Sari la conținut

5. SHARK Grand Prix de France


Postări Recomandate

Acum 2 ore, danypop a spus:

da, cica i-a cedat genunchiul gen. si Cal parca a avut un accident din asta "stupid"

dar cica Morbi e fit, s-a clasat pe 4 parca. deci GG Morbi, iar.

Acum 5 ore, xt600 a spus:

Anul trecut a fost o exceptie.. media a fost mica. Anul asta va trebui sa munceasca mai mult. 

 

dap, dar stii ca astea primele etape nu-s circuite bune pt Suzi, deci face si el ce poate, nu s-a descurcat f rau sa fiu sincer.

Acum 5 ore, xt600 a spus:

Deci, Remy Gardner face cat doi.. :) 

 

sa nu exageram, pe unul din ei. :D 

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Dintr-o declaratie a lui MM: “It's not that I have problems all along the way,” Marquez said. «Only in a few corners. At Le Mans these are corners 1, 5 and 8, but in the left-hand corners I feel very good, almost normal. But that has the opposite effect. In these corners I want to make up time and push too hard, but there is a natural limit. It's impossible to catch up in left turns that I lose in right turns. At certain moments, I can't control the bike the way I want to. It's not that it makes me feel insecure, but it doesn't make me feel comfortable either. I don't have everything under control. "

isi revine el, incet incet.

 

m-a impresioant Pol , a mers bine, ar fi ceva sa inceapa sa miste Pol si Taka pe uscat sa puna probleme lui Q, Miller..dar cred ca-s prea optimist.

au mers f bine in conditii de pista in uscare, dar pe masura ce se usca pianele au inceput sa ii dea capat.

 

ma tem ca doar MM ii poate pune la locul lor pe Q, Miller :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 176
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 7 ore, xt600 a spus:

Si cand te gandesti ca au stat zeci de ore in tunelul aerodinamic..trei randuri de aripioare, etc...  :)) Poate ar face bine sa invete de la Yamaha.

Repet ce am scris mai sus - era vorba de un Ducati de prin 2015 - nu cred ca se mai aplica acum.Si ai zis bine - Ducati e un drag bike - ignora curbele.Atat ei cat si Honda incearca sa trandforme curbele in frana-flip-accel,Yamaha e pe cu totul alta directie.Nu prea pot aplica ce face Yamaha decat daca o iau de la zero cu motoreta.

Insa pe partea cealalta,cam toti constructorii invata de la Ducati - V4 big-bang, aero (fata + spate),rezervorul sub sa cred,device ul ala de blocheaza suspensia la start CF forks parca, toate au fost preluate de pe Ducati.

Acum 4 ore, danypop a spus:

A facut entorsa Morbi a cazut de pe ele.

Acum 3 ore, xt600 a spus:

Dintr-o declaratie a lui MM: “It's not that I have problems all along the way,” Marquez said. «Only in a few corners. At Le Mans these are corners 1, 5 and 8, but in the left-hand corners I feel very good, almost normal. But that has the opposite effect. In these corners I want to make up time and push too hard, but there is a natural limit. It's impossible to catch up in left turns that I lose in right turns. At certain moments, I can't control the bike the way I want to. It's not that it makes me feel insecure, but it doesn't make me feel comfortable either. I don't have everything under control. "

Era clar ca mai are de lucrat.Insa exista progrese la fiecare cursa.

 

Mir/Suzuki slab.

Peco?pfff.Exact ce spuneam - de aia il vad cu sansa a3a.

 

Vinales...m-a impresionat mai mult decat locul foarte bun din quali tranta incasata la 60kmh :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 5/15/2021 at 1:11 AM, Method said:

Eu stiam ca sunt la buton (verde)

L-am văzut ieri pe Miller, după căzătura din FP3, cum a adus-o în neutral schimbând din pedală cu mâna. Aparent, la Ducati nu au boton. Sau merge și din pedală, cu motorul oprit, ori cine știe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Method a spus:

Peco?pfff.Exact ce spuneam - de aia il vad cu sansa a3a.

Nu ii place pe ud, nici lui Q nu ii place. Poate nici pe mixte, nici lui Q nu i place, nu?

 

Vin daca s a calificat pe primul rand e clar că termina pe 15.

Acum 6 minute, Kagemusha a spus:

L-am văzut ieri pe Miller, după căzătura din FP3, cum a adus-o în neutral schimbând din pedală cu mâna. Aparent, la Ducati nu au boton. Sau merge și din pedală, cu motorul oprit, ori cine știe...

Da, am vz că trăgea de ea, se deblocase roata? Nu mai țin minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

24 minutes ago, frigider said:

Vin daca s a calificat pe primul rand e clar că termina pe 15.

😂

 

24 minutes ago, frigider said:

se deblocase roata?

Da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, danypop a spus:

E praf praf băiatul asta pe ploaie/mixt. Chiar nu înțeleg cum poate fi asa de slab🙂

Haha îți expun o teorie, nu a mea, comentatori care știu că mănâncă:

A mers foarte puțin pe ud.

Experiența spre zero.

 

Plus că unora nu le place pe ud. :)

Când găsești limita ești jos de obicei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Djenavar a spus:

Se cade ca la Popice, nu se vede in unele momente nimic pe pista🤪

Plus curba 1 unde e blană, treapta 6 și la cam toți tremura / tank slap-uieste (a nu se confunda cu bitch-slap-uit)

 

Și pe uscat e puțin îngrijorătoare curba aia.

 

 

De ce a cazut vin jenant - e f lunga ieșirea de la boxe și se duce toată căldura din cauciucuri.

Mai mulți s au plâns de asta, că ar trebui scurtată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Method a spus:

 

Insa pe partea cealalta,cam toti constructorii invata de la Ducati - V4 big-bang, aero (fata + spate),rezervorul sub sa cred,device ul ala de blocheaza suspensia la start CF forks parca, toate au fost preluate de pe Ducati

 

Vinales...m-a impresionat mai mult decat locul foarte bun din quali tranta incasata la 60kmh :crack:

Numai o motocicleta care sa ia viraje nu stiu sa faca. Toti ceilalti constructori preiau deviceuri-le de la Ducati, ca sa obtina un edge. Ducati le implementeaza in disperare de cauza, ca sa nu ramana de caruta. 

 

Cred ca Vin a stabilit un nou record, in ceea ce priveste viteza cea mai mica la care poate cadea un pilot de GP.. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Cred ca Vin a stabilit un nou record, in ceea ce priveste viteza cea mai mica la care poate cadea un pilot de GP.. :D 

Eh, sunt altii care se bat cu succes pentru titlul ala:

 

https://www.youtube.com/watch?v=NdazUUVIioE
 

https://www.youtube.com/watch?v=GsCRRUbqYEw
 

https://www.youtube.com/watch?v=lLPW7MVOQWA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice ar fi , cat de campion nu ar fi dar cel mai mare LABAGIU ordinar si infectios ramane MeMe🥳🥳🥳

Asa bagata.i ^^##£¥^÷÷ de ordinar,

Bun, fff bun, hai inxa odata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasă cursă, parcă mai frumoasă chiar ca la Moto3. Campionat strâns. Spectacol. Să tot fie așa. Interesant însă cum încă un circuit care trebuia să favorizeze motoarele în linie a fost dominat de motoarele V4. Doar două motoare în linie în top 10. Condiții atipice, dar totuși.

 

Nu văd de ce atât de multă ură la adresa lui Marc Márquez. Omul este în mod clar nerefăcut în totalitate și totuși încearcă. Stilul agresiv este singurul pe care-l știe și probabil singurul eficient pe motocicleta aia. Pe ploaie avea șansa să fie cu adevărat rapid, pilotatul pe pistă udă fiind mai mult tehnic și mai puțin fizic. A încercat, a greșit, a căzut. Orcium în campionat nu mai avea nimic de pierdut. Nu sunt fan #93 și nici nu mi-e dor de plictiselile de curse (și campionate) pe care le câștiga la ani lumină de competiție. Dar admir tenacitatea. Mai mult, nu înțeleg cu ce vă afectează că se dă de pământ - dă cu capul lui, nu cu al vostru :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se confirma ce spuneam mai devreme: Ducati poate castiga o cursa, doar daca se aliniaza astrele... ploaie + Ducati+Miller =victorie. Eu inca mai astept o victorie Ducati, pe bune, insa nu poat sa nu imi scot palaria in fata lui Miller si Zarco. 

Q... slab taaaare pe ploaie, baiatul asta... nu este posibil sa piarda atat de mult pe un singur sector... inadmisibil... 

Cursa buna si pt Bagnaia si Petrux. 

Cu baiatul asta, Maveric, pe numele lui, ce se intampla??? Mi s-a parut, sau chiar a gresit boxa??? :( ok.. nu intelege de ce merge repede, de ce merge incet, nu intelege motocicleta, pneurile, etc, dar, plm... nici boxa nu mai stie unde este?? 

L-am lasat la urma pe alt clasic in viata... MM. Cursa asta mi-a confirmat un lucru: MM, este la fel de prost, ca inainte de accidentare. Din punctul asta de vedere nu s-a schimbat. Doar unele din abilitatile si calitatile fizice, care l-au consacrat, nu mai sunt la fel. Cade prima data.. ok, este scuzabil, dar sa forteze ca nehalitul, dupa prima cazatura, in conditiile alea, cu problemele lui, chiar si in situatia in care acumulase ceva puncte, ce sa mai zic.. prostovanul nu invata nimic din greseli.  Aaaa.. si a ramas la fel de jeg... a se vedea intrarea lui la boxe.. Memeul pluii!

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, PzKpfW a spus:

 

 

Nu văd de ce atât de multă ură la adresa lui Marc Márquez.  

Poate sa cada de 1000000 de ori , nu asta era interesant, cum a zis si colegul, uite la intrarea la  boxe,a venit din lateral, ia taiat  calea lui Q,( pe el oare de ce nu.l vad comisarii), sa dus peste el il impingea efectiv in lateral, un $@&*(*#÷£¥£÷÷ de de asta o sa ramana el strict doar in statisticile motoGP si in rest nivi dracy nu o sa.si aduca aminte de el, doar poate sa se  zica de alt pilot " este aproape la fel de infect" ca me me.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios de manevra lui Pol si cum a reusit sa-i incurce pe pilotii Petronas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xt600, spui despre singurul pilot Yamaha competitiv că a mers slab? Poate problema nu este la piloți până la urmă. Când sunt 3 motociclete în top 4 nu cred că mai poate fi vorba de noroc. Ducati are probabil cea mai bună motocicletă per total la ora actuală (i.e. capabilă să fie rapidă în orice condiții). Asta reiese din faptul că nu au un singur pilot competitiv, ci trei. Și fără accidentarea lui Martín, aveau probabil patru.

 

Cel care a greșit boxa la intrare a fost Quartararo, nu Viñales.

 

Bagnaia și-a dat cursa de gard în Practice și Quali. Dacă pleca de mai sus în grilă probabil se bătea și el la victorie.

 

9 minutes ago, Djenavar said:

Poate sa cada de 1000000 de ori , nu asta era interesant, cum a zis si colegul, uite la intrarea la  boxe,a venit din lateral, ia taiat  calea lui Q,( pe el oare de ce nu.l vad comisarii), sa dus peste el il impingea efectiv in lateral, un $@&*(*#÷£¥£÷÷ de de asta o sa ramana el strict doar in statisticile motoGP si in rest nivi dracy nu o sa.si aduca aminte de el, doar poate sa se  zica de alt pilot " este aproape la fel de infect" ca me me.

 

Ok, am înțeles. Totuși, de ce e surprinzător? Tot timpul a fost agresiv și și-a intimidat adversarii. Ceea ce a făcut Miller cu Mir în Qatar a fost similar (poate chiar mai rău) și nu s-a întâmplat nimic.

 

Piloții Tech3 mi s-au părut impresionanți astăzi. Dacă Petrucci nu a fost atât de surprinzător, Lecuona a făcut o super cursă. Îmi pare rău de piloții Aprilia. Cred că i-a mai tăiat din avât lui Dovizioso.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, PzKpfW a spus:

Frumoasă cursă, parcă mai frumoasă chiar ca la Moto3. Campionat strâns. Spectacol. Să tot fie așa. Interesant însă cum încă un circuit care trebuia să favorizeze motoarele în linie a fost dominat de motoarele V4. Doar două motoare în linie în top 10. Condiții atipice, dar totuși.

 

Nu văd de ce atât de multă ură la adresa lui Marc Márquez. Omul este în mod clar nerefăcut în totalitate și totuși încearcă. Stilul agresiv este singurul pe care-l știe și probabil singurul eficient pe motocicleta aia. Pe ploaie avea șansa să fie cu adevărat rapid, pilotatul pe pistă udă fiind mai mult tehnic și mai puțin fizic. A încercat, a greșit, a căzut. Orcium în campionat nu mai avea nimic de pierdut. Nu sunt fan #93 și nici nu mi-e dor de plictiselile de curse (și campionate) pe care le câștiga la ani lumină de competiție. Dar admir tenacitatea. Mai mult, nu înțeleg cu ce vă afectează că se dă de pământ - dă cu capul lui, nu cu al vostru :) 

Superba cursa.E bine ca sunt atat de stransi in lupta la campionat.M-am intristat pt Mir care a gresit-o exact un viraj de intrarea la boxe pt gume de ploaie.Pacat.A zis el ca s-a descurcat bine pana acum pe circuite impropice pt Suzuki,e de data asta n-a ma scapat basma curata.Ii va fi greu sa revina pt ca deja si Quarta si Peco incep sa fie constanti.

 

Perfect de acord cu tine in leg cu MM - colegii insa probabil se refera la faza cu intrarea la boxe care a fost cam nesimtire si agresivitate gratuita la adresa lui Quarta.(btw proasta transmisie - cand se intampla ceva interesant aia dadeau gros plan de sus wtf? Morbi ce a patit ca n-am inteles? a iesit larg a intrat pe pietris si a calcat pe piciorul luxat?)

 

Ar fi fost buna cursa lui MM daca reusea sa nu o comita...pacat. E rapid.Bine ca nu s-a accidentat.

As zice ca foarte bune si rezultatele lui Quarta si Peco mai ales ca sunt slabi amandoi in asemenea conditii.

Miller jos palaria,Zarco la fel.

Vinales tati,iar ti-au umplut astia rezervorul prea tare?Iar Rossi....pe ploaie asa slab?Dupa ce s-a intors inapoi la bascula de Alum si a anuntat ca si-a regasit forma?De la anul as zice ca e cazul sa quit.

Acum 41 minute, xt600 a spus:

Cu baiatul asta, Maveric, pe numele lui, ce se intampla??? Mi s-a parut, sau chiar a gresit boxa??? :( ok.. nu intelege de ce merge repede, de ce merge incet, nu intelege motocicleta, pneurile, etc, dar, plm... nici boxa nu mai stie unde este?? 

L-am lasat la urma pe alt clasic in viata... MM. Cursa asta mi-a confirmat un lucru: MM, este la fel de prost, ca inainte de accidentare. Din punctul asta de vedere nu s-a schimbat. Doar unele din abilitatile si calitatile fizice, care l-au consacrat, nu mai sunt la fel. Cade prima data.. ok, este scuzabil, dar sa forteze ca nehalitul, dupa prima cazatura, in conditiile alea, cu problemele lui, chiar si in situatia in care acumulase ceva puncte, ce sa mai zic.. prostovanul nu invata nimic din greseli.  Aaaa.. si a ramas la fel de jeg... a se vedea intrarea lui la boxe.. Memeul pluii!

Nu Quarta a gresit boxa ? si a intrat la Maverick?de s-a pus mecanicul in fata lui ca ii incaleca motoreta lu ala daca nu...am vazut casca rosie.Eu cred ca Quarta a fost - parca a luat si LLP pt asta.

 

De acord despre MM insa numai jumate - cum adica sa nu forteze?Atunci se poate duce acasa daca nu forteaza.Tenacitatea a zis bine colegul e foarte potrivit cuvantul - este ceva de admirat nu de blamat.Din punctul asta jos palaria.Tenacitatea e motivul pt care MM este in varful piramidei.Si o ambitie nemasurata.Asa e el si e foarte bine ca e asa.

Btw - ati vazut ca Acosta a fost cam la fel la moto3 ? 21-7 cazut pe jos iar 21 -8.Superb baiatul ala cu aparat dentar oricum.Jos palaria.

"Intrarea" la Q la boxe - tiganie si agresivitate gratuita.100% de acord.Si-a aratat cwoaiele cele mari.Ok - nu a fost in van pt ca probabil l-a facut pe Q sa greseasca boxa si a iesit inaintea lui.Dar e dirty,nu e ok sa faci asa ceva.

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, Method said:

"Intrarea" la Q la boxe - tiganie si agresivitate gratuita.100% de acord.Si-a aratat cwoaiele cele mari.Ok - nu a fost in van pt ca probabil l-a facut pe Q sa greseasca boxa si a iesit inaintea lui.Dar e dirty,nu e ok sa faci asa ceva.

 

Tu nu erai fan Senna? :) Fix același gen de abordare o avea și el. Orice duel direct era la intimidare.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

@xt600, spui despre singurul pilot Yamaha competitiv că a mers slab? Poate problema nu este la piloți până la urmă. Când sunt 3 motociclete în top 4 nu cred că mai poate fi vorba de noroc. Ducati are probabil cea mai bună motocicletă per total la ora actuală (i.e. capabilă să fie rapidă în orice condiții). Asta reiese din faptul că nu au un singur pilot competitiv, ci trei. Și fără accidentarea lui Martín, aveau probabil patru.

True.Si true.Q a facut o cursa foarte buna.

Ducati nu castiga curse din intamplare.Ok e alta tactica la lucru acolo  - tactica stop and go si Ducati e construita special pt asta.Eu personal nu sunt de parere ca aceasta e cea mai buna strategie insa asta nu are a face.Strategia Yamaha cu viteza pe viraj mi se pare superioara insa ii trebuie cineva care sa si stie sa se dea tare pe viraje....

Ducati totusi e o moto de top chiar daca nu respecta tiparele ca sa zic asa.

Acum 1 oră, ilarionciobanu a spus:

Asteptam curios momentul asta. Pe mine m-a lamurit ca n-a invatat nimic din ce a patit anul trecut.

Iar i s-a pus ceatza pe ochi.

Mmm,putin da.S-a vazut la intrarea la boxe.A mirosit un posibil win si iarasi a fost in rosu.

Acum 22 minute, Djenavar a spus:

Poate sa cada de 1000000 de ori , nu asta era interesant, cum a zis si colegul, uite la intrarea la  boxe,a venit din lateral, ia taiat  calea lui Q,( pe el oare de ce nu.l vad comisarii), sa dus peste el il impingea efectiv in lateral, un $@&*(*#÷£¥£÷÷ de de asta o sa ramana el strict doar in statisticile motoGP si in rest nivi dracy nu o sa.si aduca aminte de el, doar poate sa se  zica de alt pilot " este aproape la fel de infect" ca me me.

De acord cu tine  - e un lucru de calcat ceea ce a facut cu Q la boxe.

Insa sa spui ca nu o sa isi aduca aminte nimeni de MM...asta e un rossism.E ceva de tifosi.Marquez va intra in istorie ca (probabil) cel mai bun si mai de succes pilot ever din gp.Fie ca ne place fie ca nu.Fie ca ne e simpatic fie ca nu.Rezultatele si performantele (fantastice ale lui MM) raman.Restul sunt pareri subiective.Deci sunt de acord cu tine - e un tigan si un arogant - dar nu poti nega valoarea.Care e out of this world ca sa zic asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, Method said:

 Morbi ce a patit ca n-am inteles? a iesit larg a intrat pe pietris si a calcat pe piciorul luxat?)

 

Iar Rossi....pe ploaie asa slab?Dupa ce s-a intors inapoi la bascula de Alum si a anuntat ca si-a regasit forma?De la anul as zice ca e cazul sa quit.

 

Rossi era pe 7 parca, blana orbitoare, cand s-a intamplat o chestie intre el, Pol si Morbi. Morbi a iesit de pe circuit, Rossi s-a dus pe 13-14.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

Tu nu erai fan Senna? :) Fix același gen de abordare o avea și el. Orice duel direct era la intimidare.

Ba da.Da,la Senna totul era personal.

Sunt niste asemanari intradevar.A fost intimidare.Mi s-a parut putin gratuita insa totusi se bateau pt locul 1.Atunci in F1 toti erau duri.La gp sunt mai eleganti poate...in afara de MM.

Poate Senna era mai simpatic? :)

 

E hai ca Mir nu a fost asa cursa trecuta.A fost transant.Dar nu dirty.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...