Sari la conținut

Echilibrul pe motocicleta


Alexandra98
 Share

Postări Recomandate

Acum 51 minute, Alexandra98 a spus:

 

In cazul in care aveți recomandări, le aștept 

 

Daca ne dai si un buget strict pt moto... Tine cont ca echipamentul costa si el si e bine sa-l ai cand iesi cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Alexandra98 a spus:

Tocmai de acea m-am dus ..sa învăț, consider ca aproape doua ture de poligon nu sunt îndeajuns sa mi dau nici eu seama dacă ma descurc sau nu..prin “nu m-am descurcat bine “ vreau sa spun ca simțeam nevoia sa pun picioarele jos..sa nu pic..Nu spun ca nu a fost o decizie buna sa mi spună sa merg cu bicicleta sau ca nu e pt binele meu..spun doar ca se putea sa mi acorde mai mult timp..sa mi pot da seama dacă într-adevăr am eu o problema sau..am nevoie de mai mult Exercițiu…nimeni nu s-a născut învățat..

Trebuia sa bei un coniac inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, TETEA. a spus:

 

Daca ne dai si un buget strict pt moto... Tine cont ca echipamentul costa si el si e bine sa-l ai cand iesi cu motorul.

Echipamentul îl am deja fiind pasager.

 

Iar bugetul ar fi undeva la 8000-10.000 RON. 
 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moto pentru A1, A2, A? Bugetul e destul de micut, concentreaza-te pe obtinerea permisului si mai aduna ceva banuti. Urmeaza sfatul celor care ti-au sugerat sa exersezi pe bicicleta la inceput.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, TETEA. a spus:

Moto pentru A1, A2, A? Bugetul e destul de micut, concentreaza-te pe obtinerea permisului si mai aduna ceva banuti. Urmeaza sfatul celor care ti-au sugerat sa exersezi pe bicicleta la 

Acum 34 minute, shashka a spus:

Trebuia sa bei un coniac inainte.

Cum ar fii fost😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Alexandra98 a spus:

 

Ai fi fost putin mai relaxata.

Ar trebui sa nu te superi pe chestia cu gramatica, si sa iei legatura cu Flory. Oricum e mai rationala ca multi de aici, si, ca de la fata la fata ,ai invata mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, shashka a spus:

Ai fi fost putin mai relaxata.

Ar trebui sa nu te superi pe chestia cu gramatica, si sa iei legatura cu Flory. Oricum e mai rationala ca multi de aici, si, ca de la fata la fata ,ai invata mai multe.

Să iei și tu legătura! "Mai rațională DECĂT"

Decât = spre deosebire

Ca = asemănător 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, cinezicealae a spus:

Să iei și tu legătura! "Mai rațională DECĂT"

Decât = spre deosebire

Ca = asemănător 

 

E posibil sa ai dreptate. Eu am facut recomandarea pentru lectii moto, nu pentru gramatica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, cinezicealae a spus:

Si noi (imi permit sa-i includ aici pe toti motociclistii) mai facem greseli, chiar si dupa ani multi de motociclit. Nu inseamna ca avem probleme,  inseamna ca suntem oameni.

Mâna sus care a crezut că e cricul coborât și s-a dat jos de pe mobra! Da' fiți sinceri! Eu de două ori, prima dată lângă o pompă de benzină, a doua oară într-o parcare (pagube insesizabile, orgoliul a fost singurul lezat). Shit happends.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu o mai pun, a fost prima fază cu cricul, îmi montam paravânturile și zic să o imping (prin dreapta) să o dau mai în față. Dracul de furtun spiralat de la compresor se agață de cric, nu observ, dau drumul ghidonului și mobra cade lată pe stânga, fix pe ciment. Un metru mai in lateral era iarba, mare noroc am avut. 🙏👹 Nu mai spun că s-a belit oglinda, a crăpat semnalul de pe carenă, capăt ghidon și paravânt (abia montat) julite bine, că nu aveam crashbar montat, era în casă, el urma. Na, poftim. 🤣

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, cinezicealae a spus:

🤚

Odată în curte.

Eu eram pe mobră, am crezut că are cricul pus, am înclinat-o și m-am dus grămadă cu ea peste mine.

D-aia și vreau să-mi iau una mai mică...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Contabil a spus:

Cum m-am uitat eu dupa casca in 2020 ...... mai rar patesti! :crack:

 

ahahahahahahahahahahahha :))))))))))))))))

Buna asta.

deh, la mine nu e an sa nu uit cricul :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, shashka a spus:

sa iei legatura cu Flory. Oricum e mai rationala ca multi de aici, si, ca de la fata la fata ,ai invata mai multe.

Mda, vorba aia, "cine știe face, cine nu știe îi învață pe alții!" :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.02.2022 la 13:50, Alexandra98 a spus:

Am mers pe bicicleta când eram destul de mică, de atunci deloc.. mulți mi au spus ca mersul pe bicicleta nu se uita și nu ar trebui sa am probleme… de aici cred ca e problema 

De-aia ti-a si spus sa te duci sa mergi pe bicicleta, s-a prins ca de fapt nu stii sa mergi, chiar daca tu ai alta impresie. Sa stii sa mergi pe bicla nu inseamna sa mergi zece metri fara sa cazi. 

Fa cum ti-a zis daca vrei sa fie bine pe mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Alexandra98 a spus:

Echipamentul îl am deja fiind pasager.

 

Iar bugetul ar fi undeva la 8000-10.000 RON. 
 

 

 

 

daca deja esti pasagera si nu ai echilibru pe moto….

vai de capul pilotului !!!!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, Alexandra98 a spus:

Buna😊 la ce te referi prin alte “paliere”?

 

Bună,  Alexandra! Cand zic asta ma refer la faptul ca ai mai multe lucruri ce necesita îmbunătățire pe care trebuie sa le iei în considerare( Și nu cred ca trebuie sa ma repet) dar trebuie sa vina de la tine ,sa ajungi tu la concluzia asta, sa faci ceva cât încă se mai poate. 

Revenind la subiect trebuie sa iei în considerare și faptul ca o sa ai de învățat legislație, sa faci chestionare.. 

 

Acum 23 ore, cinezicealae a spus:

Adică, dincolo de pedalat, să nu uiți să asortezi hainele cu mobra, să scrii cu cratimă, să nu arunci hârtii pe jos...

Palier, aspect, nivel...etc

Așteptăm cu nerăbdare păruiala .

😼 vs. 😾

Eu sunt mai mult pe Girl Power dar trebuie sa am și cu cine..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Flower-Power a spus:

Bună,  Alexandra! Cand zic asta ma refer la faptul ca ai mai multe lucruri ce necesita îmbunătățire pe care trebuie sa le iei în considerare( Și nu cred ca trebuie sa ma repet) dar trebuie sa vina de la tine ,sa ajungi tu la concluzia asta, sa faci ceva cât încă se mai poate. 

Revenind la subiect trebuie sa iei în considerare și faptul ca o sa ai de învățat legislație, sa faci chestionare.. 

 

Buna, mulțumesc mult de sfat.

Am început sa învăț, îmi este puțin mai ușor aici având B-ul, dar totuși sunt lucruri noi pe care trebuie sa le învăț.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Adrian M. a spus:

la mine nu e an sa nu uit cricul :))))

Poate ar trebui să-ți faci un tabel pe care să-l lipești la loc vizibil, pe bord sau prezervor, cu "before operating this vehicle check: a, b, c, cricu băăăă!" :crack:

Auzi, dar bijuteria aia de >10k n-are și senzor de cric? 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, ENEOS a spus:

Poate ar trebui să-ți faci un tabel pe care să-l lipești la loc vizibil, pe bord sau prezervor, cu "before operating this vehicle check: a, b, c, cricu băăăă!" :crack:

Auzi, dar bijuteria aia de >10k n-are și senzor de cric? 🤔

Evident ca are. Da eu vorbesc de uitat sa pui cricul :))))) Nu invers. Da, o sa imi fac un checklist :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...