Sari la conținut

Anvelope cu probleme?


Postări Recomandate

Achizitie recenta de anvelope fata spate: Bridgestone exedra max, fata spate.

Se scapa peste ele benzina strat subtire, vizualizate dupa o ora de la impact arata asa; ca o gogoasa in ulei.

Vreau sa stiu daca s-a mai lovit careva de problema aceasta.

benzina uda si o anvelopa veche...aceasta ramane intacta.

Achizitie de la anvelopemoto.eu   , nu e nici un secret si nici nu vreau sa le fac reclama.Imi spun ca e imposibil, eu tin sa-i contrazic.

 

 

IMG_5336.jpeg

IMG_5339.jpeg

IMG_5337.jpeg

IMG_5340.jpeg

IMG_5341.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu  am nici cea mai vaga idee daca anvelopele sunt reesapate.Eu nu am mai intalnit astfel de situatie.E ca si cum au un strat subtire la suprafata , nu cred ca e cauciuc, posibil alta substanta ce imita, sub care s-a infiltrat benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Djebelu' a spus:

Du-te cu factura la protectia consumatorului. Banuiesc ca o ai.

 

Sa nu uite sa ia si anvelopele. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am toate documentele.Cei de pe siteul anvelope.eu au o procedura foarte incalcita de a rezolva.Intai iti trimit un formular de examinare anvelope...Pentru completarea lui iti trebuie inainte si o inscriere la doctorat..., apoi ai formular de retur...cu alte date si atasare de foto si documente...

Si binenteles raspunsuri si atitudine de atotstiutor baiatul de la vanzari,,,,cu" nu e posibil asa ceva"...

Astept un raspuns din partea lor.Solicitarea cu returul si examinarea e facuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mamaa,nasol. Pare o cedare la suprafata prin exfoliere. Adica se separa stratul exterior, ciudat tare de tot. Nu prea au voie sa faca asa. ACum ce i drept, eu n-am scapat benzina pe ele, sa le las asa 1 h. Cand s-a intamplat, am sters. Sa faci o revenire pe topic cand ai concluzii de la vanzator. Eu unul as trimite un mail si catre producator direct, tot ca si curiozitate, sa vezi raspunsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am anvelope uzate acasă, fac și eu un test mâine, sunt curios ce iese.

Ce văd in poze arată horror, nu are voie să se întâmple așa, deși se știe că benzina și majoritatea anvelopelor nu prea se împacă.

M-am înțeles bine cu vânzătorul, comand de la la el din 2016, fără probleme până acum, ce e drept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In pachetul care urmeaza sa-l fac pt retur, sper saptamana viitoare, i-am spus vanzatorului ca ii pun si o sticla de 0,5 litri cu benzina.

Partea buna e ca nu au fost montate.La trecerea printr-o benzinarie, unde ar fi fost scapata pe jos benzina, daca ai norocul sa treci cu anvelopele astea, nu cred ca e prea grozav.

Ce e interesant, e ca dupa ce se evapora benzina de pe ele , anvelopele arata asa.

Si eu m-am inteles cu vanzatorul, pana la a fi el sigur ca asa nu se poate, desi nu a facut experimentul meu.

IMG_5350.jpeg

IMG_5349.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai comandat online pe peroana fizica, ai legal dreptul sale returnezi in 14 zile. Fara intrebari ca de ce, fara explicatii, le returnezi ca nu iti place culoarea.😃

Eu zic sa insisti la anvelopemoto.eu, omul e OK din toate punctele de vedere. Nu se poate sa nu gaseasca o solutie. Sincer, si mie mi s-a intamplat in domeniul meu sa dau peste ceva nou, sa spun ca asa ceva nu exista, iar realitatea sa ma contrazica. De-aceea iti spun, omul e de buna credinta, se poate sa nu se fi intalnit inca cu situatia respeciva.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am vazut/auzit despre asa ceva... Benzina oricum se evapora in cateva secunde, deci reactia e foarte rapida si agresiva...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzina, mai ales asta modernă care conține etanol, atacă (,) cauciucul! Când se învechește cauciucul e mai compact și "se lasă mai greu". 

Dpmdv nu se poate imputa producătorului sau comerciantului că ai dat tu cu benzină pe anvelope, nu e un defect de fabricație al anvelopelor. Ai vrut să cureți lipiciul de la banda adezivă sau cum ai reușit să le înmoi în halul ăsta? 🤯

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, ENEOS a spus:

Benzina, mai ales asta modernă care conține etanol, atacă (,) cauciucul! Când se învechește cauciucul e mai compact și "se lasă mai greu". 

Dpmdv nu se poate imputa producătorului sau comerciantului că ai dat tu cu benzină pe anvelope, nu e un defect de fabricație al anvelopelor. Ai vrut să cureți lipiciul de la banda adezivă sau cum ai reușit să le înmoi în halul ăsta? 🤯

Si daca treci printr-o zona cu benzina intr-o statie de alimentare si lasi jumatate din anvelopa pe pavajul statiei, e vina mea ?Adica ar fi trebuit sa alimentez la poarta statiei intr-o canistra si apoi sa o torn in rezervor?

Nu stiu ce contine benzina, mai exact, stiu doar ca o anvelopa, indiferent de care ar fi, nu ar trebui sa arate asa dupa contactul cu benzina.Nu mi s-a mai intamplat sa patesc...e ceva nou, adevarul e catoate s-au schimbat.

Si la vulcanizaee dupa ce e montata anvelopa, pt a fi stearsa de pasta data pe janta pt ungere si etansare, aceasta e stearsa cu o carpa inmuiata in benzina.

Astept un raspuns la cererea de retur, cererea se completeaza pe site, tu ca cumparator nu ai nici o dovada ca ai facut-o (trimis cerere), nu ti se da nici o confirmare ca ai cerut retur...pt produsul achizitionat, nu stiu cat de normal e.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, catas_him a spus:

 

Si la vulcanizaee dupa ce e montata anvelopa, pt a fi stearsa de pasta data pe janta pt ungere si etansare, aceasta e stearsa cu o carpa inmuiata in benzina.

La ce vulcanizare? Să știm să ne ferim! Pasta de montaj se șterge cu apă. 

Tot nu ai spus cum ai reușit să le îmbăiezi în halul ăsta! Eu n-am văzut lacuri de benzină în stații (m-aș fi apucat să șterg cu cârpa și să storc zeama în rezervor 😜), și oricum prin alea nu treci cu flancul anvelopei. 

Pe alea a stat benzina, nu e că le-ai stropit din greșeală și ai șters repede. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, ENEOS a spus:

La ce vulcanizare? Să știm să ne ferim! Pasta de montaj se șterge cu apă. 

Tot nu ai spus cum ai reușit să le îmbăiezi în halul ăsta! Eu n-am văzut lacuri de benzină în stații (m-aș fi apucat să șterg cu cârpa și să storc zeama în rezervor 😜), și oricum prin alea nu treci cu flancul anvelopei. 

Scuze de intrebare...Tu nu stai numai in casa la calculator, adica mai iesi si prin lume,nu? Daca ai fi iesit cand a fost vestea ca se scumpeste carburantul , gaseai si benzina si motorina prin statiile de alimentare pe jos. Sunt si pete de ulei, pe pavaj,... 

Am scris in primul post;" Se scapa peste ele benzina strat subtire, vizualizate dupa o ora de la impact arata asa; ca o gogoasa in ulei."

A, si o zona a profilului anvelopei a fost umflata...e ca o besicare...care apasata cu mana se retrage, apoi revine la aceiasi forma ...

 

Si cum v-am spus pe cont dupa completarea cerererii de retur nu se regaseste cererea mea.....Adica nu ai nici o confirmare ca tu vrei sa faci retur produsului in cele 14 zile.

cerere de retur.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, ENEOS a spus:

Tu zi mai bine cum le-ai scăldat! 

În nici un caz eu nu m-am dus să mă bulucesc când a fost isteria, am treburi mai importante! 😉

La cat s-a scumpit, nu-mi permit "scaldatul de anvelope" in benzina.Nu-mi permit asemenea arogante.....

Referitor la baltoace de combustibil, era unu saracu a scapat un bazin de 1000 de litri prin judetul Galati...nu ai auzit ?L-a dat la stiri...😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atâta timp cât eviți sistematic să ne destăinui cum anume au ajuns anvelopele alea în contact cu benzina consider că ai o mare 🪰 pe căciulă dar vrei acum să arunci pisica moartă la vânzător. 

Acum 10 minute, catas_him a spus:

unu saracu a scapat un bazin de 1000 de litri 

Sărac sărac, dar cu duhu'! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, ENEOS a spus:

Atâta timp cât eviți sistematic să ne destăinui cum anume au ajuns anvelopele alea în contact cu benzina consider că ai o mare 🪰 pe căciulă dar vrei acum să arunci pisica moartă la vânzător. 

Citeste primul meu post.

Daca tu consideri sau esti sigur asa ca vanzatorul ca de la benzina, anvelopele ale nu au cum sa ajunga in halul ala, prezinta scenariul tau.

Vanzatorul vrea examinarea anvelopei, eu vreau examinarea anvelopei, ramane deschisa problema unui defect din fabricatie sau a unui material care nu-l pot numi cauciuc ce are reactii dubioase in contact cu benzina.Nu vreau sa-mi solutionezi tu cauza.

Pisica e moarta, iar vanzatorul nu are un raspus, ci doar o responsabilitate, la fel ca si producatorul ca nu dai coltul cu anvelopele vandute sau distribuite de ei..

 

Acum 4 minute, SMF a spus:

Îți spun eu sigur că nici de o lași în benzina nu se face așa. Am o anvelopa uzată data jos anul trecut. A stat,o partea din ea, într-un recipient(un fel de oala mai puțin adâncă) in care mai pun benzina pt de-ale,3 zile,chiar săptămâna trecută. Ghici ce? Nu are nici pe dracu. E patata maxim și cam atât. 

E adevarat ce zici>Alaturi era o anvelopa veche care s-a udat si ea la randul ei cu benzina.Anvelopa e intacta, nu are nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știi că în telefoanele mobile se bagă nu știu ce care servește de martor în caz că ajung lichide înăuntru? Pt că onor clientu' se prezintă la garanție și nici usturoi n-a mâncat, nici gura nu-i miroase, și nici n-a scăpat telefonul în budă! 

Anvelopele tale au fost în contact prelungit cu benzină și, ca orice cauciuc care nu este în mod special rezistent la lichide petroliere, s-au băsicat.

End of story, te rog nu mă mai cita că eu unul nu-ți mai răspund! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, ENEOS a spus:

orice cauciuc care nu este în mod special rezistent la lichide petroliere

Aici ai dreptate, nu orice cauciuc, mai ales asta, e rezistent la lichide petroliere.....sa zicem ca materialul e cauciuc.

Benzina a facut diferenta de calitate.....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 20 ore, mircea.cazachevici a spus:

Eu zic sa insisti la anvelopemoto.eu, omul e OK din toate punctele de vedere.

Experiența mea cu el a fost extrem de neplăcută.

Vorba unui amic când l-am întrebat despre un produs cum se comportă - nu are legătură cu topicul, își cumpărase un intercom - "bă, sunt mulțumit atunci când merge! Că uite, zilele trecute s-a blocat când eram pe motor și nu am mai fost mulțumit!"

Așa și tu, sper să nu ai problemele de mai jos, că ai să vezi ce mulțumit o să fii!

 

Am luat o anvelopă pentru K1200LT care bătea din turnare.

Montată, echilibrată în altă parte și bătea.

Am dus-o la el, a zis că e din jantă, deși bătaia se vedea clar din anvelopă.

Am cumpărat o altă jantă de rezervă pe care am  îndreptat-o special, bătea și cu aia.

A pus janta anvelopată pe aparatul lui de echilibrare statică să o verifice și o răsucea încet, pentru că dacă o învârtea tare tremura și panarama aia din țeavă din cauza dezechilibrării!

Am reținut aroganța lui Victor - așa îl cheamă pe patron - și tupeul cu care se chinuia să mă prostească în față cum că anvelopa e bună.

Un obraznic penibil!

Acum 13 ore, catas_him a spus:

Astept un raspuns la cererea de retur, cererea se completeaza pe site, tu ca cumparator nu ai nici o dovada ca ai facut-o (trimis cerere), nu ti se da nici o confirmare ca ai cerut retur...pt produsul achizitionat, nu stiu cat de normal e.

@Cătălin, din păcate vei avea de așteptat.

Cu pățania de mai sus am trecut și eu prin asta acum vreo 4-5 ani.

Din ce îmi amintesc trebuie să completezi acea cerere pe care o studiază el pe plan intern.

Tupeistul o să o sucească pe toate părțile și să încerce să te prostească vreme de 30 zile, cât e termenul legal mi se pare.

Dacă o să-și dea seama într-un final că nu are cum, o să te pună să trimiți anvelopa la Slatina la fabrica Pirelli, unde are el probabil înțelegere cu laboratorul de testare.

Conform ziselor sale ăia o iau, verifică, o taie ca să ia mostre și în funcție de ce zic ăștia vânzătorul îți dă banii retur sau nu.

Asta după ce mai aștepți tot vreo lună jumate.

În cazul meu toată nebunia asta a durat ~ trei luni, timp în care ești și f.utut și cu banii luați!

A trebuit să-mi cumpăr o altă anvelopă pentru că altfel sezonul era ratat și stăteam cu mobra pe tușă.

În cazul meu la final mi-a returnat banii pentru că era așa cum spusesem și se vedea clar din primele 5 minute, cauciuc prost din turnare.

Eu înțeleg procedural ce înseamnă o garanție, dar tupeul și obrăznicia de borfaș al patronului de la @anvelopemoto care se chinuia să mă prostească în față mi-a lăsat un gust amar!

 

Din această cauză pun tunurile pe ei și reclamă negativă pe unde scriu.

PS: atașată recenzia mea din acea vreme care apare și acum pe google.

Screenshot_20220326_042136_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, l.u.v a spus:

Experiența mea cu el a fost extrem de neplăcută.

Vorba unui amic când l-am întrebat despre un produs cum se comportă - nu are legătură cu topicul, își cumpărase un intercom - "bă, sunt mulțumit atunci când merge! Că uite, zilele trecute s-a blocat când eram pe motor și nu am mai fost mulțumit!"

Așa și tu, sper să nu ai problemele de mai jos, că ai să vezi ce mulțumit o să fii!

 

Am luat o anvelopă pentru K1200LT care bătea din turnare.

Montată, echilibrată în altă parte și bătea.

Am dus-o la el, a zis că e din jantă, deși bătaia se vedea clar din anvelopă.

Am cumpărat o altă jantă de rezervă pe care am  îndreptat-o special, bătea și cu aia.

A pus janta anvelopată pe aparatul lui de echilibrare statică ca vezi Doamne să o verifice și o răsucea încet, pentru că dacă o învârtea tare tremura și panarama aia din țeavă!

Am reținut aroganța lui Victor - așa îl cheamă pe patron - și tupeul cu care se chinuia să mă postească în față că anvelopa e bună.

Un obraznic penibil!

@Cătălin, din păcate vei avea de așteptat.

Cu pățania de mai sus am trecut și eu prin asta acum vreo 4-5 ani.

Din ce îmi amintesc trebuie să completezi acea cerere pe care o studiază el pe plan intern.

Tupeistul o să o sucească pe toate părțile și să încerce să te prostească vreme de 30 zile, cât e termenul legal mi se pare.

Dacă să-și dea seama într-un final că nu are cum, o să te pună să trimiți anvelopa la Slatina la fabrica Pirelli, unde are el probabil înțelegere cu laboratorul de testare.

Conform ziselor sale ăia o iau, verifică, o taie să ia mostre și în funcție de ce zic ăștia vânzătorul îți dă banii retur sau nu.

Asta după ce mai aștepți tot vrem lună jumate.

În cazul meu toată nebunia asta a durat ~ trei luni, timp în care ești și f.utut și cu banii luați!

A trebuit să-mi cumpăr o altă anvelopă pentru că altfel sezonul era ratat și stăteam cu mobra pe tușă.

În cazul meu la final mi-a returnat banii pentru că era așa cum spusesem și se vedea clar din primele 5 minute, cauciuc prost din turnare.

Eu înțeleg procedural ce înseamnă o garanție, dar tupeul și obrăznicia de borfaș al patronului de la @anvelopemoto care se chinuia să mă prostească în față mi-a lăsat un gust amar!

 

Din această cauză pun tunurile pe ei și reclamă negativă pe unde scriu.

PS: atașată recenzia mea din acea vreme care apare și acum pe google.

Screenshot_20220326_042136_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Salut Luigi,

Eu am ramas surprins de faptul ca el era convins, fara a-i prezenta situatia ca nu benzina a facut daunele prezentate in foto.Citez:"cine stie cu ce solutie ati stropit pe ele".De aceea i-am specificat ca in coletul de retur ii voi pune si un recipient din benzina care a atins anvelopele.

Daca luni nu da nici un semn ca raspuns la cererea de retur, le pun la curier cu adresa de expediere si i le trimit.Apoi in functie de ce zice, voi vedea daca merg spre ANPC si spre plangere la toate institutiile abilitate.

Inca odata, eu sunt multumit ca nu le-am montat pe motoreta pt care au fost achizitinate, nu stiu la ce mai au reactie anvelopele astea, posibil si la smoala din asfalt sa se intaple ceva cu ele...Dpmdv nu sunt conforme..., sau poate ar trebui specificat in caracteristicile tehnice ca aceste anvelope, nu rezista la benzina, motorina, pacura, uleiuri si alti solventi...in genul"aveti grija pe unde mergeti"....

Deformarea s-a diminuat considerabil, dar chiar daca nu ar mai fi vizibila, aceste anvelope nu le mai pot monta pe motocicleta.

Partea urata e ca sunt convins, asa din simturi ca daca le v-a schimba, e posibil ca aceste sa ajunga la alt proprietar care sa nu le stie povestea.

Suma e destul de mare, sigur isi face calcule peste calcule... viata unui om tot in bani se cantareste dupa unii.

O sa postez aici tot spectacolul   si nu numai aici...

Acum 31 minute, GoodKat a spus:

 

Bre, nu tin cu ursul, dar cam greu sa lasi benzina sa balteasca pe o anvelopa, avand in vedere profilul ei bombat. Ma indoiesc ca @catas_him a pus anvelopa intr-un lighean cu benzina doar asa, de amorul artei. Iar daca scapi benzina pe ceva, se evapora in timp foarte scurt.

 

Patinaj artistic.

Eu nu am vrut sa testez calitatea anvelopei scaldand-o in benzina, nu intentionez sa fac teste sau experimente.S-a intamplat sa se rastoarne o sticla de benzin si sa le stropeasca...Suspect mi se pare a fi ca s-au separat doua straturi ale anvelopei, acolo unde benzina sau vaporii au intrat in "carnea " cauciucului.Nu numai pe laterala, mai e o zona si pe partea cu profilul bombata...Ajungi sa crezi ca amvelopa are o "pojghita" de cauciuc ca strat superior pentru aspect, ca utilitate, nu vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...