Sari la conținut

MotoGP presezon 2020


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Chad Reed este pilot de supercross, adica formatul american al CM de motocross. Ce e drept, tipul are niste titluri in palmares, dar nu stiu in ce masura este calificat sa vorbeasca despre competentele lui Galbusera. Pana la urma datul cu parerea este gratuit. 

 Reed surprised by blaming someone who is no longer in Vale's box for his poor results. "I don't know if he will continue next year, but if Yamaha helps him, who knows. Maybe the new crew chief will help too. For me personally, his old crew chief was useless . I'm happy to see that he's doing Changes. I don't know much about the new boy, but I never understood what the previous one was doing there. He wasn't at Valentino's level and the results showed it, "Reed criticized.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.06.2020 la 8:15, frigider a spus:

pe surse:

 

titlul 2020 revine lui MM pt ca oricum el castiga.

Buna asta :crack:

Sunt putin hater,sper sa nu se intample totusi.Sau macar daca iar ia el titlul,sa se si bata 4real cu cineva,nu doar sa faca parada.

 

Acum 17 ore, P T R a spus:

A zis ce?

Tradu te rog

Cine e chad reed asta?

Serios?Nu stii cine Chad Reed?....link

Screenshot-2020-06-04-Chad-Reed-Wikipedi

A zis mai pe scurt ca Galbusera este "useles" si ca nu e nici pe departe la nivelul lui Rossi.

Ceea ce mi se pare o descriere mai mult decat corecta a neicusorului cu ochelari giallo.

 

 

...si o fatala : Pol Espargaro to join Marquez at Honda in 2021

:lol::10:

Se pare ca Honda are incredere grupa mare in little AM...asa de mare ca dupa ce a concurat fix 0 (zero) curse pt ei,s-au si gandit de la anul sa-l aduca pe altul.

...si sa mai zica cineva ca nu a fost fortata mana lui HRC cu contractul lui Marquez cel mare...pe sistemul "semnez cu voi dar semnati-l si pe frate-miu"....poftim,l-au semnat.Bai da ce l-au semnat :bounce:

Cred ca pe ala micu l-a tradat telemetria.A fost tot ceea ce aveau nevoie pt a-si da seama (cat de slab e).

...iar pe partea ailalalta,ne arata cata incredere au in viitorul si performanta KTM fix oamenii cei mai in masura si cu parerea cea mai avizata - pilotii.

Dupa Zarco,Pol as spune ca e o lovitura chiar mai grea,pt ca a fost parte integranta a programului de dezvoltare,dupa cum chiar el a zis,el a cladit motoreta aia

...si cum Jorge Martin mere la Pramac in locul lui Miller....situatia devine cam albastra la KTM....eh,macar stau bine la piloti de teste,cu Pedrosa acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marquez Jr are loc asigurat la LCR. Cel mai probabil, pe stilul Lorenzo, Crashlow isi va da seama ca-i momentul sa iasa la pensie. 

 

Petrux va ajunge probabil coechipier cu Espargaro Sr la Aprilia iar Dovi...Sa vedem daca accepta inca o taiere de salariu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bietu' Paul.. a tras de KkTM-ul ala, doar, doar il vede cineva si il scapa de beleaua portocalie... Uite ca tenacitatea lui a dat roade. A ajuns pe o portocalie de la Repsol. 

Pe de alta parte, KTM a ramas cu fundul in balta...Bun proiect au, daca toti fug de el ca dracu'de tamaie.  Ma tem ca il vor activa pe Pedrosa, cu forta.. :D :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos. HRC l-a fentat pe #93 să semneze pe 4 ani aducându-l pe junior la echipa oficială, iar după ceea ce va fi practic jumătate de sezon activ, îl vor ...împinge afară. Pol se duce în gura lupului, pe o motocicletă pe care doar Marc câștigă. Poate doar spera, eventual, la o ceartă familială între #93 și HRC după țeapa trasă lui Alex. De văzut.

 

De asemenea, s-a eliberat un loc la o echipă oficială. Cine era în discuții cu KTM? Dovi. Probabil nu se gândește serios să meargă acolo, mai ales la apus de carieră, dar sigur se va folosi de această pârghie în negocierile cu Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, PzKpfW a spus:

Frumos. HRC l-a fentat pe #93 să semneze pe 4 ani

Esti sigur de durata? Parca era vorba de prelungirea actualului contract, care expira la finalul sezonului curent, pana la finalul sezonului 2022.

 

Acum 49 minute, PzKpfW a spus:

la o ceartă familială între #93 și HRC după țeapa trasă lui Alex.

Poate fi privita si ca un hatar facut familiei. Contractul juniorului a fost de la inceput pe 1 an, in conditiile in care multe contracte expira la finalul sezonului si anul asta e de negocieri pentru toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, ilarionciobanu said:

Esti sigur de durata?

 

Da, 4 ani. Singura necunoscută sunt bineînțeles clauzele de reziliere. 

 

15 minutes ago, ilarionciobanu said:

Poate fi privita si ca un hatar facut familiei. Contractul juniorului a fost de la inceput pe 1 an, in conditiile in care multe contracte expira la finalul sezonului si anul asta e de negocieri pentru toata lumea.

 

Tu zici "hatâr făcut familiei", eu zic "metodă de a-l convinge pe Marc să semneze pe 4 ani". Același lucru.

Orice contract pe 1 an trebuie să aibă clauze de prelungire - de obicei legate de performanță. Iar în cazul de față, pe Alex l-au dat afară înainte de a se fi consumat măcar o cursă din acel contract de 1 an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Frumos. HRC l-a fentat pe #93 să semneze pe 4 ani aducându-l pe junior la echipa oficială, iar după ceea ce va fi practic jumătate de sezon activ, îl vor ...împinge afară. Pol se duce în gura lupului, pe o motocicletă pe care doar Marc câștigă. Poate doar spera, eventual, la o ceartă familială între #93 și HRC după țeapa trasă lui Alex. De văzut.

Oricum AM nu era,realist vorbind,de motogp.Sau hai sa spunem ceva o Avintia,dar HRC?Echipa nr.1?sa fim seriosi.Atu'ul sau a fost numele,altfel la moto2 isi facea veacul.Fratele cel mare i-a dat o sansa,o ocazie sa arate ce poate.Era un an,nesansa lui a fost insa ca a nimerit pandemia,si sezonul s-a redus drastic.Insa poate arata chiar si acum ceva...asta daca are ceva de aratat.Dupa cum a fost insa in moto3/moto2,m-as mira insa...

Nu mai are ce se certa nici MM,Sky a zis ca negocierile sunt rezolvate,treaba e stabilita.Degeaba tipa MM,HRC nu si-a calcat cuvantul.

 

Pol merge la echipa nr.1,eu nu vad aici nici un dezavantaj pt el.Adica are si el o varsta...si cred ca abia asteapta sa conduca si altceva decat cadrul ala de ktm.

Iar pe partea ailalta,asta e cam o super sansa pt el,e flacau tomnatic,nush daca se mai inghesuie ofertele la usa lui...adica ce mari variante ar fi avut?

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

De asemenea, s-a eliberat un loc la o echipă oficială. Cine era în discuții cu KTM? Dovi. Probabil nu se gândește serios să meargă acolo, mai ales la apus de carieră, dar sigur se va folosi de această pârghie în negocierile cu Ducati.

:agree:

Acum 13 minute, PzKpfW a spus:

Orice contract pe 1 an trebuie să aibă clauze de prelungire - de obicei legate de performanță. Iar în cazul de față, pe Alex l-au dat afară înainte de a se fi consumat măcar o cursă din acel contract de 1 an.

Nu stiu daca micutzul a putut pune conditii...m-as fi mirat sa aiba EL optiune de activare a prelungirii....HRC sunt ferm convins ca o fi avut clauze de prelungire,dar a ales sa nu le activeze,probabil vazand telemetria ingerasului din teste.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar că #73 nu e pilot de Repsol Honda. Dar cât de disperat să fii să accepți un contract limitat la un an - sau supus unor clauze de competitivitate în 2 sesiuni de teste? În fine, speculații. Dar pe cât de evidente au fost motivele venirii la echipa oficială HRC, la fel de evidente mi se par și motivele plecării lui.

 

Situația lui Pol este complicată. Da, vine la echipa campioană, dar vine și drept coechipierul singurului pilot care știe să meargă pe motocicleta aia și să câștige. Și unul dintre marile talente din istoria sportului. Ca pilot de MGP și campion la clasele inferioare, crede în el și-n faptul că-l poate bate pe #93, este normal. În mod realist însă, cred că atât timp cât vor fi coechipieri acolo, Marc îl va distruge. Pentru că talent, pentru că motocicleta aia este făcută pe măsura și gusturile lui, pentru că știe echipa și-și alege inginerii, ș.a.m.d. Singura lui șansă este ca Márquez să plece înainte de cei 4 ani și să-l lase șef acolo.

 

Alte șanse? Era în discuții cu Ducati pentru un loc în echipa oficială, lângă Miller. L-ar fi putut bate pe Márquez așa? Discutabil. Dar sigur ar fi avut mai multe șanse decât la Repsol. Iar să pierzi un campionat în fața lui Marc pe o motocicletă diferită sigur îți crește cota mai mult decât de a fi bătut de el cu material de concurs egal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, PzKpfW a spus:

Da, 4 ani. Singura necunoscută sunt bineînțeles clauzele de reziliere. 

Mersi. Nu am cautat.

 

Acum 49 minute, PzKpfW a spus:

Tu zici "hatâr făcut familiei", eu zic "metodă de a-l convinge pe Marc să semneze pe 4 ani". Același lucru.

Corect, acelasi lucru.

Ma refeream mai degraba la exprimarea ta cu "teapa". Adica nu poate fi privita ca teapa atat timp cat i-au dat ceva in negocierea respecticva si s-au cunoscut de la inceput durata si circumstantele in care a aparut acel contract.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

 În mod realist însă, cred că atât timp cât vor fi coechipieri acolo, Marc îl va distruge. Pentru că talent, pentru că motocicleta aia este făcută pe măsura și gusturile lui, pentru că știe echipa și-și alege inginerii, ș.a.m.d.

Ai dreptate. Am spus chestia asta inca de cand s-a aflat despre plecarea lui Lorenzo la HRC. Datele problemei nu s-au schimbat prea mult.

Pe de alta parte, Paul stie ca vine ca pilot nr. 2 si ca i se va cere sa faca pilot de nr. 2. Pentru el, este maximul pe care il putea obtine in cariera. Tot ceea ce i se cere, este sa fie suficient de rapid, incat sa il poata ajuta pe MM in lupta cu principalii oponenti, sa adune puncte cat mai multe in clasamentul pe echipe si la constructori si sa testeze in cursa... sa testeze la greu. Daca prinde podiumul este minunat. Daca mai ia si cateva victorii, este un bonus pentru palmaresul lui. Cu conditia sa nu ii incurce ploile lui MiMi.

 

Contractele pe 1 an sunt de la bun inceput gandite sa pastreze mereu un loc liber in echipe, pentru eventualitatea unor "oportunitati" pe piata transferurilor.  Asa face si Ducati, mai nou, in speranta ca va gasi gaina cu oua de aur. Clauzele de prelungire, cu siguranta sunt, dar sunt activate de angajator doar in momentul in care este in interesul lui sa o faca. In cazul de fata, a preferat sa nu. Paul este mult mai atragator pentru Honda decat fratiorul... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un pas mare pentru psihicul lui Marquez Jr. Sa ajungi cu fast la echipa Nr1, alaturi de Big Brother, sa ai parte doar de calificari si niste curse virtuale ( cu ceva noroc si cateva curse "pe bune") ca sa fii pasat apoi la LCR, si acolo se voie der nevoie...

 

Sunt curios care va fi raspunsul lui Marq...Sigur nu-i convine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gixu. MM e prea bataios ca sa dea cu bata in balta din cauza lu fra-su, o sa prefere sa lupte pt titlu pe honda chiar daca jr nu e cu el.

Pol daca e istet isi va dea seama ca e acolo ca sa fie vioara a doua si ca MM are intaietate. asa ca daca joaca in echipa cum i se canta o sa stea linistit 2 ani acolo. poate intre timp mai creste jr si va deveni o optiune pt HRC.

pana la urma Rossi a mai zis ceva? continua cu petronas au ba? sau tot asteapta sa vada cum merge 20-20ul ?

 

imi pun sperante in Miller ca va face figura frumoasa si va fii mai constant in primii 5 si poate chiar cu ceva mai multe podiumuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bmdbmw a spus:

Lorenzo la Ducati, e in stare sa vina sa ia titlul doar ca sa le arate ca au fost idioti cand nu i-au prelungit contractul.

Nu ar putea lua titlul cu Ducati. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, PzKpfW a spus:

Petrucci la KTM? Sau Lorenzo la Ducati dacă Dovi pleacă? Hai, silly season.

Dupa cum bine ai zis,cred ca Ducati il ameninta pe Dovi cu Lorenzo tot la fel precum Dovi ii ameninta pe Ducati cu KTM.Pe partea ailalta insa,Ducati mi se pare ca are o mana moarta cu Dovi,Dovi e un fel de Button - ii trebuie o racheta ca sa castige campionatul

...si chiar ca silly season,acum e vehiculat Zarco la Pramac in locul lui Bagnaia care nu prea a impresionat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.06.2020 la 14:41, PzKpfW a spus:

E clar că #73 nu e pilot de Repsol Honda. Dar cât de disperat să fii să accepți un contract limitat la un an - sau supus unor clauze de competitivitate în 2 sesiuni de teste? În fine, speculații. Dar pe cât de evidente au fost motivele venirii la echipa oficială HRC, la fel de evidente mi se par și motivele plecării lui.

 

Situația lui Pol este complicată. Da, vine la echipa campioană, dar vine și drept coechipierul singurului pilot care știe să meargă pe motocicleta aia și să câștige. Și unul dintre marile talente din istoria sportului. Ca pilot de MGP și campion la clasele inferioare, crede în el și-n faptul că-l poate bate pe #93, este normal. În mod realist însă, cred că atât timp cât vor fi coechipieri acolo, Marc îl va distruge. Pentru că talent, pentru că motocicleta aia este făcută pe măsura și gusturile lui, pentru că știe echipa și-și alege inginerii, ș.a.m.d. Singura lui șansă este ca Márquez să plece înainte de cei 4 ani și să-l lase șef acolo.

 

Alte șanse? Era în discuții cu Ducati pentru un loc în echipa oficială, lângă Miller. L-ar fi putut bate pe Márquez așa? Discutabil. Dar sigur ar fi avut mai multe șanse decât la Repsol. Iar să pierzi un campionat în fața lui Marc pe o motocicletă diferită sigur îți crește cota mai mult decât de a fi bătut de el cu material de concurs egal.

Pai deabea ce ai zis ca nu e egal, materialul fiind croit pentru joker. Daaaar, daca il bate cu motocicleta aia va fi motiv de seppuku pentru Marcel. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca Pol e o amenintare pt Marcel.Si mai ales de pe aceeiasi moto.Nu cred ca pe Marcel il poti bate cu armele lui.

Daca Marcel va putea fi batut vreodata,va fi de catre cineva pe o motoreta total diferita - mai puternica,sau mai maleabila sau mai oricum pt a-i oferi un edge...iar cum Dovi a intrat deja in twilight years,ne intoarcem iarasi la Quartararo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pol e bataios si e deja obisnuit cu o mobra greu de "virat"...Clar nu-l bate pe Marq, dar e un bun coechipier/dezvoltator.

 

 

Singurul care a aratat potential major anul trecut a fost Quarta.

 

Marquez Jr este un Pilot ok, dar locul lui la HRC, daca vine Pol anul viitor la ei, poate fi considerat mita pentru big brother :)

 

Ducati spera ca Danone sa piarda suspendarea. 

 

Miller ca avea un an greu la Ducati...E stiut faptul ca la ei mandria depaseste adesea capacitatea de intelegere. Asa ca  Miller va trebui sa scoate iepuri albi din palarie de cum incepe sezonul.

 

KTM? Multi bani si o mandrie pe masura. Nimic nou pentru mentalitatea austriecilor. 

 

Aprilia? Sa sarim peste.

 

Yamaha nu stie cum sa scape de Rossi si in acelasi timp sa pastreze avantajele aduse de asocierea cu numele lui.

 

Nu inteleg de ce babau nu i-au dat papucii lu' Vignales...Anul viitor va fi fix un ghimpe in Costa lui Quarta in incercarea de a demonstra ca si el are un cuvant de spus :)

 

Zarco se va frustra masiv la "DuKati" si cel tarziu pe la jumatatea sezonului vor aparea declaratiile belicoase. KTM Story reloaded.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.06.2020 la 12:13, Gixu. a spus:

Nu inteleg de ce babau nu i-au dat papucii lu' Vignales...Anul viitor va fi fix un ghimpe in Costa lui Quarta in incercarea de a demonstra ca si el are un cuvant de spus :)

A fost (mai) rapid anul trecut.

 

Se pare ca AM iar sare pe cineva din schema - Crutchlow de la LCR.

E din ce in ce mai enervant copilasul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aleix Espargaro si-a prelungit contractul cu Aprilia cu inca 2 ani, pana la sfarsitul lui 2022. Cred ca este multumit de performantele modelului nou ca inainte dadea impresia ca nu mai vrea sa continue.

A aparut la un moment dat si numele lui Petrucci ca posibilitate pt Aprilia.

Din cate am inteles la cea mai recenta infatisare Iannone a pierdut, desi in motivare scrie ca substantele au fost luate accidental, deci nu a existat vointa. El a facut inca un recurs si era sustinut puternic de echipa Aprilia.

 

https://www.motogp.com/en/news/2020/06/09/aleix-espargaro-signs-two-year-aprilia-deal/331606?utm_source=facebook.com&utm_medium=Social&utm_content=AleixEspargarosignstwo-yearApriliadeal&utm_campaign=Traffic&fbclid=IwAR07zfhTkFaR7hAthnz3nV_0vAf0UxXsAy2rRZsjPrCgWNgwit-5q1LYVx4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...