, bagi din nou surubul, invarti doua ture, il scoti, bagi nitrodiluant. Data viitoare cand mai dai piese la sablat/vopsit electrostatic, da-le cu tot cu suruburi si camasile de la rulmentii vechi in locasuri.

 

Incearcă și cu lichid de frână, ar trebui să dizolve și vopseaua electrostatică. Trebuie lăsat ceva timp, 2-3 zile, după care ștergi apăsat cu o cârpă.

 

Nu merge, de aia se recomanda ca etrierii sa fie vopsiti in camp electrostatic.

 

Gasesti prin Dedeman un gel pentru indepartat vopseaua. Eu am dat pe o janta si a functionat.

 

Probabil nu era vopsita electrostatic.

 

Decanol.

 

Nu se mai face. E o solutie ungureasca Super Kromofag in locul ei dar functioneaza doar pe vopsea si lac normal.

 

ataca Aluminiul?

 

Doar la suprafata, il inchide un pic la culoare. Problema e ca dupa aia nu mai adera nici-un primer la suprafata. Trebuie smirgheluit, apoi tratat cu un grund reactiv fosfatant inainte de primer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge si pe vopsea electrostatica atat decanolul cat si kromofagul..am pus eu si s-a topit vopseaua electrostatica,se inmoaie si curge.

 

Nu ataca deloc aluminiul cum spunea cineva mai sus,nu are nici un fel de efect sau reactie asupra nici unui metal,nu corodeaza si nu face altceva decat sa dizolve vopseaua..speli cu jet de apa dupa si obtii metal curat.

 

Nu am auzit ca nu se mai fabrica decanol...in praktiker si la magazinele de produse chimice inca se mai gaseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge si pe vopsea electrostatica atat decanolul cat si kromofagul..am pus eu si s-a topit vopseaua electrostatica,se inmoaie si curge.

 

cine ti-a dat tie electrostatica a facut-o la misto daca asa reactioneaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sukhoi ca sa te convingi poti sa iei un flacon de Decanol(ala era gelul) si sa-ti dai pe jenti. , asa de proba. Intradevar nu curge cum zice colegul mai sus dar dupa 10 minute se inmoaie si poti sa o razui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sukhoi ca sa te convingi poti sa iei un flacon de Decanol(ala era gelul) si sa-ti dai pe jenti. , asa de proba. Intradevar nu curge cum zice colegul mai sus dar dupa 10 minute se inmoaie si poti sa o razui.

 

Am facut asta in iarna. Am incercat cu nitrodiluant, decanol si kromofag sa dau jos lacul din fabrica de pe jante, etrieri, jambe, cadru si bascula ca sa le pot vopsi. Singura solutie care a functionat a fost peria de sarma pe flex. Acum eu nu stiu ce vopsea "electrostatica" ai tu pe jante, aia de fabrica de la mine a ramas neatinsa.

» Post actualizat in 22 Jun 2015 09:26

Nu ataca deloc aluminiul cum spunea cineva mai sus,nu are nici un fel de efect sau reactie asupra nici unui metal,nu corodeaza si nu face altceva decat sa dizolve vopseaua..speli cu jet de apa dupa si obtii metal curat.

 

Am spus ca il ataca doar la suprafata. Dupa spalare cu apa, pe metalul "curat" ramane un film pe care nu adera nici-un primer acrilic, nu ma intreba de ce, ca nu stiu. Stiu doar ca a trebuit sa revopsesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...