Sari la conținut

Rog un sfat o parere pt o eventuala cuparare auto .


vik55
 Share

Postări Recomandate

Pe scurt am gasit o masina pe care as vrea s-o cumpar masina verificata in service / BETON , 2016 an 45K [ fiat abarth echipata full ] pret acceptabil pana aici toate bune si frumoase am incercat sa-i gasesc istoricul [ adusa italia ] nu am gasit nimic este masina fantoma chiar este posibil fara nicio intrare intr-un service la o masina noua care ar trebui sa aiba si garantie .

Samsarii mi-au spus ca scot ei cartea de identitate de la rar , CE PROBLEME as putea avea eu avand carte si normal as inmatriculauo .

Ms anticipat pt orice sfat / parere .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca ai carte de identitate pe numele tau nu ai nici o problema

Ai fost tu in reprezentanta ai verificat seria sasiu si nu are nici o intrare pe nici un service fiat?foarte ciudat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun SFAT: vezi-ti de drum!

La fel ca la femei si autobuze, la fel e si la masini: nu alerga dupa ea, vine urmatoarea!


» Post actualizat in 01 Nov 2018 20:32

Cum PLM (pardon, stiu ca e +18 ani) sa fie OK daca chiar tu spui "Samsarii mi-au spus ca scot ei cartea de identitate de la rar"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai nasoala treaba e sa nu apara furata ceva mai tarziu!Ramai cu ea pe cap in cel mai fericit caz!

Sunt prea multi golani in Italia ca sa mergi pe incredere!

Daca pretul e prea bun sigur are o buba!Ori tehnica ,ori de acte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar anul asta (2018) am aflat de 3 cazuri (2 auto + 1 moto) la care a emis rarul civ dar nu au putut fi inmatriculate. 1 caz rezolvat, 2 circula cu nr rosii pana la solutionare. Istoricul la Fiat/Alfa il poate afla importatorul (dep. tehnic, nu cei din service), insa doar pt interventiile in garantie si campanii/recalluri. Nu stiu care o mai fi acum politica, daca si in ce conditii il comunica.

» Post actualizat in 01 Nov 2018 20:49

Carte "pe numele tau" ai cand o inmatriculezi, de la rar o primesti necompletata la rubrica "detinator".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca samsarul scoate el cartea este excelent. Cum a zis cineva mai sus, este scoasa in "blank" si se completeaza atunci cand exista un proprietar cu intentie de inmatriculare in RO.

Daca o vrei pe post de bibelou ai carte RAR in "blank".

Samsarii in mod normal scot cartea si certificatul de autenticitate.

Daca TU te duci la RAR sa le faci tu poate dura chiar ai 2luni.

Samsarii au ei metodele lor si ai cele doua hartii a doua zi.

 

Am cumparat acum 1sapt un DS4 si am vzt cum lucreaza ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

?
Nu vad care este problema ta.
O masina din afara RO trece prin RAR iar samsarii daca vor sa o vanda si te vad hotarat pe masina, rezolva ei tot, tu doar iti iei masina cu cele doua hartii rezolvate de ei, care pana la urma sunt responsabilitatea lor, ca le merge cu aerieni care iau masina asa pe ochi frumosi fara RAR este altcv.
Depinde si de situatie sau samsar, asta al meu o fi fost disperat sa o dea....
Nu inteleg rostul comentariului tau, are un iz cam de gargara.
Eu am discutat le topic cat de cat. Bo$$... Whatever.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E NORMAL ca vanzatorul sa faca CIV. Eu nu cumpar masina altfel, de exemplu. Altfel risti sa te trezesti cu masina care a fost dauna totala si reparata in Romania. Ca se poarta. Sau cu motor schimbat, sau alte mii de probleme tehnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat-o anul trecut dupa ce am facut drive test cu ea cu nr de probe, vanzatorul mi-a dat-o cu nr rosii si fara civ. Ca n-a fost dauna am vazut eu singur. Acum, dupa ce am vz la cati s-a complicat treaba cu inmatricularea, m-as gandi de 2x. Dar culmea, nu la rar s-au poticnit oamenii, civ au facut lejer.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carte "pe numele tau" ai cand o inmatriculezi, de la rar o primesti necompletata la rubrica "detinator".

Asta e foarte adevarat,dar,in mod normal rar'ul face identificarea si da certificat de autenticitate ceea ce inseamna ca totul este ok dpdv acte.Cam rar'ul e institutia de care nu ar trebui sa treaca un auto furat.

Bine,si eu nebun sa pretind de la institutiile statului din romania sa isi faca treaba pentru care au fost infiintate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce masina este? 500 Abarth?

Era una in Bv de vanzare, luata de noua din RO.

Daca vrei caut anuntul...

 

Daca la RAR scot cartea inseamna ca nu e furata. Daca vanzatorul s-a oferit sa o scoata el, eu cred ca e ok masina...

Important este sa faci actul de vanzare intre tine si samsar. Sa nu faci cum vor unii, un contract cu proprietarul din Italia, astfel incat samsarul sa nu apara in acte.

 

Si eu am incercat sa aflu istoricul pt o Alfa luata de noua din RO, si mi s-a spus ca doar service-ul unde a fost masina imi poate da ceva... ei cica nu colaboreaza, nu au baza de date comuna.

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am lucrat vreo 8 ani in dep tehnic al importatorului Fiat si Alfa, crede-ma ca stiu ce vorbesc! Reviziile si alte reparatii nu apareau in nici o evidenta centralizata, deci e adevarat ca doar unitatea care le-a executat are evidenta. In schimb noi aveam acces la sistemul producatorului in care apar toate interventiile in garantie si recallurile. Serviceurile insa nu au acces in acel sistem. Nu cred ca s-au schimbat lucrurile, nu mai sunt la curent cu procedurile de acolo si nici nu prea mai am pe cine sa intreb.

Inteleg eu ca rarul verifica in ceva baze de date (unele parca sunt chiar publice) daca e furaciune, dar la inmatriculare apar tot felul de chestii, inteleg eu legate de numerele din tara de origine - le dau aia furate (placile) sau ceva de genul, probabil vand vehiculul cubtot cu placi si nu il pot radia, sau nu stiu ce mama ma-sii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok ms tuturor colegilor > rar + fiscalul + nr provizorii si am s-a fac cotractulu de vanzare cumparare mai intii la un notariat .

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contractul nu e nevoie la notariat.

Intreaba cine e vânzătorul.

Eu am sunat la 3 anunțuri pe olx si la 2 samsarul zicea ca in contractul de vânzare cumpărare va fi numele proprietarului din Italia si eu cumparator.

La acest moment, samsarul trebuie sa aiba masina inregistrata la fisc si sa iti poata da fiscal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

O firma de intermedieri nu are comision mare. Si chiar merita banii aia pentru ca ei stiu bine potecile.

Am mers intr-o vineri cu actele motorului si au sunat pt programare (e mai lejer ca la auto, cred) ca luni voiau sa fiu la 8 prezent.

Am aminat pentru data urmatoare ca sa pot bibili un pic motorul.

La 01.11.2018 la 22:39, adiy32 a spus:

Daca pretul e prea bun sigur are o buba!Ori tehnica ,ori de acte!

Nu neaparat. E doar o marfa pentru ei si daca e luata la pret sub piata, ii convine sa o dea la pret bomba ca el si-a facut alea 4-500 euro.

Prin '90 un var a cumparat un Golf 2 cu 4-500 DM de la un neamt direct din circiuma, ca ala nu mai avea bani de bautura si caderea era mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...