Sari la conținut

Intentie clara de a produce accident (moartea) unui motociclist


SyDemon
 Share

Postări Recomandate

@ pisoiu Putea sa fie 300 lei ..... pe ala il doare de alea 30 de zile. Este ceva pentru o filmare de pe moto ....... vorba lui Jerri, mai bine ceva decit nimic.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 90
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca era 3000 il durea.., 10 e o gluma proasta, 300...o oarecare jena.

Da, e bine ca se ajunge la sanctiuni in baza datelor furnizate de soferi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este scapat de la scoala ajutatoare!

Faza cu poetonii este hilara...

 

Iar ura pentru cei care fac ceea ce el nu poate sau ii este frica... normala.

O ura a unei primate care de pe craca pe care sede crede ca a prins evolutia de picior si ... mai pe scurt s-a suit scroafa-n pom....

Ce te poti astepta de la asemenea fenomen?

 

Jumate de flmulet a vorbit despre el. si cealalta jumate tot despre el dar fara sa fie constient.

e ceva firesc pentru cei care se cred ... evoluati.

daca tacea era bine, dar a vorbit si si-a confirmat ... nivelul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai numar de inmatriculare.

Afli unde sta

Iti iei 2-3 prieteni.

Si intrati toti pe sensul lui de mers.

Nu de alta, da mai usor tii minte o chestie cu bataia, decat de vorba buna.

 

:10:

La volan o fi fost individul asta de aici...ia uitati ce parere are el despre motociclisti si cat "de bine" le ureaza.

parca ar fi tatal lui mircea badea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Mi se intampla foarte des sa ma intalnesc cu aceste tentative de depasire complet hazardate, sfatul meu este sa mergem cu viteza regulamentara si reducem mult riscul de accidente!

Stiu ca e greu...

Eu patesc cel putin odata la un drum mai lung sa mi sara un inconstient din asta in fata:(

post-54481-0-10777600-1461171911_thumb.jpeg

post-54481-0-08723900-1461171937_thumb.jpeg

trim.B16BF583-BE79-4925-ABA5-44EF59937C15.MOV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La viteza aia nu prea cred ca vroiam contact, sa zic mersi ca m-a ferit in ultimul moment....ca nu prea am putut sa deviez mult de la trasa din cauza vitezei....

Baga Bucuresti Galati si o sa vezi ca gasesti cel putin un nebun cu intentie clara sa te scoata in decor....(fac cam 10.000km pe an)


» Post actualizat in 20 Apr 2016 17:56

Ce vreau sa mai spun, am faruri bune, cu xenon duble, dar trebuie sa fim constienti ca o motocicleta este mai putin vizibila decat o masina, mai ales la viteze mari, suntem un punct mic de lumina si sunt o gramada de soferi neexperimentati in trafic....nu asa ii evitam....

Deci o parte din vina ne apartine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La viteza aia nu prea cred ca vroiam contact, sa zic mersi ca m-a ferit in ultimul moment....ca nu prea am putut sa deviez mult de la trasa din cauza vitezei....

Baga Bucuresti Galati si o sa vezi ca gasesti cel putin un nebun cu intentie clara sa te scoata in decor....(fac cam 10.000km pe an)

destul de putini km. nu inseamna ca e intentia clara ci ca sunt multi idioti care nu sunt constieni de finalul actiunilor lor sau ii doare la basca de consecinte. Deh... accident cu 3 morti=>pedeapsa cu suspendare si tot asa. Un motociclist e ca o musca, cureti cu stergatorul de pe parbriz si asta e. Nu e constient ca da peste un nebun de merge cu 120 pe judetean cu tantarul de 250+ kile, capabil sa ii taie troaca in doua, sa il ia dupa el in groapa.

» Post actualizat in 20 Apr 2016 17:56

Ce vreau sa mai spun, am faruri bune, cu xenon duble, dar trebuie sa fim constienti ca o motocicleta este mai putin vizibila decat o masina, mai ales la viteze mari, suntem un punct mic de lumina si sunt o gramada de soferi neexperimentati in trafic....nu asa ii evitam....

Deci o parte din vina ne apartine!

Venind din partea unui om care in ultimii ani a mers mai mult pe la vecini decat aici cu mobra, nu iti dau dreptate. In afara nu m-a injurat nimeni ca m-am speriat de ei ca voiau sa intre in drumul principal si sa reduc viteza, nu mi-au franat in fata prea multi fara a pune semnalul ca pe urma sa vireze brusc, nu m-a deranjat nimeni ca stateam pe mijlocul/stanga drumului, ca nu am fortat viteza in locuri unde nu ma simteam in largul meu, nu s-au bagat peste mine in banda si vorbim aici de bulgari/greci, nicidecum de natii exotic de civilizate. Nici xenon nu am. Si nici amenzi deloc pana acum si fac 10 ani de permis cred. Dar 99% din cazuri am condus cu viteza legala si preventiv.

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si eu de un astfel de dobitoc. De fapt era sa dea el peste mine, dar am rulat pe acostament. Imi aduc aminte perfect cum venea mertanul alb spre mine. Tin sa precizez ca nu era tigan. Era genul de meltean, cocalar de succes, genul de dobitoc ce se descurca si ajunge din ospatar caPul a ceva prin tara asta. Normal ca se inmulteste, doar e familist si crestin, pasionat de meciuri gen fc (cuvant urat) cu fc (cuvant urat) si cunoscator in toate. Ar fi prea multe de spus despre acesti dobitoci. Sub o forma sau alta dai de ei zilnic. Romania le apartine deja. Chestia e ca fac aceste faze intentionat si daca se intampla ceva oricum primesc ceva cu suspendare ca are familie si nu a "vrut". In curand cred ca o sa vedem filmulete postate de ei, amuzandu-se de faptul ca au mai speriat un motociclist. Adevarul e ca motociclistii in Romania nu au o reputatie de Hells Angels ca sa fie respectati de frica. Din contra daca ma gandesc la cazul din Tuzla (parca batuti cu ranga). In schimb s-ar spune ca motociclistii sunt satanisti si violatori de babe. Sper ca nu era motociclist cel care o violase pe baba aia nemultumita de viol :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost acolo, nu stiu, D-le Olaru. Mi-as dori sa traiesc intr-o astfel de civilizatie.

 

Hai ca vad ce am scris mai sus: am vrut sa zic ca ei nu o gandesc ca pe intentia clara de a te ucide, ca unii nu sunt constieni ca a intra intr-unul si la 30-40 km/h la impact si risca sa il omoare destul de usor: 1.5 to vs 200kg+pilot. Mai gresesc si eu, poate nu ma asigur destul de bine intotdeauna cand sunt cu masina, desi de fel am un comportament total defensiv si ma gandesc ca daca venea un nebun avand peste viteza legala poate o faceam de oaie... Sunt tot felul de situatii, insa cand faci chestii de genul celei de mai sus, sau depasiri din prea multa 'smecherie' sau 'tu ai o troaca, eu am bmw (mercedes, haudi, etc)', trebuie o pedeapsa incat sa tzace orice protagonist. Nu doar 100 lei, pe care unul cu portofelul mai larg ii lasa si continua mai departe spre urmatoarea intamplare hazlie. Intr-o insulica mai exotica, faceam pe interesantul cu o masina de 1.0L, care mai si arata a ciudatenie, dar respectand legile (viteza, depasirile, bunul simt), nu mi-a raspuns vreunul, desi am depasit masini cu motoare chiar si de 3 ori mai mari. In principal, turisti germani, austrieci, care aveau un stil de te inebunea cu calmul lor, cu care eu nu sunt obisnuit. Ce crezi ca s-a intamplat (si nu doar o data), cand am depasit romani cu masini mai de doamne-agiuta cu o corsa amarata cu motor de 1.2 scris pe spate? (ca imi aduc aminte chiar un episod cu romani chiar prin grecia de anul trecut :D ) Suntem un popor de oameni culti, destepti, descurcareti, inovativi, plus alte calitati. Problema e ce facem cu ceilalti 95%...care sunt cam opusi descrierii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, am exagerat si eu cu procentul. Peste tot pe unde am fost, am dat si peste o gramada de romani de treaba, in cercurile frecventate, proportia fiind covarsitoare in favoarea oamenilor decenti. Problema e ca fiind aici, cum iesi de pe usa casei, nu ai cum sa nu dai nas in nas cu poporul, nu ai cum sa te inchizi intr-o bula si sa nu interactionezi. Intorcandu-ma recent cu avionul de la capsunari, mi s-a facut mila de echipajul care a trebuit sa aiba de-a face cu cretinii care erau la bord. Nu zic ca erau numai nebuni, insa era unul care nu lasa sticla de alcool, s-a asezat pe alt loc si nu voia sa o lase sa stea pe fata care avea locul respectiv trecut pe bilet, o baba de a scos un sandwich puturos nu stiu de unde mama naibii, ca pe mine m-au controlat si in fund, altii galagiosi, altii de se ridicau in timpul decolarii sa ia bagaje, altii de le frecau pe stewardese sa puna/sa ia hainele din compartimentele de bagaje la cate 2 minute, doar de dragul de a le 'freca' si tot asa. Pe langa astia insa, am avut in spate un cuplu batraior cu 2 baieti care cred ca studiau acolo, f linistiti, limbaj decent, imbracati decent (nu cu pantaloni de trening cu turul la genunchi sau ditamai emblema sclipicioasa cu Emporiki Armani). Ei bine, oameni de genul asta te fac sa crezi ca am mai avea o sansa...

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se intampla foarte des sa ma intalnesc cu aceste tentative de depasire complet hazardate, sfatul meu este sa mergem cu viteza regulamentara si reducem mult riscul de accidente!

Stiu ca e greu...

Eu patesc cel putin odata la un drum mai lung sa mi sara un inconstient din asta in fata:(

apropo, filmarea a ajuns la politie?

sau pe www.trafictube.ro

sau la presa?

se vede numar... cred ca se vede si fata aluia ai blurat tu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am blurat, era camera plina de musculite:))

Daca stau sa descarc si sa fac publice toate filmarile mai periculoase, cred ca mi-as schimba job ul:)

Iar daca dau filmarea la politie sau presa, corect ar fi sa spun si viteza cu care rulam.

 

Ce vroiam sa subliniez eu cu postul de mai sus, este faptul ca suntem mai putin vizibili decat o masina, iar cand crestem viteza si mai putin vizibili... pentru traficul si drumurile din Romania.

Acum fiecare rumega si dezvolta aceste aspecte dupa cum il duce bibilica si suporta consecintele...la fel cum le voi suporta si eu pentru ca nu pot merge cu viteza legala.

Editat de DENY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dobitocul din primul filmulet al topicului nu are scuza. Nu era decopertat sensul lui de mers, nu depasea nimic si nici volan pe dreapta nu avea. Lo fi crescut coana Elisabeta in batatura la Buckingham si o ardea englezeste pe contrases. O fi si asta vreun sindrom raducioiu in soferie. Poate daca au mai multi motociclisti camere, s-ar abtine de la astfel de "glume".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...