Sari la conținut

19. PETRONAS Grand Prix of Malaysia 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

2 hours ago, RuInCV said:

Fabio s-a accidentat la mana stanga cand a cazut in FP4, probabil din cauza asta nu a reusit un timp mai bun, era in spatele lui Morbido dar era sa o tranteasca si el, n-a facut-o dar a pierdut cred ca o secunda intr-un singur viraj.

 

Pe lângă accidentare și greșeală, nu a mai prins încă un tur în Q2 pentru câteva secunde. În mod cert nu se bătea pentru pole, dar avea șanse la primele 2 linii (avea ~2 zecimi întârziere după primele 2 sectoare în tura în care a greșit) - adică mult mai bine decât Bagnaia și Aleix. De notat și performața lui Morbidelli, păcat că e cam degeaba. 

 

În afară de timpul de extraterestru scos de către Martín, performerul (din nou) a fost Marc Márquez. Venit din Q1 pe probabil cea mai slabă motocicletă, a ajuns pe prima linie a grilei. No comment. Interesant ce a spus în interview post-quali: Honda pierde 2-3 zecimi (!) doar pe cele două linii drepte, motiv pentru care se chinuie să meargă în siajul unui pilot rapid.

 

Contraperformanță pentru Zarco, Martín probabil cel mai rapid pilot Ducati pe un tur. Cum a spus și Crafar - are câteva lipsuri, dar ca performanță pe un tur este probabil cel mai bun.

 

Pentru cine nu s-a trezit, Q1 și Q2 aici.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

clar MM campion '23.

toti cei 3 care se bat la campionat au crapat sub presiune :crack:

 

ridicol. :grinbandit:

 

saraku MM a trebuit sa munceasca singur sa iasa din Q1 si la fel in Q2, remorcherul sau a cazut de 2 ori.

a iesit misto la deruta Miller in Q1 :) apoi a "gresit-o" - fix asta au zis englezii si fix asa a facut :D 

 

 

slaba rau honda.

 

ziceau de Q ca ok a pierdut putin timp cand a fugit fata dar poate daca forta in continuare scotea acolo timp putin mai bun si urca o pozitie 2.

 

Acum 12 ore, Cavaleru a spus:

 

Iar Aleix e surprins de camere cum ii multumeste lui JM pt remorca

El care caraia de alții.. Tztztz roata se întoarce.

 

Sincer nu înțeleg de ce Q se încăpățânează sa nu caute iepure.

Face parte din joc.

Acum 9 ore, mikonos a spus:

Peco e slăbuț psihic, genetic. Cum ai spus tu, "slăbuț psihic încă" presupune că ar avea vreo șansă sa apară îmbunătățiri. Cred că atitudinea de campion o ai tot timpul, de cand intri in gp, pana ieși (vezi Rossi, Marquez, Lorenzo, Stoner... Etc care au fost staruri de la debut și până la retragere). Deși îmi place de Peco, nu cred că are vreo șansă să devină un star. Poate o sa ia campionatul, dar condițiile în care îl ia nu se încadrează la "momente istorice". Ori, după parerea mea, fix momentele astea te fac star moto gp. 

Pai man, și dacă o sa ia campionatul o va face cu 5 DNF uri,adică o contraperformanta istorica.

 

Dar 1 campionat e 1 campionat,nu se dau gratis,tot insist.

 

De aia tot latru ca nu e nimeni la nivel de MM.

Asta cu ducati care merg bine peste tot naibii și cu Honda vai de morții ei.

Acum 9 ore, Djenavar a spus:

Hai va vedem maine si un duel Bsgnaia/Qwar🤭

Ce merge nebunul asta de Martin😱

Beau pt duel direct,pariu ca o sa cada 1 din ei forțând.

Și iese Aleix campion :))))

 

Martin nu mai are presiune  :D

Acum 9 ore, RuInCV a spus:

Na ca au gresit toti 3, doar Enea n-a comis-o.

 

Ciudat sa vezi primii trei din campionat ratand primele 2 linii de start, cred ca o sa vedem camerele puse mai spre mijlocul plutonului pentru inceput.

Nu e ciudat,e ridicol. :)

Acum 4 ore, RuInCV a spus:

Oricum se anunta o cursa foarte interesanta maine.

Beau pentru asta.

Și cu mm în fata poate nu dărâmă pe niciunul din cei 3.

 

Presimt 1 2 3 ducati.

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Interesant ce a spus în interview post-quali: Honda pierde 2-3 zecimi (!) doar pe cele două linii drepte, motiv pentru care se chinuie să meargă în siajul unui pilot rapid

Yamaha cică pierde 0,5 sec pe cele 2 linii drepte.

 

 

 

* cică i se zice Pecco pt ca sora sa când era mica nu putea sa pronunțe Francesco și ii zicea așa, Pecco.

Nu știu al doilea c de unde l au scos dar în fine.

 

Eu credeam ca e ceva prescurtare a la Italia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, frigider said:

Yamaha cică pierde 0,5 sec pe cele 2 linii drepte.

 

Cumva asta mă șochează mai puțin. Este știut că M1 este cea mai lentă motocicletă pe palierele de viteză și că recuperează pe viraje. Honda, în schimb, cu aceeași tipologie de motor și motocicletă pierde foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, PzKpfW a spus:

 

Cumva asta mă șochează mai puțin. Este știut că M1 este cea mai lentă motocicletă pe palierele de viteză și că recuperează pe viraje. Honda, în schimb, cu aceeași tipologie de motor și motocicletă pierde foarte mult.

Era un coleg de zicea ca e mai virajat circuitul și nu e asa  dezavantajata yama

Acum 2 minute, ENEOS a spus:

Honda parcă e V4, același tipologie adică motor cu ardere internă, sau cum?

Sunt zvonuri ca e hibrida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

 

Dar 1 campionat e 1 campionat,nu se dau gratis,tot insist.

 

Clar nu se dau gratis, tocmai de aceea il mai ajuta colegii cu o cheta.. :) 

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

 Honda, în schimb, cu aceeași tipologie de motor și motocicletă pierde foarte mult.

Este prima data cand aud asta... :scratch: 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, xt600 a spus:

Tocmai vazui rezultatele in Q2 si nu am putut sa nu remarc pozitia fantastica pe grila (12), obtinuta de Q, cu aproape o secunda si jumatate peste timpul de pole. Forteaza de dracii il ia!  Da 100%, in quali, in cursa, peste tot. Ce mai, un adevarat campion. Clar, viitorul star al campionatului. 

 

Bagnaia, altul... Trist campionat, daca dintre astia doi trebuie sa se aleaga campionul.

Cumva sunt de acord.

1.Pt ca Bagnaia a gresit sambata flagrant cel putin de 2 ori..

2.Pt ca Q pe langa faptul ca in a 2a parte a sezonului a pierdut 105 puncte,aici a gresit fix in momentul cand a avut o sansa clara si buna sa iasa cel putin in linia a2a ca si colegul Morbi,a pierdut fata.

Si sa nu zica mesieur Q ca nu mere motoreta pt ca atunci cand ma uit la "all time record" scrie la Sepang clar : Quartararo - 1.58.3 in 2019.Deci no excuses.

Poate fi imbatabil,dar daca se taie cand e presiunea campionatului pe el,degeaba e rapid.

 

Am zis,cred ca MM se gandeste in momentul asta ca cei 2 candidati la campionat impreuna nu puteau sa ii faca fata cand era el in vana.

Acum 6 ore, frigider a spus:

Sincer nu înțeleg de ce Q se încăpățânează sa nu caute iepure.

Pai probabil datorita naturii Yamaha - daca se baga in spatele unei Ducati sau unei Honde,aia va fugi de el pe liniile drepte,iar pe viraje doar il va incomoda,ca ii franeaza in fata si apoi il rupe pe accelerare.

nu sunt deloc aceleasi trase,lui ii trebuie camp liber in fata.

Acum 6 ore, frigider a spus:

De aia tot latru ca nu e nimeni la nivel de MM.
 

Yamaha cică pierde 0,5 sec pe cele 2 linii drepte.

true that

 

Bai,nu stiu si cu Yamaha,ce pierde ce castiga,cert e,dupa cum am zis mai sus,faptul ca Yamaha aici e in stare de 1.58.3,dar Q anul asta a fost cu o secunda mai slow decat in 2019,so?

Si sa nu zica cineva ceva de conditii diferite acum fata de 2020,grip temp sau mai stiu eu ce,ca Morbi (care n-a prins un Q2 tot anul),acum a facut 1.58.6.C'mon...a cui e vina?

Cred ca mesieurul Q are niste probleme.Pe care le-a avut si in 2020.Pt ca daca ar merge la adevaratul potential,se califica bine in prima linie,starturi bune am vazut ca stie sa ia,iar cand e in fata poate merge tare.Poate mai tare decat toti.Dar cand te califici pe 11...ce pretentii sa mai ai la podium?

Acum 7 ore, PzKpfW a spus:

Pe lângă accidentare și greșeală, nu a mai prins încă un tur în Q2 pentru câteva secunde.

Pai nu l-a mai prins pt ca ei nu au o strategie clara cu cate stint'uri fac in acele 15 min.O joaca cam dupa ceasul de la gara,de fiecare data ma minunez cat de "profi" sunt echipele.Se da cronometrul la 14.59 si e gol nu iese nimeni din boxa,abia catadicsesc sa plece,apoi la sfarsit pierd intrarea pe un ultim tur ce iata putea face diferenta si el si Morbi pt cateva secunde.wtf e un calcul matematic,de ce naiba nu cronometreaza chestiile astea?Slabute echipele la planning,numa barbosul Xanti stie cu astea.

Mi-a placut ca in Q1 cand era cronometrul la 15.00 erau toti gramada la semafor.Dar si acolo erau pt ca toti vroiau sa faca coada dupa Peco,nu de altceva.Ce a fost haios insa e faptul ca Peco a mers asa de tare in Q1 incat l-a pierdut pana si MM.

Ciudate calificari.Sa vedem maine cursa.Se anunta scandal mare zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, ENEOS said:

Honda parcă e V4, același tipologie adică motor cu ardere internă, sau cum?

 

Adică V4 la 90°, ca la Ducati, da. Doar ei folosesc această configurație. KTM are V4 la 85° iar Aprilia folosea un V4 la 75°. S-a zvonit că au trecut și ei la 90° acum vreo 2 ani, dar nu este confirmat.

 

1 hour ago, Method said:

Pai nu l-a mai prins pt ca ei nu au o strategie clara cu cate stint'uri fac in acele 15 min.O joaca cam dupa ceasul de la gara,de fiecare data ma minunez cat de "profi" sunt echipele.

 

Nu este atât de simplu. Ține mai mult de preferința pilotului, care la rândul lui vrea să aibă de obicei în față un anumit "iepure". Vezi cum a plecat de exemplu azi Aleix în al doilea stint din Q2 în fugă, când l-a văzut pe Martín că iese pe circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu-i vaf bine pe astia doi in 2023. O sa ii joace MM pe degete si o sa ii faca cu capu. Peco a comis-o cu MM in spate, ziceau astia de la digi ca e multa negativitate in boxa lui, chiar ma uitam la logodnica lu peco avea o expresie de disperare si neputinta.

Q jumatatea asta de sezon e dezastru iar el pare ca nu poate/nu e in stare  sa faca nimic sa reintre pe un trend ascendent..

JM racheta, altceva runda asta

Bestia bine de tot cu 2 si parca e singurul care ar merita titlu la ce sezon fain a avut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

multa negativitate in boxa lui, chiar ma uitam la logodnica lu peco 

și n-are țâțe deloc, cum să vrei să fii campion mondial cu o gagică fără opțiuni?!? N-are cu ce să se joace, curat negativitate! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

Eu nu-i vaf bine pe astia doi in 2023. O sa ii joace MM pe degete si o sa ii faca cu capu. Peco a comis-o cu MM in spate, ziceau astia de la digi ca e multa negativitate in boxa lui, chiar ma uitam la logodnica lu peco avea o expresie de disperare si neputinta.

Q jumatatea asta de sezon e dezastru iar el pare ca nu poate/nu e in stare  sa faca nimic sa reintre pe un trend ascendent..

JM racheta, altceva runda asta

Bestia bine de tot cu 2 si parca e singurul care ar merita titlu la ce sezon fain a avut

Voi va luati dupa fata unei domnite din boxe?!!!Ce aveti, 🤣🤣🤣🤣 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Snowflakeși rău de tot, poate face și Bag o "gura" și rămâne să se joace pe Valencia.

Acum 1 minut, Djenavar a spus:

Sa le spuna cineva domnilor de la Digi ca dupa 3 curse castigate nu esti in nici in caz superstar.

După câte comentate dobândești titulatura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

JM racheta, altceva runda asta

Da,tine cont totuși ca a căzut Peco,el sigur scotea timp bun.
 

Foarte rar asa mare gap de 0.4 sec.

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

multa negativitate in boxa lui, chiar ma uitam la logodnica lu peco avea o expresie de disperare si neputinta

Prietena ca prietena, eu cursa trecuta am citit neputință și disperare în ochii lui Q..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

ziceau astia de la digi ca e multa negativitate in boxa lui

Doar nu devine relevant ce zic aiogurii de la digi...

Italienii se manifesta altfel intotdeauna. Este tensiune, dar sa te duci la astfel de concluzii cred ca este ceva deplasat marca gigisport. ââ

 

De curiozitate, highslideul lui Miller din Q1 au zis ca e tactica/ordin de echipa pentru a-l deruta pe ”El Cabroncito”?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...