Sari la conținut

Accident usor


Ionut Victor Letinu
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Cer o parere in urma unuei tamponari astazi in trafic. Ma intorceam de la munca cu prietena mea si la intersectia stazilor Arhitect Ion Mincu si Barbu Delavrancea s-a bagat fara semnal pe banda mea un dobitoc in urma caruia eu m-am speriat si am franat din pacate pe trecerea de pietoni ce era acoperita cu vopsea si mi-a fugit roata fata. In urma acestei patanii (soferul a mai stat in masina ceva timp pana sa iasa probabil ca astepta sa se puna in miscare masinile din fata lui) prietena mea acuza dureri minore la stomac si la mana, pe mine ma doare soldul de la cazatura si gamba(cred ca m-am lovit de scarita). motocicleta este ok, s-a zgariat putin la un colt dar crash pad-ul a salvat-o.

E acum nu stiu cum sa procedez deoarece m-a deranjat faptul ca el nu a zis nimic doar ca "de unde ai venit" desi circulam cu 20km/h si apoi s-a uitat la bara care era zgariata de la roata fata s-a uitat la ea si a plecat. As vrea sa am sfatuiti daca e ok sa ma duc la politie cu proba video tinand cont ca am mers si cu 90 km/h pe pod aviatorilor si el nu s-a bagat in intregime pe banda mea

post-90236-0-49461500-1440083512_thumb.png

post-90236-0-37221400-1440083568_thumb.png

post-90236-0-62811500-1440083578_thumb.png

post-90236-0-66429600-1440083590_thumb.png

post-90236-0-96013200-1440083598_thumb.png

post-90236-0-76294000-1440083608_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca vroiai sa-l strici, transformai in accident cu victime, se sesiza politia (sunand la 112) si venea o ambulanta...

O sa comentez doar pe partea de sanatate: faceti-va niste verificari la spital,riguroase, nu te baza doar ca te doare putin asta sau aia...


In rest, o sa curga reply urile expertilor mai departe cu tot felu de sfaturi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca l-ai atins in spate, e cam vina ta... daca l-ai atins in lateral pe bara, e vina lui. Si te duci la accidente usoare, la sectia de politie din zona aia, si declari accidentul.

Poti, de asemenea, daca aveti probleme medicale, sa va duceti la spital si sa declarati acolo, cheama ei rutiera. E chiar indicat sa vedeti ce ati patit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uitiin poza 5 se vede bara pe lateral ca este atinsa. Pot folosi filmarea ca proba? Am probleme daca am depasit viteza cu cativa km mai devreme si se vede pe camera?Eu am plecat mai departe acasa ca sa cer o parere aici.


» Post actualizat in 20 Aug 2015 15:24

Cum pot adauga 130 mb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In locul tau l-as lasa in plata lui pe ala si m-as duce cu tot cu prietena la niste investigatii medicale.

Cu ocazia asta probabil ca ti-ai invatat lectia - o lasi usor in situatii de genu'. Din ce se vede in pozele alea aveai loc berechet sa treci pe langa el, ii administrai o injuratura (ma dispera cacatii astia care nu semnalizeaza) si aia era tot.

 

Marcajele rutiere, serpisorii de smoala, frunzele, pungile etc. sunt alunecoase pe udeala. La un moment dat afli toate lucrurile astea.

Am uitat inamicul numaru' 1: sina de tramvai uda :)

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia e util si bine sa stii legislatia rutiera,sa stii cand ai sanse de castig, ca stii ce sa faci (in loc sa vii pe forum sa intrebi).

 

Filmarea asta nu cred ca poate constitui proba intr-un posibil proces (poate ma insel) insa ajuta foarte mult pe politistul de la rutiera sa atribuie vina in acest accident. Pe el nu-l intereseaza ce s-a intamplat inainte de filmare, si ca tu ai mers si cu 190. Se judeca/trateaza strict incidentul asta, nu viata ta de pana acum...

 

Putea fi evitat, dar nu cred ca mai are sens sa-ti faca altii morala cum evitau ei si ce scheme faceau ei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Din ce vad in filmare tu ai cazut chiar pe trecerea de pietoni, din cauza franarii. El era cu mult in fata ta. Poate ai atins bara dupa ce ai cazut. Politia va spune va vina iti apartine, neadaptarea vitezei de deplasare in conditii de ploaie. Intodeauna cel din spate este vinovat pentru ca tu ai ochii in fata, nu el la spate.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu părere de rău!

1.Cunosc zona. O parcurg zilnic. Nu era nici locul, nici momentul de a te gândi, măcar, la o depăşire.

2. Ai căzut "pe mâna ta", fără contact.

3. Învățătură de minte. Atât!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul cu masina incepe sa aschimbe banda de pe 2 pe 1 nu brusc, dar hotarat si fara semnal... dar nu inteleg de ce ? Ori dorea sa opreasca pe colutl strazii un pic mai sus.. nu vad sa vireze stanga de acolo din poziitia aceea...Daca ai considerat ca nu ai timp sa franezi puteai sa virezi un pic dreapta odata cu el... desi el nu cred ca dorea sa vireze dreapta. Eu cred ca te-a surprins te-ai si speriat si ai blocat frana...te-ai lovit si de bara lui, dar nu asta conteaza acum.. Pot sa zic ca omul a schimbat banda fara sa se asigure si fara semnal, ceea ce e suficient sa mergi linistit la politie, sa declari ceea ce ti-am spus eu. Faci o schema exacta, spui ca omul s-a uitat la bara si a plecat pur si simplu( se vede pe film) lasandu-te cu paguba si loviturile.. Si tu ai parasit locul accidentului nu cred ca ai procedat bine si ai si mutat motoul de acolo din pozitie. Trebuia sa suni la 112 .Nu mai sta, du-te la sectia care se ocupa de acea zona de accidente nu stiu unde este dar poti intreba la Politia rutiera. Nu cred ca ii intereseaza cu cat ai mers inainte de accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand du-te la medic. Sanatatea este cea mai importanta.

Cat priveste vinovatia: din cate stiu acolo este o singura banda de circulatie, doar la semafor sunt 2. Oricum marcaj nu exista care sa arate existenta a 2 benzi.

Drept urmare nu exista ''banda ta''.

Daca este asa vei fi singurul vinovat pentru ca veneai din spate. Poate iti mai cere sa ii repari bara zgariata.

Daca doresti, inainte sa te plangi la militie intreaba care este situatia cu numarul benzilor pe acolo.

Sanatate.


» Post actualizat in 20 Aug 2015 15:55

@fast_arrow

Ai plecat de la premisa ca sunt 2 benzi. Nu cred ca sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O palma distanta daca ai fi avut ,nu te tavaleai.Cred ca l-ai atins cu vre-o scarita.Acu si tu ,credeai ca masina aceea este statuie.Se mai intampla.De abia de acum incolo esti motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul cu masina incepe sa aschimbe banda de pe 2 pe 1 nu brusc, dar hotarat si fara semnal... dar nu inteleg de ce ? Ori dorea sa opreasca pe colutl strazii un pic mai sus.. nu vad sa vireze stanga de acolo din poziitia aceea...Daca ai considerat ca nu ai timp sa franezi puteai sa virezi un pic dreapta odata cu el... desi el nu cred ca dorea sa vireze dreapta. Eu cred ca te-a surprins te-ai si speriat si ai blocat frana...te-ai lovit si de bara lui, dar nu asta conteaza acum.. Pot sa zic ca omul a schimbat banda fara sa se asigure si fara semnal, ceea ce e suficient sa mergi linistit la politie, sa declari ceea ce ti-am spus eu. Faci o schema exacta, spui ca omul s-a uitat la bara si a plecat pur si simplu( se vede pe film) lasandu-te cu paguba si loviturile.. Si tu ai parasit locul accidentului nu cred ca ai procedat bine si ai si mutat motoul de acolo din pozitie. Trebuia sa suni la 112 .Nu mai sta, du-te la sectia care se ocupa de acea zona de accidente nu stiu unde este dar poti intreba la Politia rutiera. Nu cred ca ii intereseaza cu cat ai mers inainte de accident.

I-ai spus si tu ca nu a dat semnal (m-am uitat de multe ori...) numai pentru asta se face vinovat si il arzi ! Nu numai ca nu a semnalizat legal 50 m in oras, dar a si inceput manevra de schimbare a benzii peste tine...se vede uitandu-te la linia dintre benzile 2 si 1 ca incepe sa o incalece. Eu nu l-as ierta ! El sigur crede ca a rezolvat-o asa si nu o sa se prezinte la politie, numarul se vede clar si masina. Fugi la politie si nu il ierta ! Ii da amenda si il lasa si fara permis si mai invata ceva... altfel tu sau noi vom fi urmatoarele victime !Spor la treaba si sa ne povestesti...Ai avut nesansa sa fie si liniile alea proaspete acolo poate alunecoase si umezeala...

» Post actualizat in 20 Aug 2015 16:02

In primul rand du-te la medic. Sanatatea este cea mai importanta.

Cat priveste vinovatia: din cate stiu acolo este o singura banda de circulatie, doar la semafor sunt 2. Oricum marcaj nu exista care sa arate existenta a 2 benzi.

Drept urmare nu exista ''banda ta''.

Daca este asa vei fi singurul vinovat pentru ca veneai din spate. Poate iti mai cere sa ii repari bara zgariata.

Daca doresti, inainte sa te plangi la militie intreaba care este situatia cu numarul benzilor pe acolo.

Sanatate.

» Post actualizat in 20 Aug 2015 15:55

@fast_arrow

Ai plecat de la premisa ca sunt 2 benzi. Nu cred ca sunt.

Mi s-a parut ca sunt doua una ocupata de masini si el venind pe spatiul liber de pe prima banda...Mai ma uit odata pe film. Am revenit, prima e ocupata de masinile parcate si pe trotuar, iar in fata trecerii de pietoni e si una parcata motz acolo... Si linia aceea continua pana in trecere arata ca sunt doua benzi acolo sau am orbul gainilor..Voi daca sunt masini parcate pe prima banda deja nu o mai luati in considerare ca banda ? SDi fac pariu ca aia nu aveau dreptul sa opreasca acolo ! Daca banda era libera, baiatul asta era ok acum ? Asa a gandit si soferul, ca acolo fiind masini nu se astepta sa iasa ceva pe langa el, de pe acea banda, nu s-a mai obosit sa dea semnal si sa se asigure...Intrebarea mea ce vroia ala sa faca, unde se ducea pe banda aceea..mai in fata erau masini oprite.?!

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aşa,trimite-l la rutieră. Sau, mai sigur, întâi la spital... şi se alege SIGUR cu permisul suspendat. Dacă eşti curios de ce, 'ț'explic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi a plouat toata ziua in Bucuresti. Daca initiatorul topicului a crezut ca este un as la mersul pe ploaie, riscind si sanatatea prietenei, sa zica mersi ca poate sa scrie si sa citeasca. Putea sa fie infinit mai rau. Daca se duce la Politie, mai ia si amenda, indiferent ce a facut masina. "Neadaptarea vitezei la conditiile de traficul din zona". Azi dimineata , la 8.45, pe str. Nitu Vasile circula pe o ploaie crunta o moto neagra cu rider plus pasager. Imi spuneam: ce disperat sa fii sa mergi in conditiile alea pe moto cu pasager. Am impresia ca e aceeasi moto implicata in accident.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat si eu inca o data la filmare.

 


Ala e bulangiu rau. El te vede ca vii in ultima secunda, pt ca franeaza INAINTE sa-i dai tu claxon, si inainte sa cazi. Deci intrebarea lui " de unde ai venit'' denota ca e bulangiu homosexual rau....

 

Daca nu te vedea, masina ar fi fost mai in dreapta, insa el a vazut in ultima secunda, a franat si a tras fff vag in stanga

 

 

LE: dupa ce-am vazut toata filmarea declar ca iti meriti soarta...

 

cum p#$@ maea sa-l lasi sa plece asa, din senin,de parca a dat peste un sac de cartofi?

In secunda cand s-a dus la masina si s-a pus in miscare,sunam la 112 si raportam accident cu victime,prietena nu se simte bine, cred ca are o fractura, sa vina ambulanta, etc...


'tu-l in gura de jegos.....

Accidentul clar putea fi evitat dar asta nu scuza comportamentul jegosului cap-coada...

Editat de Bogdan03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar manevra maşinii se explică prin existența, imediat după intersecție, a unui şanț în asfalt. Pentru cineva care trece zilnic prin aceea intersecție, faptul este cunoscut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aşa,trimite-l la rutieră. Sau, mai sigur, întâi la spital... şi se alege SIGUR cu permisul suspendat. Dacă eşti curios de ce, 'ț'explic.

Te ascult !

 

Azi a plouat toata ziua in Bucuresti. Daca initiatorul topicului a crezut ca este un as la mersul pe ploaie, riscind si sanatatea prietenei, sa zica mersi ca poate sa scrie si sa citeasca. Putea sa fie infinit mai rau. Daca se duce la Politie, mai ia si amenda, indiferent ce a facut masina. "Neadaptarea vitezei la conditiile de traficul din zona".

Nu are viteza de a face cu semnalul si cu asigurarea la schimbarea benzii...! Este vorba de adaptarea vitezei conditiilor de trafic si vreme dar asta tine de mersul preventiv...si e ciubucul lui ca nu a putut evita...dar vinovatia nu e a lui desi intr-un fel nu a anticipat manevra aluia si nu a avut relexul necesar si in shimb a avut si ghinionul sa fie marcajul acolo.

» Post actualizat in 20 Aug 2015 16:17

Iar manevra maşinii se explică prin existența, imediat după intersecție, a unui şanț în asfalt. Pentru cineva care trece zilnic prin aceea intersecție, faptul este cunoscut.

Si santurile in asfalt justifica sa ne rupa noua capul ? E sant dai in el, reduci il incaleci... nu ma omori pe mine tragand de volan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a vazut nimeni ca motocicleta avea o viteza destul de mare fata de coloana din fata? Depasire pe dreapta? Nu ca nu ar fi legala, dar un rider cu experienta nu o face, pot apare nspe capcane. Nu vorbim de cine e legal vinovat. Riderul nostru, se vede ca inca nu-si luase botezul.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autoturismul a plecat de pe loc , se vede clar o nova sau ce este pe dreapta,de langa care a plecat ,deci nu circula ,ci s-a pus in miscare fara asigurare si acordarea prioritatii vehiculelor aflate in mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...