Sari la conținut

Accident DN1, motociclist decedat


ivan pedala
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Martorul (motociclistul din spate) zice ca erau intr-o curba cu vizibilitate de 7 m, ruland cu 70-80km/h...

Nu inteleg cum pot unii sa mearga "in orb", fara sa vada drumul pe o distanta macar egala cu distanta de franare la viteza respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Martorul (motociclistul din spate) zice ca erau intr-o curba cu vizibilitate de 7 m, ruland cu 70-80km/h...

Nu inteleg cum pot unii sa mearga "in orb", fara sa vada drumul pe o distanta macar egala cu distanta de franare la viteza respectiva.

Acolo trebuiau sa se dea jos si sa le impinga ma,ca sa nu mai gasesti tu nod in papura. Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cum pot unii sa mearga "in orb", fara sa vada drumul

nu inteleg cum poti intoarce pe linie continua fara sa poti vedea drumul in stanga si in dreapta.

nu inteleg cum poti incalca linia continua fara sa te asiguri...

 

inca un motiv pentru care ma dau singur de obicei.

nustiu cum as reactiona sa-mi omoare unu' / una un amic in conditii de genul cu mine de fata.

cred ca as lua-o razna.

 

nu e ok. deloc.

continui sa sustin ca un ACCIDENT trebuie considerat in cazul in care situatia este neprevazuta, eventual o greseala...

intoarcerea pe linie continua in curba... nu e tocmai neprevazut nimic si nu e o greseala, este o actiune premeditata.

de ce draqu nu a trecut un tir???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Martorul (motociclistul din spate) zice ca erau intr-o curba cu vizibilitate de 7 m, ruland cu 70-80km/h...

Nu inteleg cum pot unii sa mearga "in orb", fara sa vada drumul pe o distanta macar egala cu distanta de franare la viteza respectiva.

 

:goodposting: Asta inseamna sa lasi loc de eroare. De "balega de dupa colt", prostul care iese cu cooroo din curte, si WC-ul cazut din TIR in fata ta.Sa mori cu dreptatea in mana.. esti la fel de mort ca si cand ai fi avut semn cu "STOP".

 

RIP motociclistului.. conducand preventiv poate reusim sa mai minimizam sansele astea nasoale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intrebarea ta raspunsul e foarte simplu. Pe strada sunt multi prosti sau inconstienti. Cucoana vinovata face clar parte din una din aceste categorii.

 

E greu sa ii educi pe toti, asa ca mi se pare mai simplu si mai eficient sa ne adaptam noi stilul de mers astfel incat sa luam in considerare si existenta prostilor sau inconstientilor. Mai multa incredere am in mine decat in faptul ca toti de pe drum respecta regulile.

 

 

nu inteleg cum poti intoarce pe linie continua fara sa poti vedea drumul in stanga si in dreapta.

nu inteleg cum poti incalca linia continua fara sa te asiguri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu exista pe dn1 nici o curba cu vizibilitate de 7 m.Martorul a estimat ca era in spate cu cca 15 m si mai putea sa vada in fata prietenului inca cca 7m .Doar estimari si cine a trecut pe acolo stie ca cca 22m este cam minim ce s-ar putea spune.

» Post actualizat in 03 Apr 2017 11:20

Ideea era ca a facut o manevra ilegala intr-un loc unde chiar trebuie sa fii o specie deosebita de idiot avand in vedere vizibilitatea redusa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era ca a facut o manevra ilegala intr-un loc unde chiar trebuie sa fii o specie deosebita de idiot avand in vedere vizibilitatea redusa

 

bine zis "specie deosebita de idiot"...sunt curios daca idioata aia scapa cu basma curata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg cum poti intoarce pe linie continua fara sa poti vedea drumul in stanga si in dreapta.

nu inteleg cum poti incalca linia continua fara sa te asiguri...

Eu nu inteleg cum poti sa intorci pe linie continua. Daca a pus-o acolo cineva pai respecta legea nene ca doar nu a pus-o de prost acolo.

Aici nu este vorba ca te asiguri sau nu , este vorba de a respecta O REGULA. E linie nu intorci. Scuze de genul "pai unde sa intorc" sau alte idiotenii la care ne pricepem nu au ce cauta.

Doar ca noua romanilor ne place sa ne cacam in ele de reguli - doar un pic -, mai ales ca legea tot ceea ce face este sa mangaie pe cap pe criminal si sa ii spuna "sa nu mai faci, da?"

 

Accident asa cum corect ai spus este un eveniment care nu putea fi prevazut, ori in cazul de fata cand tu tai o linie continua, deci incalci cu buna stiinta o lege stiind ca se poate intampla ceva inclusiv sa omori pe cineva, nu mai este vorba de accident ci de actiune premeditata, adica cum ar veni juridic nu mai este "din culpa" ci este "calificat".

 

Doar ca o sa mai curga mult sange pe sosele pina se va gasi un procuror care sa puna cum trebuie problema si apoi judecator care sa ia o hotarare cum trebuie.

 

@JAGI Daca idioata intra 100 de ani la parnaie si impreuna cu ea inca 1000 de idioti se va intampla ca alti idioti nu vor mai intoarce pe linia continua.

Gandirea asta "pe cel mort cu cel il ajuta?" este alta inventie romaneasca prin care se fuge de raspundere "hai sa nu mai nenorocim inca o familie si sa il bagam la parnaie, ajunge ca a murit un om, a gresit, nu a vrut" dupa care aruncam raspundere la altul mai sus: "asa a vrut Dumnezeu" si gata s-a scapat!

Iar noi o sa traim in continuare in mocirla asta minunandu-ne "ce frumos si civilizat este in Germania" (sau unde vreti voi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@JAGI Daca idioata intra 100 de ani la parnaie si impreuna cu ea inca 1000 de idioti se va intampla ca alti idioti nu vor mai intoarce pe linia continua.

Gandirea asta "pe cel mort cu cel il ajuta?" este alta inventie romaneasca prin care se fuge de raspundere "hai sa nu mai nenorocim inca o familie si sa il bagam la parnaie, ajunge ca a murit un om, a gresit, nu a vrut" dupa care aruncam raspundere la altul mai sus: "asa a vrut Dumnezeu" si gata s-a scapat!

Iar noi o sa traim in continuare in mocirla asta minunandu-ne "ce frumos si civilizat este in Germania" (sau unde vreti voi).

 

eu am zis-o mai finut :-)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la sotia celui decedat am aflat ca se incearca ca doamna implicata in accident sa scape nepedepsita,ca de obicei mortul e de vina.

Si altceva,se pare ca in momentul impactului i-a sarit casca de pe cap,a aterizat direct in cap .Salvarea ar fi venit dupa 30 minute de la Sinaia,el a mai trait 10-15 min dupa impact.

Repet,toate informatiile vin de la sotia lui.

A lasat in in urma si o fetita de 3 ani care inca nu stie ce s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca o sa mai curga mult sange pe sosele pina se va gasi un procuror care sa puna cum trebuie problema si apoi judecator care sa ia o hotarare cum trebuie.

Ete ca s-a gasit un procuror sa ia tauru' de coarne intr-un caz oarecum similar, adica de idiot pe care il doare in cot de reguli. Sa vedem ce zic judecatorii mai departe:

 

http://adevarul.ro/locale/iasi/tragedia-schimba-optica-accidentelor-rutiere-mortale-Smecheria-volan-unui-sofer-fost-incadrata-premiera-omor-calificat-procurori-1_58df48585ab6550cb8de4461/index.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e ok. deloc.

continui sa sustin ca un ACCIDENT trebuie considerat in cazul in care situatia este neprevazuta, eventual o greseala...

intoarcerea pe linie continua in curba... nu e tocmai neprevazut nimic si nu e o greseala, este o actiune premeditata.

de ce draqu nu a trecut un tir???

 

Funny you should say that ca mi s-a intamplat mie cu tir oprit in curba aia de pe cheia unde ai in dreapta zid man made, ca e una singura, si mergeam taricel ca ma trageam cu baietii si vad un nene in mijlocul strazii care dadea din maini ca un elicopter sa incetinesc si peste 20 de metri tirul oprit jumate pe carosabil. in depasirea tirului se angajaze catinel o dacie 1310 jumate pe banda mea. am avut noroc de data aia si am facut eye contact cu soferul daciei in reluare ca in filme de la vreo 2 metri asa, point fixation cum ar veni.

 

ce vreau sa zic cu asta este ca ti-o poti fura si fara intoarcere pe linie continua intentionata, omului i s-a stricat utilaju' in mijlocul curbei, nu avea nici o vina.

 

altu cu masina a luat un cal fratie in curbe, l-a pocnit de l-a scos din ghete si nu glumesc, la propriu, i-a ramas copita in mijlocul soselei. noroc de un motorist cu inima mare care l-a dus la o ferma din asta de echitatie, nu stiu ce s-a intamplat cu calu'. nenorocitu cu masina a dat intentionat in cal ca se oprise initial in fata lui, pur si simplu a bagat in viteza si a dat peste cal bulangiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ete ca s-a gasit un procuror sa ia tauru' de coarne intr-un caz oarecum similar, adica de idiot pe care il doare in cot de reguli. Sa vedem ce zic judecatorii mai departe:

 

http://adevarul.ro/locale/iasi/tragedia-schimba-optica-accidentelor-rutiere-mortale-Smecheria-volan-unui-sofer-fost-incadrata-premiera-omor-calificat-procurori-1_58df48585ab6550cb8de4461/index.html

Am citit si eu despre asta. Sunt tare curios cat o sa tina determinarea procurorilor (nu as vrea sa scriu cat o sa coste :( )

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deacord cu tine dar trebuie aplicata legea, altfel, dupa cum spui, nu mai e nevoie sa aplici legea

Domnule, pe ce lume traiesti? De legea gratierii nu ai auzit? Ca nu mai au loc in inchisori. Traiti intr-o lume utopica. Realitatea e alta. De 15 ani, de cind citesc forumul asta, toti vor pirnaie pt soferii care omoara motociclisti. De acord si eu, dar in astia 15 ani au murit sute de colegi, care unii dintre ei, credeau ca lumea traficului pe drumurile publice este exact ca in Codul Rutier. Tzeapaaaaa!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...