Sari la conținut

Accident 15.02.2016 str. Valea Oltului, Buc.


Pauldci
 Share

Postări Recomandate

Inaintarea pe langa un alt autovehicul, pe aceeasi banda, in aceeasi directie, NU SE INCADREAZA CA DEPASIRE.

Art.45. - (1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu mai incerca sa pari intelectual, ca nu esti. Plus ca duci discutia in alta directie decat topicul.

 

Inaintarea pe langa un alt autovehicul, pe aceeasi banda, in aceeasi directie, NU SE INCADREAZA CA DEPASIRE.

 

Articolul mentional de tine, specifica clar ,,daca se intra pe sensul OPUS de circulatie" pe cand eu vorbesc de inaintarea pe aceeasi banda, fara sa iesi din ea.

 

Faptul ca faci trolling pe subiectul asta, denota ca e departe de tine gena motociclismului.

Motociclistii sunt comunitate, nu soareci de birou, plictisiti, in cautare de conflicte pe forumuri.

O zi cat mai buna.

 

Si daca nu a intrat pe sensul opus de mers, nu tot depasire se cheama? Doar daca intra pe sensul opus, atunci se cheama depasire?

Nu vezi ca esti depasit.

In afara de a comenta aiurea, altceva nu faci. Nici macar nu ai lamurit ceea ce sustii.

 

P.S daca tu ai gena de motorist, ce cauti intre soarecii de birou, plictisiti.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alo, aloo, ce-i scandalul asta...

 

omu' a incercat sa depaseasca coloana si si-a furato, moral este vinovat doar pentru ca a mers putin mai tare probabil, asta e, se mai intampla....

 

dpdv legal masina este vinovata deoarece nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers.

 

ce tot o dati de gard cine si ce mare motociclist este... e un incident minor, ambele cazane se repara si basta. bine ca nu s-a frant tare colegu, ca de ciufulit s-a ciufulit sigur!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BA NENE. CAND STAI PE LOC LANGA BORDURA. SI VREI SA FACI STANGA, NU TE ASIGURI IN PLM DACA VINE CEVA DIN STANGA DUPA BANDA?. E UITE CA CONSERVARUL NOSTRU SA UITAT PE CONTRASENS. DACA IN LOCUL MEU ERA UN TIR???? (BANDA ESTE FOARTE LATA. INCAPE R.A.T.B.U si O MASINA PARALEL) ... El a facut stanga in timp ce treceam pe langa el. Motorul sa dus intr.un ghivevi parca pe partea stanga. Mai mult ma sterpelit.. iar eu i.am luat oglinda cu capul si m.am dus. Dute tu pe prelungire,stai langa bordura si fa stanga pe o straduta. Dupaceea vedem cine este de vina,ok?

Cand spui ca STATEA PE LOC LANGA BORDURA, strada fiind destul de lata, ce inseamna asta? De fapt era stationat/parcat si s-a gandit sa faca plece de pe loc si sa faca stanga cand treceai tu? Pt ca daca e asa atunci se schimba totul si discutiile cu depasirea coloanei nu isi au rostul.

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.45. - (1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.

,,prin schimbarea directiei de mers'' (la stanga sau la dreapta, pe sus nu poti si nici pe sub el) Nu mai cititi printre randuri. Daca INAINTEZI pe langa celelalte vehicule, fara a iesi din banda, fara a intra inaintea lor, doar in PARALEL cu ele. e LEGAL si nu intra in incidenta legii. Ca e riscant sa stai lipit de masini sau sa INAINTEZI in viteza, fara sa iesi din banda, e raspunderea fiecaruia, evident, deloc nesanatoasa in multe cazuri.

 

Si daca nu a intrat pe sensul opus de mers, nu tot depasire se cheama? Doar daca intra pe sensul opus, atunci se cheama depasire?

Nu vezi ca esti depasit.

In afara de a comenta aiurea, altceva nu faci. Nici macar nu ai lamurit ceea ce sustii.

 

P.S daca tu ai gena de motorist, ce cauti intre soarecii de birou, plictisiti.

Tu nu faci decat sa dezinformezi si sa agiti spiritele. Fie ca tine, ai tu dreptate, circula TU cum vrei, dar nu-i mai intoxica si pe altii. Multumesc

 

Daca nu schimbi banda se numeste devansare. Daca schimbi banda si apoi revii pe banda initiala se numeste depasire.

S-a strigat Bingo.

» Post actualizat in 19 Feb 2016 10:53

http://imgur.com/WQ9ryzp Nici acum nu e clar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu faci decat sa dezinformezi si sa agiti spiritele. Fie ca tine, ai tu dreptate, circula TU cum vrei, dar nu-i mai intoxica si pe altii. Multumesc

 

S-a strigat Bingo.

In cazul de fata este o singura banda pe sensul de mers, nu doua. In cazul acesta manevra se numneste depasire, fie in localitate, fie in afara localitatii, indiferent daca acesta revine pe banda de circulatie sau continui deplasarea.

Devansarea este atunci cand ai doua benzi pe sensul de mers, si un autovehicul circula mai repede fata de celalat, in aceasi directie de mers.

 

P.S deci nu dezinformez si nici nu agit spiritele.

Si nu este ca mine, este cum spune legea.

 

sa strigat BINGO ERONAT

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai insista, te rog, ca devii penibil. Nu am scris niciunde ca IESI DIN BANDA.

Ti-am atasat si raspunsul Politiei.

 

Ma retrag, ai onoarea.

In cazul de fata este o singura banda pe sensul de mers, nu doua. In cazul acesta manevra se numneste depasire, fie in localitate, fie in afara localitatii, indiferent daca acesta revine pe banda de circulatie sau continui deplasarea.

Devansarea este atunci cand ai doua benzi pe sensul de mers, si un autovehicul circula mai repede fata de celalat, in aceasi directie de mers.

 

P.S deci nu dezinformez si nici nu agit spiritele.

Si nu este ca mine, este cum spune legea.

 

sa strigat BINGO ERONAT

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

In unele cazuri poate fi vorba si de vinovatie morala , dar in realitate este extrem de greu de alocat in mod just.Tine de cunoasterea exacta a tuturor delaliilor inclusiv intentii ,dar ne place sa facem pe popii si sa bagam si masturbarea la pacate pentru ca stim ca toata lumea o face si prin urmare nimeni nu este pur.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai insista, te rog, ca devii penibil. Nu am scris niciunde ca IESI DIN BANDA.

Ti-am atasat si raspunsul Politiei.

 

Ma retrag, ai onoarea.

Intri in penibil pentru ca nu aduci nimic pertinent. Tu ori nu citesti subiectul topicului, ori esti frustrat. Motociclistul a intrat in depasire, nu a devansat, de pe singura banda de mers, existenta.

Inchide calculatorul si retrage-te. Urmeaza-ti visul de motorist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intri in penibil pentru ca nu aduci nimic pertinent. Tu ori nu citesti subiectul topicului, ori esti frustrat. Motociclistul a intrat in depasire, nu a devansat, de pe singura banda de mers, existenta.

Inchide calculatorul si retrage-te. Urmeaza-ti visul de motorist.

Din pacate legea cand a fost facuta nu a fost facuta fara loc de intors.

Exista Art.6 pct.7 care spune asta:

7.bandă de circulaţie – subdiviziunea longitudinală a părţii carosabile, materializată prin

marcaje rutiere sau alte mijloace, dacă are o lăţime corespunzătoare pentru circulaţia într-un

sens a unui şir de vehicule, altele decât vehiculele care se deplasează pe două roţi;

 

Deci pe o banda orice are mai mult de 2 roti circula pe un sir unul dupa altul. Despre cele cu 2 roti nu se mai spune nimica. Rezulta ca pot merge mai multe unele langa altele, si pot merge si pe langa masini. Sau nu? Cine stie?

 

Ceea ce @kalator spune este ca daca ai trecut din spatele unui vehicul in fata acestuia si pentru asta l-ai ocolit prin stanga este o depasire, si asta gandit sa spunem dpdv tehnic. Acuma dpdv legal daca treci pe linga el fara sa depasesti axul drumului nu se numeste LEGAL in nici un fel: nici depasire pentru ca nu ai schimbat banda si apoi ai revenit, si nici devansare pentru ca asta inseamna ca erai pe alta banda si ai trecut de masina fara sa schimbi banda ta de mers (adica ar trebui sa fie 2 benzi).

 

In cazul de fata militianul a dat un verdict usor pentru ca Touareg-ul trecuse de axul drumului deci a depasit fara sa se asigure.

 

Eu sunt curios cum ar fi rezolvat militianul problema daca acrosajul dintre motocicleta si masina se petrecea doar pe banda lor de mers. Pentru ca depasire nu era, iesire din coloana nu era, ce draqu mai era? Spunea ca soferul a acrosat motocicleta care mergea langa el? De ce nu motocicleta a acrosat masina?

 

Drept urmare singura concluzie pe care eu o trag este ca trebuie sa faci cumva sa nu ajungi intr-o astfel de situatie nici ca motociclist (mai ales) si nici ca sofer. Adica esti cu ochii in 4 cand esti la volan si cu ochii in 14 cand esti pe moto.

 

Daca este vreun formu-ist care stie unde se adreseaza o intrebare onor Politiei Romane sa intrebe: ''Poate o motocicleta sa treaca de un alt vehicul aflat pe banda sa de mers prin ocolirea acestuia daca nu depaseste axul drumului? In cazul in care poate, care sunt obligatiile motociclistului si ale conducatorului autovehiculului.''

 

Seara buna si incet cu moto in weekend ca se face frig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu, cine schimbă direcția si lovește sau este lovit, plătește...

Indiferent că este depășire, devansare, împărțirea benzii (lane splitting).

"Lane splitting"!? Eu ma refer la circulatia in RO dupa legea noastra frate. Exista la noi notiunea legala de impartirea benzii? Mai degraba ar fi "lane sharing" :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

"Lane splitting"!? Eu ma refer la circulatia in RO dupa legea noastra frate. Exista la noi notiunea legala de impartirea benzii? Mai degraba ar fi "lane sharing" :)

 

Stai inchis in casa pana o sa intelegi exact dilema cu impartirea benzii si in felul asta o sa fim cu toti mai in siguranta.😅

» Post actualizat in 19 Feb 2016 17:22

O viata intrega ai mers fara sa intelegi si acum nu mai poti sa mergi la buda daca nu se clarifica treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citez:

Daca sensul este atit de larg incit permite circulaţia simultana a mai multor siruri de vehicule, acesta poate fi impartit în benzi (daca exista marcaje), sau rinduri (daca marcajele lipsesc). Lăţimea unei benzi de circulaţie este de obicei cel puţin 3,5 m.

In cazul de fata exista marcaje unde drumul se lateste putin mai mult, adica cativa metri mai in fata locului accidentului, plus linie continua care desparte sensurile (cu intreruperile de rigoare, pt a face stanga din loc in loc). Pe bucata unde s-a intamplat accidentul, am mai zis, se inghesuie 2 masini in paralel, dar asta nu inseamna ca pot circula linistite ca si pe 2 benzi... in nici un caz. Faptul ca mobra se strecoara, e partea a 2a... la risc.

 

Nu exista impartirea benzii in Romania. Dar nu e nici sanctionata... sau cel putin eu nu am gasit sanctiunea. Sa imparti banda cu altul e o tampenie oricum ai da-o... atentie, vorbesc de mers in paralel, nu depasire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

 

Nu exista impartirea benzii in Romania. Dar nu e nici sanctionata... sau cel putin eu nu am gasit sanctiunea. Sa imparti banda cu altul e o tampenie oricum ai da-o... atentie, vorbesc de mers in paralel, nu depasire.

Mersul in paralel contravine conceptului de siguranta chiar daca ai cinci benzi pe sens si fiecare sta pe banda lui.

 

De la utopie la realitate este cale lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o Valea Oltului, aia e Prelungirea Ghencea, chiar aproape de intersectia cu Brasov. Motociclistul se pare ca venea dinspre Valea Oltului spre Brasov.

Motociclistul era sigur iesit de pe banda. In zona aia banda e mai lata (se lateste de pe la Raul Doamnei) si se inghesuie 2 masini in paralel (se si vede intr-una din poze), deci nu prea avea pe unde sa se bage. Abia 10m mai in fata se fac 2 benzi, una pt stanga, una pt inainte.

 

Stiu zona, pe acel drum apare brusc marcajul ca sunt 2 benzi pe sens, fara ca soseaua sa se largeasca, ceea ce te face sa in intrebi de ce cu 10 metri inainte de marcaj e o singura banda si de la marcaj sunt doua; poti argumenta foarte usor ca sunt 2 benzi pe toata lungimea segmentului de strada, doar ca lipseste marcajul pe o bucata. Cretinatatea administratorului drumului ca ajunge in 2 benzi din senin, fara indicatoare sau marcaje care macar sa sugereze ca apare o banda suplimentara de undeva, deci inseamna ca au foart 2 de la bun inceput dar a facut economie de marcaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Raul Doameni se lateste usor, usor... nu are aceeasi latime pe toata bucata. Sau cel putin mie asa mi s-a parut. Nu cred ca intruneste latimea minima pt a face 2 benzi pe sens, de asta nu sunt marcaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti se pare. de la intersectia cu Raul Doamnei pana la Brasov are fix aceeasi latime. La Brasov pentru ca e intersectie semaforizata si au facut banda separata de stanga au tras marcajul pe jos, inainte nu l-au mai tras pentru ca iese de 2 benzi inghesuite, nu cele tipice de 3.5 metri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...