Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bai, ce de frustrari pe aici..... Linistiti-va, asa e intr-o democratie. Noi toti muncim cu drag si spor ca sa dam taxe si impozite la stat, iar statul ne mai scapa si inapoi cate ceva din banii astia. Ca nu suntem noi de acord cu destinatia banilor, asta e mai putin inportant.

De exemplu, eu nu sunt de acord sa se dea subventii in agricultura. Ca si agricultorii sunt privati, muncesc si apoi isi vand produsele la preturile impuse de ei. Iar mie, ca si privat, nu-mi da statul nimic. Dar nu am ce face, asta e circuitul banilor in natura. Eu pot doar sa profit ori de cate ori pot de tot felul de subventii ce se afla in interesul meu, si mai pot odata la 4 ani sa pun o stampila. Atat.

 

Apropos, zilele urmatoare ma duc la trezorerie sa le deschid conturi JUNIRO celor 2 juniori ai familiei. Ca vad ca juniorul vine cu 1200 lei iar statul mai vine si el cu un bonus de 600 lei la fiecare copil. Deci...aia 600 lei pe care ii da statul nu provin tot din taxe si impozite? Si oare nu sunt copii in Romania care nu-si permit sa-si deschida un cont de 1200 lei?... Oare ce sa fac, sa renunt la acest bonus doar pentru ca altii au muncit si au platit taxe si impozite pentru ca statul sa le dea copiilor mei cate 600 lei suplimentari?

 

Sa fim seriosi. Puteti sa profitati in vreun fel de fondurile de la stat sau UE, profitati. Nu puteti, asta e, dar eu nu vad asta ca un motiv de lamentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, cobi a spus:

Ori nu stii sa citesti ori nu intelegi ce citesti . Promovare e una si ceva impus e alta , deci la ce te referi ? 

 

Tu esti cel care nu intelege, Bruxelles si promoveaza si impune. Initial doar a promovat EV-urile dupa care le-a impus din 2035. Ce e asa greu de inteles?

 

Acum 10 ore, cobi a spus:

Si tu promovezi ceva fara sa-ti dai seama , cred ca e vorba de dieseluri cu dpf off si alte mizerii de genul asta . Ei , cum te simti cand esti vizat ?

 

Ai gresit adrisantul, eu chiar m-am exprimat pe acest forum pt interzicerea diesel-ului pt autoturisme si sa ramana doar pt camioane si autobuze cum era candva. In felul acesta scapam de toate rapciugile care afuma localitatile si scade si pretul la motorina cu efecte foarte benefice pentru economie prin ieftinirea produselor si a serviciilor.

Acum 34 minute, cobi a spus:

Fondurile pt rabla plus sunt nerambursabile . 

 

Omule, nu exista nimic nerambursabil, banii aceia tot noi ii platim sub o forma sau alta. Incredibil, esti mai rau decat bugetarii...

Acum 26 minute, mircea.cazachevici a spus:

Oare ce sa fac, sa renunt la acest bonus doar pentru ca altii au muncit si au platit taxe si impozite pentru ca statul sa le dea copiilor mei cate 600 lei suplimentari?

 

Sa pui semnul egal intre copii si un cotetz EV nu prea te califica ca un bun parinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On-Topic: stiati ca primariile au bonusul rabla plus de 24.000 euro per EV, indiferent de pretul EV-ului? Adica springul e prea ieftin ca sa poata fi cumparat de primarii, ca ar trebui sa mai vina statul sa le dea si bani😄

Nu ca restul de bani pe care ii platesc primariile ar proveni din alte fonduri decat alea stranse de la populatie.....dar na, ca si informatie.

 

Cat despre fondurile rabla si rabla plus, eu stiu cam asa: la fiecare litru de benzina, cativa zeci de bani se duc catre fondul de mediu. La fiecare anvelopa, ceva gen 10-20 lei se duc catre fondul de mediu. La fiecare electrocasnic nou cumparat, catva bani se duc catre fondul de mediu. La sfarsit, din acest buget total separat de bugetul de stat, se aloca anumite sume pentru EV-uri, pentru fotovoltaice, pentru programe de reciclare, etc.

Asa ca da, aveti dreptate. La fiecare alimentare a voastra la benzinarie, se duc niste bani si in acest fond separat, din care profita unii. Nu din taxe si impozite pe munca sau pe altceva, ci la benzinarie, la alimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, mircea.cazachevici a spus:

Asa ca da, aveti dreptate. La fiecare alimentare a voastra la benzinarie, se duc niste bani si in acest fond separat, din care profita unii. Nu din taxe si impozite pe munca sau pe altceva, ci la benzinarie, la alimentare.

 

Adica tot o forma de taxare a contribuabililor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, tot taxarea contribuabililor. Dar stii si tu de cand ti-ai luat carnetul ca benzina e formata din jumatate taxe. Unde credeai ca se duc acele taxe?

Eu unul ma bucur ca mai vin si ceva-ceva bani inapoi la oameni. Indiferent ca sunt pentru EV-urile pe care tu nu le sustii, sau pentru rabla clasic pe care eu o consider cam degeaba (mai ales cand vad colegi de-ai mei ca obtin bonusul rabla clasic sa-si ia KTM EXC nou, 2T, pentur enduro 😄).

Sa fim seriosi, era mai bine acum 10-15 ani, cand tot jumatate din pretul benzinei dadeai catre stat, si nu se intorcea niciun leu? Acum, cel putin, poti aplica la diverse programe. Poti sa iti iei EV sau hibrid, poti sa pui fotovoltaice, poti sa faci mai multe. 

Ca nu vrei tu sau nu esti de acord cu aceste programe...asta este. Eu unul aleg sa profit de orice program daca se pliaza pe domeniul meu sau ma ajuta in vreun fel. Si nu ma duc sa ma lamentez pentru programele cu care eu unul nu sunt de acord. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trotinetele ar trebui să fie încărcate doar la un încărcător inteligent care să permită încărcarea în funcţie de nota pe care o ai la creditul social, dacă scrii comentarii homofobe pe fesbuc ţi-o iei, mergi pe jos.

Acum 16 minute, ENEOS a spus:

Ați văzut ce dezastru a făcut o 🛴 care a 💥 la încărcat? 🤯

La un moment dat a făcut Samsung un telefon dintr-ăsta islamist, prăbuşea avioane de pasageri, aşa că nu ne mirăm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, ENEOS a spus:

Ați văzut ce dezastru a făcut o 🛴 care a 💥 la încărcat? 🤯

am vazut personal ce inseamna sa 'buba" o baterie de BICLA electica (era ceva de sub 2kwh).

eroare de montare- nenea "surubarea" cu autofilentanta sa ii prinda suportul de cadru si a intepat-o nitel.

a avut prezenta de spirit sa o arunce rapid mai departe de casa (era curte).

e belea mare ( si asta la puteri relativ mici, sub 5% din bateriile de la EV) deci atentie ca nu e de joaca cu ele.

bine, problemele apar cand s-a intamplat ceva nasol extern si celula a fost compromisa  fizic. intra in ambalare termica si s-a terminat.

e clasica problema, doar ca putini au vazut "pe viu".

la fel e si la aia care n-au facut armata - nu realizeaza ce inseamna armele decat din filme. (Dar sunt foarte vocali pe net). Sa speram ca nu o sa fie nevoie sa vada cum e in viata reala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O să dea faliment fabrica de novicioc, e mai simplu să bubuie mașinile electrice ale incomozilor! Probabil de aia nu merge ursula cu electrocaru'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, cobi a spus:

Daca nu vrei sa mai contribui la aceste fonduri nu mai cumpara benzina/motorina si gata ! Simplu.

 

Nu mai bine nu mai cumparati voi electrice si mergeti cu autobuzul ca sa mergeti ieftin? Daca tot iti place sa interzici...

Acum 20 ore, cobi a spus:

Si eu , la fel , ma bucur cand acesti bani nu se " pierd " in buzunarele politicienilor.

Dar pe multi vad ca ii deranjeaza si acest fapt de a se intoarce banii catre populatie , ciudat .

 

Haiducie moderna, sa luam de la saraci ca sa dam la bogati. Nu ti se pare mai corect ca fiecare sa plateasca ceea ce consuma? Faptul ca avem coruptie nu justifica subventia pt electrice.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, EL Ciupacabra a spus:

invatamant gratuit pentru copii

 

Iar le amestecati, comparati EV-urile cu copiii in disperarea de a avea un argument. Asigurarea educatiei gratuite pentru copii reprezinta asigurarea viitorului societatii pe cand subventiile la EV sunt doar mocangeala pt scartzari. Ca italianulul ala cu Tesla de la Cluj care facea spume la gura ca statiile de incarcare ale primariei de unde alimenta el gratuit erau oprite. Ai bani de Tesla dar nu ai bani sa alimentezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

Iar le amestecati, comparati EV-urile cu copiii in disperarea de a avea un argument. Asigurarea educatiei gratuite pentru copii reprezinta asigurarea viitorului societatii pe cand subventiile la EV sunt doar mocangeala pt scartzari. Ca italianulul ala cu Tesla de la Cluj care facea spume la gura ca statiile de incarcare ale primariei de unde alimenta el gratuit erau oprite. Ai bani de Tesla dar nu ai bani sa alimentezi...

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum, ma, sa coste un Zoe 35.000 euro, versiunea cea mai ieftina, iar un Jeep Avenger full electric, 34.000? Asta fara rabla, ca daca mai scazi si aiai 5000....merita avengerul.

Sa-mi iau gipan?

La1 ICE nu ma mai intorc.

 

 

https://www.jeep.ro/oferta-jeep-avenger/?utm_source=facebook&utm_medium=facebook&utm_campaign=jeep-avenger-bev-oferta&fbclid=IwAR3Y40vvzdYi5YhFFyLX4PGTzVp5TfuYr5LCfzGdYKeZtjY4_1K8S3mPOFg_aem_AaBR5Dts_wgGHd9CWT1GOnC7vnQSlp4idn-WZQbzXzQHDr1K912AzWeZULitN5_qSUWFRxJo401Nb3FNf3u7taYc6

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, The Flying Dutchman a spus:

Dacă e diesel nu mai este o aberatie?

 

Iti iei jeep electric ca sa-l folosesti pe langa casa, adica in oras. Unde ai nevoie de 4x4 in orase? Acum intelegi aberatia? 

 

Am mai spus de n ori, dieselul pe turisme trebuie interzis. Astfel motorina s-ar ieftini iar transporturile si implicit produsele ar avea preturi mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.04.2024 la 16:24, EL Ciupacabra a spus:

Nu se amesteca nimic, comentam conceptul propus de tine, respectiv "haiducie" si-ti dadeam dreptate. Doar mentionasem ca haiducia e mult mai extinsa si nu se reduce doar la subventia pentru masini.

 

Pana la urma, cand iei bani de la unul si-i dai altuia pomana e haiducie. Si cand ii dai unuia mai mult decat cotizeaza el catre Stat (direct sau indirect) se numeste asistenta sociala. Parerea mea

Da tu nu plătești taxe și impozite? Ce anume iei tu complet gratuit?  

 

Las-o ușor cu haiducia că ești pe lângă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Djebelu' a spus:

La fel e plina lumea de prosti ce stau in localitati montane mici si au suv-uri si masini ev,adica masini urbane...si asta din pacate.

 

 

Ia mai da-i,ma, in pana mea pe astia ce nu folosesc masinile strict la ce sunt ele facute!. Ce, exista ev awd? Exista priza la munte? Nu. Mama lor de hipsteri!

 

Ma duc sa beau o cafeluta la terasa cu prietenii. Si iau masina de hipster, normal....

IMG_20240419_102742.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, EL Ciupacabra said:

 

Ce iau gratuit? Hai sa vedem.

Din tot ce ai insirat in postarea aia, nimic nu este gratuit in afara invatamantului, care si el poate fi pus in discutie, intrucat gratuitatea se aplica numai pana la un anumit nivel.

 

3 hours ago, EL Ciupacabra said:

sistemul medical

Asistenta medicala nu este gratuita. 

 

4 hours ago, LionEl said:

Da tu nu plătești taxe și impozite? Ce anume iei tu complet gratuit?  

Cam aici este raspunsul. Nimic nu este gratuit atata timp cat platesti taxe/impozite, oricat de haiduc te crezi. Pana si injuratul politicienilor se regaseste in taxele platite.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...