Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

cumpara o motoreta care iti da sansa sa inveti!

 

imi amintesc ca atunci cand eram incepator mergeam aproape la fel de tare ca acum (pe drum)! ce risam atunci.....ce risc acum....dar am invatat!

 

vreau sa zic ca un dual sport de 250-400 te face un motociclist complex in 2 sezoane. dupa aia viata lunga in sa pe ce vrei tu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deci ideea mea, ca peste 1 an, sa-mi iau un BMW F650, cam pica. Am si argumente :

Are 190 de kile, eu am 57. Daca pic cu ea, am sfeclit-o.

Am urcat pe una si stau prost cu picioarele pe pamant, ca abia imi stau talpile pe asfalt.

Am si eu o boala cu viteza, din putinele vehicule care mi-au picat pe mana pe drumuri mai marginase. Nici nu stiu pe ce sa incep. Bmw-ul ala imi place de mor, dar fleosc, nu merita sa incep pe ea.

:crack: Mai bine incep pe ceva mai micut, desi tentatia e mare.

Asfalt uscat! Ne vedem cand o sa am permis :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ideea mea, ca peste 1 an, sa-mi iau un BMW F650, cam pica. Am si argumente :

Are 190 de kile, eu am 57. Daca pic cu ea, am sfeclit-o.

Am urcat pe una si stau prost cu picioarele pe pamant, ca abia imi stau talpile pe asfalt.

Am si eu o boala cu viteza, din putinele vehicule care mi-au picat pe mana pe drumuri mai marginase. Nici nu stiu pe ce sa incep. Bmw-ul ala imi place de mor, dar fleosc, nu merita sa incep pe ea.

:crack: Mai bine incep pe ceva mai micut, desi tentatia e mare.

Asfalt uscat! Ne vedem cand o sa am permis :))

daca te tine bugetul pot opta pentru versiunea CS e ceva mai joasa

s-a fabricat intre 2001 si 2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna tuturor,

din start, sunt impresionat de calitatea comentariilor si amabilitatea celor care activeaza aici.

Acum, problema mea e urmatoarea:

vreau un (relativ) soft enduro, care sa se astearna si bine pe asfalt la drum mai lung, dar cu care sa nu dau cu burta de bolovani prin forestiere medii/uscate.

Sunt pasionat de munte si fotografiat peisaje, asa ca de cate ori pot, vreau sa ajung pe dealuri cat de cat accesibile.

Nu ma intereseaza noroaie, trambuline, sarit peste busteni sau alte nebunii.

Bugetul ~1500 euro. Inaltime 1,75 / 80 kg.

Prima data eram convins ca o Transalp m-ar coafa, desi bugetul e cam mic pt ea.

Insa daca nimeresc pe o forestiera mai hard cred ca ar cam avea de suferit, asa incat recent imi face cu ochiul o Kawa KLE 500.

Si F650 ar fi o posibilitate, chiar daca in pretul asta risc sa dau peste hoaste.

Tehnic nu ma pricep deloc la motoare, incerc sa prind din mers.

 

Doi la mana, nu prea am incredere ca in banii astia gasesc ce-mi doresc eu in .ro, asa ca o posibilitate este sa fac comanda din .it.

 

Multam pt orice sfat legat de o eventuala achizitie care mi s-ar potrivi, asfalt uscat tuturor !

Editat de Montan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is prea putin bani. Poate gasesti ceva din anii 90, dar cu grija sau nu iei o troaca.

Aduna si echipamentul: casca, manusi, geaca, pantaloni (genunchere), ghete/cizme moto.

 

Acum or sa vina unii sa iti spuna ca o casca de 100E e la fel de buna sau chiar mai buna ca una de 500E.. aici doar tu decizi, la fel si la restul echipamentului tu decizi cat dai. Cauta preturi si fa-ti o idee despre cat iti mai trebuie pt echipament. (www.louis.de prin www.kronaumoto.ro, www.fc-moto.de, www.motocard.com, www.motoin.de, https://www.polo-motorrad.de/ prin mymoto)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru off, primul minus al KLE-ului ar fi motorul, mai potrivit pentru strada decat pentru offroad. Al doilea greutatea (aici ar fi de preferat DR-ul). Insa cu gume potrivite si cu un pilot priceput (nu-i cazul meu, din pacate) se descurca onorabil pe forestiere mai nasoale.

Al meu n-a avut hibe majore. E model 2004, il am de un an juma si in afara de consumabile am schimbat doar rulmentii pe spate acum o luna. E drept ca l-am folosit preponderent pe asfalt.

Cu suma pe care o detii poti gasi un KLE rezonabil si in Romania, daca dai o raita pe Bikeshop.

Pentru mai multe informatii, vezi forumul dedicat. N-o fi el prea activ, dar sper sa iti faci o idee despre model si hibele/calitatile modelului.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.Mai nou am si eu A-ul.De ceva vreme ma tot gandesc la ce motor sa-mi iau,in viitorul,sper,apropiat.Va fi un chopper,asta este sigur.Sa fie o Honda Shadow de 600 sau o Yamaha Virago 535?Ideea este ca nu doar puterea lor ma pune pe ganduri ci si faptul ca vreau sa o manevrez cat mai usor,eu avand 1,70 inaltime si 62 kg.Ce parere aveti?

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.Mai nou am si eu A-ul.De ceva vreme ma tot gandesc la ce motor sa-mi iau,in viitorul,sper,apropiat.Va fi un chopper,asta este sigur.Sa fie o Honda Shadow de 600 sau o Yamaha Virago 535?Ideea este ca nu doar puterea lor ma pune pe ganduri ci si faptul ca vreau sa o manevrez cat mai usor,eu avand 1,70 inaltime si 62 kg.Ce parere aveti?

Multumesc anticipat.

Salut!

Anu asta am obtinut si eu categoria A si la o luna diferenta am luat motorul. Nu trebuie sa-ti faci griji in privinta puterii celor doua motociclete spre care te orientezi.

Daca ai posibilitatea sa probezi motoarele, atunci vei alege pe cel care ti se va parea mai comod.

Eu am luat Virago 535 si pana acum am mers destul cat sa-mi dau seama ca e foarte manevrabila si usoara.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor !

 

Ce parere aveti de Honda VT 750C (1987), pentru un incepator ?

Peste 2 saptamani am examenul pentru categoria A, scoala o fac pe un Marauder de 250, iar acum s-a ivit ocazia Hondei din poza.

 

Am 28 ani, 80 Kg si 1,80m.

 

Multumesc mult pentru sfaturi !

 

520a438c.jpg

Editat de Orvo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca voi alege Virago.Din ce am vazut/citit/intrebat,sunt foarte rezistente si fiabile,iar mai mult ca orice,ma incanta faptul ca este mai compacta,mai mica iar la dimensiunile mele ma simt bine pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor !

 

Ce parere aveti de Honda VT 750C (1987), pentru un incepator ?

Peste 2 saptamani am examenul pentru categoria A, scoala o fac pe un Marauder de 250, iar acum s-a ivit ocazia Hondei din poza.

 

Am 28 ani, 80 Kg si 1,80m.

 

Multumesc mult pentru sfaturi !

 

520a438c.jpg

Conteaza mai putin inaltimea si greutatea... mai important e cerebelu'... Daca nu te arunci in el ca inecatu' e OK. Oricum, daca incepi cu ceva de 250, in doua luni iti vine sa-l arunci in cucuruz. Asa ca mai bine iei ceva mai cu kuae si te stapanesti un pic pana te obisnuiesti cu statutul de carne pe sosea :P .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! Sunt nou p'aici si sper ca am nimerit bine topicul. :D

Cum trece zapada si se mai incalzeste afara, voi incepe scoala pt moto si profit de iarna ca sa aleg un motor potrivit (pt mine). Ma gandeam sa ma opresc la Yamaha R125, din mai multe motive: imi place aspectul ss, consum redus/costa putin, si ar fi buna pt un incepator. Dar problema se pune ca nu cumva dau banii degeaba pe el?...maxim 2 ani cred ca o sa'l tin...aaa si avand in vedere ca pana in primavara fac deja 19 ani :crack:

Astept parerile voastre..si sugestii de alte motoare. Puterea motorului nu ma intereseaza inca (oricum e sanatos sa'mi fie frica sa ma urc pe ceva mai mare de 400-500cc pt inceput), mai important pt mine e sa'mi placa ce "calaresc". ;)

 

O zi buna ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salut, in primavara vreau sa ma apuc si eu de scoala si sa imi iau un motor ( impotriva dorintei parintilor mei :moto:) am 21 de ani, 2 metri si cam 106kg, ma gandeam la un naked gen sv650,er-6,bandit......sau un 650gs, motorul va fi folosit doar in oras si foarte rar in afara orasului, ce imi recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt nou p'aici si sper ca am nimerit bine topicul. :lol:

Cum trece zapada si se mai incalzeste afara, voi incepe scoala pt moto si profit de iarna ca sa aleg un motor potrivit (pt mine). Ma gandeam sa ma opresc la Yamaha R125, din mai multe motive: imi place aspectul ss, consum redus/costa putin, si ar fi buna pt un incepator. Dar problema se pune ca nu cumva dau banii degeaba pe el?...maxim 2 ani cred ca o sa'l tin...aaa si avand in vedere ca pana in primavara fac deja 19 ani :blink:

Astept parerile voastre..si sugestii de alte motoare. Puterea motorului nu ma intereseaza inca (oricum e sanatos sa'mi fie frica sa ma urc pe ceva mai mare de 400-500cc pt inceput), mai important pt mine e sa'mi placa ce "calaresc". :D

 

O zi buna :D

Din pacate nu prea exista variante intemediare 125-500 pentru clasa SS, unica varianta buna este Kawasaki Ninja 250R, are 33 de cai, arata bine, un e nici prea prea, nici foarte foarte, numai buna pentru inceput.

 

salut, in primavara vreau sa ma apuc si eu de scoala si sa imi iau un motor ( impotriva dorintei parintilor mei :goodposting:) am 21 de ani, 2 metri si cam 106kg, ma gandeam la un naked gen sv650,er-6,bandit......sau un 650gs, motorul va fi folosit doar in oras si foarte rar in afara orasului, ce imi recomandati?

La inaltimea si greutatea ta, gred ca pozitia de pe SV nu ar fi cea mai potrivita.

Banditul insa ar fi o alegere buna cred, este un motor bun pt oameni mari:) Dar e bun si Hornetul si ER-6le

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, in primavara vreau sa ma apuc si eu de scoala si sa imi iau un motor ( impotriva dorintei parintilor mei :goodposting:) am 21 de ani, 2 metri si cam 106kg, ma gandeam la un naked gen sv650,er-6,bandit......sau un 650gs, motorul va fi folosit doar in oras si foarte rar in afara orasului, ce imi recomandati?

 

la inaltimea ta o sa stai "ghemuit" pe majoritatea motorarelor. Cel mai bine incearca sa te urci pe mai multe, chiar daca nu mergi cu ele macar sa poti sta pe cricul central sau sa tina cineva mobra pe loc sa pui picioarele in scarite. Eu as recomanda ceva supermoto derivata din enduro, KTM LC6 sau ceva enduro touring gen yamaha XT660.

Pe supersport sau chiar si naked o sa ajungi sa stai cu capul deasupra farului din cauza pozitiei mult prea aplecate.

Acum vad ca zici predominant oras, supermoto sau enduro (nu hard), recomand KTM LC6 620 cu ce roti vrei tu de enduro sau supermoto (vezi doar ca exact alea sa fie trecute in acte).

Mesaj completat

Salut tuturor !

 

Ce parere aveti de Honda VT 750C (1987), pentru un incepator ?

Peste 2 saptamani am examenul pentru categoria A, scoala o fac pe un Marauder de 250, iar acum s-a ivit ocazia Hondei din poza.

 

Am 28 ani, 80 Kg si 1,80m.

 

Multumesc mult pentru sfaturi !

 

520a438c.jpg

mult prea grea pt un incepator, in oras o sa ai reale probleme si o sa inveti foarte greu sa te strecori, practic sa folosesti motorul in regim de oras.

Daca vrei "chopper" vezi sa nu depaseasca 160kg ca e foarte greu de manevrat la viteze mici.

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat:

Mai bine intreba-ti de fiabilitate , piese , mecanici priceputi. Orice mobra poate fi condusa in siguranta sau sinucigas. Nu exista mobre grele , daca ai peste 1.75 si nu esti subnutrit. Exista , corect , mobre pe care nu te simti bine , ok. Nu ca-s grele , dar nu-s pt. tine , au centrul de greutate aiurea , au ghidonul prea... , sau nu au crom suficient. In rest , daca te gindesti prea mult , ajungi sa mergi pe scutere.

Am cumparat o mobra de circa 230 kg dupa o perioada de pauza de aproape 2 ani. Inainte , eram jmecher pe o chestie de 110 kg. Ei bine , am dat banii omului , m-am suit pe mobra (mamaaaaa , ce emotii) si am luat-o , asa , usor. Din Pantelimon , sa fiu mai exact. La ProTv in fata , eram livid. Pe Mosilor deja aveam arfe de "biker". La Unirea , eram Rossi. Cind am iesit din Bucuresti , spre Bragadiru , deja parca eram nascut pe ea.

Am avut accidente , de atunci (acum un an) ? Nuuu. Era sa am ? Daaaaa. Dar , la 1.78 ai mei si la 85 de kile , uite ca am tinut-o bine.

Mobra , Honda Deauville , pt. curiosi.

Io , 42 de ani , carnet din 2000 si baeat destept .

Cu dumnezeu inainte.

Te rog, nu mai da sfaturi din astea incepatorilor, nu le aduce nimic bun.

Ca sa intelegi si tu, Honda Deauville este un motor de touring, nici macar unul foarte greu. Nu compara pozitia, distributia maselor, chiar si livrarea cuplului de la un deauville cu un 2V de 260-280 kg la gol. Ca tu cu oarecare experienta moto, ai reusit sa iei un deauville din pantelimon si pina la unirea deja faceai rondul la fintina si polizai scaritele, foarte bine, bravo, sper sa te vad la eurosport la motogp, dar asta nu inseamna ca un incepator dupa ce a facut o scoala de kko rezumata la citeva ore in poligon pe un marauder de 250 va putea merge pe orice motor in siguranta. Aici nu se pune problema sa mearga intre pantelimon si bragadiru, un singur drum in ziua cind si-a cumparat mobra si sigur e ud tot si merge foarte atent, vorbim de momentul cind se intoarce de la serviciu, la 11 noaptea, dupa o zi ce kko, rupt de oboseala, cu mintea la cele 10.000 de probleme de peste zi si cind ii intoarce un bou in fata. O sa poata contorla monstrul de 250kg pe asfalt udat cu sirg de primaria Bucuresti sau un motor de 130kg?

Deci, sfat general pt incepatori, puterea, cuplul, sunt controlabile de creier (inteligenta), ambreiaj, frina (in ordinea asta), kilogramele si ciclistica nu le poti controla decit printr-o alegere inteleapta. Incercati sa vedeti primul motor ca fiind DOAR primul si incercati mai ales sa nu fie ultimul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

buna si eu sun pasionat de motarele pe doua roti sunt incepator j de 2 zile miam luat o honda cbr 600 ii modificata sunt carene de rr mia placut la nebunie si am cumparato, si ii prima mea moto stiu k ii un pic cam mare dar nah am sp k dak tot dau un ban sa imi iau ceva frumos, deci cum ar trebui sa procedez in afara k tre sa merg incet, eu am 170 j 65 d kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa uiti ca ai vitezele 3-6 :lol:

glumeam.

parerea mea este sa incerci sa te inveti cu ea undeva, intr-o parcare vreo citeva zile

sa inveti sa frinezi, sa accelerezi (nu brusc, ca motorul tau e cam monstruletz la de'astea), sa o tii dreapta, sa opresti la punct cu ea, sa o controlezi, in esenta..

apoi, dupa vreo doua zile, iesi pe strada (dupa ce se usuca pe jos si dupa ce iti verifica cineva gumele). sfatul mee este sa iesi intii si intii simbata si duminica dimineata, cind e mai putin aglomerat (7.30 - 8.00). pe urma, baga'te eventual la un drum lung, dar liber.

si NU LUA PASAGER. cel putin nu in primul an. stiu ca e tentant sa iei fetitze cu spatele acoperit vag de un tricou. dar nu o fa. pentru binele lor si al tau (Doamne fereste, pateste ceva, intri la puscarie, plus ca traiesti toata viata cu cosmarul pe cap).

este o motoreta buna, dar cam "grabita" in opinia mea.

eu recomand cu caldura incepatorilor HONDA CB 500 sau CBF 500.

sunt posesorul unei minunate CBF 500, cu care m-am tras prin tara si prin Europa - este un motor super si nu ai ce sa iti doresti mai mult!!

 

italia - austria.

pasul stelvio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa uiti ca ai vitezele 3-6 :lol:

glumeam.

parerea mea este sa incerci sa te inveti cu ea undeva, intr-o parcare vreo citeva zile

sa inveti sa frinezi, sa accelerezi (nu brusc, ca motorul tau e cam monstruletz la de'astea), sa o tii dreapta, sa opresti la punct cu ea, sa o controlezi, in esenta..

apoi, dupa vreo doua zile, iesi pe strada (dupa ce se usuca pe jos si dupa ce iti verifica cineva gumele). sfatul mee este sa iesi intii si intii simbata si duminica dimineata, cind e mai putin aglomerat (7.30 - 8.00). pe urma, baga'te eventual la un drum lung, dar liber.

si NU LUA PASAGER. cel putin nu in primul an. stiu ca e tentant sa iei fetitze cu spatele acoperit vag de un tricou. dar nu o fa. pentru binele lor si al tau (Doamne fereste, pateste ceva, intri la puscarie, plus ca traiesti toata viata cu cosmarul pe cap).

este o motoreta buna, dar cam "grabita" in opinia mea.

eu recomand cu caldura incepatorilor HONDA CB 500 sau CBF 500.

sunt posesorul unei minunate CBF 500, cu care m-am tras prin tara si prin Europa - este un motor super si nu ai ce sa iti doresti mai mult!!

 

italia - austria.

pasul stelvio.

akma deja mam obijuit k ea am mers j k pasager din a doua zi dar incet mia fost putin frica la inceput dar akm sunt ok mam obijnuit k ea...... o data am tras o sperietura am bagat frana pe fata j era pietris pe asfalt j era sa cad dar mam redresat j am scapat, motorul asta nu ii deloc pt incepatori, eu am condus de la 8 ani tot felul de scutere dar nu ii tot una o vitezana k un scuter, imi place la nebunie ii foarte usor de manevrat, ala de la care am luato a modificato aproape tot la ea sunt carene de rr2008, ms pt sfat yougi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut sunt incepator si as dori sa stiu ce motor este mai fiabil yamaha yzf600 sau un honda cbr 600 daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat... cam care ar fi ma buna si dc... as fi foarte recunoscator..

 

P.S. stiu ca este un motor putin cam mare pentru un incepator dar asta imi doresc de 600

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut si eu sunt incepator si am o mare intrebare ce moror este mai fiabil o yamaha yzf600 sau honda cbr 600 cam care este difenta intre ele..daca cineva ma ajuta si pe mine cu un sfat.. as fi f recunoscator.. mersi mult

P.S. stiu ca este putin cam mare dar asta vreau 600 cc

 

 

buna si eu sun pasionat de motarele pe doua roti sunt incepator j de 2 zile miam luat o honda cbr 600 ii modificata sunt carene de rr mia placut la nebunie si am cumparato, si ii prima mea moto stiu k ii un pic cam mare dar nah am sp k dak tot dau un ban sa imi iau ceva frumos, deci cum ar trebui sa procedez in afara k tre sa merg incet, eu am 170 j 65 d kg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ca si fiabilitate sunt beton amandoua,dar Honda are un plus de calitate.Pt un incepator CBR ar fi probabil mai potrivita,dar Yamaha in general e mai naravasa din fire dar are un stil al ei care te prinde.Am mers pe amandoua,Thundercat-ul (sper k de el vorbesti,nu de R6,nu?) se simte mai puternica mai ales jos si frane infinit mai bune ca pe CBR,dar e simtitor mai grea,cu CBR-ul parca se da mai bine dupa tine.Pt un incepator CBR as zice eu,dup-aia vezi tu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa uiti ca ai vitezele 3-6 :bigstar:

glumeam.

parerea mea este sa incerci sa te inveti cu ea undeva, intr-o parcare vreo citeva zile

sa inveti sa frinezi, sa accelerezi (nu brusc, ca motorul tau e cam monstruletz la de'astea), sa o tii dreapta, sa opresti la punct cu ea, sa o controlezi, in esenta..

apoi, dupa vreo doua zile, iesi pe strada (dupa ce se usuca pe jos si dupa ce iti verifica cineva gumele). sfatul mee este sa iesi intii si intii simbata si duminica dimineata, cind e mai putin aglomerat (7.30 - 8.00). pe urma, baga'te eventual la un drum lung, dar liber.

si NU LUA PASAGER. cel putin nu in primul an. stiu ca e tentant sa iei fetitze cu spatele acoperit vag de un tricou. dar nu o fa. pentru binele lor si al tau (Doamne fereste, pateste ceva, intri la puscarie, plus ca traiesti toata viata cu cosmarul pe cap).

este o motoreta buna, dar cam "grabita" in opinia mea.

eu recomand cu caldura incepatorilor HONDA CB 500 sau CBF 500.

sunt posesorul unei minunate CBF 500, cu care m-am tras prin tara si prin Europa - este un motor super si nu ai ce sa iti doresti mai mult!!

 

italia - austria.

pasul stelvio.

 

 

Buna,

 

Astept si eu o parere: am facut o alegere gresita: Honda CBF 600 pentru inceput? 1.70/59 kg????? (ca deja mi-a mai pierit din elan dupa ce am tot citit mesajele de pe forum) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...