Jump to content

Accident Progresului.

Recommended Posts

Accidentul a avut loc cu puțin timp în urmă. Motociclistul se află la spitalul Universitar, stabilizat.                                   

A6CD4F25-7D61-46D1-8B3D-C9EDF38DA62A.jpeg

07F70075-6D92-49EB-924D-4E533A83EE4D.jpeg

Pfff... Ce naiba se întâmplă de iau foc în urma impactului în ultima vreme? Știam că, spre deosebire de filme, în viața reală vehiculele nu se aprind decât rar. 

Acum 50 minute, john17 a spus:

Pfff... Ce naiba se întâmplă de iau foc în urma impactului în ultima vreme? Știam că, spre deosebire de filme, în viața reală vehiculele nu se aprind decât rar. 

Eu ma mir cum nu iau foc mai multe motociclete...cand te gandesti ca majoritatea dau cu rezervorul de asfalt in caz de impact e nevoie doar sa perforeze tabla prin raschetarea cu asfaltul.e

1 oră în urmă, Djenavar a spus:

Nu inteleg masina rosie vroia sa intre in statie si sa ia tramvaiul? Cum naiba a ajuns acolo

Nici eu nu pricep. Masina iesea de la KFC, cred ca a vrut sa faca stanga spre 13 Septembrie, s-a panicat si a uitat de frana, directie etc. Altfel nu imi explic.

Citez de pe FB: 

Citat

"V***** Andrei

Nu vreau sa fiu rau, dar am avut un feeling nasol cand l am vazut aseara cum merge prin București ! Nu mergea nici tare, nici foarte tare, ci ultra tare ! Imi pare rau de tot de el ! Ma doare inima cand vad cat de inconstienti sunt unii pe motocicleta !"

Multe moto fac accidente si rascheteaza rezervoarele, cu sau fara gaura in ele. Multi aleg sa le lipeasca cu tot felul de solutii, le vopsesc si le vand. Ghinionistul care cumpara una cu rezervorul separat, o incendiaza la prima cazatura mai serioasa. Am vazut 2 cazuri la circuit, se stia ca rezervorul e lipit.

Acum 12 minute, JAGI a spus:

Ghinionistul care cumpara una cu rezervorul separat, o incendiaza la prima cazatura mai serioasa...

Boss ...nu comfunda lipitura cu pozitia ...o fi greu dar e esential sa nu o faci ! 

In contextul actual ....multe lipituri tin mult mai bine la lovituri mecanice decat originalul ...si nu o zic eu ...cerceteaza  

Vis-a-vis de acidentul asta ...e de porc sa-ti dai cu parerea , fara sa ai toate datele .

Cel mult poti spune empiric  : A avut viteza dom'le ......dar doar atat ! 

Acum 22 ore, Dan Ny a spus:

Accidentul a avut loc cu puțin timp în urmă. Motociclistul se află la spitalul Universitar, stabilizat.                                   ...

...

R.I.P.!  :rose: :rose:

:(

Acum 21 ore, john17 a spus:

Știam că, spre deosebire de filme, în viața reală vehiculele nu se aprind decât rar. 

Cele cu rezervorul in spate si pe patru roti, poate ...

Din pacate, tabla este subtire si "cazanul" cocosat si lat (la modelele actuale), numai bine pregatit sa dai cu el de asfalt la rasturnare 

Mai ales daca iti taie si calea si rezervorul o proasta …  

Acum 21 ore, GoodKat a spus:

Nici eu nu pricep. Masina iesea de la KFC, cred ca a vrut sa faca stanga spre 13 Septembrie, s-a panicat si a uitat de frana, directie etc. Altfel nu imi explic.

dar e cu botul spre rahovei, ca si cum venea dispre 13 si a intrat pe contrasens . Asa tare venea mobra de 200 kile ca a intors cu golf de 1,4 tone cu botul dinspre stanga spre dreapta?????

Duminica spre pranz am trecut pe acolo si semafoarele erau KO... gagica nu a apreciat corect viteza mobrei si o fi zis ca are timp sa treaca? 

Daca ala avea 200 cu mobra, putea sa aiba rezervor de carbon kevlar ca l-a facut cat un pahar de tuica impactul. 

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

dar e cu botul spre rahovei, ca si cum venea dispre 13 si a intrat pe contrasens . Asa tare venea mobra de 200 kile ca a intors cu golf de 1,4 tone cu botul dinspre stanga spre dreapta?????

Duminica spre pranz am trecut pe acolo si semafoarele erau KO... gagica nu a apreciat corect viteza mobrei si o fi zis ca are timp sa treaca? 

Daca ala avea 200 cu mobra, putea sa aiba rezervor de carbon kevlar ca l-a facut cat un pahar de tuica impactul. 

Ma depaseste. Daca gagica voia sa faca dreapta spre Rahova, cum s-a ajuns in pozitia aia, pe contrasens, langa statia de tramvai...? 

Daca iesea de la KFC sa faca stanga spre 13, ala o loveste venind dinspre 13 spre rahovei si o intoarce cu botul in pozitia finala. Dar ce mama vitezei avea sa-i iasa figura asta, masina nu e doar intoarsa dar e si mutata cativa metri buni la dreapta  spre rahova?§?/

Moarte conservarilor, dar nici asta nu era prea defensiv....

Edited by einstein1984
1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

Daca iesea de la KFC sa faca stanga spre 13, ala o loveste venind dinspre 13 spre rahovei si o intoarce cu botul in pozitia finala. Dar ce mama vitezei avea sa-i iasa figura asta, masina nu e doar intoarsa dar e si mutata cativa metri buni la dreapta  spre rahova?§?/

Moarte conservarilor, dar nici asta nu era prea defensiv....

o fi iesit pe rosu din parcarea de la Vulcan. 

Postarea a fost făcută cu două zile în urmă într-o comunitate moto, înainte de tragicul accident:

-”Întrucât vremea nu ne permite să ne bucurăm de mersul pe două roți, vă provoc să postați in comentarii o fotografie care sa conțină mobra voastra si un peisaj de pe traseul pe care ați fost recent. Nu uitati sa precizați locația. Încep eu cu o fotografie de pe Siriu. Asfalt uscat și conduceți preventiv! Pace și prietenie!”

Aceasta a fost ultima lui postare. La 27 de ani  toate visele i-au fost năruite. De părinți ce să spun............

Îmi aduc aminte de ce scria, cineva, cândva, într-o postare: ”Am devenit motociclist! Cât mai am de trăit?”

Dumnezeu să te ierte!

Acum 1 oră, john17 a spus:

Masa și cu viteza, impuls, chestii de fizică... 

Daca faci bilantul energetic sigur iese mobra mult peste masina. Daca socotesti cu  m*v2 /2 si nefericitul coleg o ardea voiniceste +100 km/h, deja masele fiarelor implicate trec in planul doi. Si a intors masina pe o directie ciudata.

Sa risipesti viata la 27 de ani, absolut aiurea...... Si pentru ce?  Pentru cateva clipe de betie a vitezei si pentru ca unei dudui i-a fost lene sa se asigure cum trebuie.

Tarie parintilor, familiei, prietenilor 🌹

Ieri am fost pe Lepsa cu rabla. La intoarcere am vazut cel putin 10 depasiri facute la risc de catre bulangii cu BMW si Audi.

Alte marci nu prea a vazut sa faca mizeriile astea. Daca venea un moto de pe contrasens, era sub roti GARANTAT, irelevant daca avea sau nu abs, tc, plm sau daca era Rossi, MM etc.

Pe alta parte, am vazut si o droaie de motociclisti care o forjau in curba pe langa masini. 

Cand veneam dinspre Panciu spre Campuri, pe curbele de la Valea Campului, in prima curba la dreapta m-am trezit cu un ghertoi de Dolj care depasea in curba stransa, pe urcare, aproape ac de par, o platforma. Bulanul maxim a fost ca l-am vazut printre copaci, am franat aproape de 0 si m-am dus catre sant, iar cel din platforma s-a prins de intentiile dejectiei de la volan, a franat si a trecut boul printre noi.

La cati idioti sunt in trafic, daca o mai ardem cu viteza si noi, ne punem singuri jar in pantaloni.

Probabil duduia şi-a continuat drumul după impact, mulţi se pierd şi lasă maşina liberă. Cu o tâmpă era să am şi eu pocinog, dădeam forjă pe banda 1 pe A2 (mea culpa), a ieşit de la toaletă direct pe banda mea în loc să meargă pe banda de accelerare. Tontul era lângă ea, am băgat claNxsoane (din cele mari), am evitat şi m-am dus, am avut noroc că am presimţit manevra când am văzut femeie.

Acum 2 ore, Penetru a spus:

mulţi se pierd şi lasă maşina liberă

Să știi că și sistemele se comportă ciudat! M-a lovit unul intr-o iarnă în aripa dr spate la un giratoriu - incercasem să scap accelerând dar mi-au mai lipsit 50cm - și după impact, deși eram urcat pe frâne, abs-ul "câr-câr-câr" și mașina se ducea tot înainte. F idioată senzația! După aia totul a funcționat normal, am plecat pe roți și am mai mers o vreme până s-a reparat hârbul, nici o eroare sau manifestare nelalocul ei din partea abs/esp. 

Edited by john17