Sari la conținut

Sfat achizitie casca moto !


Joka
 Share

Postări Recomandate

Salutare, in perioada ce urmeaza vreau sa achizitionez o casca Flip-Up si nu ma pot decide ce model sa aleg.

 

Am selectat cateva modele ce mi se par ok si vreau si o parere despre aceste casti si daca le detine cineva !

Buget in jur de 2000-2500 LEi.

 1. Schuberth C3 Pro Split Yellow L 

 2.HJC RPHA 90  aici este si modelul 90 S dar nu vad diferentele intre ele,exceptand cele de design ! 

 3. Nolan Casca Flip-Up N 100-5 Plus   

 4.Shoei Neotec 2  dar aici cam depasesc Bugetul

 

P.S :  De pe site va cumparati sau a ti cumparat castile ?    preturi bune vad pe motocard,fc-moto alte sugestii ?

Multumesc frumso !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, l.u.v a spus:

Restul nu au treabă.

Am Shoei de foarte multă vreme. Cu RPHA, HJC-ul a făcut un mare pas înainte. Ai mers vreodată cu așa ceva pe cap, ori spunem din auzite..?!

Editat de Dan Ny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Joka a spus:

Salutare, in perioada ce urmeaza vreau sa achizitionez o casca Flip-Up si nu ma pot decide ce model sa aleg.

 

Am selectat cateva modele ce mi se par ok si vreau si o parere despre aceste casti si daca le detine cineva !

Buget in jur de 2000-2500 LEi.

 1. Schuberth C3 Pro Split Yellow L 

 2.HJC RPHA 90  aici este si modelul 90 S dar nu vad diferentele intre ele,exceptand cele de design ! 

 3. Nolan Casca Flip-Up N 100-5 Plus   

 4.Shoei Neotec 2  dar aici cam depasesc Bugetul

 

P.S :  De pe site va cumparati sau a ti cumparat castile ?    preturi bune vad pe motocard,fc-moto alte sugestii ?

Multumesc frumso !

alut,

Folosesc de ceva vreme RPHA-70 (pt motor) si RPHA-90 (pt scuter).

Fiind o casca flip, RPHA-90 este mai zgomotoasa decat RPHA-70 (care este full). Acum depinde cu ce faci comparatie. Si mai ales, care va fi utilizarea. In oras, nu ma pot plange. In afara, daca folosesc RPHA-90 pe scuter e OK. Pe motocicleta e alta situatie, dar atunci folosesc RPHA-70.

In comparatie cu HJC-IS-MAX2 (casca pe care am folosit-o 3 ani), RPHA-90 este mult mai silentioasa. Calitatea a crescut.

Singurul punct negativ este legat de sensibilitatea la zgariat a vizierelor (atat cea transparenta, cat si cea de soare): trebuie curatate cu atentie, recomand doar lavetele de microfibra, altfel foarte repede apar urme.

Review-urile RPHA-90 pe care le-am vazut eu (pe site-urile frantuzesti) sunt echilibrate si nu se plang ca ar fi "extrem de zgomotoasa". HJC a devenit un actor important pe piata.

Eu am cumparat de pe https://www.helmetcity.co.uk/ (de 2 ori): preturi foarte bune, transport rapid, inclus pentru cumparaturi peste 200£.

Niste preturi https://www.helmetcity.co.uk/sale/helmets-sale/hjc-sale-helmets-1/?hc_helmet_model=2169&product_list_order=price

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, pierrotlefou a spus:

alut,

Folosesc de ceva vreme RPHA-70 (pt motor) si RPHA-90 (pt scuter).

Fiind o casca flip, RPHA-90 este mai zgomotoasa decat RPHA-70 (care este full). Acum depinde cu ce faci comparatie. Si mai ales, care va fi utilizarea. In oras, nu ma pot plange. In afara, daca folosesc RPHA-90 pe scuter e OK. Pe motocicleta e alta situatie, dar atunci folosesc RPHA-70.

In comparatie cu HJC-IS-MAX2 (casca pe care am folosit-o 3 ani), RPHA-90 este mult mai silentioasa. Calitatea a crescut.

Singurul punct negativ este legat de sensibilitatea la zgariat a vizierelor (atat cea transparenta, cat si cea de soare): trebuie curatate cu atentie, recomand doar lavetele de microfibra, altfel foarte repede apar urme.

Review-urile RPHA-90 pe care le-am vazut eu (pe site-urile frantuzesti) sunt echilibrate si nu se plang ca ar fi "extrem de zgomotoasa". HJC a devenit un actor important pe piata.

Eu am cumparat de pe https://www.helmetcity.co.uk/ (de 2 ori): preturi foarte bune, transport rapid, inclus pentru cumparaturi peste 200£.

Niste preturi https://www.helmetcity.co.uk/sale/helmets-sale/hjc-sale-helmets-1/?hc_helmet_model=2169&product_list_order=price

Chiar  preturi foarte bune, oscilez intre  C3pro si RPHA 90 ...

Acum 15 ore, l.u.v a spus:

Schuberth C3Pro este o alegere bună. 

Și mai mișto la forma și design este Shoei Neotec II. 

Restul nu au treabă.

am gasit c4 pro la 2000 de lei,eu zic ca e cam best buy 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu zic sa nu te arunci cu Schuberth pana nu pui mana pe modelul vizat. 

Schuberth si-au facut un nume serios colaborand cu Bmw pentru castile lor rebranduite acum cativa ani.

Parca sa zic ca lucreaza si cu echipe de Formula 1/x/y/z dar aici sunt "out of my depth" si nu ma bag. 

 

Ma bag insa la casti moto si iti spun ca Schuberth este o chinezarie maxima in ultimul timp, cu exceptia varfurilor de gama, care costa cat nu fac.

Nu stiu daca au fost asa si inainte de 2018. 

Eu in 2018 am inceput sa bat serios magazinele moto din vest si saloanele moto si am avut parte de niste stand up comedy-uri serioase prin magazine moto.

Da, au textil de calitate si care iti inconjoara capul/gatul din toate partile (din cauza asta sunt asa silentioase), dar sunt cel mult mediocre la carcase, mecanisme, imbinari, etc. 

 

La ora actuala, dpmdv, exista 3 jucatori seriosi pe piata castilor de calitate in Europa - Arai, Shoei, Hjc.

Bell vin si ei tare din urma.

Agv se tin serios doar pe zona racing.

X Lite sa zicem ca ar fi si ei prin curtea fabricii cu Agv.

 

Schuberth sunt in principal economie pura si abia dupa aceea produse serioase pentru pasionati cunoscatori.

Se bazeaza pe niste contracte batute in cuie de n ani si pe o piata germana care isi foloseste cele 10 maini ca sa le spele intre ele - Bmw promoveaza bocancii Daytona si castile Schuberth in pliantele lor, ultimii doi la fel, etc, etc, etc. 

Un "mediocrity loves company" impecabil.

Totul pe fundalul unei piete mai mult sau mai putin obtuza/radicala in apararea valorilor ei locale (da, globalizarea/europenizarea le-a ajuns altora la gat mai repede decat noua).

 

Shark, Nolan, Lazer sunt calitate siameza de mult. 

Premier au cam iesit din joc de multi ani si au dat-o pe zona retro iar castile Suomy bune le mai gasesti odar in colectii de pasionati. La Milano in 2018 si 2019 am bifat standul lor in 10 minute maxim. Sunt iesiti din joc totalmente.  

 

Concurenta este serioasa in vestul Europei, cu italienii care le rad in fata nemtilor atat pe zona de vehicule cat si pe cea de accesorii, cu austriecii care devin din ce in ce mai inspaimantatori si cu o piata franceza educata si cu stil, foarte apropiata de cea italiana ca si concept. 

Cum insa Germania este motorul economic al Europei acolo sunt si cei mai multi clienti, deci vanzari multe. 

Mult nu inseamna si calitate.

 

Asa ca, da, dpmdv, Schuberth spala creiere masiv. 

Si cum au puterea sa ecraneze sonor si vizual piata, o sa ii auzi pe multi ca Schuberth e da shiit. 

Mergi la un salon si o sa vezi ca Schuberth se relocheaza in alt pavilion sau la distanta serioasa de Shoei, Arai si Hjc ca nu cumva sa faci 10 pasi si sa iti dai seama de diferentele de calitate. 

 

Alegerea este a ta. 

Important este sa fie love at first sight, fiindca tu o sa traiesti cu ea 2-3-4-5 ani, nu eu/noi. 

Daca e cu love, poate sa fie si ultima chinezarie pe hartie. O sa treci peste toate neajunsurile. 

 

Ca sa fie si ceva on topic:

* Nu cheltui banii daca nu ai probat castile respective. Adica nu comanda online daca nu stii 100% modelul si marimea.

Au curs rauri de postari despre marimile si formele carcaselor si faptul ca exista casti X pentru capete x si casti Y pentru capete y, mai rar si incrucisate. 

 

Am avut niste vise cu un flip up in garaj, pe criteriul mai bine una din fiecare categorie, fiindca niciodata nu sunt prea multe. 

La vremea aceea, intre Schuberth si Shoei (plus alte chinezisme no name), Neotec 2 era no brainer. Ba chiar si Neotec (1, mai era inca in magazine in 2018) era no brainer fata de Schuberthurile omoloage.

Hjc flip nu aveau pe unde am fost eu.

Agv nu mi-a placut neam - au incercat ei flip up, dar mai au de repetat mult si bine.

Nolan design sa o fac cadou lui taica-meu. N90, zic bine? 

 

 

Calitate overall la nivel de MTR si Scorpion. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 02.10.2020 la 7:55, Dan Ny a spus:

Ai mers vreodată cu așa ceva pe cap, ori spunem din auzite..?!

Adevărat, nu am probat. Dacă amocazia să pun mână pe una o să o fac. 

 

Apropos de diferențe, când cautam flip up și nu îmi permitem să dau 630 euro pe Neotec II, îmi făcea cu ochiul Nolan N100-5.

Arătoasă (deh, lucru italienesc!), materiale care păreau de calitate, bine lucrată. 

Le-am probat însă în magazin pe ambele, la Shoei când închideai mandibula făcea un simplu clank, la Nolan se auzea ca și cum ai lasa jos niște rolete din alea de lemn exterioare la geamurile de la vilele vechi. Zgomot și scârțâială. 

Acum, dpmdv, contează lookul și cum este lucrată. Eu cum merg cu dopuri de urechi, îmi pot lua cam orice cască. 

Deocamdată sunt mulțumit de Neotec II.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.10.2020 la 16:42, Joka a spus:

Salutare, in perioada ce urmeaza vreau sa achizitionez o casca Flip-Up si nu ma pot decide ce model sa aleg.

 

Am selectat cateva modele ce mi se par ok si vreau si o parere despre aceste casti si daca le detine cineva !

Buget in jur de 2000-2500 LEi.

 1. Schuberth C3 Pro Split Yellow L 

 2.HJC RPHA 90  aici este si modelul 90 S dar nu vad diferentele intre ele,exceptand cele de design ! 

 3. Nolan Casca Flip-Up N 100-5 Plus   

 4.Shoei Neotec 2  dar aici cam depasesc Bugetul

 

P.S :  De pe site va cumparati sau a ti cumparat castile ?    preturi bune vad pe motocard,fc-moto alte sugestii ?

Multumesc frumso !

Sa traiesti!

 

De retinut ca eu spun povestea de mai jos din perspectiva utilizarii castilor pe un BMW R1200RT si apoi pe o Honda Goldwing care are amandoua un parbriz generos (mai ales Goldwing-ul).

 

Pot sa iti spun cate ceva despre Schubert C3 , HJC I90 si Shoei Multitech. (Vorbim de Flip-up)

Incep cu cea mai amarata: Shoei Multitech. A fost cea mai ieftina - a fost la super oferta la Louis acuma ceva vreme. Cam galagioasa, fara ochelari de soare. O mai folosesc la drumuri scurte prin oras.

Anul acesta in iulie am adus un Goldwing pentru un prieten. Nefiind o chestie planificata (nu aveam la mine echipament) mi-am cumparat o casca nu prea scumpa:  HJC I90. Am mai cumparat si niste opinici mai ieftine si care recunosc ca sunt foarte bune - https://www.louis.at/artikel/probiker-prx-1-stiefel/219156?list=7a5e06dd9395c908a7e67d46ff33282c - si o jacheta aflata la reduceri:  https://www.louis.at/artikel/buese-murano-evo-textiljacke/212370?list=c44c1ffab3662654958eee7fb2bfaba3 . O jacheta mai subtirica dar foarte buna.

https://www.louis.at/artikel/hjc-i90-davan-mc5sf-klapphelm/215980?list=8033616db46a9605eeed1890ef488635

Am ramas surpins de calitatea castii in raport cu pretul platit: 235 €

Am mers cu ea vreo 3 zile la rand.

Am prins in RO si o ploaie torentiala de se mergea cu 40 km/h pe autostrada din cauza lipsei de vizibilitate (cand s-a inundat Sebes-ul prin Iulie). M-a facut ciuciulete intrucat eram cu blugi 🙈, dar iata ca in casca nu a intrat apa, iar viziera nu s-a aburit - pinlock-ul a functionat corect.  Nici prin jacheta nu a intrat apa. In galosi a intrat apa care se scurgea de pe blugi 😂

 

Apoi ajungand acasa am pus imediat casca Schuberth C3 ca sa pot compara cat mai corect.

https://www.louis.at/artikel/schuberth-c3-pro-klapphelm/215064?list=1b1412ba552ee45afe784dc6f42c8ad0

In plus la Schuberth:

- izolare fonica mai buna

- un pic mai usoara (cam 100 gr)

- materiale mai placute la atingere

- casca tine mai strans pe mandibula si pometi

- si evident avantajul principal: mai dai 200 € in plus 😂

 

Acuma am vazut ca au acuma o oferta cu 400 € un Schuberth.

 

Asadar sfatul meu  ar fi sa probezi cele doua casti de mai sus. Alaturi de ce alte casti mai ai pe lista.

 

Daca iti iei un HJC I90 nu vei regreta. Vei avea o casca buna, categoria medie superioara la un pret bun.

 

Daca ai  6-700 lei care iti prisosesc nu o sa sa iti para rau ca sa ii dai pentru un Schuberth.

 

@_Raul_  Vad ai tu un cui contra Schuberth. Te intreb cum l-ai intrebat si tu pe @l.u.v: ai mers cu Schuberth pe cap? Sau doar asa din auzite?

Si cand spun ca ai mers cu ele, ma refer asa, niste mii de km la rand, cate 8-10 ore pe zi , non stop.

Prima mea casca a fost un Schuberth C2, si am ales-o nu dupa nume si dupa ce am probat un raft intreg de casti.

De fapt prima casca a fost in 1986 una RDG-ista 🤣. Iar apoi am avut un Boeri  Sport de prin '80. O mai am si acuma 😉

 

 

 

Na ca pe langa prea multi ''i'' pe care stiu ca ii mai pun am scris acuma si minunatia asta ''care are amandoua un parbriz generos'' 😂. Scuzati ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

      Multumesc mult  pentru pareri  tuturor,o varianta foarte ok ar fi sa probez toate castile mentionate mai sus dupa sa aleg DAAAR vad o oferta foarte buna la Schuberth C4 Pro  370 lire = vreo 2000 de lei  si ma tenteaza foarte mult sa o cumpar la banii astea. 

-  pe cine am mai intrebat au zis ca sunt casti foarte bune:comode,materiale,izolate etc , acum fiecare cu parerea si cum se simte cu respectiva casca. 

 

 

P.S  Vad iar o oferta buna la SCHUBERTH E1 RIVAL GREY  400 de euro echivalentul de pret la  C4 Pro

 https://www.louis-moto.co.uk/artikel/schuberth-e1-rival-grey-enduro-helmet/505254?list=9501e615512a6026c3086edc892dec25&filter_article_number=50525453

Editat de Joka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Silver Arrow a spus:

C4 Pro trebuie sa vina cu microfon si casti audio instalate. Ai grija sa le aiba.

Poate gasesti vreo oferta speciala care sa includa si comunicatorul SC1 (standard sau advanced)

Da vad ca le are incluse,e 166 varianta standard si 208 advanced,nu se poate instala si alt sistem de comunicare gen sena?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca poti dar trebuie sa iti bagi ghearele prin sarme, sa modifici conectorii.

Pacat de banii dati pe casca.

Eu am avut un comunicator la Schuberth C3 (cel bagat in gulerul castii) si sincer iti spun ca am renuntat la el. Cand sunt calare pe mobra ma concentrez la pilotat.

Mai umblam inainte cu muzica in casti, dar nu e bine. La fel si cu vorbitul in mers. Orice ar spune lumea, vorbitul la telefon iti distrage atentia si pe doua roti nu e bine.

Daca vrei sa iti pui alt sistem de comunicatie sau deja ai unul, mai bine iei o casca clasica C3 si ii atasezi sistemul tau.

 

Ai grija: casca SCHUBERTH E1 RIVAL GREY este la mega oferta pentru ca au doar numarul 53.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Probabil ca poti dar trebuie sa iti bagi ghearele prin sarme, sa modifici conectorii.

Pacat de banii dati pe casca.

Eu am avut un comunicator la Schuberth C3 (cel bagat in gulerul castii) si sincer iti spun ca am renuntat la el. Cand sunt calare pe mobra ma concentrez la pilotat.

Mai umblam inainte cu muzica in casti, dar nu e bine. La fel si cu vorbitul in mers. Orice ar spune lumea, vorbitul la telefon iti distrage atentia si pe doua roti nu e bine.

Daca vrei sa iti pui alt sistem de comunicatie sau deja ai unul, mai bine iei o casca clasica C3 si ii atasezi sistemul tau.

 

Ai grija: casca SCHUBERTH E1 RIVAL GREY este la mega oferta pentru ca au doar numarul 53.

Da am observat dupa ca este doar acel numar disponibil.

 

Acum 1 oră, l.u.v a spus:

Aia este cască enduro, nu are legătură cu flip up ul. 

Am vazut dupa ca nu are legatura 

 

Cel mai probabil o sa merg pe varianta C4Pro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@Silver Arrow

E1 este superficiala structural. Scartaie si este neinchegata. Seamana cu o masina franceza, 90% plastic gandit sa absoarba socuri.

Parbrizul este mai subtire decat la Hjc (as zice cele mai subtiri de pe piata) si flambeaza.  

Calitativ este sub Nolan iar pretul ei real este undeva la 150 de euro, top. 

Schuberth a vandut modelul celor de la Held, care le-au adus anul asta in magazinele Louis sub logoul lor si cu alte culori si mai nemtesti (fade sau sumbre, ca multe lucruri nemtesti). 

Acum consumatorii de carnati vegetali si vin lungit cu apa se pot felicita ca au si ei acces la produse premium.

Traiasca economia germana, mama hranitoare ce da sanse egale tuturor ignorantilor. 

 

Din pacate, casca este un crossover, nici flip up si nici adventure. 

Are o concurenta mica si la fel de slaba ca ea pe segmentul asta - Vilijordul de la Nexx (alta fabrica de vapor, inclusiv dupa ce le-a dat Touratech sa mâncă si gura lor o ciorba) si cred ca ceva brand entry de casa de pe la Louis sau Polo mai vindea ceva prin categoria asta (Probiker, Nexo, nu imi mai amintesc in detaliu). 

 

Ca sa iti raspund la intrebare:

Nu s-a gasit inca casca Schuberth pentru care eu sa nu gasesc un concurent mult mai bun. Pe toate segmentele si fara ca banii sa conteze in decizie.

Eu m-am dus si am studiat produsul overall, ca vroiam sa imi cumpar, nu sa fac discutii aici - am pus mana pe ele, am studiat mecanismele, carcasele, parbrizele. Per ansamblu, la banii ceruti, dpmdv nu este ce trebuie si nu merita banii ceruti. 

Felul in care scartaie S. il bate doar Nolan. La jumate de pret cand le studiam eu in magazine. 

 

- S. are niste materiale interioare superbe (as zice cele mai plushy/confortabile), dar cand se lasa arata intr-un mare fel (not). Ok, le schimbi, no problem, exista solutie

- Ce imi place ff mult la S. este suportul pentru ridicat parbrizul montat atat pe laterala stanga cat si pe cea dreapta. Asta mi-as dori sa vad la toti fabricantii. 

- Sunt foarte silentioase din ce imi spun multi prieteni, dar silentiozitatea asta poti sa o bifezi si la alte casti, cu cheek paduri si chin curtain-uri potrivite.

Eu nu sunt fan liniste asfixianta, asa ca nu imi mai amintesc exact la ce brand am vazut aftermarketuri serioase pentru mai multa liniste. Erau ceva casti sport, dar, bate-ma daca mai stiu...

- Unele modele S. au un camp vizual imens. Asta este un aspect discutabil pentru mine - fain sa vezi atata, minus la partea de look, cand ti se vede toata fata.

- Intercomurile dedicate nu se pun. Asta e plus sau minus in functie de posesor. Pentru mine e minus, fiindca ma forteaza sa aleg strict anumite solutii tehnice si preturile aferente lor. Pentru cine vrea bataie de cap minima, sunt perfecte. 

Si aici ne oprim cu plusurile. 

 

Sunt casti facute de ingineri germani si asta se vede.

- Te uiti la un mecanism de parbriz de AGV si iti vine sa ii faci poze ca un copil mic. Munca de bijutier. 

- Te uiti la mecanisme de prindere/reglare pinlock de la Rpha 11 si o sa te intrebi de ce altii nu fac chestii asa logice si practice.

La fel si la mecanismul de cuplare/decuplare parbriz care este instant si logic ca aerul. Cel de inchidere frontala este si el super fain si bine gandit ca sa respiri ca omul. 

Hjc a dat ceata maxima la capitolul logica multor branduri cu burta prea peste curea.

- Te uiti la un confort overall de la Shoei si o sa vezi ca poti sa ai si casti robuste si confortabile in acelasi timp, care, surpriza, nu gem din toate incheieturile.

 

* La flip up ii bate Neotec cu ochii inchisi

* La integrale ai atatea alegeri mai bune ca deja te pierzi - RX7,  X Spirit, Corsa poate si ceva X Lite pe zona sport; GT-Air, Rpha pe stradale

* La adventure iarasi ai multe optiuni (Tour X ramanand tata lor dpmdv, Shoei Hornet, Airoh Commander, etc, etc

* La crossover, Vilijord arata cu cateva secole mai bine decat E1. Cumva normal, data fiind data lansarii E1-ului. 

 

 

 

 

 

A, si mai este o chestie care cred ca este importanta de mentionat pentru cine vrea E1/Held. 

Au carcase scurte, pentru capete rotunde. Seamana cu NXR de la Shoei. 

Cei cu capatani ovale o sa se trezeasca cu mandibula si barbia pe afara, ceea ce nu e nici safe (90%) si nasol ca look (10%) 

Nimic rau in forma lor, just sayin ca sa stie cine citeste si nu are sansa sa le probeze. 

@Silver Arrow:

Sintetizand episodul din Nea Marin miliardar de mai sus:

Nu, nu am purtat nicidata Schuberth. Nici macar o ora, fiindca nu m-au atras deloc sa le cumpar. Nu culeg bani de pe strada, asa ca nu mi-a venit sa ii dau pe modelele vazute de mine.  

As fi dat 600 de euro pe Neotec decat x euro cat costau C-urile xyz. Aveam insa o fata de Haribo strans in menghina cu flip-up asa ca am luat GT Air. 

Foarte multumit de ea. 

Am fost la mm sa imi iau un Hjc acum cateva zile. Fiindca pur si simplu imi plac castile astea si vreau sa le testez eu pe banii mei vs GT Air.

Cum nu stiam ce sa aleg intre 11 si 90, normala sau carbon, si cum si asa e final de sezon, am zis pas 😄. Cu greu. 

 

Daca o sa imi faca cu ochii vreun Schuberth clar o sa imi dau banii pe el. 

Singura solutie realista ca sa avem o discutie 1000% relevanta este ca daca mai ajung prin Austria la High Bike si in 2021, sa inchiriez una o zi, ca sa pot emite si pareri de ghidon, nu doar de potential cumparator. 

Poate, poooaaate, o sa ma dea pe spate. 

Pana in situatia asta, am vreo 3-4 modele pe care le-as lua inainte. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice cască ai lua PROBEAZ-O!! Nu te lua după unul și altul, măsurători și baliverne! Eu am avut 2 Shoei cumpărate la super preț de la oameni care le comandaseră online (de afară, erau alte vremuri și returul complicat) și după 2-3 ieșiri constataseră că nu le sunt bune. 

Am vrut să iau tot așa și un Șubert (C3 parcă) dar văzând cât e de subțire viziera am crezut că e fake. 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija mare, cum ti-au spus si colegii! Probeaza neaparat Schuberth ul.

Eu am avut shoei neotec-dar 1, si am vrut sa iau ca si tine un c3 Pro-era la pret redus. Am probat C3 pro, si C4. Dupa 5 10 minute de purtat, ma ia o durere de cap crunta, strange fix pe calota-la tample-frunte, si acolo nu prea se mai lasa. Devea atat de deranjant, ca imi venea sa i dau foc. Conteaza mult forma capului.

IN buget de 2000 lei, C3 pro, poate C4,   HJC RPHA 90S, BELL SRT MODULAR.

Cu C3 C4 ti-am spus experienta mea.

HJC RPHA, am probat 90, mi se pare o casca foarte ok, per ansamblu. N-am probat in mers. ATENTIE, daca vrei modelul asta, mergi pe varianta actualizata, modelul S-au mai rezolvat una alta, plus imbunatatiri.

La inceputul anului, am avut si eu dilema asta. Ce casca sa imi iau, avand un Shoei neotec 1. As fi vrut neotec 2, dar cum am avut alta cheltuiala cu moto mai mare, am zis sa nu dau si pe casca 700 euro :)))

Mi-am luat ca un compromis, de curiozitate mai mult, o casca BELL SRT MODULAR. Culmea, am prins o si la promotie, de la 1800 la 1400 lei.

O casca surprinzatoare. Foarte comoda, nu iti pocneste capul in ea de la zgomot(nici nu i foarte silentioasa, nici o casca nu e), carcasa este din compozit fibra de sticla, mecanismul de inchidere este ok , cu blocator metalic, interiorul complet demontabil, iar VIZIERA ESTE FOARTE MISTO-are un camp larg de vedere. O recomand, in categoria flip up, buget intermediar.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Adrian M. a spus:

Grija mare, cum ti-au spus si colegii! Probeaza neaparat Schuberth ul.

Eu am avut shoei neotec-dar 1, si am vrut sa iau ca si tine un c3 Pro-era la pret redus. Am probat C3 pro, si C4. Dupa 5 10 minute de purtat, ma ia o durere de cap crunta, strange fix pe calota-la tample-frunte, si acolo nu prea se mai lasa. Devea atat de deranjant, ca imi venea sa i dau foc. Conteaza mult forma capului.

IN buget de 2000 lei, C3 pro, poate C4,   HJC RPHA 90S, BELL SRT MODULAR.

Cu C3 C4 ti-am spus experienta mea.

HJC RPHA, am probat 90, mi se pare o casca foarte ok, per ansamblu. N-am probat in mers. ATENTIE, daca vrei modelul asta, mergi pe varianta actualizata, modelul S-au mai rezolvat una alta, plus imbunatatiri.

La inceputul anului, am avut si eu dilema asta. Ce casca sa imi iau, avand un Shoei neotec 1. As fi vrut neotec 2, dar cum am avut alta cheltuiala cu moto mai mare, am zis sa nu dau si pe 700 euro :)))

Mi-am luat ca un compromis, de curiozitate mai mult, o casca BELL SRT MODULAR. Culmea, am prins o si la promotie, de la 1800 la 1400 lei.

O casca surprinzatoare. Foarte comoda, nu iti pocneste capul in ea de la zgomot(nici nu i foarte silentioasa, nici o casca nu e), carcasa este din compozit fibra de sticla, mecanismul de inchidere este ok , cu blocator metalic, interiorul complet demontabil, iar VIZIERA ESTE FOARTE MISTO-are un camp larg de vedere. O recomand, in categoria flip up, buget intermediar.

 

HJC RPHA 90S prezinta cateva evolutii, insa nimic revolutionar. Varianta standard foloseste o combinatie de fibra de sticla si fibra de carbon (deci e ceva mai usoara), are omologare oficiala P/J (adica se poate merge cu ea in pozitia mandibula ridicata), se pare ca au umblat putin la materialul din interior si ca au intarit bucla de inchidere.
Personal sunt multumit de versiunea RPHA 90, chiar daca viziera si ochelarii de soare sunt extrem de sensibili la zgarieturi. Folosesc HJC de 4 ani de zile, este singurul producator ale carui casti se potrivesc cu configuratia capului, pentru ca celelalte pe care le-am incercat (Shoei, Nolan) ma strangeau tot pe calota-la tample-frunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 8 ore, Adymike a spus:

în jur de 130£

Cam mic bugetul... Despre Givi nu știu nimic, pot spune însă că am un Caberg Duke2 de vreo 3 sezoane, achiziționat într-o promoție de iarnă cu 139€ de la Louis (online, după ce probasem în magazin unde era ~200€ 🙈). Casca e decentă, mecanismele OK, marele minus fiind dpmdv gălăgia din interior. Culmea că prin recenzii unii o consideră silențioasă, ăia probabil nu au avut Shoei înainte. :huh: Nu știu cât costă acum modelul ăsta, transportul e 9.99€ pt orice cumperi de la Louis (eu am avut atunci un colet mai mare). Sau poți apela la una din firmele care îți aduc fără costuri suplimentare. Oricum în perioada următoare ai șanse să prinzi ceva discounturi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Givi e consacrat, doar că la valize! 🤭

Caberg face de mult căști, modelul ăsta are o grămadă de stele la (mult hulitul) test Sharp, plm. Eu îți spun că am pipăit mai multe flip up din gamele mai low cost și asta e chiar sănătoasă. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare cu o mica parere dupa ce am achizitionat  C4 Pro.Casca este wow!  cu mult peste ce am vazut la alte casti nu foarte multe la numar ce este drept DAR.

 

-  materiale foarte premium asa la prima vedere

- interiorul casti este superb, foarte comod si  bine lucrat 

- marimea sa potrivit perfect dupa cum am masurat eu,nu simt presiune pe tample sau sa imi devina incomoda dupa o perioada.

- FOARTE bine insonorizata,ft putine turbulente in casca

Si cred ca cel mai  fain lucru pt mine cel putin este campul vizual ce il ofera casca prin acel design al vizierei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
On 15.10.2020 at 18:50, Joka said:

Salutare cu o mica parere dupa ce am achizitionat  C4 Pro.Casca este wow!  cu mult peste ce am vazut la alte casti nu foarte multe la numar ce este drept DAR.

 

-  materiale foarte premium asa la prima vedere

- interiorul casti este superb, foarte comod si  bine lucrat 

- marimea sa potrivit perfect dupa cum am masurat eu,nu simt presiune pe tample sau sa imi devina incomoda dupa o perioada.

- FOARTE bine insonorizata,ft putine turbulente in casca

Si cred ca cel mai  fain lucru pt mine cel putin este campul vizual ce il ofera casca prin acel design al vizierei !

 

Sa o porti sanatos si fara evenimente!

Eu am cumparat recent un Neotec II, avand ca lista de optiuni in mare ce ai mentionat la inceput. Factorul decisiv in cazul meu a fost dubla omologare la Neotec II.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...