Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

ti-as recomanda v strom-ul de 1000,are putere putin peste varadero si vreo 45 KG IN MINUS,e super pt drumuri lungi dar si pt oras fiind destul de ingusta datorita motorului v2,trage foarte de jos,are cuplu super bun,garda la sol suficienta pt drumuri forestiere......pt dimensiunile tale si pt asfaltul din ro poate fii motorul ideal!

 

ps:se incadreaza f bine si in pret,la 5mii eu gasesti un an foarte bun

Editat de gusteru_streetfighter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am 1.94 si iti recomand un Fazer de 600 sau 1000. Vei avea confort, frane foarte bune si consum mic si in oras si in afara. Nu iti recomand chopper, pentru ca vei avea nevoie de unul mare si nu se inscrie in buget. Sport-Touring sau enduro-touring sunt clasele care ti se vor potrivi cel mai bine. Parerea mea. Spor la alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La dimensiunile tale, ai inceput bine. Nici un alt tip motor nu se potriveste mai bine unui tip de 1,90 decat gama big enduro-touring (nici chiar monstri gen Vulcan 2000, Intruder 1800 sau Triumph Rocket III de 2300). Mai adauga la lista de optiuni BMW R1200 GS si KTM 990, chiar daca bugetul e cam mic deocamdata pentru ele.

 

Vreisa spui ca eu arat chiar asa ridicol pe FZ6/R1 ? ... Ma duc sa plang intr-un colt :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti incepe lejer pe Bandit, Hornet sau Fazer de 600. La fel, cred ca o sa fii destul de relaxat si pe un GSX-F.

Varadero e vaca mare, nu prea ti-as recomanda-o, ca incepator iti trebuie o motocicleta usurica, manevrabila, care sa te asculte, docila, nu una care zmuceste si cu un cuplu imens. Daca iti plac sportivele, incearca GSX-F-ul, daca vrei ceva mai touring iti recomand TDM-ul de 900.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa incerci si XX110 Hayabusa 1300 la bani mai bputini CBR1000F Huricane sunt motociclete manevrabile si perfecte pentru inaltimea ta.Mai trebuie sa faci un curs de pilotaj ca sa fi sigur ca supravietuiesti :)

 

Sau Mt-01 sau noul V-max. De asemenea Yamaha Warrior sau honda valkyrie rune sunt motociclete ideale pentru un incepator. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc anticipat celor care vor sa ma ajute in alegerea unui motor. Mentionez ca am primit diferite sfaturi de la multi neavizati ... Pina la urma m-am hotarit sa subscriu aici ... Poate ... cine stie...aflu ce ma intereseaza. Sa va spun pe scurt despre ce este vorba... Nu cu mult timp in urma m-a prins microbu' de tot si am hotarit sa cumpar motor, cu toate ca posed permis de ceva vreme nu am avut "timp" de motor (masina e mai importanta pentru familie). Acum insa am adunat ceva "material" si m-am decis ca este timpul sa fac marele pas. A aparut o mica "mare" problema. Ca fost sportiv am o anumita "prezenta" scenica 1.90m si 110 kg(cu foarte putina grasime). Am tot citit, am tot intrebat si pina la urma m-am decis, dar nu in totalitate la o HONDA VARADERO 1000. Cu toate ca unii au sa spuna ca e cam puternica, mentionez faptul ca sunt destul de "zdravan" la minte si la corp, cam stiu cu ce se maninca, caii putere. De aceea va intreb daca alegerea facuta de mine este cit de cit conforma cu marimea mea.

 

P.S. Mentionez ca sunt deschis si la alte propuneri, si aici ma refer si la alte modele moto... (buget 5000 euro)

 

"ca la femei " daca mi permitetzi limbaju buruienos............te urci, te dai cu ele si vezi care ti place :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ca la femei " daca mi permitetzi limbaju buruienos............te urci, te dai cu ele si vezi care ti place :D

 

 

 

Nimic buruienos.... Cred ca pina la urma asa o sa fac.... Oricum ramin la prima optiune de enduro touring. Mai ramine sa vad care ma "coafeaza" mai bine ....

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc anticipat celor care vor sa ma ajute in alegerea unui motor. Mentionez ca am primit diferite sfaturi de la multi neavizati ... Pina la urma m-am hotarit sa subscriu aici ... Poate ... cine stie...aflu ce ma intereseaza. Sa va spun pe scurt despre ce este vorba... Nu cu mult timp in urma m-a prins microbu' de tot si am hotarit sa cumpar motor, cu toate ca posed permis de ceva vreme nu am avut "timp" de motor (masina e mai importanta pentru familie). Acum insa am adunat ceva "material" si m-am decis ca este timpul sa fac marele pas. A aparut o mica "mare" problema. Ca fost sportiv am o anumita "prezenta" scenica 1.90m si 110 kg(cu foarte putina grasime). Am tot citit, am tot intrebat si pina la urma m-am decis, dar nu in totalitate la o HONDA VARADERO 1000. Cu toate ca unii au sa spuna ca e cam puternica, mentionez faptul ca sunt destul de "zdravan" la minte si la corp, cam stiu cu ce se maninca, caii putere. De aceea va intreb daca alegerea facuta de mine este cit de cit conforma cu marimea mea.

 

P.S. Mentionez ca sunt deschis si la alte propuneri, si aici ma refer si la alte modele moto... (buget 5000 euro)

 

 

Am un prieten de 1.98 care calareste fara probleme un BMW F650. Te incadrezi la unul bun cu bugetul de 5000 Euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai recomandati gs 650 la om de 110 kg +pasagera +ceva bagaje

 

omul vrea sa se plimbe nu sa se tarie

 

daca esti ..cu capul pe umeri... si stii ca nu vei baga mana in gaz

 

 

1 varadero 1000

2. vstrom

3 ktm 990

4 gs 1200

 

asta in ordinea preturilor ma refer

 

bafta

pt ture mai lungi nu lua moto mic

daca vrei de oras mai mult ar merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu am 1.87 si 100 de kg, asa ca nu mi se pare ca tu ai fi liga extrema.

Vad ca toata lumea, desi TU ESTI INCEPATOR, iti recomanda numai dinamite. V-uri de 1000, boxere de 1200, sportive 4 in linie de la 600 in sus, samd.

Cat ai fi tu de mare, de sportiv si de cumpatat, eu ti-as recomanda sa o iei mai usurel si sa nu sari de un 70 de CP.

In momentul cand vei pierde controlul unei namile de 250 de kg +, la viteza si puterea cu care se deplaseaza ea, nu o sa fie acelasi lucru cu un enduro-touring de ~ 200 kg, puterea si viteza acestuia.

Cred ca V-stromul 650/Transalpul 650/Yamaha SuperTenere/Honda AfricaTwin ar fi numai bune pentru inceput. De la TDM-ul de 850 incolo (inclusiv), deja riscul e cam mare.

Incepatorii cu motoare mari si foarte mari, ce nu le-au imprastiat, sunt exceptia. Ori merg foarte incet, ori foarte putini km.

Evita monocilindrele mari gen DR 750/800 Big fiindca nu sunt fiabilitatea in viata si nici nu sunt grozave la drumuri foarte lungi, incarcate bine si cu pasager.

Parerea mea.

Daca nu esti de acord cu ce am scris mai sus ia-ti o motocicleta care sa aiba neaparat ABS. Sau DualCBS in cazul Varadero.

Spor la ales si cumparat!

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CBF600S e ok... eu am 1.94 si m-am simtit foarte comod pe ea. Prietenul care o are cred ca-i sarit de 100 de kile si n-are probleme cu pasagera.

Mesaj completat

E si beginner friendly... ABS si CBS sau cum ii zice la interlinked braking system de la Honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti place varadero, si ai stat pe ea macar 150 km, si iti place in continuare, ia-o. Daca nu, cauta una pe care sa stai confortabil. Eu am doar 190 cm inaltime, dar pe R1100GS cu saua coborita am stat ca pe olita ( la picioare). Deasemenea, pentru "etape" de 300 km nu iti recomand monocilindrice.

Inca o opinie, ca nu sunt destul de "motociclist batran" sa dau sfaturi: pune crash bars daca nu are deja :rolleyes:

Drum bun!

Editat de byrons13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm.... Eu am 1.87 m si aprox. 110 kile.. Deci foarte aproape de "dimensiunile" tale... Ii drept ca la mine ii mai multa grasime decat muschi, da' asta-i partea a doua...

 

Dupa cum o vad eu, ai 2 modele care tzi s-ar potrivi si pe care eu le-am probat pana acuma si tzi le recomand..

 

1. Honda Africa Twin (la banii pe care-i ai tu, potzi lejer sa-tzi iei un RD07A, mai nou de 2000)

- avantaje: motor mai usor, mai potrivit pentru un incepator.. Consuma ceva mai putzin decat un Varadero.. Te potzi baga cu el lejer si pe drumuri mai putzin "prietenoase".. Duce 2 persoane, cu tot cu bagaje, fara nicio problema..

- dezavantaje: motor totusi destul de inalt, "doar" 60/70 CP...

2. Honda Varadero (pe la 5000 cre'ca gasesti lejer un model de prin 2000-2002)

- avantaje: motor super puternic, trage ca un speeder, are confortul unui tourer.. Foarte comod la drumuri lungi.. Duce lejer 2 oameni plus bagaje si niciodata nu va "suspina" cand il chinui pe curbe, la urcari, la demaraje..

- dezavantaje: in primul rand nu prea e motor de incepator.. Ii drept ca nici Africana nu-i chiar de incepator, da' totusi.. Cand ai iesit cu el de pe sosea si intri pe drumuri mai putzin "prietenoase", deja devine mai greu de controlat.. Ii ceva mai greu decat Africana.. Consuma foarte mult (daca ai varianta pe carburatoare, consumu' se va invarti undeva pe la 7 la suta, sau chiar mai mult... Afara din oras... in oras, undeva pe la 9-10).

 

Eu am calarit ambele modele.. Africana chiar am calarit-o pe cand aveam undeva pe la 118 kile... Ambele is super ok...

 

Parerea mea: Varadero e superb, DAR, nu tzi l-as recomanda ca incepator.. Mai degraba o Africana, model cat mai nou...

Oricum, cand itzi iei motorul, avand in vedere ca vrei sa faci si o tzara de touring, neaparat sa cautzi unul care sa aiba deja crashbars, setul complet de cutii (laterale + topcase), daca se poate un parbriz de touring...

 

Bafta in alegere!! DDC

Editat de ddcristi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Studiaza putin si Aprilia Caponord.

Ce sa zic... Aratoasa Aprilia... Dar cam rare pe la noi ... Si stii cum e treaba ... Ca orice lucru luat la mina a doua se strica putin mai des. Una peste alta trebuie sa ma gindesc si la partea mai putin placuta cu service-ul...

MS oricum de sfat...

Mesaj completat

sau un tdm 900,super motoreta

 

 

Mai mult pt enduro..... Ma gindesc totusi la un Varadero .... Pareri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Man, motorul cel mai bun este ala care iti place tie, banuiesc, dupa cum scrii ca ai o varsta la care figurile de ,,reisar'' nu te mai tenteaza (acu' s-o spun p'aia dreapta si eu, la 35 de ani, tot mai am tendinta, rar ce-i drept, sa vad ce poate dar ma gandesc la ce au patit altii si ma potolesc, mai ales ca de cate ori m-am dat ,,lebada in rahat'' de atatea ori am incasat-o)

Revenind la subiect, cativa ani m-am dat cu cruisere, frumoase, fitzoase, intoarce lumea capul dupa tine cand faci ,,bum-bum'' dar cam atat, cel putin pe mine ma durea carca dupa 300 de kilometri (poate sunt eu mai sensibil), am de 2 ani Suzuki V-Strom 1000 (ma rog Kawasaki KLV1000, este acceasi branza), trebuie sa recunosc ca-i minunata, este urata cu craci (in opinia unora) dar isi face treaba cu cinste si pentru ceea ce este construita (drumuri lungi si off-road usor) se achita de datorii admirabil, am facut aproape 3000km Rom - Danemarca in 3 zile cu nevasta in spate basca bulendre cat incape.

Revenind la Varadero, m-am suit dar nu m-am dat, face parte din aceeasi categorie ci V-Strom, este mai grea cu vreo 40 kg si mai lata cu vreo 5 cm, are cu vreo 5 cai mai putin (dar nu cred ca se simt, oricum nu-i un motor care sa il tii la 200 constant)

Sincer n-am reusit sa vad vreo diferenta intre Varadero si V-Strom, ma refer la pozitia in sa.

Am ales V-Strom din 2 motive, pe a mea am gasit-o la un pret foarte bun in si full accesorizata si 2, service-ul, cel putin in Bucuresti este mai bun la Suzuki decat la Honda (asta este parerea mea personala, nu dati cu pietre).

Am uitat sa-ti zic, sunt acelasi calapod cu tine 1.94 si 105 tot fost.....

Cam asta ar fi, daca-mi mai aduc aminte mai scriu.

Editat de Rider in the sky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms de sfat man...

Am tot stat , am tot citit , nu stiu ce sa mai zic... M-am gindit si la un V-strom de 650... Cu toate ca 1000 este mai mare decit 650 (si aici ma refer stirct la motor, ca si volum al motocilcetei am vazut ca sunt la fel), de aici rezultind o diferenta de putere, consider ca mai trebuiesc luati in calcul si alti factori cum ar fi consumul in oras, greutatea mai redusa, totusi sunt incepator...

Mai am totusi cam 2 luni sa ma mai gindesc si sa mai "forez"...

Pina acum ramin in calcul (in ordinea preferintelor):

1.V-strom 650

2.V-strom 100

3.Varadero

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce se zice, V-Strom-ul 650 cica ar fi mai reusit, din punct de vedere al motorizarii, decat cel de 1000. Ala de 1000 se zice ca ar avea nevoie de mai multe ,,bibileli'' si ar fi mai putin cizelat. Pana la o anumita turatie si viteza cred ca merg cap la cap dar spre exemplu, cel de 1000 dupa 4500-5000 de ture are o explozie de putere pe care cel de 650 nu cred ca o are.

Acum, ca sa o dau in diverse, tu ca incepator te-ai potrivi mai bine pe un 650, asta daca nu te deranjeaza micile diferente : 650-ul are carenele ceva mai mici decat 1000-le care este un pic mai imbracat, 650-ul are o singura teava de esapament din care cauza side case-urile vor fi asimetrice daca privesti motocicleta din spate, vitezometrul la 650 este pana la 200, diferenta este de 8 kg in favoarea celui mic si cam atat.

Anyway, daca te hotarasti la Varadero, incearca sa cumperi una din 2003+ , alea pana in 2003 au fost pe carburatie (consum sporit) si au doar 5 viteze (motor mai turat la viteza de croaziera) + alte mici imbunatatiri estetice.

Daca te hotarasti la V-Strom1000, cumpara 2004+ , au imbunatatiri la ambreiaj, bord mai complet si mai lizibil si scutul de protectie de sub motor a fost ridicat pentru o mai buna protectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai votul meu pt un Varadero sau V-Strom de 1000 cmc. Vorbesc din perspectiva unuia de 196 cu 96kg. Nici unul din cele 2 motoare nu este prea puternic. oricum nu puterea motorului conteaza. Conteaza cat de cerebral esti tu, pt ca numai tu tragi de acceleratie. In plus, comparat cu orice alt motor de 600, 650..etc. franele si suspensia sunt total altele, mult mai bune si mai eficiente, gandite pt greutate mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...