Sari la conținut

3. Gran Premio Michelin® de la República Argentina 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 minute, TETEA. a spus:

 

Intr-o masura variabila, toti apeleaza la psiholog. Dar una e sa tii sportivul intr-un tonus psihic optim pentru a performa la nivelul abilitatilor sale tehnice, si altul e cazul lui Q care termina cursa pe p23 si dupa consiliere a inceput sa castige curse. Cautati declaratiile lui pe subiect.

 

Temerea mea e sa nu se prabuseasca din nou in acea zona mentala. Deocamdata nu e cazul, dar yamaha ar trebui sa faca ceva cu materialul de concurs. 

Sau... poate Honda sa fie raspunsul :) 

 


de aia exista si meseria asta de psiholog sportiv. La care btw, merge fii-mea(ea face ski).

Si toti merg la ei, dar caderil astea vin pe fondul unor perioade mai lungi de esecuri, si in general nu iti revi de la o cursa la alta. De aia zic ca nu cred ca este vb de pb psihice la ei, de la o cursa la alta. 
cand qua a fost la psiholog, el vroia sa se lase, ca nu mergea. 
 

da, daca o sa mearga cateva curse la fel, exista posiblitatea de a avea o cadere, dar dupa o cursa in care banuiai cu totii ca o sa aibe probleme, nu cazi asa. 
mai mult dupa in boost de incredere dupa cursa pe ploaie din Indonezia.

Acum 4 minute, danypop a spus:

Cum necum, nu yamaha e ultima in clasament in momentul de față. Și nici anul trecut nu a încheiat prea jos asa ca re-cercetați. Vad aici în ultimii ani(cam mulți deja) doar bocete pentru Yamaha. Omg, in 20 20 strict Quartararo a privat yamaha de titlul mondial, în 20 21 a luat titlul cu 2-3 Runde mai devreme de finalul sezonului, etc. Lăsați-o jos că măcăne. Yamaha e o motocicleta bună, nu cea mai buna și nici cea mai rea. Ca are doar un pilot care merge pe ea momentan asta e alta poveste. 


Cum am zis, nici eu nu cred ca e cea mai proasta, dar, iarasi, din declaratii, fereastra de setari unde ea merge bine, este f ingusta.

pe langa asta, tot din declaratii, lipsa de putere se simte cand vrei sa depasesti, trebuie fortat peste limita ca sa depasesti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 20 minute, Cavaleru a spus:

eu ma uit la morbidelli si dupa acel sezon din 2020 au urmat un sezon de anonimat (cu tot cu accidentare) si nici sezonul asta nu sta bine

da, nici eu nu-mi dau seama si nu-mi pot explica ce mama dracului face

in primul sezon de MotoGP a avut 3 victorii, a iesit vicecampion, si dupa aia pauza, prapastie, jaleeee

si din pacate nici un semn de imbunatatire....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, TETEA. a spus:

Hei! Boala lui Method e contagioasa?!

Am zis ca Quart are psihicul in proptele, nu ca e slab psihic. Conform declaratiilor lui ca in trecut a avut nevoie de ajutor psihologic ca sa inceapa sa performeze.

De fapt am zis ca daca mai continua problemele motocicletei Yamaha, Quart risca sa se transforme intr-un Vinales, transformand totul intr-o problema mai mare si mai complexa. Adica motocicleta Yamaha va avea un impact negativ asupra psihicului sau, ce a avut si in trecut nevoie de proptele.

E mai clar acum, sau puneti vorbe in gura oamenilor just for argument's sake?

 

Altcineva zicea ca e slab psihic☺️
eu imi spun doar parerea mea. Ai anume ca nu poti sa ajungi campion mondial si ups&downs-urile astea sa le pui pe seama pilotului only.

si da, ai dreptate,  dc continua asa, ori se va duce la alta echipa( honda deja incepe sa fie o alternativa), ori va incepe sa se lamenteze ca si vinales. 
deocamdata el in declaratii repeta, i wi give 100% and we will see.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, damager a spus:


in momentul in care supraincalzesti gumele tre sa reduci ritmul sa le racesti. 
intreb si eu. Ce legatura au astea cu psihicul? 
 

Bag a mers 2 curse prost, cursa asta pare ca a gasit ceva, ca in cursa a avut ritm cu cei din fata. Asta inseamna ca e slab psihic?

 

 "yamaha has a very narrow window where is working well". A spus-o Qua, a spus-o si Simon...de ce as sti eu mai bine decat ei? 

Psihicul nu are legatura cu supraincalzirea pneului fata, insa transpare din declaratii si prestatii. Din declaratii se vede ca a acumulat ceva frustrari, care nu ii mai permit sa gandeasca pozitiv si sa fie lucid in cursa. Chiar si repetarea obsesiva a faptului ca el da mereu 100%, spune ca ceva nu este in regula. Sunt convins ca are dreptate ca mobra este un handicap pentru el, dar nu poate justifica nicicum starturile infecte pe care le ia. Ok, nu poate recupera pentru ca mobra nu are putere, acceleratie, top speed, grip, etc, dar cand la final, el nu reuseste sa termine nici macar pe locul de pe care a plecat in cursa, nu mai are scuze. Anul asta vom vedea des situatii ca cele din cursa de duminica. 

 

Nimeni nu a spus ca Bag ar avea probleme de psihic. Dimpotriva. Eu am spus doar ca duminica a facut o cursa anonima, in conditiile in care aveam mai multe asteptari de la el. Mai ales ca este vazut ca principal candidat la titlu.

 

Yamaha este foarte "narrow". Nu are putere (ceea ce inseama ca nu are acceleratie si nici top speed -desi in cursa de duminica nu a stat atat de rau la capitolul asta), nu are grip, practic nu mai are nici un atu, exceptand viteza pe viraj, dar care este anulata in pluton. Ca sa aibe sanse la victorie, ar trebui sa scape in fata, ceea ce inseamna clasari bune pe grila si mai ales starturi perfecte, ceea ce Q nu prea reuseste.

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

 

Method, a zis cineva method?!? Cred că acum freacă o chiulasă pe piatra de polizor, vrea să scoată O-ul din ea. :crack:

Da, ciudat ca nu a comentat pe aici. Sa speram ca este sanatos.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Psihicul nu are legatura cu supraincalzirea pneului fata, insa transpare din declaratii si prestatii. Din declaratii se vede ca a acumulat ceva frustrari, care nu ii mai permit sa gandeasca pozitiv si sa fie lucid in cursa. Chiar si repetarea obsesiva a faptului ca el da mereu 100%, spune ca ceva nu este in regula. Sunt convins ca are dreptate ca mobra este un handicap pentru el, dar nu poate justifica nicicum starturile infecte pe care le ia. Ok, nu poate recupera pentru ca mobra nu are putere, acceleratie, top speed, grip, etc, dar cand la final, el nu reuseste sa termine nici macar pe locul de pe care a plecat in cursa, nu mai are scuze. Anul asta vom vedea des situatii ca cele din cursa de duminica. 

 

Nimeni nu a spus ca Bag ar avea probleme de psihic. Dimpotriva. Eu am spus doar ca duminica a facut o cursa anonima, in conditiile in care aveam mai multe asteptari de la el. Mai ales ca este vazut ca principal candidat la titlu.

 

Yamaha este foarte "narrow". Nu are putere (ceea ce inseama ca nu are acceleratie si nici top speed -desi in cursa de duminica nu a stat atat de rau la capitolul asta), nu are grip, practic nu mai are nici un atu, exceptand viteza pe viraj, dar care este anulata in pluton. Ca sa aibe sanse la victorie, ar trebui sa scape in fata, ceea ce inseamna clasari bune pe grila si mai ales starturi perfecte, ceea ce Q nu prea reuseste.

Da, ciudat ca nu a comentat pe aici. Sa speram ca este sanatos.


pai nu inteleg, transparenta in declaratii..... hai sa vedem, dupa teste a declarat cu subiect si predicat ca yamaha nu a evoluat si ca more or less e cam la fel.

e clar ca i s-a spus sa nu mai zica asta si la orice intrebare in directia asta, el o duce insre el, o sa dea 100% si vedem ce iese. 
frustari, e normal sa aibe, oricine ar avea. La Bag nu s-a vazut in declaratii?

 

din intelegerea mea, "narrow" se refera la altceva, ai anume fereastra unde yamaha functioneaza cat de cat pe o pista fara grip. Am reascultat acuma declaratiile, ca sunt 2 si cam asta e sensul.

ca, pana la urma, acelasi power il are si unde are grip bun, doar ca acolo se comporta altfel si ii da alta incredere. 

Acum 3 ore, xt600 a spus:

Psihicul nu are legatura cu supraincalzirea pneului fata, insa transpare din declaratii si prestatii. Din declaratii se vede ca a acumulat ceva frustrari, care nu ii mai permit sa gandeasca pozitiv si sa fie lucid in cursa. Chiar si repetarea obsesiva a faptului ca el da mereu 100%, spune ca ceva nu este in regula. Sunt convins ca are dreptate ca mobra este un handicap pentru el, dar nu poate justifica nicicum starturile infecte pe care le ia. Ok, nu poate recupera pentru ca mobra nu are putere, acceleratie, top speed, grip, etc, dar cand la final, el nu reuseste sa termine nici macar pe locul de pe care a plecat in cursa, nu mai are scuze. Anul asta vom vedea des situatii ca cele din cursa de duminica. 

 

Nimeni nu a spus ca Bag ar avea probleme de psihic. Dimpotriva. Eu am spus doar ca duminica a facut o cursa anonima, in conditiile in care aveam mai multe asteptari de la el. Mai ales ca este vazut ca principal candidat la titlu.

 

Yamaha este foarte "narrow". Nu are putere (ceea ce inseama ca nu are acceleratie si nici top speed -desi in cursa de duminica nu a stat atat de rau la capitolul asta), nu are grip, practic nu mai are nici un atu, exceptand viteza pe viraj, dar care este anulata in pluton. Ca sa aibe sanse la victorie, ar trebui sa scape in fata, ceea ce inseamna clasari bune pe grila si mai ales starturi perfecte, ceea ce Q nu prea reuseste.

Da, ciudat ca nu a comentat pe aici. Sa speram ca este sanatos.


pai nu inteleg, transparenta in declaratii..... hai sa vedem, dupa teste a declarat cu subiect si predicat ca yamaha nu a evoluat si ca more or less e cam la fel.

e clar ca i s-a spus sa nu mai zica asta si la orice intrebare in directia asta, el o duce insre el, o sa dea 100% si vedem ce iese. 
frustari, e normal sa aibe, oricine ar avea. La Bag nu s-a vazut in declaratii?

 

din intelegerea mea, "narrow" se refera la altceva, ai anume fereastra unde yamaha functioneaza cat de cat pe o pista fara grip. Am reascultat acuma declaratiile, ca sunt 2 si cam asta e sensul.

ca, pana la urma, acelasi power il are si unde are grip bun, doar ca acolo se comporta altfel si ii da alta incredere. 
 

mai simplu sa intreb altceva:

daca week-endu asta Qua iese pe podium? Ce inseamna? Ca si-a revenit cu psihicul? Ca a devenit un pilot mai bun?

sau ca au reusit sa gaseasca niste setari care sa ii permita sa exploateze punctele forte ale motoretei?

asta e valabil si pt Mir de ex, si Bag. Bag era dat ca si favorit si e cam pe nicaieri, iar Suzuki, toti au declarat ca pare a avea cea mai buna evolutie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, danypop a spus:

Marquez a ieșit să-și "testeze" vederea

Screenshot_20220405_145559_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20220405_150626_com.android.chrome~2.jpg

pfff 600? nici macar miara?

clar semn ca se retrage.

 

credeam ca ultima poza e cand cade MM :D dar e ok si cum scrie acolo.

 

se intoarce la COTA?

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

zi ca da.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, frigider a spus:

 

se intoarce la COTA?

 

 

95% Da. Altfel nu vad rostul testului. Probabil medicul i-a dat aprobarea iar acest test cu 6aru e doar asa o confirmare ca totul e ok. Sa speram că-l vedem pe circuit în weekend 💪

L.e

Haterii sa între la loc în peșteri dar sa stea la pandă ca, cu Marquez nu se știe niciodată 😂😂

Editat de danypop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, danypop a spus:

95% da. Altfel nu vad rostul testului. Probabil medicul i-a dat aprobarea iar acest test cu 6aru e doar asa o confirmare ca totul e ok. Sa speram că-l vedem pe circuit în weekend 💪

L.e

Haterii sa între la loc în peșteri dar sa stea la pandă ca, cu Marquez nu se știe niciodată 😂😂

iiiiiiiiiiii-ha

recunosc ca e tare si fara el dar plm, parca nu e la fel treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, danypop a spus:

Haterii sa între la loc în peșteri dar sa stea la pandă ca, cu Marquez nu se știe niciodată 😂😂

 

Am dormit cumva si a castigat MM campionatul 2021 cu 100 de puncte avans cum anuntau fanii in Qatar '21? N-ati obosit sa vorbiti prostii de doi ani jumate? Cat va mai trebuie?

 

...Stai sa vezi acum atitudine de galerie... 😀

 

Ca va umeziti voi in particular ca-l vedeti pe un 600 de incepatori e una, dar cand spuneti altora ce sa faca sau sa nu faca, deja e porceala. 

Dar asa e cand va lipseste simțul ridicolului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, TETEA. a spus:

 

.... dar cand spuneti altora ce sa faca sau sa nu faca, deja e porceala. 

Dar asa e cand va lipseste simțul ridicolului...

Iarta-l... baga si el batul prin gard, poate, poate antameaza vreo porcaiala.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, ENEOS a spus:

Parcă văzusem undeva că nu vine nici la Cota. 

Daca eram moderator.... :grinbandit:

Acum 6 minute, xt600 a spus:

Iarta-l... baga si el batul prin gard, poate, poate antameaza vreo porcaiala.. ;)

La cat de prost merg q și p ... Aleix are șanse mari și el abia a câștigat primul gp

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, frigider a spus:

 

La cat de prost merg q și p ... Aleix are șanse mari și el abia a câștigat primul gp

Da, sezonul este lung si are sanse, evident. Doua sunt marile necunoscute, in ceea ce il priveste: starea lui fizica si mentala (felul in care forteaza, fara nici o logica, arata ca este disperat); capacitatea lui de a se adapta la o motocicleta care nu mai are nici o legatura cu cea facuta pentru el. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, xt600 a spus:

Da, sezonul este lung si are sanse, evident. Doua sunt marile necunoscute, in ceea ce il priveste: starea lui fizica si mentala (felul in care forteaza, fara nici o logica, arata ca este disperat); capacitatea lui de a se adapta la o motocicleta care nu mai are nici o legatura cu cea facuta pentru el. 

Nu înțeleg cum vine asta cu "forțează fara logica".

Pai moto cică e mai ok, nu mai e așa periculoasă :)

 

Au spus o comentatorii englezi, Tre să cadă să învețe unde e limita.

Prea putini sunt dispuși să facă asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, frigider a spus:

Nu înțeleg cum vine asta cu "forțează fara logica".

 

Pai moto cică e mai ok...

Uite, iti explica tipii astia, mai bine decat o pot face eu:

 https://www.speedweek.com/motogp/news/189708/Marquez-Unnoetig-schnell-oder-unnoetig-gefaehrlich.html

 

https://www.speedweek.com/motogp/news/189422/Marc-Marquez-Gratwanderung-zwischen-Genie-Wahnsinn.html

Concluziile le tragi singur, daca este ok sa cada atat de mult, mai ales in situatia lui. 

 

Moto este mai ok, dar nu mai este motoreta LUI. Acum este exact in situatia in care erau - pana acum un an - ceilalti piloti Honda, cand trebuiau sa faca performanta pe o motocicleta care era facuta doar pentru el. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to 3. Gran Premio Michelin® de la República Argentina 2022

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...