Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Doctor X a spus:

Urcarea din sat, pe plăci de beton, nu-i chiar drăguță. Apoi vine curba strânsă la stânga în coborâre, chiar unde reîncepe asfaltul, plus denivelările și aluviunile de pe carosabil până aproape de Brebu. 

 

True. Acum vreo 3 ani am facut portiunea aia, tot cu naked si tot primul sezon era si pt mine. Am stat cu morcovul in c** pana ce am ajuns la Brebu.

 

Recomand celor care "creioneaza" trasee pe Google Maps sa se mai duca si pe acolo inainte sa le recomande (mai ales incepatorilor). Realitatea "din teren" s-ar putea sa fie complet diferita de ceea ce pare un drum usor pe harta. Sper ca Irina & restu (daca mai sunt novici in grup) sa se descurce fara probleme pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roger, recepție 🙂 Am ajuns acasă, mulțumesc răbdătorului @FlipperCo.

Nu știu ce traseu am făcut 😂dar a fost frumos. Am văzut un pui de căprioară rătăcind aproape de drum, sper că și-a găsit calea către casă.

20190706_145723.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ovi_ice a spus:

 

True. Acum vreo 3 ani am facut portiunea aia, tot cu naked si tot primul sezon era si pt mine. Am stat cu morcovul in c** pana ce am ajuns la Brebu.

 

Recomand celor care "creioneaza" trasee pe Google Maps sa se mai duca si pe acolo inainte sa le recomande (mai ales incepatorilor). Realitatea "din teren" s-ar putea sa fie complet diferita de ceea ce pare un drum usor pe harta. Sper ca Irina & restu (daca mai sunt novici in grup) sa se descurce fara probleme pe acolo.

Nu cred ca e cazul sa fii sarcastic. A fost o idee si atat. Am realizat ca incepatoarea inca nu era pregatita si am renuntat. Ba am tinut cont si de sfaturile primite. Pe aici toata lumea are ceva de recomandat, de comentat cu privire la terte persoane. Nu mei bine te bagi tu, sau oricine doar recomanda, sa faceti ture cu incepatorii. Si daca poate ai facut, bravo tie, atunci nu cred ca era cazul ca cineva, oricine, sa fie carcotas cu privire la tura ta. Nu stii cand, unde, cat de aproape sau departe am motociclit eu. Trasee sunt nenumarate, nimeni nu le poate face pe toate. Cred ca putina decenta, nu strica nimanui. 

Toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Xandros a spus:

 

 

Un traseu misto ! Si la indemana. Cred ca-l fac si eu duminica ...

 

Toata zona asta e faina, ai aici o gramada de variante.

 

cvc.thumb.JPG.5713b217f1d53327a26fe993b9b2b54c.JPG

@Xandros, daca te-ai referit la traseul meu cand ai spus misto, vezi ca zona aceea de la Lipia dupa Snagov are min 3 hm neasfaltati. Daca mergi maine, sa stii👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.07.2019 la 19:15, oldgeorge59 a spus:

 

Dacă asta-i motoru tău lanțul pare cam prea întins, am zis pare! Du-te la unu care știe să verifice.

 

Mai pare și altcuiva?  că eu am nevoie de 2-3 păreri ca să mă duc să mă culc.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

      Salutare,

 Ma scuzati ca intervin, dar am senzatia ca se vorbeste mult si degeaba (uneori) pe un topic care are cu totul alta destinație. Am ajuns aici la recomandare cuiva de pe forum in speranta ca, ca incepator fiind, voi putea gasi iesiri cu alti incepatori de care sa ne bucuram impreuna!

  Cu riscul de a fi rautacios si poate exclus din orice viitoare iesire cu grupul ... cred ca fiecare incepator, trebuie sa faca in prima faza trasee singur! In momentul in care mergi singur, nu mai exista tendinta de a tine pasul sau de a sta domol dupa ceilalti. Mergi cum simti tu ca poti merge. Singur, te poti "cunoaste" cu motocicleta personala. Dupa ce esti familiarizat ( 'ish) cu ea, atunci incearca sa iesi cu altii pe trasee. Este foarte dificil mersul in grup pentru un incepator ( am incercat si Black Helmets si ROC) ... am fost codas ... ultima motocicleta, din sute.

   De cateva saptamani, tot urmaresc ce se scrie si sincer ... daca au fost 2 discutii legate de trasee, este mare lucru si acelea sa se fi concretizat in mai mult de 3 motociclete, probabil.

  Va pot spune din experienta, ca daca esti incepator si nu ai 2/3 prieteni motociclisti (activi) cu care sa socializezi, este foarte greu sa te integrezi intr-un grup.

 Si poate ma veti judeca pentru cele de mai sus, dar vorbesc din "experienta".

   Am plecat singur pe trasee, alese la intamplare sau trasee facute cu masina anterior, si a fost ok. Am fost si calm si energic, dar m-am bucurat cum am stiut eu mai bine de drum si pe anumite portiuni m-am reindragostit de motocicleta. Am avut si belele (mi-a dat antigelul afara, am ramas fara lumini, am ramas fara claxon), dar le-am rezolvat cu o trusa minima obligatorie de motociclist si cu un telefon.

  Am vazut mai sus frica de a nu pati ceva si de a nu avea cine sa sune la salvare ... aproape totul depinde de tine ... mers incet, calm, cat mai calculat si cu putina frica de curbe ... si totul va fi ok.

  Cum spuneam si anterior intr-un post (probabil nebagat in seama de nimeni) ultimul traseu ... Buc, Valeni, Cheia, Sacele, Brasov, Predeal, Buc ...un traseu relativ ok pentru un incepator ( fiind al 3 lea traseu mai maricel pentru mine), exista si portiuni neasfaltate si gropi, dar si curbe lejere si curbe agresive ... din nou ... totul depinde de tine si de cum abordezi mersul preventiv.

  Sper sa nu fi deranjat pe nimeni cu acest comentariu, dar daca va hotarati, intr-un final, sa organizam o iesire de 3/4/5/10 motociclete cu traseu relaxat, ma bag si eu ( pe weekend). 

   Va doresc ASFALT USCAT si o seara placuta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, XaeL a spus:

@Flower-Poweria niste bani cu tine, mergi la un service, roaga-i sa arunce o privire si sa ti-l intinda corect daca nu este. Eventual sa il si curete si sa il unga, depinde cati bani iei cu tine.

Iau niște bani, cam câți să iau ,inițial mă gândeam să iau câteva borcane de dulceață de la mama..cât mai costă treburile astea de cosmetică ale unei motociclete și unde să o duc.

Lanțul a fost curățat și ajustat acum 3 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai, am scris de 2 ori  răspuns la ce a postat BogdanIonita mai sus și nu a apărut.

Revin.

Paca, de caise și de gutui.😂

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@BogdanIonita: Ai mare dreptate. Am facut 99% din km singur, pe trasee fie incropite de mine pe gmaps, fie gasite pe forum ori ghiduri moto. Believe it or not, acum cateva saptamani, cand am mers cu Flower si inca multi altii la bulgari a fost a DOUA oara cand merg in grup (defapt, a doua oara cand merg cu cineva). Nu zic ca  au fost dati cand as fi vrut sa nu ma duc singur (mai ales pe drumuri pe care nu le cunosteam si stiam ca vor fi pustii), dar cred ca ideal e sa gasesti 1, maxim 2 care sa aiba acelasi nivel de skill ca tine si cu care sa iesi la ture. Iar asta dupa cateva mii de km solo.

 

@Flower-Power: Pana la urma care a fost traseul ? Am citit mai sus ca ati "renuntat"...ce inseamna asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ovi_ice a spus:

@BogdanIonita: Ai mare dreptate. Am facut 99% din km singur, pe trasee fie incropite de mine pe gmaps, fie gasite pe forum ori ghiduri moto. Believe it or not, acum cateva saptamani, cand am mers cu Flower si inca multi altii la bulgari a fost a DOUA oara cand merg in grup (defapt, a doua oara cand merg cu cineva). Nu zic ca  au fost dati cand as fi vrut sa nu ma duc singur (mai ales pe drumuri pe care nu le cunosteam si stiam ca vor fi pustii), dar cred ca ideal e sa gasesti 1, maxim 2 care sa aiba acelasi nivel de skill ca tine si cu care sa iesi la ture. Iar asta dupa cateva mii de km solo.

 

@Flower-Power: Pana la urma care a fost traseul ? Am citit mai sus ca ati "renuntat"...ce inseamna asta ?

Ti-a spus deja ca nu stie si nici nu era grija ei. Am scos din schema Pietriceaua si am reconfigurat traseul. Da, cu GoogleMaps 🤷‍♂️🤣

Acum 21 minute, FlipperCo a spus:

Ti-a spus deja ca nu stie si nici nu era grija ei. Am scos din schema Pietriceaua si am reconfigurat traseul. Da, cu GoogleMaps 🤷‍♂️🤣

Completez ca sa fiu bine inteles si sa nu sara hate-rii la gatul meu. Cand spun ca “nu era treaba ei”, ma refer strict la faptul ca nu ea s-a ocupat de traseu. In rest fiecare procedeaza cum crede, unii vor sa stie in detaliu pe unde merg, altii doar se bucura de traseu, tura, peisaje, etc. 

Scuze, e tarziu. Cred ca le-am postat anapoda. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, FlipperCo a spus:

Ti-a spus deja ca nu stie si nici nu era grija ei. 

 

S-a constatat stiintific ca unei femei daca-i dai o harta o va tine cu Nordul in jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...