Sari la conținut

A Venit Si Randul Meu


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Iata ca a venit si randul meu, asa cum banuiam, dupa doi ani de mers zilnic cu motorul.

 

Eram in zona fostului restaurant Budapesta, mergeam pe banda de langa trotuar si vad cu coltul ochiului stang o masinuta argintie cum se baga tare in diagonala, paralel cu mine. Am banuit ca face asta pe prima banda a ei si dau un claxon preventiv, ca mergea tare. Cand colo ma depaseste si intra pe diagonala in fata mea taind doua benzi. Claxon, frana, mazga pe jos (fost inghet), pleaca spatele si ma trezesc pe jos. Nu cred ca aveam mai mult de 50km ca stiam ce e pe jos. Caluta cade pe stanga si se duce vreo 10 metri, eu in stanga ei ma duc intr-o parte si apoi pe burta, acompaniata de scantei. Daca nu aveam genunchere si cotiere era naspa, atat va pot spune.

 

Tipa cu masina opreste la vreo 50 de metri, eu ma scol nervoasa foc, injur, ma duc sa vad ce a patit Caluta care zacea deplorabil pe jos. Imi venea sa plang pur si simplu, niciodata nu am vazut-o asa intinsa pe jos. Vine tipa impreuna cu sotul. Ea ca nu m-a vazut, el ca ea nu m-a vazut. Imi venea sa ii strang de gat. Dar stiam ca daca n-a fost impact intrer noi nu am ce face. I-am pus sa imi ridice motorul si m-am cautat daca am ceva. Ma doare putin cotul drept si incheietura, dar sunt ok. Caluta nu are nimic nou, doar s-au accentuat putin zgarieturile de la cazatura ei la fostul proprietar, adica pe toba si la pedala de frana.

 

Acum sunt nervoasa pt. ca nu am putut sa-mi stapanesc instinctul de evitate - trebuia sa intru in ei si atunci puteam sa imi fac dreptate.

 

 

Purtati protectii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ai mers deja destuuul in sezonul rece. Las-o pe Calutza sa se odihneasca la garaj.

 

Daca ar fi fost mai cald afara, totul s-ar fi terminat doar cu o frana si niste injuraturi in gand la adresa soferului. Dar ma gandesc ca ce ai prins a fost chiar polei. Oricum si mazga e la fel de pacatoasa.

 

Iar din ceea ce ai zis mai sus cred ca ai nimerit fix in unghiul mort al oglinzilor lor.

Oricum, vaca aia a gresit in primul rand, taind doua benzi dintr-o manevra. Soferi prosti gramada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pup! Baga Calutza la garaj... Si Suzi doarme deja... Au si ele nevoie de odihna, nu?

 

Dupa parerea mea, pe vremea asta putini se mai asteapta la motociclete pe strada. Iti asumi un risc major si e pacat... :banana: :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata ca a venit si randul meu, asa cum banuiam, dupa doi ani de mers zilnic cu motorul.

 

Eram in zona fostului restaurant Budapesta, mergeam pe banda de langa trotuar si vad cu coltul ochiului stang o masinuta argintie cum se baga tare in diagonala, paralel cu mine. Am banuit ca face asta pe prima banda a ei si dau un claxon preventiv, ca mergea tare. Cand colo ma depaseste si intra pe diagonala in fata mea taind doua benzi. Claxon, frana, mazga pe jos (fost inghet), pleaca spatele si ma trezesc pe jos. Nu cred ca aveam mai mult de 50km ca stiam ce e pe jos. Caluta cade pe stanga si se duce vreo 10 metri, eu in stanga ei ma duc intr-o parte si apoi pe burta, acompaniata de scantei. Daca nu aveam genunchere si cotiere era naspa, atat va pot spune.

 

Tipa cu masina opreste la vreo 50 de metri, eu ma scol nervoasa foc, injur, ma duc sa vad ce a patit Caluta care zacea deplorabil pe jos. Imi venea sa plang pur si simplu, niciodata nu am vazut-o asa intinsa pe jos. Vine tipa impreuna cu sotul. Ea ca nu m-a vazut, el ca ea nu m-a vazut. Imi venea sa ii strang de gat. Dar stiam ca daca n-a fost impact intrer noi nu am ce face. I-am pus sa imi ridice motorul si m-am cautat daca am ceva. Ma doare putin cotul drept si incheietura, dar sunt ok. Caluta nu are nimic nou, doar s-au accentuat putin zgarieturile de la cazatura ei la fostul proprietar, adica pe toba si la pedala de frana.

 

Acum sunt nervoasa pt. ca nu am putut sa-mi stapanesc instinctul de evitate - trebuia sa intru in ei si atunci puteam sa imi fac dreptate.

Purtati protectii!

 

am trecut prin acelasi scenariu cu un matizoman tacanit si stelist si cu mazga ca actor secundar in locul poleiului. Doar ca eu nu am avut noroc si Roscovanu meu nu a mai putut evita bordura. Spre mirarea mea m-am ales doar cu cateva zgarieturi usoare si un pantalon ferfenitza, Vulcanul a patit-o mai rau: far bucati, aripa fatza crapata, ghidon descentrat, tobele polizate la concurenta cu maneta de frana.

Concluzie: or imi fac implant de un al treilea ochi, or imi cultiv niscava calitati empatice cu cei din trafic

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hopa sus. Ma bucur sa stiu ca si tu si Caluta sunteti in regula. Poate ar fi timpul pentru un schimb de cauciucuri ? Pe spate se poate pune un centimetru sau doi mai lat si chiar se simte aderenta sporita si plus de stabilitate. Grija mare si ma bucur enorm ca ai avut protectiile, investitie in sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru moto exista cauciucuri de iarna? Ma indoiesc. Ideea e ca e al dracu de periculos sa te dai cu motorul pe temperaturile astea. Pur si simplu ai aderenta injumatatita. Eu am patinat de cateva ori ieri seara si asta seara cu masina cu cauciucuri all season (gargara curata la temperaturi negative) pe asfalt uscat.

 

Pentru binele vostru lasati motoarele in garaj.

 

P.S. La 50km/h daca cadeai nu se ducea motorul doar 10 metri taras. Ai avut mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era nu ca ar exista cauciucuri de iarna ci cauciucuri uzate si care trebuiesc inlocuite, mai ales in anotimpul asta. Am avut inspiratia sa le schimb la inceputul lunii si am reusit sa nu intru in fundul unei dacii cand situatia a impus o franare violenta. Totusi e clar ca nu prea e sezonul de plimbat cu motorul desi...se poate castiga o gramada de timp prin oras, chiar si cu viteza mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am bagat-o azi la padure, pardon, la garaj! :crack: Sa va mai spun ca parca imi lipseste juma' de corp? Nu, ca stiti asta si o simtim toti iarna... Oricum anul asta a fost plin, am facut 12.500km, mult mai mult decat anul trecut si imi pare bine ca am scapat si de data asta, cu bine, pana la urma. Pt. cei care inca mai merg, evitati sa circulati dimineata si seara, ca sa nu mai zic noaptea. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Fruntea sus si bravo! Sa dea Domnu' sa fie ultima ever! Cat despre mersul pe vremea asta... da, mare nebunie, am mai incercat sa zic, dar nu vreau sa ma certe lumea. Suntem niste inconstienti astia care mai mergem :crack: , noi si inca vreo cateva mii, de pe alte melaguri, ma rog, de unde a disparut toata durerea si intristarea, Paris de exemplu. Sau Roma.

 

A, era sa uit, spune-i Calutzei c-a spus Roua sa nu puna la inima, ca se mai intampla, sunt si ele oameni, asa mi-a spus.

Editat de bizoo_n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Riscul de belele din astea mici creste exponential pe frigul, mazga si poleiul de afara.

 

Sanatate si ia o pauza de recuperare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, era sa uit, spune-i Calutzei c-a spus Roua sa nu puna la inima, ca se mai intampla, sunt si ele oameni, asa mi-a spus.

 

I-am spus si mi-a zambit frumos din far. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...