Sari la conținut

Epava auto


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Salut, 

 

Am un coteț de Suzuki Swift care este înscrisă, dar la care nu mai am ITP și asigurare. 

Îmi țineam în ea sculele, o foloseam ca atelier ambulant. 

De vreo 2 luni ăștia de la primărie mi-au pus bulină pe ea că mi-o ridică dacă nu o iau de pe spațiul public. 

Ce variante am, având în vedere că ITP e exclus să-i mai pot face din cauza ruginii?

Mă gândeam la programul rabla, sau să o vând pentru așa ceva. Stiu că mai era un program rabla pentru casnice. 

Aveți ceva idei? 

 

Mersi! 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Programul rabla de la electrocasnice a epuizat fondurile in primele 10 minute de la demaraj, asa ca ia-ti gandu' (oricum, primeau doar electrocasnice)!

 

La auto nu prea este avantajos...samsarii ofera sume derizorii, apoi le revand pe profit bun direct la dealeri de auto noi (dupa ce isi iau de pe rabla catalizator, piesele bune si tot ce poate fi valorificat) ...ca sa se inchida cercul! Cand vrei masina noua, dealerul deja iti ofera posibilitatea ca sa iei rabla de la el, cu un pret sub cel al voucherului decontat de stat, dar mai mult decat a oferit el samsarului. Astfel, cel pagubit este posesorul de drept al masinii care primeste sub 30% din valoarea reala a unui voucher. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, ivan pedala a spus:

Programul rabla de la electrocasnice a epuizat fondurile in primele 10 minute de la demaraj, asa ca ia-ti gandu' (oricum, primeau doar electrocasnice)!

 

La auto nu prea este avantajos...samsarii ofera sume derizorii, apoi le revand pe profit bun direct la dealeri de auto noi (dupa ce isi iau de pe rabla catalizator, piesele bune si tot ce poate fi valorificat) ...ca sa se inchida cercul! Cand vrei masina noua, dealerul deja iti ofera posibilitatea ca sa iei rabla de la el, cu un pret sub cel al voucherului decontat de stat, dar mai mult decat a oferit el samsarului. Astfel, cel pagubit este posesorul de drept al masinii care primeste sub 30% din valoarea reala a unui voucher. :(

 

 

Voucherul e facut sa-ti predai masina personala la remat si atunci primesti 100% din suma cu conditia sa cumperi una noua in schimb. 

 

Restul e bisnitza

 

 

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
2 hours ago, l.u.v said:

Da, asta e soluția la îndemână. 

Mă gândeam dacă o pot valorifica pentru vreun tichet. 

 

Poate s-au mai schimbat din nou regulile ...dar acum cateva luni nu mai puteai sa primesti voucer de remat pentru programul rabla decat pentru epave cu ITP valabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, numai ca majoritatea vor sa valorifice cumva decent o rabla, fara sa cumpere pentru uz personal masina noua, cedeaza doar rabla contra unei sume de bani si da imputernicirea altcuiva sa se ocupe de tranzactii. Dupa...e samsareala la nivel national!

Mai nou, se accepta trei vouchere (tu predai o rabla si dealeru' iti mai face rost de inca doua, ca e baeat salon)! Cumnatul meu nu a acceptat cardasiile dealerului si a predat la rabla o Solenza cu sub 80.000km, impecabila estetic si mecanic, apoi dupa multe insistente, a reusit sa beneficieze si de restul de doua vouchere fara sa mai predea alte rable, dupa care sefa punctului de predari-primiri rable/noi i-a batut obrazu' ranjind! Mno, asa-i la noi...poate in tarile cu apa calda o fi mai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

programele rabla se suspenda din 3 decembrie... 

gaseste pe cineva cu curte care poate sa o tina pana in primavara sau vara, poate incepe din nou programul rabla si atunci poti sa o dai ca avans pt o masina sau motocicleta noua.

in momentul asta, programele fiind practic suspendate (nu se mai primesc dosare) nu iti va da nimeni mai nimic pe masina. Cred ca cel mai castigat iesi daca vinzi tot ce poti de pe ea si pe urma o duci la remat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mersi tuturor! 

O s-o duc la Remat. 

Nu am ce vinde, pentru că e ruginită toată 😊

Singurul lucru pentru care o țineam era faptul că îmi păstrăm sculele în ea și mi-era ușor când șurubăream. 

Dar pentru asta există boxa blocului. 😏

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.11.2021 la 8:56, l.u.v a spus:

Mersi tuturor! 

O s-o duc la Remat. 

Nu am ce vinde, pentru că e ruginită toată 😊

Singurul lucru pentru care o țineam era faptul că îmi păstrăm sculele în ea și mi-era ușor când șurubăream. 

Dar pentru asta există boxa blocului. 😏

 

La Remat nu iei mare lucru pe ea.

Tot de la un samsar iei mai mult (cred ca ofera 500-700 lei pe rable, in functie de cum negociezi). Ei le dau la dealeri cu 1500-2000 lei, care la randul lor le ofera clientilor tichetele pentru 2000-2500 lei.

Cam asta e toata nebunia.

La Remat o sa iei mult mai putin. Am dat o masina la Rabla pe la inceputurile programului facut de guvern, pe atunci era 3000 lei tichetul....si la Remat cred ca mi-au dat 110 lei ( masina trebuia dusa personal la Remat, care iti dadeau o hartie la mana si iti platea metalul sau ce recuperau din ea).

 

In fine, eu zic sa te interesezi si sa alegi o varianta care sa te avantajeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati, ma, cu 110 lei pe o masina intreaga la fier vechi. E 90 de bani kg si are si aia macar 1000kg. Chiar azi am dus gunoaiele din curte la centru.

Daca n-ai timp si chef s-o faci bucati sa separi metalele din ea, tot iei cateva sute bune pe ea la orice centru de fiare care primeste masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca nici nu te mana portofelul sa alegi cea mai buna solutie, eu as spune sa nu o dai la samsari. Risca sa fie dezmembrata ilegal, pe la Sintesti, respectiv cauciucuri si ce se mai poate arse, ulei scurs direct in pamant, chestii din astea bune.

Si da, la Remat sau la un dezmembrator autorizat iei mai putin, probabil platesti tu si platforma pana acolo si ramai cu mai nimic. Dar din punctul meu de vedere asta e singura solutie.

 

P.S. Daca insa te gandesti sa o pastrezi, ii poti umfla cauciucurile, daca inca mai sunt bune, o speli un pic si o impingi mai departe 100 m. Te lasa in pace inca o iarna, pana o sa se vada c e abandonata. Ei se leaga doar de masini cu cauciucuri dezumflate, sub care deja creste iarba, la care se vede de departe ca sunt abandonate. Sau vin la sesizare.

Si la primavara ii umfli cauciucurile si o impingi inapoi 100m.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, mobiletron a spus:

 

Remat e cea mai sigura solutie, radiere garantata si iti vor oferi in jur de 3-400 lei.

Minus 150-200 platforma.

Tot de la samsari ia mai bine.

Nu mai zic de bataia de cap cu actele.

Cu samsarul faci act de vanzare -cumparare ,te duci la circa financiara ai dai fiscalul si asta e.

La remat primesti tichet,te duci la circa financiara si apoi ajungi la politie pentru radiere.

Drum in plus la remat si politie,plus bani mai putini.

Acum 30 minute, mircea.cazachevici a spus:

Si daca nici nu te mana portofelul sa alegi cea mai buna solutie, eu as spune sa nu o dai la samsari. Risca sa fie dezmembrata ilegal, pe la Sintesti, respectiv cauciucuri si ce se mai poate arse, ulei scurs direct in pamant, chestii din astea bune.

Si da, la Remat sau la un dezmembrator autorizat iei mai putin, probabil platesti tu si platforma pana acolo si ramai cu mai nimic. Dar din punctul meu de vedere asta e singura solutie.

 

P.S. Daca insa te gandesti sa o pastrezi, ii poti umfla cauciucurile, daca inca mai sunt bune, o speli un pic si o impingi mai departe 100 m. Te lasa in pace inca o iarna, pana o sa se vada c e abandonata. Ei se leaga doar de masini cu cauciucuri dezumflate, sub care deja creste iarba, la care se vede de departe ca sunt abandonate. Sau vin la sesizare.

Si la primavara ii umfli cauciucurile si o impingi inapoi 100m.

 

Aia de care zici tu sunt samsarii de fier vechi.Nu au treaba cu aia de vouchere.

Diferenta este vizibila si la propriu si la figurat.Samsarul de fier o sa dea un pret sub cel al celui  de vouchere.

Cam ce ar incasa de remat.Nu mai mult.Diferenta este ca ti-o ia din poarta.Nu te cari tu cu ea.

La baza si unul si altul o sa ofere cat mai putin.Restul e negociere.

Acum 2 ore, cinezicealae a spus:

Terminati, ma, cu 110 lei pe o masina intreaga la fier vechi. E 90 de bani kg si are si aia macar 1000kg. Chiar azi am dus gunoaiele din curte la centru.

Daca n-ai timp si chef s-o faci bucati sa separi metalele din ea, tot iei cateva sute bune pe ea la orice centru de fiare care primeste masini.

Nu e aceeasi treaba. E cu scazamant.Eco si alte balarii.La Remat.

La dezmembrari este alta treaba.Depinde ce ai pe ea,in ce stare si cat de cautat e modelul.

La centrul de fier e cu dus si intors,anumite componente nu au voie sa le primeasca.Din motiv de furaciuni si dezmembrari.

Unii merg la risc.Dar daca risca ofera si putin.Sau daca nu te stiu ,te trimit la plimbare.Sunt multe variabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 28.11.2021 la 19:11, ivan pedala a spus:

Corect, numai ca majoritatea vor sa valorifice cumva decent o rabla, fara sa cumpere pentru uz personal masina noua, cedeaza doar rabla contra unei sume de bani si da imputernicirea altcuiva sa se ocupe de tranzactii. Dupa...e samsareala la nivel national!

Mai nou, se accepta trei vouchere (tu predai o rabla si dealeru' iti mai face rost de inca doua, ca e baeat salon)! Cumnatul meu nu a acceptat cardasiile dealerului si a predat la rabla o Solenza cu sub 80.000km, impecabila estetic si mecanic, apoi dupa multe insistente, a reusit sa beneficieze si de restul de doua vouchere fara sa mai predea alte rable, dupa care sefa punctului de predari-primiri rable/noi i-a batut obrazu' ranjind! Mno, asa-i la noi...poate in tarile cu apa calda o fi mai bine!

Eu unul nu cred asa ceva, nu ai voie si nici nu ai cum sa sa "dai" 3 vouchere la o masina noua, e imposibil asa ceva.Tu vrei sa zici ca el a primit 4500 euro discount gratie programului rabla ca a inscris 3 rable?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil acum ani buni in urma, acum nu mai este valabil.Finantarea pentru rabla se obtine direct de la AFM, fara voucher de rabla, te inscrii la dealer, iti face reducerea pe factura iar tu trebuie sa duci masina la casat pana aceasta ajunge in curtea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Minu a spus:

Eu unul nu cred asa ceva, nu ai voie si nici nu ai cum sa sa "dai" 3 vouchere la o masina noua, e imposibil asa ceva.Tu vrei sa zici ca el a primit 4500 euro discount gratie programului rabla ca a inscris 3 rable?

Aveai voie. Am cumparat 2 masini cu vouchere, la prima (in 2011) am dat 3 tichete, la a doua (in 2020) nu se mai putea decat cu unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Minu a spus:

... sa "dai" 3 vouchere la o masina noua, e imposibil asa ceva...

Da, asta era programul acum cativa ani in urma...de fapt ti-au mai confirmat si colegii mai sus!

La Ford-Craiova stiu sigur ca se practica asta cu trei vouchere, am avut coleg de birou care si-a luat atunci masina, un Ford EcoSport. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Băieți, mersi pentru sugestii!

Am fost contactat de un coleg motociclist care lucrează într-o reprezentanță auto. 

În Februarie / Martie se redeschide programul și atunci mă ajută să o introduc și să-mi iau banul pe ea. 

Trebuie să văd unde o pitesc până atunci. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si care vor fi noile conditii. In 2021 puteai da rabla si fara ITP. Practic, orice se tinea pe 4 roti se incadra, indiferent ca era functionala sau nu. Daca anul acesta se mentine sau se cere doar rabla cu ITP, vom vedea.

 

Am si eu 2 rable pt 2022, pe una o voi folosi pentru uzul propriu (voucher masina noua). Pe a 2-a, cred, o voi duce direct la radiere. Parca nu-mi vine mie sa cred ca toti cei ce isi vor da rablele pe tickete vor si reusi sa vanda acele tickete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...