Sari la conținut

MotoGP presezon 2020


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Pai da Aleix era inca din presezon super extra incantat de noua aprilia....pe care dupa aia a zis Iannone ca a fost facuta la indicatiile lui,iar Aleix cand a auzit s-a facut negru...pe buna dreptate.

 

Nu cred ca tine duma cu "drogurile au fost luate accidental...si unde mai pui ca recursul din cate am inteles va fi judecat de catre aceeiasi comisie care a judecat si pana acum...deci cam slabe sansele as zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iar lasi commenturi in necunostinta de cauza. 3 afirmatii ai facut intr-un comment, toate gresite.

 

Ti-am mai dat o data articol cu declaratie CEO Aprilia Racing Masimo RIvola ca motoreta este facuta dupa cerintele lui Iannone.

"We need him now, more than ever, since this bike was also built on the basis of his suggestions. He wanted a bike that was better in corners and smoother overall. What he had with Suzuki."

 

"Drogurile au fost luate accidental" - asa este trecuta concluzia comisiei in documente. Stii tu mai bine decat ei?

 

Aceeasi comisie va rejudeca - FALS. Se va judeca si cu cei de la WADA, care a cerut deja 4 ani suspendare

Editat de linoleu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MEDIA RELEASE
MOTO GP

THE COURT OF ARBITRATION FOR SPORT (CAS) REGISTERS THE APPEALS FILED BY ANDREA IANNONE AND THE WORLD ANTI-DOPING AGENCY (WADA) AGAINST THE FIM INTERNATIONAL DISCIPLINARY COURT DECISION OF 31 MARCH 2020

Lausanne, 9 June 2020 - The Court of Arbitration for Sport (CAS) has registered the appeals filed by Italian MotoGP rider Andrea Iannone and the World Anti-Doping Agency (WADA) against the decision taken by the Fédération Internationale de Motocyclisme (FIM) International Disciplinary Court decision dated 31 March 2020 (the Challenged Decision) in which Andrea Iannone was found to have committed an anti-doping rule violation and an 18-month period of ineligibility was imposed on him.

Andrea Iannone seeks to have the Challenged Decision annulled, whereas WADA requests that the Challenged Decision be replaced by a new decision imposing a four-year period of ineligibility on the rider.

The procedures have been consolidated and will be referred to the same Panel of arbitrators. A procedural timetable is being established for the filing of the written submissions. No hearing date has been fixed yet.

 

...iar despre "indicatiile" lui Iannone,aceasta eminenta cenusie,care intradevar a dat niste point'uri extraordinare inginerilor - a vrut o motoreta care era mai buna pe curbe si "smoother overall".Fantastic.

Cred ca Aleix a descris situatia destul de bine.Reciteste articolul - ‘Iannone has no respect, my relationship with him is over’

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre doping, chiar si accidental, tot primesti suspendare dar se poate ingheta 3 sferturi din pedeapsa. Mai conteaza si cat esti de deschis cu comisia in timpul audierilor, in sensul ca daca recunosti din prima si ii ajuti substantial in ancheta, daca nu ai mai avut antecedente....etc, pedeapsa se poate micsora. Iannone daca ataca decizia la TAS are sanse de a primi 6 luni suspendare. Asta daca e chiar asa cum zice el..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La F1 se misca lucrurile - s-a facut un program provizoriu,vreo 8 etape deocamdata,sa speram ca raman si ca se mai adauga cateva,in fine - ideea e ca e un progres in directia cea buna.

La gp se pare ca nu,situatia devine din ce in ce mai albastra.

Nu se puteau tine oare unele etape fara spectatori?...au mai ramas 9 etape,sa speram ca nu mai pica nici una

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Method a spus:

La F1 se misca lucrurile - s-a facut un program provizoriu,vreo 8 etape deocamdata,sa speram ca raman si ca se mai adauga cateva,in fine - ideea e ca e un progres in directia cea buna.

La gp se pare ca nu,situatia devine din ce in ce mai albastra.

Nu se puteau tine oare unele etape fara spectatori?...au mai ramas 9 etape,sa speram ca nu mai pica nici una

Si bani pentru organizatori cine da?Daca e fara spectatori.

Scoate Ezpeleta milioane din buzunar la fiecare cursa?Televiziunile au contracte semnate,nu le poate obliga nimeni sa dea bani in plus.Mai putini poate ca da.

Ai vazut cum arata un meci de fotbal fara spectatori?Oribil.A  fost Borussia Dortmund cu Bayern,derbyul campionatului,in mod normal 80000 de spectatori.Acum zero.

A iesit o parodie de meci.Se mai tin panaramele astea de meciuri,doar pentru ca trebuiesc respectate contractele de sute de milioane sau cum e in cazul Angliei de 3,5 miliarde.

Si multi au fost dati in avans pentru sezonul actual.Altfel le dadea televiziunile mumu milioane pentru parodiile fara spectatori,fara atmosfera,inainte in timpul si dupa meci.

Tocmai ce a fost la sarbi,Partizan-Steaua Rosie,25000 de spectator,fara distantare,fara botnitei.Parca te uiti la extraterestrii in comparatie cu Borussia-Bayern.

Situatia e kakanie si o sa devina maronie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh,la motogp se aud motoarele nu e o problema asta.La meciuri nu ma pricep,o fi precum zici,la gp nu mi se pare asa o mare drama sa se dea fara spectatori.

Bani se iau din drepturile tv,sponsorii echipelor samd.Efortul organizational ar fi mult mai mic daca nu sunt spectatori dar normal ca si incasarile ar fi zero,merchandise'ul la fel...

Probabil banii din drepturile tv nu sunt atat de multi incat sa justifice etapele fara spectatori,cine stie.

 

Cert e ca la F1 ii da drumul pe 3 iulie si din nou pe 10 pe A1 Ring,si din cate am inteles in Austria va fi cu spectatori.

Putea si motogp sa se invarta de ceva similar unde se poate,iata,Austria,F1 mere si pe Hungaro,Silverstone,Catalunya samd.Dar vad ca Ezpeleta deocamdata nimic.

Teoretic se va incepe Brno la inceput de august...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Interview interesant cu Suppo, cum ar fi văzut un duo Stoner Márquez la Repsol.

image.thumb.png.5ff4078cff99c76620784d7d9f780637.png

Pfoaa,well this is good news ! :ok:

Vis-a-vis de Suppo,el descrie foarte corect diferentele dintre cei 2.Si mi-a placut si ce a zis despre Preziosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, danypop a spus:

Rade ciob de oala sparta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, danypop a spus:

nu inteleg de ce ti-ar pasa de actiunile unor huligani care nu se deosebesc cu nimic de aia din fotbal.

oameni mici care fac zgomot si probleme, doar asa sa stie lumea ca exista si ei. chiar trist daca stai sa te gandesti.

 

*nici nu am dat click.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiri pe surse - se pare ca Pol ar fi semnat cu Honda si ca MM e furibund pt ca nu i s.a dat o sansa micutzului,si pt a.l impaca,Honda i.a oferit lui AM un contract de (doar) un an la LCR...in dauna lui Cal.

Deci nu iese fum fara foc,se pare ca se adevereste si zvonul conform caruia Crutchlow ar ramane fara ghidon de la anul.

Cam mult loc cu coatele isi fac fratii astia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un articol interesant despre Stoner,  bazat pe declaratiiile acestuia. Citatele spun totul despre mentalul sau si explica perfect decizia retragerii. 

 

«I loved working with my team. I know that sounds silly, but I loved the training sessions when the weather was right and the bike worked great. I also loved qualifying, this pressure to do everything right for one lap. I really enjoyed being able to get the best out of the bike. That was fun."

"Racing in itself wasn't the most pleasant part because you put all your effort into 20 to 30 laps and you can't make a mistake," said Stoner. «It's so easy to make a mistake on these bikes, especially if you push so hard. A little sugar on the brake at the wrong time and you're lying on the floor. Or if you catch a small wave at the wrong moment. Or if you miss the braking point by just as much, you go far - and your race is over. »

«So many things matter and the pressure is so high that it was always a relief for me to finish a race - whether I won or lost. Even when I wasn't on the podium, when I was really happy with my race, I had done my job, ”

 - Mehr bei SPEEDWEEK.COM: https://www.speedweek.com/motogp/news/159828/Casey-Stoner-Was-ihn-als-Renn-und-Testfahrer-stoerte.html

Si un articol interesant despre Dani Pedrosa: https://www.corsedimoto.com/motomondiale/motogp/motogp-dani-pedrosa-in-ktm-mi-hanno-accolto-a-braccia-aperte/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

Stiri pe surse - se pare ca Pol ar fi semnat cu Honda si ca MM e furibund pt ca nu i s.a dat o sansa micutzului,si pt a.l impaca,Honda i.a oferit lui AM un contract de (doar) un an la LCR...in dauna lui Cal.

Deci nu iese fum fara foc,se pare ca se adevereste si zvonul conform caruia Crutchlow ar ramane fara ghidon de la anul.

Cam mult loc cu coatele isi fac fratii astia...

Nu-si face AM loc..il plimba honda de colo-colo.

E putin enervant, eram curios cum o sa se descurce. 

Sincer intre Pol si AM e dif asa mare de s-au grabit astia de la honda?

Sau l-au luat doar sa-i incurce pe ktm?

Acum 3 ore, danypop a spus:

Ar fi momentul ca MM sa rupă prietenia cu Onda și sa caute alta mobra. Așteptăm cu drag👏

Prea idiot ar fi sa faca asta.

Sa dea cu picioru la o moto facuta pt el cu care ii bate pe toti?

Asteapta tu mult si bine :)

 

Am obosit sa o repet: poate pleaca de la honda dupa al x-lea titlu.

E nasol pt el cu covidul ca e posibil sa rateze un titlu si sa imbatraneasca 1 an.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, frigider a spus:

 

Sincer intre Pol si AM e dif asa mare de s-au grabit astia de la honda?

 

Sau l-au luat doar sa-i incurce pe ktm?

 

 

Prea idiot ar fi sa faca asta.

 

Cred ca AM nu suporta vreo comparatie cu PEsp. In sezonul trecut, in afara de Quarta, un singur om a mai reusit sa impresioneze: Paul. Pe o motocicleta de subsolul clasamentului. In conditiile astea, este firesc sa fie mai atractiv decat fratiorul. Plus ca PEsp are trei calitati care convin celor de la Honda: un stil de pilotaj mult mai potrivit pentru RCV; este un tip foarte muncitor, care se implica mult pe partea de dezvoltare; este unul dintre putinii care este dispus si poate sa impinga limitele motocicletei, in stilul lui MM. Asta a facut anul trecut cu junghiul KTM.

 

Nu sa ii incurce pe cei de la KTM, ci, pe langa cele spuse mai sus,  sa il scoata vreo 2 sezoane de pe piata transferurilor. Paul ar fi fost o solutie interesanta si pentru Ducati. KTM nu conteaza in ecuatia asta. Nu reprezinta un challenge pentru Honda, insa Ducati cu oamenii potriviti, ar putea emite ceva pretentii.  

 

Asa spun si eu. Se vorbeste despre un contract de 100 de milioane/pe patru ani, adica vreo 25 pe sezon, ceea ce reprezinta un procent foarte mare din bugetul HRC. Ma indoiesc ca japonezii nu au niste clauze de reziliere foarte strong, ca sa il tina legat pana la sfarsitul contractului. Asa ca de banii aia va trebui sa taca si sa puna osul la treaba, iar fratiorul va trebui sa invete sa isi poarte singur de grija. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.06.2020 la 12:47, danypop a spus:

Ar fi momentul ca MM sa rupă prietenia cu Onda și sa caute alta mobra. Așteptăm cu drag👏

N-ai sa vezi.Pai in primul rand...n-a semnat pe 4 ani?Pana in 2024?Sau la sf lui 2024?Pana atunci e legat,si crede-ma ca in contract probabil sunt niste clauze beton.Nu are cum sa iasa,nu cred ca a fost vreodata un contract atat de lung....asta e pretul platit pt ca fratiorul sa fie si el un an la HRC.

Din pacate pt frator insa (sic!),sezonul asta s-a cam injumatatit.

Si tot din pacate pt fratior,l-a tradat telemetria. :bounce:

MM poate din 2024/2025 sa schimbe taraba,dar pana atunci mai e mult timp...si va fi multa dominare a cuplului MM/HRC.

La 13.06.2020 la 15:49, frigider a spus:

Am obosit sa o repet: poate pleaca de la honda dupa al x-lea titlu.

E nasol pt el cu covidul ca e posibil sa rateze un titlu si sa imbatraneasca 1 an.

Nu are treaba MM cu frustrarile lui Rossi despre titlul X.MM are socotelile lui.

10 titluri?Hah.10 titluri e putin.Mai vorbim in 2025 cand termina contractul sa ii numaram titlurile atunci.Va fi deranj...dominare multa,din pacate pt noi si pt spectacol.Insa...pt asta eu nu ma pot supara pe MM,nu e vina lui ca nu poate nimeni sa se ridice pana unde a ridicat el stacheta.

Dar repet - la cum merge MM,10 titluri sunt pistol cu apa.Pai in afara de anul de gratie 2015 cand i-a luat cu chiu cu vai Lorenzo un titlu (si asta nu pt ca ar fi mers Lorenzo exemplar si l-ar fi batut,ci pt ca sasiu Honda v.2015 a fost prost),a mai reusit cineva sa ii ia vreun titlu de cand a intrat in gp?Daca este sa ramana in aceeiasi linie pana in 2024 poate,dar un mare poate,ii mai ia careva vreun titlu (desi deocamdata nu vad cine).Unu singur,dar in rest,nici o sansa sa il detroneze cineva.Deci 10 titluri?Hah...poate 12.

 

In ce film ai vedea tu ca rateaza MM titlul anul asta?(ca si pe cele precedente dealtfel)

Nu il rateaza nici pe 2020,ce daca e covidu?Se tine sezon?8-9 etape,cate ori - se tine.Ee,ia titlul MM?Il ia.A mai bifat unul?E campion?Ce conteaza cate curse are sezonul?

La 14.06.2020 la 11:47, frigider a spus:

Vai de mine , dl. Pernuță condamna.

Gata honda isi face seppuku si se retrage din GP.

Daaa,acest Miki Alexandrescu al motogp'ului....care indruga vrute si nevrute pt oricine sta sa il asculte.

 

Sinucidere curata sa il iei pe Pol in dauna micului geniu AM,hai serios.Pol e un pilot foarte muncitor si foarte competent - cred ca un excelent nr.2.

Pe AM am mai zis - cred ca l-a tradat telemetria.HRC a tras concluzia ca mai e mult pana departe cu el,ca prea i-au dat un spit in fiund,nici 1km de cursa nu a rulat pt ei si deja i-au facut bagajele si i le-au pus la usa.E un motiv clar pt treaba asta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...