Sari la conținut

Garnitura Capac ambreiaj in Romania ?


Postări Recomandate

Am schimbat ambreiajul la un Kawasaki ninja zxr 400 si nu gasesc garnitura pentru capac in romania.

Am gasit la doua firme care imi fac comanda in Japonia si dureaza doua saptamni.

Intreb aici poate stiti pe undeva prin tara totusi?Daca nu o sa dau comanda unde am gasit.Mersi!! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu acest model. erau cam rare astea de 400 atunci. dar.....garniturile le faceam din clingherit. si erau chiar mai bune decat cele cumparate. sau poti pune mastic in loc de garnitura. este ala rosu pentru temperaturi ridicate.

eu la honda, asa am :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat ambreiajul la un Kawasaki ninja zxr 400 si nu gasesc garnitura pentru capac in romania.

Am gasit la doua firme care imi fac comanda in Japonia si dureaza doua saptamni.

Intreb aici poate stiti pe undeva prin tara totusi?Daca nu o sa dau comanda unde am gasit.Mersi!! :hug:

 

Am schimbat ambreiajul la un Kawasaki ninja zxr 400 si nu gasesc garnitura pentru capac in romania.

Am gasit la doua firme care imi fac comanda in Japonia si dureaza doua saptamni.

Intreb aici poate stiti pe undeva prin tara totusi?Daca nu o sa dau comanda unde am gasit.Mersi!! :hug:

 

nu mai ai garnitura veche ? o cureti frumos , schiar daca e rupta , si iei silicon de garituri victor rienz si dai pe carter apoi pui garnitura dai si pe ea cu silicon asepti 2-3 min si apoi vii cu capacul si il prinzi in suruburi si nu are moarte , sa degresezi bine inainte sa nu uiti

Editat de Effect20CM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine si cel mai bine... Iei o coala de clingherit, dai capacul jos, si usor ii dai cu un ciocan mic pe langa margine si asa se decupeaza singur foarte bine. Ii dai si pe muchia interioara si pe cea exterioara...se decupeaza foarte frumos,dar sa fi atent sa nu ii dai prea tare sa nu deformezi buza capacului. Si ca sa stai si mai linistit, inainte sa o pui, ii dai si cu mastic rosu de temperatura, si strangi cu suruburile si gata...nu o sa iti mai curga nici daca vrei. Eu asa am facut la babuta pe care am avut-o inainte si a stat super bine...nu se merita sa dai o gramada de bani doar pt o garnitura...parerea mea

» Post actualizat in 11 Oct 2015 08:49

Coala de clingherit gasesti in comert pe la piese auto sau pe net...si cu o coala iti faci la garnituri sa iti ajunga...eu stiu pe cineva care a pus clingherit in loc de garnitura de chiuloasa si nu are treaba... Desi eu unu nu recomand. Pt ce iti trebuie tie, e mai mult decat perfect !

Editat de TZU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine si cel mai bine... Iei o coala de clingherit, dai capacul jos, si usor ii dai cu un ciocan mic pe langa margine si asa se decupeaza singur foarte bine. Ii dai si pe muchia interioara si pe cea exterioara...se decupeaza foarte frumos,dar sa fi atent sa nu ii dai prea tare sa nu deformezi buza capacului. ala iti faci la garnituri sa iti ajunga...eu stiu pe cineva care a pus clingherit in loc de garnitura de chiuloasa si nu are treaba... Desi eu unu nu recomand. Pt ce iti trebuie tie, e mai mult decat perfect !

Tehnologia mea e urmatorea:

-se unge cu vaselina capacul ce trebuie sa aiba garnitura

-se lipeste de material, eu am folosit carton de dosar sau prespan

-la gauri ori preducele ori un surub cu piulita pe post de preducea

-se taie cu foarfeca conturul imprimat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raman la clingherit nu la un carton banal, pt ca e motocicleta, nu un rahat de masina...scuze ca zic. Iti trebuie siguranta pe ea... Daca pleci la un drum mai lung si se duce naibii tot uleiul pe langa cartonul ala de oua ??? Si ti se caleaza mobra , in mers ??? Ce faci ? Stefan, te rog, ia clingherit si fa treaba calumea, nu de mantuiala ca o faci pt tine...

Editat de TZU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carton de "bloc de desen" dinala vechi..

carton aspru nu lucios, aspru pe abele fete.

taiata garnitura cum doresti cu ciocanul sau cu forfecuta...

lasata garnitura 30 de min la "muiat" in ulei chiar si ars

montat si peste 15 zile cand vine garnitura oem schimbata.

 

se poate si cu mastic, silicon ... dar nu e treaba oabla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut la o mobra garnitura din carton,imbibata in ulei si a tinut perfect,singurul dezavantaj e ca este de unica folosinta,aia de clingherit poti desface vapacul demao multe ori,oroce garnitura pui trebuie sa pui silicon pe ambele parti,dar atentie sa fie o pelicula subtire si neaparat sa lasi sa se usuce pana nu se mai ia pe deget.La un dr 650 nu asteptam sa se usuce si puneam imediat capacul,mereu pisa ulei ,pana am lasat sa se usuce nu a mai (cuvant urat) ulei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raman la clingherit nu la un carton banal, pt ca e motocicleta, nu un rahat de masina...scuze ca zic. Iti trebuie siguranta pe ea... Daca pleci la un drum mai lung si se duce naibii tot uleiul pe langa cartonul ala de oua ??? Si ti se caleaza mobra , in mers ??? Ce faci ? Stefan, te rog, ia clingherit si fa treaba calumea, nu de mantuiala ca o faci pt tine...

 

Clingherit foarte subtire nu prea gasesti iar pentru cutie daca pui 0,5 sau 0,2 conteaza. Si cartonul de dosar etanseaza ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din carton de dosar ies super garnituri. Am folosit si la masina si la motociclete, nici nu ma uit la garniturile originale care dupa ceva timp devin piatra, casante si risca sa curga, au existat cazuri cand am primit garnituri noi la piese si le-am dat direct la o parte. Cartonul cu silicon e cea mai buna garnitura, de unica folosinta dar dureaza 2minute sa faci alta cand umbli iar, dar nu imbatraneste si nu curge niciodata.

Garnituri originale sa curga am vazut dupa ce au imbatranit, carton sa curga - niciodata.

Editat de undacover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai mai da-o dreacu de fabulatie

 

Nu am chef sa intru in contradictie cu tine acum, te rog sa te limitezi la experientele tale, nu la experientele de care nu ai habar.

 

Cam dupa cat timp cedez cele originale?

Dupa cativa ani devin casante, cand le desfaci se sparg si chiar ajung sa curga si sa trebuiasca sa strangi iar suruburile, desi la cat de tari devin nu stiu cat de mult ajuta.

 

Cartonul e mereu elastic, niciodata casant sau intarit

Editat de undacover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.wynns.eu/product/black-gasket-maker/

 

In afara de chiulasa si capacul superior nu am mai folosit nici un fel de garnitura!

 

Salut hgxule, ca tot se vorbeste aici pe subiectul asta, de la prietenul nostru comun am cumparat o motoreta care curgea prin toate garniturile posibile, strict din cauza garniturilor originale intarite si devenite casante. Nu a mai curs nici o picatura de atunci cu garnituri de carton de dosar si silicon.

 

 

Dar ce te faci la cutia de viteze ( cea din mijloc) sau la garnitura de sub cilindru unde se preconizeaza ca ai o garnitura de o anumita grosime?

 

Cresti compresia :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce te faci la cutia de viteze ( cea din mijloc) sau la garnitura de sub cilindru unde se preconizeaza ca ai o garnitura de o anumita grosime?

 

Unde e cazul folosesti garnituri, la capace si restul de imbinari fara pretentii siliconul RTV este excelent, si nu neaparat ca solutie de urgenta. O singura problema, la demontare iti cam blestemi zilele pana cureti perfect suprafetele...

» Post actualizat in 17 Oct 2015 14:26

Salut hgxule, ca tot se vorbeste aici pe subiectul asta, de la prietenul nostru comun am cumparat o motoreta care curgea prin toate garniturile posibile, strict din cauza garniturilor originale intarite si devenite casante. Nu a mai curs nici o picatura de atunci cu garnituri de carton de dosar si silicon.

 

 

 

Cresti compresia :alcy:

 

Salut, mai ai inca lebada de la freefly? Da, mi-aduc aminte ca am fost impresionat de rezultat, in special de reglajul carburatoarelor... asa relanti stabil nu am reusit sa obtin nici eu la jucaria mea.

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alut, mai ai inca lebada de la freefly? Da, mi-aduc aminte ca am fost impresionat de rezultat, in special de reglajul carburatoarelor... asa relanti stabil nu am reusit sa obtin nici eu la jucaria mea.

 

Inca o mai am si pe aia. Da, o tineam la 500 rot/min ca ma enerva zgomotul :crack: :eek:

 

ontopic:

Dupa cum a zis si hgx-ul, eu nu m-as complica cu comandat garnituri la nimic cat timp exista siliconul care in combinatie cu cartonul face minuni, si, daca ai incredere in suprafetele de etansare ca sunt perfect drepte, merge si doar silicon fara garnitura. Iar curatarea se face usor cu nitrodiluant sau chiar benzina, se umfla siliconul si se dezlipeste in cateva minute.

In rest, cu putina munca, garniturile se pot face acasa mult mai bine decat alea originale, chiar si cea de chiuloasa.

Editat de undacover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cand garnitura de chiulasa are o folie metalica cum faci? o faci fara. vezi ca ai pierdut compresia pe drum!cartile service sant pentru amatori!

pai sina de la dosare nu-i buna? strangi mai multe, le sudezi, le ciocanesti un pic ,le dai cu vopsea neaparat ca asa a vazut unu ca se face la fabrica si a scris pe internet dupa care strangi suruPele o leaca mai atari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...