Sari la conținut

BMW R1250 RS '22


LoveBiciz
 Share

Postări Recomandate

5ACBC48E-5EAC-40ED-9B61-AA5077E51D2D.thumb.jpg.0f32a33038b528445228c6bc6d663ccc.jpgIMG_5051.thumb.JPEG.9436ad927eb39bcae137ae491b80e990.JPEGIMG_5045.thumb.JPEG.e5de82c06dcd83bec5816a1779c7ec5d.JPEG

 

Gataaa baieti :) 

 

Asteptarea a luat sfarsit si dupa cateva mici impedimente ... behold the R1250RS.
Dupa cum am mai scris in topicul de sport tourere, ma interesa ceva comod pentru ture mai lungi, dar in acelasi timp sa aiba si ceva sportivitate in ea (nu ca as fi eu vreun Rossi).
Am testat mai multe modele si raspunsul final a fost RS-ul insa comanda a fost ceva de genul blind buy, nu am gasit-o pe nicaieri la test drive(pentru ca nah, model rar, nu prea se cauta asa ceva, lumea fie cata GSuri fie sportive) si am stiut ca imi place motorul cum trage, mi-a placut aspectul si dotarile siiii am sperat ca o sa fie comoda 😅

 

Am dat comanda la final de septembrie, are certificatul de nastere pe 25/01/2022, a ajuns in tara pe 8 februarie si am luat-o acasa pe 25 februarie 🥳

As fi putut sa o iau acasa atunci la inceput de februarie, dar mi-a suras f mult oportunitatea sa o iau si cu Rabla moto (7500Ron discount parca nu is de ici de colo) asa ca am zis ca mai merita asteptarea si cu multe alergaturi si mici impedimente am reusit sa ni se aprobe dosarul fix cu o zi inainte sa se termine fondurile 🥳 (urmau sa le suplimenteze prin mai pentru PF, dar nici sulea nu astepta pana atunci).

 

Cat asteptam dupa ea sa intre pe linia de productie am tot cautat ceva pentru protejat țâțoaiele alea de cilindrii de dau pe dinafara si am ajuns la concluzia ca cel mai ok pentru aspect ar da 01_037_5130_0_i_03_8152.thumb.jpg.e765e56876cdbc2bfb8205777437a5a8.jpg si asta in combinatie cu toba din brushed metal (nu am vrut evacuarea cromata) si acel belly pan metalic argintiu.

Acum ma gandesc ca poate ar fi mai ok sa renunt la belly pan si sa optez pentru niste crash baruri de la SW-Motech tot din inox (pentru instalare trebuie scos definitiv belly panul) crash-bar-stainless-steel-bmw-r1250-gs-adv-r-rs-18-22761-712533.thumb.jpg.fb50b216b90c07585e1612e0e37b9f74.jpg si asta devine o necesitate, mai ales cand am vazut ca un Casco la Groupama pt RS ma costa 2800 EURO.

Yep...2800EURO FML 😐

 

Tinand cont ca am luat-o ca vreau sa mai fac si ceva ture lungi, m-am uitat si de boxuri laterale / top box si daca era sa iau cele de BMW ma costa undeva la 6000RON extra am zis ca desi am luat suporturile laterale o sa merg pe ceva aftermarket de la SHAD.
Si sa pastrez designul pe argintiu am luat niste SHAD SH35
cutii-laterale-shad-sh35-aluminium-pair-with-premium-lock-69187-682530.thumb.jpg.4643d905f3b6f984cd33e39bfc14e288.jpg de pe Motocard la super reducere (1300RON setul de 2 cutii) si suportul de boxuri de pe asfalt-uscat la vreo 500RON. Urmeaza sa iau si topboxul tot de la SHAD SH59X (expandabil) care e la vreo 1350RON si scap undeva la jumatate cu toate. Poate ca ma zgarcesc, poate nu, dar ma scuz ca asa imi pastrez designul pe argintiu 😆.

 

Acum ca am luat-o am observat ca sunetul e total diferit fata de acelasi motor pe GS...evacuarea aia de GS suna mult mai bine, mai gros, mai infundat asa cum eram obisnuit pe vremuri cu Delkevic-ul de pe SV650. RS-ul suna asa mai a tractor agricol la turatii sub 4000, dar se schimba mai in bine cand ii dai :D
Ca si manevrabilitate, nu da de inteles ca ar avea 245kg ... e mai grasuta, dar stie sa se miste, sa faca opturi misto :)) mai ales din cauza ca are centrul de greutate jos de tot.

Ca suspensii, clar nu absoarbe socurile precum GS-ul ca nah, asta e sportiva, GS-ul are telelever. E alta motocicleta. Punct. Dar cu toate astea nu iti muta pietrele la rinichi :)
Sa vad exact cum e la ture lungi nu am apucat, am vrut azi sa bag o tura pana la Ploiesti, asa de fun, dar prea frig si batea un vant de mi-a trecut damblaua. Sa dea caldura si mai vedem.

In rest nu stiu ce sa mai zic...Ne place foarte mult, speram sa nu avem nici o duda cu ea de niciun fel siiii ne vedem in trafic.

 

Asfalt uscat baieti ✌️

IMG_5263.thumb.JPEG.cfa3209b744a29dc4591d3f862524556.JPEG
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_

Foarte mișto prezentare 😊

Sa o stapanesti cu placere și sa iti/va aducă bucurii infinite.

Ce încălțări ai?

Eu ma tot uit la alea urbane de la BMW dar și ale tale arata super fain. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moaaamăăă, domnu' Bill Gates, m-am făcut verde... Și nu din cauză că vine primăvara, ci de invidie!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, _Raul_ a spus:

Foarte mișto prezentare 😊

Sa o stapanesti cu placere și sa iti/va aducă bucurii infinite.

Ce încălțări ai?

Eu ma tot uit la alea urbane de la BMW dar și ale tale arata super fain. 

 

Multam fain, asa sa fie, sa ne bucuram de ea linistiti fara incidente :) Sa nu fie nevoie sa trecem la urmatorul model de R1250 Panzer.
Ca idee șoșonii sunt Dainese Dover Gore-Tex 
image.thumb.png.3c7f671c08173dc7b152274f978c8a55.png

Acum 53 minute, pasquinel a spus:

Moaaamăăă, domnu' Bill Gates

 

 

😆 Nici de departe.


As vrea eu sa fim macar rude indepartate si asa o data pe an sa imi trimita numa o felicitare cu un cec de 1mil E ... chiar si asa in scarba. As zice bogdaproste 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.02.2022 la 8:39, Kristian K a spus:

Sa ai km sanatosi si fericiti. :)

 

La 27.02.2022 la 6:14, l.u.v a spus:

Foarte frumoasă, să te bucuri de ea! 

 

 

 

La 28.02.2022 la 7:40, hora09 a spus:

Blană! Sa ai parte numa de drumuri mișto!

Multam fain :D

Acum 2 ore, ovidiu.voinea a spus:

Faina, sa o stapanesti sanatos!

Dar la partea de casco, nu are cum sa te coste atat ... eu platesc la un gs 1250 gsa 20` tot luat nou - 900 euro - Groupama

image.thumb.png.398ae486036012f82ad4da45bf17cb04.png cu mentiunea ca preturile sunt in EURO. Poate o fi legat de faptul ca am permisul de numai 2 ani si un pic, habar nu am. Dar in orice caz, e al dracu de mult. Mai mult de 800E nu cred ca merita un casco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, ovidiu.voinea a spus:

Mai intreaba un alt broker ca nu are cum sa fie atat.

Valorile motocicletelor sunt aprox egale ( a mea parca a fost 22 k euro )

Eu zic ca merita cu varf si indesat la ce preturi au elementele in caz ca o tavalesti :)

Pai a mea pretul de factura 17k E.
Luand cu regula de 3 simpla, daca la tine a fost 900E, la mine trebuia un 700E.
Am platit la masina de 27.5k E casco numai 660E la Tiriac si daia ziceam ca nu prea as da peste 800E :))
Scorul de 2800E la casco e direct de la brokerul de la Motorrad Otopeni si care ar avea discounturi.

Am tot amanat cu nebunia de la granita si cu vremea asta de rahat sa sparg pusculita, dar o intrebare la alt broker cred ca nu strica si nu deranjeaza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, ovidiu.voinea said:

Mai intreaba un alt broker ca nu are cum sa fie atat.

Valorile motocicletelor sunt aprox egale ( a mea parca a fost 22 k euro )

Eu zic ca merita cu varf si indesat la ce preturi au elementele in caz ca o tavalesti :)

In 2019 când am luat eu mobra noua(valoare 10k euro) toți brokerii mi-au dat același tarif:733eur/an full casco. Aveam 34 de ani,permis moto de 14 ani și zero incidente/accidente. Deci...naiba ii știe și pe ăștia cu tarifele lor. 

 

@LoveBiciz nu-mi plac bembeurile dar asta e frumușică foc. Sa ai noroc la ea.

 

 

Editat de SMF
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au luat-o razna si la CASCO, eu faceam in urma cu 3 ani cu 500 euro/an la o valoare asigurata de 14000 euro. Acum 2 ani (motorul avea 3 ani si cateva luni) am prelungit cu 600euro/an la valoare asigurata sub 8000 euro. Dupa 6 luni am renuntat.

Costurile casco nu se mai justifica dupa 2-3 ani de la achizitie, iar la preturile astea, in 5 ani mai cumperi una noua adunand rata anuala.🤬

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.02.2022 la 0:39, LoveBiciz a spus:

... behold the R1250RS.

Te invidiez! :)

Sa o stapanesti sanatos si drumuri cat mai faine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fura ciuperci oferta aia de casco! Trimite direct la Groupama solicitare. 511 euro , moto asigurata de 9k si echipament 1,5k, platita acum cateva zile.

Ce ai tu acolo e nesimtire. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.03.2022 la 11:49, Bulldog46 a spus:

 

Da est e mult...chiar extrem de mult, aproape 1/5 din valoarea motocicletei. Mai stai un pic, sau daca nu...RCA cu decontare directa si paza buna...ce sa spun. Eu nu as da atat

In caz că proprietarul da cu mobra de pământ, decontarea directa este frecție la un picior de lemn, adică nu validează.

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

Fura ciuperci oferta aia de casco! Trimite direct la Groupama solicitare. 511 euro , moto asigurata de 9k si echipament 1,5k, platita acum cateva zile.

Ce ai tu acolo e nesimtire. 

Crezi că un broker serios primește oferta, mai pune un adaos și o transmite mai departe clientului? Astea sunt preturile. Pe de altă parte cred că se pot calcula și online oferte casco.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, MirceaB a spus:

In caz că proprietarul da cu mobra de pământ, decontarea directa este frecție la un picior de lemn, adică nu validează.

Crezi că un broker serios primește oferta, mai pune un adaos și o transmite mai departe clientului? Astea sunt preturile. Pe de altă parte cred că se pot calcula și online oferte casco.

Am mai făcut o simulare de Casco și la un broker independent și a reușit sa scoată de la 2800€ undeva la 2100€…am zis pas 😐

 

Din păcate nu prea exista calculator de Casco online sau cel puțin nu am găsit eu.

Mai rămâne să încerc prin MotoADN sa fac o simulare de Casco, dar dacă și acolo primesc oferta de Lambo, dau direct comanda de Crash Bars și apoi diferența o pun deoparte pt zile negre …

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, MirceaB a spus:

Ei, aici este o problema. Nu intru in detalii, ca nu are rost, dar daca cineva din conducerea Groupama, aude asa ceva, este nasol rau. (pentru ei, intern)

Not my monkey, not my circus 🙈🙉🙊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia de la groupama au un sistem care nu le permite mai multor brokeri sa oferteze pt acelasi motor. Eu am cerut o oferta la groupama de la un broker si, asa de control, am incercat si cu un al 2 lea. Bang - nu ii da voie sistemul ca mai are deja o oferta si eu trebuie sa ii desemnez pe astia noi brokerul meu ca ei sa poata cere deblocarea in sistem…

Ma indoiesc ca obtii diferente mari la acelasi asigurator pe aceleasi conditii de asigurare. Ca au de le echipament, asigurare off road, aspirare apa in motor, asistenta rutiera, cu sau fara franciza, cu sau fara alarma, cu sau fara crash bar pana la casco pe 9 din 12 luni. Cred ca toti brokeri tot pe acolo au plus minus marja lor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...