Jump to content

Recommended Posts

Nu am gasit topic despre cizme asa ca am creeat unul. Sa discutam aici cine ce foloseste si ce parere aveti.

O sa incep eu cu o intrebare a unuia (eu) care se da de 7 ani pe chopper si a decis sa isi ia enduro (DR 350). Am iesit o data pana acum dar m-a prins deja microbul.

Initial credeam ca sunt mai mult interesat de adventure riding si plimbari pe coclauri la admirat peisaje, dar se poate sa imi placa tot mai mult si latura de enduro cu paduri, drumuri forestiere, carari abrupte, santuri etc.

Avand in vedere ca recent mi-am pleznit glezna destul de rau cu rupturi de ligamente si alte prostii, ma gandeam la ce echipament sa imi iau, si in materie de cizme sunt destul de indecis, asa ca va rog sa imi dati ceva sfaturi.

Vad ca preturile variaza enorm (nu asa de wild ca la genunchiere vs orteze, dar si aici sunt diferente mari) si vreau sa vad ce mi s-ar potrivi mai bine. Cand ma uit la cizmele in zona 600-900 de lei, vad ca sunt, in zona gleznei, facute din piele cu putina sustinere/protectie la hiperextensia gleznei, si probabil ca au ceva intarituri pt protectia oului dar asta nu reiese neaparat din poze. Pe de cealalta parte am vazut ca la modelul Sidi Crossfire 2 partea din zona gleznei este intarita si articulata, ceea ce ma face sa cred ca e mult mai bine protejata glezna. Inteleg ca partea asta poate constitui si dezavantajul ca este mult mai rigida, dar intrebarea mea este, cat e de rigida, chiar nu imi pot face treaba cum trebuie prin paduri, dealuri si alte zone dificile? Sunt cumva doar pt circuite facute?

Astept parerile si recomandarile voastre, multumesc mult!

image.png.55737a5e19f03e0032ffc28355c694fd.png

eu am Sidicrossfire  din 2008. Folosite la ceva motocross, enduro peisagistic si ulterior si prin padure. Sunt excelente. se spune ca sunt cam cele mai bune. sunt comode si sunt durabile. de multe ori , spre rusinea mea, le-am lasat pline de noroi si 1 luna, din lipsa de timp. Spalate si date cu wd 40 dupa ce se usuca, si sunt ca noi.  Sunt alte doua modele care merita: Alpinestar tech 10, Gaerne. Daca nu ai bani de ele, incearca si Axo : https://www.moto24.ro/en/products/dirt-bikes/cross-enduro-boots/brands(axo)/?

are un prieten de al meu si este multumit. nu sunt Sidi dar sunt cam singurele care au balama la banii astia.

a, si glezna ta e aparata la fel in toate cizmele, fie ca au balama sau nu. balamaua te ajuta sa flexezi mai bine piciorul cand franezi/schimbi viteze

Edited by popp

Cele mai bune cizme sunt Gaerne SG12 > Sidi Crossfire 3 SRS > Gaerne SG10 > Sidi Crossfire 2 sau 3 > Acerbis X-Move sau X-Rock. Alege in functie de bugetul pe care il ai. Unele sunt mai confortabile decat altele, dar tine cont ca se vor lasa dupa cateva iesiri, vreo 4-8.

Gaerne si Sidi sunt cele mai consacrate, ce am scris mai sus sunt produsele lor premium care sunt foarte fiabile. Talpa tine destul de bine, nu se distruge asa usor.

Axo este slab calitativ, se distruge repede, nu recomand. Ar mai fi Alpinestar Tech 10 care e confortabil, au soseta interioara.

A folosit cineva cizme de enduro (si) pe motorul de adventure? Am fost la o tura de enduro de curand si ma gandeam sa-mi iau macar cizme pentru alte iesiri (momentan raman la inchiriat mobre si parte din echipament), dar in acelasi timp cizmele de strada sunt cam pe duca (TCX Infinity) si ar trebui schimbate (plus ca fata de cele de coclau protectia e cam zero, mi-ar placea ceva mai solid la capitolul asta).

Ma gandeam sa-mi iau o pereche de AS Tech 7/10 sau Gaerne SG12 (Sidi-urile nu stiu daca mi se potrivesc, am piciorul mai lat si tot ce am probat pana acum de la ei mi s-a parut ingust) pe care sa le folosesc si la enduro si pe strada dar nu stiu cum s-ar comporta in regim de touring. Mers pe jos in echipament moto nu am prea servit (maxim mers pana la cazare/montat un cort/dus pana la magazinul din colt, d-astea), iar lipsa membranei rezistente la apa nu e importanta, am oricum sosete sealskins la mine daca stiu ca risc sa ma bag prin ploi/furtuni.

Sunt curios totusi cum sunt cu comfortul la drum lung? Cum e cu schimbatul vitezelor, ceva probleme majore (care sa nu se rezolve cu ajustatul inaltimii pedalei)? Stiti ceva magazine in Bucuresti care sa aiba Gaerne/AS/Sidi de enduro pe stoc pe care sa le pot proba?

Va salut !

vin si eu cu o problemă:

vreau sa cumpar o incălțare de enduro-cross dar am o problemă cu gambele care sunt groase si din ce am probat nu mi se potriveste nimic( Touratech, Alpinestar Tech10, TCX infinity)

Stie cineva daca este vreun brand care fabrica asa ceva? Sau poate sa iau ceva din gama asta, varianta scurta?( am acut in trecut Alpinstar Tech 2 dar nu se mai gasesc)...