Sari la conținut

World Superbike 2023


PzKpfW
 Share

Postări Recomandate

se pregatest modificari tehnice la WSBK

 

The #WorldSBK Commission announces game-changing decisions for 2024 and beyond

- Combined weight

 - Rpm intervention rules

 - Reduction in fuel tank size

are just some of the changes announced.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 281
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 1 oră, damager a spus:

se pregatest modificari tehnice la WSBK

 

The #WorldSBK Commission announces game-changing decisions for 2024 and beyond

- Combined weight

 - Rpm intervention rules

 - Reduction in fuel tank size

are just some of the changes announced.

poate are noroc Top si se reduce handicapul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu handicapul dat de greutate este o prostie :) 

 

Da, piloții mai grei sunt penalizați la raportul greutate/putere (deci viteză de vârf), dar sunt în același timp avantajați de puterea musculară și membrele mai lungi. Iar greutatea îi ajută la aducerea în temperatură mai rapidă a gumelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dr Droghi Drog is in za haussss.

 

Tot de anul viitor greutatea minima pilot+echipament full = 80 kg.

 

Asteptam reglementari privind lungimea nasului si dimensiunile craniului(casca aerodinamica) si alte masuri cretine. 

 

Din 2025 rasta obligatorie in unele cazuri. In caz de chelie, sfantul fest pe sub casca XL :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Gixu. a spus:

Dr Droghi Drog is in za haussss.

 

Tot de anul viitor greutatea minima pilot+echipament full = 80 kg.

 

Asteptam reglementari privind lungimea nasului si dimensiunile craniului(casca aerodinamica) si alte masuri cretine. 

 

Din 2025 rasta obligatorie in unele cazuri. In caz de chelie, sfantul fest pe sub casca XL :)))

Păi dacă unii au comentat și s-au simțit nedreptățiți pe tema asta, a ieșit... o porcărie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, ioio_viola a spus:

 

Si ce fac aia care au sub 80kg? Adauga plumb in buzunare? Cand ii cantaresc, la inceput sau la sfarsit?

O mizerie ..

Pe vremuri le puneau "lest" , să ajungă la greutatea regulamentară, așa îmi amintesc, da acu' e vorba doar de Bautista, sincer vorbind, au tot zis unii că e "fulg", și de-aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pui greutate maxima dar omologhezi Ducati 955 la clasa de 600 cu 500 rpm taiate(adica de la 11500 stock la 11000)

Ducati-ul ala stock are 155 HP, cum plm sa se bata R6 cu ea....chiar dc e V2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 11 ore, danypop a spus:

I-au luat victoria turcului exact cum i-au luat locul 2 lui Binder 🤢💩

A fost manevra😂😂😂😂😂. Si-a bagat Gigi coada si aici ca sa castige Bau.

Incredibil turcu.

 

macar la Binder s-a vazut destul ee clar ca a iesit cu ambele roti. La top pare ca fata a ramas pe vibrator, dar dc s-au declansat senzorii asta e. Asa e regulamentul.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, danypop a spus:

O porcărie! 🤢 

Înțeleg sa fii penalizat la 5 iesiri inafara circuitului dar asta cu penalizarea unei singure ieșiri în ultimul tur mi se pare o porcarie🤢🤢

Stiu. Bine macar ca au senzori ei nu e la latitudinea marshalilor.

mai de porc este cand intr-o batalie, esti scos larg de catre alt pilot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, damager a spus:

când intr-o batalie, esti scos larg de catre alt pilot.

Trebuie să piloteze preventiv, la limita evitării oricărui pericol!

:moron:

Ce-am ajuns, pe vremuri s-au câștigat curse tăind curbe prin iarbă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, damager said:

La top pare ca fata a ramas pe vibrator, dar dc s-au declansat senzorii asta e. Asa e regulamentul.

 

Îmi pare rău de Toprak, dar a ieșit destul de bine în afară cu roata spate.

 

image.thumb.png.a8bc1beb0d3095c0642d1b4ff59df5d2.png

 

O cursă superbă, cei mai buni piloți din campionat au oferit cel mai bun spectacol. Dar la sfârșitul zilei, Razgatlıoğlu a greșit (minim), Bautista nu. Iar faptul că la echipe, Ducati a terminat la egalitate cu Yamaha arată că diferența dintre cele două motociclete este minimă. Am mai spus, nu sunt deloc convins că Toprak pe Ducati s-ar descurca la fel de bine ca Álvaro. Ambii se pricep foarte bine în a maximiza avantajele motocicletelor lor.

 

Cursa 2 se poate vedea aici. De salvat pentru posteritate.

 

8 minutes ago, danypop said:

Când a plecat din MotoGp, la vârsta lui nu cred ca mai visa el sa devina dublu campion mondial și cu o buna șansă la cupa cu nr3😎

 

Da și nu. A fost printre cei mai talentați piloți care a ajuns din MotoGP în WSBK. Campion la 125cc, vicecampion la 250cc, a avut "neșansa" să activeze în GP în același timp cu Márquez, Rossi, Lorenzo, Pedrosa, etc. în perioadele lor de glorie. Și chiar și așa, a avut rezultate decente. Iar când a ajuns la echipa oficială Ducati pentru o etapă în 2018, a reușit un loc 4.

 

Pentru Bautista urmează cadoul pentru câștigarea campionatului - wildcard-ul în MotoGP de la Sepang.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, PzKpfW a spus:

 

Îmi pare rău de Toprak, dar a ieșit destul de bine în afară cu roata spate.

 

image.thumb.png.a8bc1beb0d3095c0642d1b4ff59df5d2.png

 

O cursă superbă, cei mai buni piloți din campionat au oferit cel mai bun spectacol. Dar la sfârșitul zilei, Razgatlıoğlu a greșit (minim), Bautista nu. 

 

Corect cu penalizarea, dar stiam ca regulamentul spune ca tb sa fi cu ambele roti pe verde nu?

de aia ziceam... daca s-au declansat senzorii.

sau doar in motogp e asa?

 

pentru mine este impresionat Top cum a reusit sa franaze in virajul 6 18 tururi la limita de fiecare data fara sa greseasca. Sincer, ma asteptam la Bau sa incerce la un moment dat si in alte locuri decat linia dreapta si ultimul viraj, dar prea lipsit de idei in fata defensivei  lui Top.

Acum 15 minute, damager a spus:

Corect cu penalizarea, dar stiam ca regulamentul spune ca tb sa fi cu ambele roti pe verde nu?

de aia ziceam... daca s-au declansat senzorii.

sau doar in motogp e asa?

 

pentru mine este impresionat Top cum a reusit sa franaze in virajul 6 18 tururi la limita de fiecare data fara sa greseasca. Sincer, ma asteptam la Bau sa incerce la un moment dat si in alte locuri decat linia dreapta si ultimul viraj, dar prea lipsit de idei in fata defensivei  lui Top.

 

M-am lamurit : any part of any wheel touch thee green is a track limit exceed. Nu stiu de ce am ramas cu ideea ca trebuie sa iasa cu ambele roti.

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu nimic despre necesitatea ca ambele roți să fie pe verde. Cred că s-au și aplicat penalizări în trecut când s-a depășit doar cu spatele.

 

4 minutes ago, therocketscientist1 said:

 

Are background de stunter, ca tac-su. De acolo știe și cu frânele bine.

 

1 hour ago, damager said:

Sincer, ma asteptam la Bau sa incerce la un moment dat si in alte locuri decat linia dreapta si ultimul viraj, dar prea lipsit de idei in fata defensivei  lui Top.

 

Nu cred că avea cum și unde. Yamaha aia stă foarte bine pe viraje. Bautista are alte trase pe viraje față de Toprak, datorită/din cauza motocicletei. Ducati stă foarte bine pe tracțiune și viteză de vârf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...