Sari la conținut

Explozie la cilindru BmwR1200Gs LC


Postări Recomandate

Asta ne plac noua romanilor: barfa, povestile, "pai am auzit eu, mi-a spus mie unul care a patit ..." etc

Offtopic: plec in Germania 1998 cu Dacia 1300 break si sunt avertizat "de cunoscatori" ca nu o sa pot intra in Austria sau Germania pentru ca roata este prinsa in 3 suruburi si nu e voie! (de fapt era prinsa in 3 prezoane dar pentru cunoscatori prezon sau surub tot aia era).

 

On topic: Sa vedem ce se intampla. Speram sa ne tina colegul la curent cu situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, ar fi culmea sa nu fie acoperite de garantie nici cedarile motoarelor! Le trec in plm la consumabile, ca pe garnituri si plastice, si asa unii (precum am mai scris) au schimbat cate 2 desi n-au apucat decat o revizie. Si da, la BMW de +40k euro, nu la Logan de <10k! Problema e ca omului i-a picat in cele mai nepotrivite circumstante, in afara tarii + concediu. Si daca i-ar trimite vehicul de schimb tot s-a dus naibii sejurul.

Si nu eu arunc cu rahat in brand, bavarezii singuri se scufunda in el... De la masinarii "bulletproof" au ajuns stricacioase rau. Geaba are "advanced cooling" (cu antigel direct in cilindru :rusinica: ), tele si para + o mie de alte cacarumbe daca te lasa in drum cand ti-e lumea mai draga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la masinarii "bulletproof" au ajuns stricacioase rau.

Trecand peste partea de injinerie economica, unde cred ca au baieti carora le sclipesc in ochi semnele de dolarei, ar mai fi si alta chestie. Cu cat lucrurile evolueaza si apar tot felul de extra-uri si optiuni neomenesti, cu atat se complica treburile si devin predispuse la buleli. Acum e si modul in care functioneaza toate smecheriile astea, e prea complicat pt. omul de rand si poa sa bata, sa troncane, sa 'puste', ca omul ii da inainte, ca aici. Putini sunt aia care inteleg conditiile si de ce se intampla un anumit fenomen. Personal nu cred ca a fost vorba de apa in cilindru. Poate doar daca a spart cilindrul ulterior bataii. Si atunci si ar fi scazut nivelul, scuipa pe evacuare, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Societate de consum si asta se transpune perfect in calitatea bunurilor pe care le cumparam. "Produs premium" e un vis dulce bazat pe o istorie reala in mica masura, mituri urbane gramada si ceva snobism presarat pe alocuri - nu vorbesc aici de bmw ci despre majoritatea lucrilor ce sunt vandute drept asa ceva.

In conditiile in care orice produs e proiectat sa functioneze pana putin peste valabilitatea garantiei, statistica spune ca se poate intampla sa crape si relativ nou tot la fel de bine cum poate functiona de 10 ori cat durata garantiei - curba lui Gauss. Iar premium se refera la faptul ca eventualul cumparator isi permite sa schimbe acel produs imediat la expirarea garantiei cu un altul, nou.

 

Succes cu garantia, sper sa rezolvi rapid si sa te alegi cu o motocicleta noua asa cum ar fi normal!

 

Poate m-am prostit citind povesti pe advrider, dar in Romania nu exista ceva gen BMW road assistance? Ma gandesc ca o polita din asta te poate scoate din rahat cand minunea germana decide sa dea ortu popii.

Editat de stokerel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Produs premium" e un vis dulce bazat pe o istorie reala in mica masura, mituri urbane gramada si ceva snobism presarat pe alocuri - nu vorbesc aici de bmw ci despre majoritatea lucrilor ce sunt vandute drept asa ceva.

Corect. Insa si produsele 'nepremium' din trecut, cu intretinere corecta, tineau pt. ca erau mai simple de intretinut, mai simple in conceptie, etc. Premium acum inseamna produs dedicat unei anume clase, unde snobismul e la el acasa cum ziceai, la un nivel de confort sporit, motoare in general peste cele de duzina, plus cum ziceai ca isi permite sa schimbe imediat dupa expirarea garantiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bmw-werk-berlin.de/

 

Globalizarea azi: Bulz ciobanesc la Paris, BMW la Bucuresti, Baclava in Berlin (Spandau)...

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles ce treaba are Gauss aici. In rest constructorii si-ar vinde si mamele pt o economie de 2$ in procesul de fabricatie, lucru accentuat acum fara de vremurile apuse cand erau preocupati de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare aiurea sa patesti ce-a patit colegu', dar sa nu ne mai cacam atata pe noi cu BMW & contre din astea pe brand. Daca ar fi sa plecati intr-un concediu in afara tarii, cati dintre voi ati pleca mai relaxati pe un BMW R1200 GS LC nou , si cati ati pleca mai relaxati pe propria mobra (presupund chiar ca-i servisata complet)? Deci hai sa nu fim ipocriti...


Orice se poate intampla, oricand, si la un lucru nou,si la un SH, basca la unu SH riscurile-s mai mari...

 

La el a fost doar GHINION, atata tot... (daca e vorba de defect de fabricatie)...


Ca asta sa se intample pe o mobra din segment relativ premium, noua, da...e discutabil,dar n-ajungem nicaieri batand-o in cap pe tema asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna!

Am un amic care lucreaza (cel putin pana anu trecut inca lucra acolo) de ceva vreme la BMW in sau pe langa Munchen. Jobul lui era ceva de genu ca se ocupa cu problemele motoarelor V8 din Asia; problemele ajungeau la el si de acolo trebuia sa le plaseze unde trebuie.. rahat, ceva de genu.

De fiecare data cand ajunge pe melaguri natale este un deliciu total cand incepe si mai povesteste cum fac la bmw "treaba buna", cum sunt luate decizii care te-ai fi asteptat sa le vezi doar intr-un service obscur din Zetari, cum sefii cu (foarte foarte multi) cu salarii de sase zerouri nu sunt buni nici de vandut bilete la metrou (asta e o expresie pe care am trademark!).

Pana la urma nu sunt cu nimic mai bravi fata de alte corporatii care lucesc pe afara si inauntru sunt..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tărășenia s-a întâmplat sambata acu o săptămână, în lunea următoare am chemat trailer și am dus motorul la Podgorica la singura reprezentanța bmw din Muntenegru. Pe ăia la început nu i-a interesat dar după ce am sunat și am trimis mailuri la toate numerele de contact din țară și din Germania, a doua zi a început să-i intereseze dar nu aveau habar. Miercuri au recunoscut ca nu au idee ce s-a întâmplat și și dacă ar ști reparațiile ar dura min. 3 săptămâni, ceea ce mie nu mi-a convenit. Am chemat alt trailer sâmbătă am încărcat motorul și azi dimineață l-am lăsat la reprezentanta la Oradea unde s-au apucat să-l desfacă. Diagnosticul peste câteva zile. Una peste alta o vacanță de vis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea trebuia sa iei legatura cu centrul BMW . pe tine care ai dat jdemii pe un atelaj premium

cu all inclusive , iti trebe despagubita Investitia , si concediul footoot si alte DIVERSE printre care timpul drumul si motorul nou ..

daca nu e tziganie si o rezolvi instant cu un avocat istetz .

Asteptam vesti bune ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tărășenia s-a întâmplat sambata acu o săptămână, în lunea următoare am chemat trailer și am dus motorul la Podgorica la singura reprezentanța bmw din Muntenegru. Pe ăia la început nu i-a interesat dar după ce am sunat și am trimis mailuri la toate numerele de contact din țară și din Germania, a doua zi a început să-i intereseze dar nu aveau habar. Miercuri au recunoscut ca nu au idee ce s-a întâmplat și și dacă ar ști reparațiile ar dura min. 3 săptămâni, ceea ce mie nu mi-a convenit. Am chemat alt trailer sâmbătă am încărcat motorul și azi dimineață l-am lăsat la reprezentanta la Oradea unde s-au apucat să-l desfacă. Diagnosticul peste câteva zile. Una peste alta o vacanță de vis.

 

Motoreta e luata de noua noua? daca da, de unde? ( si cat a costat)

 

Transportul cu trailerul (si primul,si al doilea spre Oradea) le-ai platit tu, nu?

 

Daca se dovedeste defect de fabricatie, sugerez un avocat care sa-ti recupereze banii dati pe transport si meciul futut in concediu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea trebuia sa iei legatura cu centrul BMW . pe tine care ai dat jdemii pe un atelaj premium

cu all inclusive , iti trebe despagubita Investitia , si concediul footoot si alte DIVERSE printre care timpul drumul si motorul nou ..

daca nu e tziganie si o rezolvi instant cu un avocat istetz .

Asteptam vesti bune ..

E bine sa visezi.

BMW are obligatia sa ii repare fierul si gata. Concediul , nervii etc sunt din pacate pe nervii proprietarului.

Sper macar sa i-o repare si sa exista piesele de schimb. Adica sa nu astepte pina prin septembrie-octombrie.

@yuk: Nu iti schimba nimeni motorul cu totul. Din pacate :(.

Lucrez cu nemtii de aproape 20 de ani si de cand s-au multinationalizat si astia ca sa spun asa, este o intreaga poveste garantia. Exista anumite subansamble care se schimba si atata. Sunt atita de obtuzi incat schimba subansamblu de 2000 € pentru o garnitura de 2-3 €, sau sunt in stare sa tot schimbe subansamble de pina la urma costa mai mult decat utilajul nou (am patit asta), dar deh, asa este procedura.... Iar cand s-a incheiat garantia, la revedere te descurci. Pentru ca el are obligatia sa iti repare fierul , dar piesele inlocuite au garantie doar pina la expirarea garantiei masinii/motocicletei.

 

 

Offtopic: singurii care s-au comportat admirabil pentru o masina defectata in garantie au fost cei de la Maserati (acuma vreo 8 ani). Un prieten care si-a luat o asemenea masina a ramas cu ea in pana in mijlocul unei intersectii la Budapesta. A sunat la Maserati Romania. In niste zeci de minute a aparut o platforma care i-a luat masina. El a plecat la un hotel (care a fost platit de Maserati) iar a doua zi a primit o masina - un Alfa Romeo foarte misto - cu care si-a terminat treburile (nu era in vacanta, era cu treaba). La intoarcerea in tara a predat Alfa si si-a primit si Maserati reparat (un senzor stricat in cutia de viteze care o lua razna cand vroia el). In afara de benzina - care evident era treaba lui - nu a mai platit nimica. Personal nu cunosc vreo alta firma (activa in Romania) care sa se comporte astfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ar fi bine sa le ceri sa puna ei un propulsor nou si sa studieze problema ulterior cat vor ei

Si propulsorul nou sa fie predispus la aceeasi cedare... Dupa bunul obicei bavarez solutiile folosite in service la remedierea problemelor f cunoscute si de larga raspandire (cum ar fi lantul de distributie de la motoarele diesel auto) nu se aplica pe banda la constructia motoarelor noi! Asta spre deosebire de alti constructori (mult) mai prost vazuti si amintiti intr-o postare anterioara :haha:

Unele pachete de garantie acopera si transportul "pe targa", in general pana la cel mai apropiat service al marcii. Nu stiu daca e cazul BMW, ei poate ofera garantia "10 cu 10" (10 minute sau 10 metri de la poarta). Oricum, in general unul din factorii determinanti pentru achizitia unui produs nou este tocmai evitarea problemelor de genul celei care face subiectul topicului... Tare mi-e teama insa ca, pe langa concediu, se va duce si sezonul. Eu unul astept cu interes rezolvarea!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa visezi.

BMW are obligatia sa ii repare fierul si gata. Concediul , nervii etc sunt din pacate pe nervii proprietarului.

Sper macar sa i-o repare si sa exista piesele de schimb. Adica sa nu astepte pina prin septembrie-octombrie.

@yuk: Nu iti schimba nimeni motorul cu totul. Din pacate :(.

Lucrez cu nemtii de aproape 20 de ani si de cand s-au multinationalizat si astia ca sa spun asa, este o intreaga poveste garantia. Exista anumite subansamble care se schimba si atata. Sunt atita de obtuzi incat schimba subansamblu de 2000 € pentru o garnitura de 2-3 €, sau sunt in stare sa tot schimbe subansamble de pina la urma costa mai mult decat utilajul nou (am patit asta), dar deh, asa este procedura.... Iar cand s-a incheiat garantia, la revedere te descurci. Pentru ca el are obligatia sa iti repare fierul , dar piesele inlocuite au garantie doar pina la expirarea garantiei masinii/motocicletei.

 

 

Offtopic: singurii care s-au comportat admirabil pentru o masina defectata in garantie au fost cei de la Maserati (acuma vreo 8 ani). Un prieten care si-a luat o asemenea masina a ramas cu ea in pana in mijlocul unei intersectii la Budapesta. A sunat la Maserati Romania. In niste zeci de minute a aparut o platforma care i-a luat masina. El a plecat la un hotel (care a fost platit de Maserati) iar a doua zi a primit o masina - un Alfa Romeo foarte misto - cu care si-a terminat treburile (nu era in vacanta, era cu treaba). La intoarcerea in tara a predat Alfa si si-a primit si Maserati reparat (un senzor stricat in cutia de viteze care o lua razna cand vroia el). In afara de benzina - care evident era treaba lui - nu a mai platit nimica. Personal nu cunosc vreo alta firma (activa in Romania) care sa se comporte astfel.

KIA :)

Asistenta rutiera, platit tot Hotel, drum masina de schimb . Si KIA nu e BMW .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoreta e luata de noua noua? daca da, de unde? ( si cat a costat)

 

Transportul cu trailerul (si primul,si al doilea spre Oradea) le-ai platit tu, nu?

 

Daca se dovedeste defect de fabricatie, sugerez un avocat care sa-ti recupereze banii dati pe transport si meciul futut in concediu...

 

best case ---> reparatia pe garantie + costurile de transport ale fierului de la locatia cu pricina pana la service si de la service inapoi la tine (dupa reparatie).

 

nu este problema lor ca s-a stricat fierul cand erai in concediu... puteai foarte bine sa fi la terasa ... trebuiau sa plateasca nota (consumatia)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

best case ---> reparatia pe garantie + costurile de transport ale fierului de la locatia cu pricina pana la service si de la service inapoi la tine (dupa reparatie).

 

nu este problema lor ca s-a stricat fierul cand erai in concediu... puteai foarte bine sa fi la terasa ... trebuiau sa plateasca nota (consumatia)?

 

da man, dar daca din cauza unui defect de fabricatie cumparatorul sufera un accident, ce zici, ii incarca putin la daune materiale si morale ulterior pe cei de la BMW?

 

si comparatia nu e deplasata. omul si-a luat concediu,si-a planificat niste chestii,a investit (si implcit pierdut) niste bani.... nu poti sa te caci in gura lui asa...

 

Adica nu poti trata un client care-ti cumpara o mobra noua de peste 16.000 sau cat costa GS ul, ca pe un fraier. Cum a zis cineva, fix pt a evita genul asta de probleme, iti cumperi mobra noua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

da man, dar daca din cauza unui defect de fabricatie cumparatorul sufera un accident, ce zici, ii incarca putin la daune materiale si morale ulterior pe cei de la BMW?

 

si comparatia nu e deplasata. omul si-a luat concediu,si-a planificat niste chestii,a investit (si implcit pierdut) niste bani.... nu poti sa te caci in gura lui asa...

 

Adica nu poti trata un client care-ti cumpara o mobra noua de peste 16.000 sau cat costa GS ul, ca pe un fraier. Cum a zis cineva, fix pt a evita genul asta de probleme, iti cumperi mobra noua...

 

tumblr_o81pf45f3L1qizhceo1_400.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da man, dar daca din cauza unui defect de fabricatie cumparatorul sufera un accident, ce zici, ii incarca putin la daune materiale si morale ulterior pe cei de la BMW?

 

si comparatia nu e deplasata. omul si-a luat concediu,si-a planificat niste chestii,a investit (si implcit pierdut) niste bani.... nu poti sa te caci in gura lui asa...

 

Adica nu poti trata un client care-ti cumpara o mobra noua de peste 16.000 sau cat costa GS ul, ca pe un fraier. Cum a zis cineva, fix pt a evita genul asta de probleme, iti cumperi mobra noua...

Prietene iata cum face BMW din Deutschland lucrarea: dau in luna martie 2016 comanda la Automobile Bavaria pentru o piesa de R1200RT. Acuma, dupa 3 luni si ceva nu am primit nici macar un termen de livrare. Pur si simplu nu exista pe stoc in Germania si nu se stie cand va fi disponibila. Mail-uri la BMW München, nici un raspuns, nici macar un du-te dracu. Orice mail trimis la BMW Germania ajunge la Automobile Bavaria. Ce sa faca astia din RO daca mama lor din Germania nu le da piesa? Dezinteres total din partea BMW pentru segmentul moto. Am mai sapat si prin Germania pe forum-uri si este un comportament general si de amploare destul de mare, nu conteaza din ce tara este clientul.

Noroc ca cei din Romania mi-ai dat o mana de ajutor sa pot circula cu motorul.

Si acuma tu ai impresia ca o sa isi puna cenusa in cap ca a ramas cineva in pana si si-a f.u.t.u.t concediul?

Formularea completa ar fi: ''Cum a zis cineva, fix pt a evita genul asta de probleme, iti cumperi mobra noua dar nu BMW''

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul unei garantii sau polite de asigurare generoase (Auto/moto) maximul oferit este inlocuitor cu performate apropiate si transport vehicul defect gratuit spre/dinspre service.

 

Va dati seama cati si-ar cara dupa ei pe platforma fierul defect prin concedii? il dai jos si urli si faci scandal ca a crapat in Grecia si ca iti fwuteaza concediul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene iata cum face BMW din Deutschland lucrarea: dau in luna martie 2016 comanda la Automobile Bavaria pentru o piesa de R1200RT. Acuma, dupa 3 luni si ceva nu am primit nici macar un termen de livrare. Pur si simplu nu exista pe stoc in Germania si nu se stie cand va fi disponibila. Mail-uri la BMW München, nici un raspuns, nici macar un du-te dracu. Orice mail trimis la BMW Germania ajunge la Automobile Bavaria. Ce sa faca astia din RO daca mama lor din Germania nu le da piesa? Dezinteres total din partea BMW pentru segmentul moto. Am mai sapat si prin Germania pe forum-uri si este un comportament general si de amploare destul de mare, nu conteaza din ce tara este clientul.

Noroc ca cei din Romania mi-ai dat o mana de ajutor sa pot circula cu motorul.

Si acuma tu ai impresia ca o sa isi puna cenusa in cap ca a ramas cineva in pana si si-a f.u.t.u.t concediul?

Formularea completa ar fi: ''Cum a zis cineva, fix pt a evita genul asta de probleme, iti cumperi mobra noua dar nu BMW''

 

 

pentru asta exista avocati buni man :)) ce dracu', tre' sa va invat eu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...